Reklama

Reklama

Série(4) / Epizody(26)

Prvních sedm dílů oblíbeného loutkového seriálu viděli malí diváci televize už v roce 1987. Už tehdy přijali dva malé kluky, jejich dědu Lebedu i lakomého souseda Krkovičku velmi dobře. Animované loutky výtvarníka Jana Tippmanna je příjemně překvapily a jednoduché příběhy s nenásilným výchovným posláním je zaujaly. Do roku 1998 přibyly další příběhy i jedna postavička, sestřenice Míla a šestadvacetidílný seriál se ve vysílání České televize zařadil mezi ty úspěšné. Typickou tvář mu vtiskl režisér Lubomír Beneš, který bohužel během natáčení zemřel. Režie se proto ujal animátor František Váša za přínosné režijní supervize Břetislava Pojara. Literární scénář napsali Stanislav Havelka, Petr Chvojka, Lubomír Beneš a později i Marek Beneš. Všem těmto tvůrcům se podařilo vytvořit postavičky s vyhraněným charakterem, ať už to je malý a trochu nešikovný Jája nebo rozvážný děda Lebeda, bývalý námořník. Ovšem nejvyhraněnější je lakomec Krkovička, na kterého naše trojice svým vtipem a umem vždycky vyzraje. Také vypravěči, byli na celém seriálu celkem tři, František Filipovský, Petr HaničinecVáclav Postránecký významným dílem přispěli ke zdaru seriálu. (Česká televize)

(více)

Recenze (179)

Šakal 

všechny recenze uživatele

Tehdejší kvalitní československá animátoská škola v plné parádě! Jeden z mých nejoblíbenějších večerníčků. Jája, Pája, Krkovička ( řezník, kupec a sedlák v jedné osobě ), a děda Lebeda ( vysloužilý námořník ). Kolikrát jsem použil jeho : mně rychlé vstávání nedělá dobře a hlavně musím ještě přemýšlet :o) když se mi nechtělo vstávat..... Výborný dabing Františka Filipovského, Václava Postráneckého a Petra Haničince. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jája a Pája je dnes již klasikou českého loutkového filmu i dětského večerníčkového cyklu. Za jeho vznikem stojí v první řadě Lubomír Beneš. Hned za ním je Stanislav Havelka s Petrem Chvojkou. Příběhy jsou krátké, svižné a laskavě výchovné. Energičtí chlapci jsou vedeni otevřenou myslí a zkušenou moudrostí přes nástrahy života. Každá činnost se za pomoci dostatečné dávky fantazie dostává do roviny omamného dobrodružství neznáma a překonává ubíjející nudu stereotypu. Nejvytrvalejší překážka v podobě lidské závisti a lakoty sice ve druhé dekádě navazující tvorby obrušuje své ostří, svůj švih a účinek celek přesto neztratí. