Ochránce zákona

USA, 1934, 53 min

Archie Stout

Paul Malvern

Carl Pierson

Když je tu někdo, kdo odstřeluje šerify jednoho po druhém, je potřeba, aby si hvězdu nasadil někdo, kdo dokáže zabijáka sejmout. Tím, kdo to zvládne, je samozřejmě mladík s tváří Johna Wayna, který tohle prostě zvládne. Jeden z těch lepších filmů své doby, kde je ale moc vidět, jak byly jednotlivé kulisy, kostýmy i zvuky využívány znovu a znovu.(19.2.2015)

Překlad = Ochránce zákona __ Vůbec první western s Johnem Waynem, který jsem viděl. Do té doby jsem hltal jen Mayovky a najednou tu bylo něco uplně nového, co nebylo špatné, ale na Vinnetouovky a Kara ben Nemsiho to tehdy (pro mě) nemělo. Ovšem líbilo se mi to natolik, že jsem si přál na Vánoce další a další Wayneovky a byl jsem stále více nadšený z toho, jak ten mladík v modré košili a s šátkem kolem krku skáče na koně, střílí od pasu a odrovnává zloduchy tvrdými údery, (možná i) cynickými hláškami a balí nejhezčí (?? o tom lze dnes polemizovat) holky na Západě. Tento western se mi s odstupem let velmi líbí a pamatuji si dokonalou hlášku Johna Waynea - zatkne dva padouchy, jsou za mřížemi a říkají: "Do večera budeme stejně venku!" a šerif J.W. jen chladně odpoví: "Jo? Díky za informaci, pánové!"(7.12.2006)