Pán času - Série 5 (2010) (série)

Vánoční koleda (S05E14)

(epizoda)
  • Velká Británie A Christmas Carol

Dobrá práce, lidé, jsme na půli cesty ze tmy. Vánoční speciál kultovního britského sci-fi seriálu. Amy a Rory si užívají líbánky na lodi třídy Galaxy v novomanželském apartmá, ale loď má potíže a potřebuje nutně přistát. Jediný, kdo by ji mohl zachránit, je bohatý a lakomý Sardick, kterému ale z toho nic nekouká. Čas utíká a Sardicka nikdo a nic nepřesvědčí. Člověk se přece nemůže za jeden večer změnit... anebo ano? Speciál na motivy Dickensova díla Vánoční koleda. (Česká televize)

filmmovier

Už to tady zaznělo, takže se budu opakovat, ale prostě to napsat musím. Nejvánočnější vánoční speciál v látce jako stvořené pro Doctora. Tohle by skutečně jako komentář stačilo, a skutečně by to byla pravda. Když ještě dodám, že je to speciál s Mattem Smithem, Amy a Rorym a hraje v tom Michael "Brumbál" Gambon, je už jistě těžké odolat. Herci jsou úžasní a atmosféra celého příběhu vám dá ještě větší příležitost, jak si celý ten koncert náležitě vychutnat. Navíc je to skutečně pěkná pocta Charlesu Dickensovi, protože si to z příběhu samozřejmě bere docela dost. Tohle je opravdu ten nejlepší vánoční díl, doposud natočený (ovšem Sněhuláky jsem ještě neviděl). Navíc musím opravdu převelice pochválit ČT, která bude tuto epizodu vysílat v úterý 17, a že je tedy tento díl na Vánoce jako stvořený, se tedy můžete přesvědčit sami. ČT to opravdu vychytala, ale to jsem odbočil. Za 100%, opravdu úžasný díl. ()

P1tr

Jeden z nejlepších Vánočních speciálů v historii seriálu se notně inspiruje klasickou Vánoční koledou, ovšem jak je u tohoto seriálu zvykem, obohacuje tento námět nápaditým sci-fi kabátkem, který vás bude držet přikované u monitoru a nepustí vás dokud nenaskočí závěrečné titulky. ()

Melios

Po vyše roku a pol ,čo som si dal pauzu od nekonečného Pána Času som si povedal ,že sa k tomu už definitívne vrátim a skúsim si konečne aj obľúbiť Matta Smitha ,čo sa mi aj úspešne podarilo. Rozhodol som sa začať Vianočným špeciálom 6. série ,pretože táto epizóda je jediná ,ktorú som do konca 6. sezóny nezhliadol. A musím povedať ,že som si vybral na výbornú. Ak by toto bolo brané za seriózny diel potom by som mohol povedať ,že som našiel perfektné Doktorové dobrodružstvo ,ktoré sa v mojich očiach dokáže porovnávať s dneska už legendárnym Tennantovým dielom o Weeping Angels ( doteraz mi z nich behá mráz po chrbte ). Táto epizóda má fakt všetko ,čím by mal každý príbeh disponovať. Skvelou zápletkou ( ,ktorá je síce ukradnutá z milióna prerábok knihy Charlesa Dickensa ,ale je poňatá zase o niečo originálnejšie ). Zaujímavým nervy-drásajúcim príbehom ,na ktorom si dali tvorcovia opäť záležať ,pretože ako je u Doktora zvykom aj hlavní záporáci majú v sebe kúsok dobra a ak sa zbavia svojich mindrákov dokážu byť aj neskutoční sympaťáci. Nesmie tu chýbať ani zaujímavá romantika a v neposlednom rade aj celková tragickosť deja ,ktorá nám je až do poslednej chvíle neznáma. Tomuto sa jednoducho nedá nič vytknúť. Buď tento seriál milujete za jeho prepracovanosť a nepriehľadnosť ,alebo ho budete nenávidieť za jeho neustálené pravidlá v cestovaní časom ,pretože podľa vás nie je čas irelevantný. Preto dávam tomuto mini-príbehu rovných 100% a známku A+... A to si len stačilo zvyknúť na Smithovu bláznivosť a roztržitosť. No čo už, čas zahojí všetky rany :) ()

matolas

Prvý Moffatov vianočný špeciál je jedna z jeho najlepších vecí. Dôvodom sú nasledujúce tri veci: Matt Smith, Michael Gambom a lietajúci žralok! V akom inom seriáli uvidíte na zasneženej planéte vo vzduchu lietať žraloky, ktoré sú zapriahnuté za sane, na ktorých sedí Doktor a jeho dvaja spolucestujúci. Aj keď sa tento príbeh zámerne podobá na Vianočnú koledu od Dickensa, je nanajvýš originálna. Dojemná, no neskĺza do klišé. Gambon geniálne sekunduje Smithovi a hneď si ho obľúbite. Navyše, práve toto je poloha, ktorá Mattovi ako Doktorovi sedí najviac. Práve takýto môže byť Doctor Who vo svojej najlepšej forme – čarovný. ()

