foto

Andy Nyman

  • nar. 13.4.1966 (52 let)
    Leicester, Leicestershire, Anglie, Velká Británie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

U nás téměř neznámý, ale za kanálem oblíbený a uznávaný herec a šoumen. Narodil se v Leicesteru, ale herectví studoval již v Londýně na Guildhall School of Music and Drama. Díky této škole si vysloužil první herecké ostruhy v mnoha divadelních hrách, kde si ujasnil kudy se jeho herecká kariéra bude ubírat – a rozhodl se zejména pro film. Prvním, ve kterém si získal pozornost nejen diváků, ale i autora knižní předlohy, byla role Keithe Whiteheada v kultovní filmové adaptaci kontroverzní knihy Martina Amise DEAD BABIES (2000). Film byl všeobecně velmi dobře přijat, ale nejlepší byla reakce samotného autora knihy, který výkon Andyho podrobně popsal i ve svých pozdějších pamětech.

V roce 2001 si po boku Jona Voighta a dalších hvězd zahrál ve válečném dramatu VZPOURA. Film byl nominován na Zlatý Globus a vyhrál cenu Emmy. V dalších letech účinkoval v několika filmech kolísající úrovně, jako např. OSTROV LÁSKY (2003), v televizním seriálu COMING UP (2003), v hororovém thrilleru IZOLACE (2006).

V Andyho filmografii jednu z významnějších pozic zaujímá role anglického turisty-zoufalce v nezávislém britském filmečku SKLAPNI A ZASTŘEL MĚ (2004). Film se nejen celý natáčel v Praze a okolí, ale hlavně kromě Andyho tu hrají pouze čeští herci. Za tuto roli byl oceněn na festivalu nezávislého britského a irského filmu (Cherbourg-Octeville Festival of Irish & British Film). Dále je to role v koprodukčním kultovním snímku HORŠÍ NEŽ SMRT (2007) a hlavní role v hororézním seriálu DEAD SET (2008).

Zřejmě proto, že by se jako herec možná neuživil, jeho další profesí je kouzelník. Účinkuje v představení ve, zejména ve Velké Británii populární, kouzelnické show s Derikem Brownem jež i spoluautorky vytváří. Za jeden ze scénářů k tomuto představení získal cenu BAFTA 2007. V současné době jej na ostrovech obdivují v duchařském seriálu BBC CROOKED HOUSE (2008).

alpeew

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Filmy

2017 Ghost Stories

TV pořady

2006 Derren Brown: Something Wicked This Way Comes (TV pořad)

Scenáristická filmografie

Filmy

2017 Ghost Stories
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace