Breck Coleman (John Wayne) je stopař, který se vyzná na divokém západě a umí se domluvit s indiány. Proto se také stal skautem u konvoje pionýrů, kteří se chtějí usadit na západě. Cestou překonávají řeky, údolí, hory a poště. Osadníci musí bojovat o přežití s indiány a nepříznivým počasím. Navíc o Colemanův život usiluje velitel konvoje se svými kumpány. Film je především výpovědí o hrdinství a odvaze, kterou měli první pionýři při osidlování divokého západu v 19. století. (worm14)

karelondatra

I s přihlédnutím k době vzniku mi tato "výpravná epopej" přijde jako kostrbatý slepenec scének, kterému chybí to hlavní - spád (viděl jsem tu "plnou" verzi, existuje ještě jedna mírně sestříhaná). Jasně, vše, co mi nesedlo, je dáno hlavně ranou dobou vzniku tohoto filmu, kdy se všechny složky filmové produkce teprve utvářely. Mé hodnocení by tedy bylo vyšší, kdybych jím nechtěl primárně vyjádřit mé pocity jako diváka, a bral ohled i na podmínky, v nichž film vznikl. Nejvíc si cením, že jsem mohl vidět mladého Johna Wayna v jeho první větší roli. ()

StaryMech

Scénář a dialogy jsou k smíchu, herecké projevy k pláči, humor skřípe a průkopnický patos páchne běloušskou pýchou (už v úvodním mezititulku se oslavují osadníci, kteří do divočiny zasadili zrno civilizace); na druhou stranu panoramata v širokém formátu Grandeur (psal se rok 1930!) jsou velkolepá, včetně přesvědčivých rudokožců. Wayneovi to tu ještě velmi sluší. ()

Poslední jízda Johna Waynea

Poslední jízda Johna Waynea

11.07.2006

\"Více jak půlstoletí byl John Wayne světem považován za symbol Ameriky jak v morálních standardech, tak ve věcech moudrosti naší společnosti,\" řekl o Johnovi na jeho pohřbu Frank Sinatra a s tím… (více)