Milano33

Podarená adaptácia vianočnej klasiky, akou je práve Vianočná koleda. Podarilo sa skvelo zachytiť najdôležitejšie atribúty tohto diala, je to takisto obsiahle, zamysleniahodné a má to hneď niekoľko rovín. Aj keď išlo o rozprávku, bolo to primerane temné a smutné. Divák je nútený rozjímať nad celkovou komplexnosťou človeka a jeho existencie, keďže záverom bolo, že i keď čas sa zmeniť dá, človeka už tak ľahko nezmeníš. A všetko toto postavilo Doctora do ťažkej pozície a tak sa stal akýmsi prostredníkom, ktorý pre nápravu krivdy musel nasadnúť do TARDISu a cestovať späť v čase. Rovnako i svojou nápaditosťou a predstavivosťou sa Doctor Who zase prekonal. Bolo podmanivé sledovať ryby, ktoré plávajú v kryštalizovanej hmle. V podstate to vzbudilo pocit ako keby lietali, čo bol fascinujúci pohľad. ()

Yardie

Asi nejpovedenější vánoční speciál. Snad poprvé měl přímou spojitost s Vánocemi, zajímavé, tajemné, milé, romantické, vtipné, dojemné. Prostě povedené po všech směrech. Není víc co dodat. 90%. Howgh! ()

Tygger

Jeden z nejpovedenějších dílů Doktora, Vánoční speciál s Vánoční atmosférou, který představí padající vesmírnou loď, létající žraloky, originální timey-wimey koncept, zmražené lidi a krásné vánoční písně, a nějak tohle všechno do sebe postupně zapadne v dojemný osobní příběh zahořklého starého může, skvostně zahraného Michalem Gambonem (Brumbál). Jen doporučuju se soustředit předně na emocionální linku místo přílišného dumání nad aktuální logikou cestování v čase, ale na to už musíte být u Doktora zvyklí. ()

Petike

Máme nového Doktora, hor sa parafrázovať vianočné klasiky ! ;-)) Plusom však je, že je to scenáristicky zvládnutý a kreatívny vianočný špeciál, hoci v jadre ostáva verný inšpirácii Dickensovou nadčasovou predlohou. :-) Pre mňa osobne druhý najlepší vianočný špeciál seriálu, po Snehuliakoch. ()

jirin_cz

Pro mě nejlepší Vánoční speciál... Christmas Carol od Dickense neznám, ale je to tady brilantní, no a konec s budoucností parádní. A umocněno opravdu luxusním zpěvem. Luxus ()

Fenris 13

Nádhera. Neskutečná atmosféra. Ryby v oblacích a Doktor v santovské čepičce se řítí nad městem v kočáře taženém žralokem. Občas jsem uronil slzu (zpívání rybám), občas se lámal smíchy (zasnoubení s Marylin). Dokonalý vánoční díl. ()

Yenda.F

Dnes jsou Vánoce a mně po páté sérii Doktora přišel na řadu tento vánoční speciál. Nejenže mi rozjasnil celý dnešní vánoční den, ale budu na něj ještě dlouho vzpomínat. Jeden z nejhezčích dílů vůbec. Přiznám se, že do tohoto dílu jsem Mattu Smithovi jako dalšímu Doktorovi nepřišel moc na chuť, ale po tomto se zařadil mezi mé oblíbené. ()

VitaG

Tenhle díl si nezaslouží tak rychlý a odfláknutý komentář jako bude tenhle, ale musím napsat aspoň něco. Takže tady pojem "vánoční speciál" konečně dostál v plné míře svému významu. Přeformulovat slavný Dickensův příběh tak aby ho mohl prožít Doktor se povedlo na výbornou. Všechno herci, kulisy, scénář, to vše ve vás evokuje touhu mít zase v domě ten ozdobenej strom. Ještě ke scénáři, ten je parádní (jak lze od Moffata očekávat) některé hlášky jako hluboká otázka o vynalezení nudy jsou jen hvězdičkou na obrovském stromě tohoto speciálu. Tohle byla od Moffata prostně trefa do sněhově bílého. Moc hezký dárek od Britů. ()