Derren Brown: Ruská ruleta (TV pořad)

Derren Brown Plays Russian Roulette Live

Dokumentární / Mysteriózní / Psychologický

Velká Británie, 2003, 51 min

Účinkují:

Derren Brown

Scénografie:

Jeff Sherriff

Fascinovalo mě, kolik lidí (12 000) toužilo spolupodílet se na (sebe)vraždě nejslavnějšího šarlatána dneška. Jako tvor velmi skeptický stejně nevěřím, že v tom nebyl nějaký podfuk. Brown měl svého "spolupachatele" beztak vybraného od prvních minut a celá ta eliminační šou měla jenom pořad natáhnout na šedesát minut (ačkoliv nepopírám, že mě pobavilo "lidé z první a poslední řady končí"). Několikaminutová hra se životem mohla být v živém přenosu skutečně nervydrásající a možná si Brown skutečně byl jistý nebezpečnosti bezpečného čísla pět, čili následné mlčení nehrál, ale možná taky ne.(30.7.2007)

Populárny iluzionista a manipulátor Derren Brown si z niekoľko tisíc záujemcov, pomocou rôznych psychologických metód a hier vyberie jedného, s ktorým si zahrá ruskú ruletu. Chlapík mu do ktorejkoľvek komory podľa vlastného výberu tajne vloží jeden ostrý náboj, Derren si zbraň priloží k hlave a bude sa snažiť... nezabiť sa. To všetko v priamom prenose vysielaným stanicou BBC. Tento nebezpečný kúsok okamžite vyvolal vlnu kontroverzie a odmietaní, tak isto ako otázok hraníc, ktoré je možné v televíznom vysielaní prekročiť. Niečo sa pokazí - a mozog iluzionistu sa za svedectva niekoľkých miliónov divákov rozpleští na najbližšej stene. Tak či onak, jedná sa o pútavý dokument plný Derrenových neuveriteľných kúskov, ilúzií a schopností, ktorý vám od napätia nedovolí vstať z kresla. Všetkým, ktorí sa chcú o tomto borcovi dozvedieť viac, odporúčam 6 dielny seriál Trick of the Mind.(8.10.2005)

Nechci spekulovat, zda byla celá show zinscenovaná či nikoliv. Přijmu-li alespoň na minutu fakt, že se jedná pouze a jedině o osobnost Derrena Browna a jeho charisma a umění, musím říct, že to bylo hodně dobré. Jestliže závěrečnou scénu před šestkou a jedničkou pouze hrál, tak to je hodně dobrý herec. Jinak řečeno: málokdo s ledovým klidem vystřelí čtyři rány směrem ke svému spánku, ikdyž bezpečně ví, ve které komoře je náboj. PS: Zajímavá, ikdyž pochopitelná byla selekce "soutěžících". Plně chápu, že si Derren pro své číslo musel vybrat někoho, koho umí dobře přečíst a navíc mu může stoprocentně důvěřovat. Z těchto všech důvodů dám čtyři, ikdyž si myslím, že pořad mohl být delší a trochu víc psycho.(24.8.2009)

Tohle mi nepřišlo až tak skvělé. Ale přece jen něco musíme asi ocenit všechny. Ne každý by mohl dělat to co dělá Derren Brown a to bez ohledu na to, zda bychom znali podstatu triků. Jde totiž také o to, nakolik dokážete do celé akce vtáhnout obecenstvo a to Brown ovládá dokonale a to je také pak bezmála polovina úspěchu.(23.7.2012)

Na počátku stálo dvanáct tisíc dobrovolníků, kteří se přihlásili do projektu Derrena Browna. Na konci byl jeden revolver, jeden ostrý náboj a jeden muž, který v přímém televizním přenosu nabil Derrenovi zbraň na ruskou ruletu. Kdybych celý pořad viděla živě jako diváci BBC v roce 2003 a kdybych tedy nevěděla předem, jak vše dopadne, mohlo se jednat o můj největší televizní zážitek všech dob. Nicméně i bez toho mě tento pořad, ostatně jako vše, co jsem z Derrenovy produkce viděla, ohromil. Poté, co jsem se marně snažila najít jakýkoliv důkaz toho, že by Derren Brown v jakémkoliv ze svých pořadů využíval herce a ne obyčejné lidi, totiž pomalu začínám věřit tomu, že všechny své kousky skutečně zvládá díky schopnosti manipulace a díky znalostem lidské psychiky. A právě to z nich dělá ty nejzajímavější reality show, jaké v televizi můžete spatřit.(3.12.2012)

• - Přímý přenost probíhal se zpožděním, kdyby si Derren vystřelil mozek. (Davidman)

• - Britská policie ohlášenou show předem odsoudila a žádala, aby bylo vysílání zrušeno. (Davidman)

• - Svou práci v televizi začal Derren Brown třemi šedesátiminutovými speciály natočenými během dvou let, které byly rozděleny na šest částí, jež obsahují sestřih toho nejlepšího z jeho hodinových speciálů. Vybrané části z prvních sérií jsou dostupné na DVD a videokazetách jako Derren Brown - Inside Your Mind. U nás byl projekt uveden v České televizi jako Derren Brown: Magie a manipulace mysli (od r. 2004). (Paity)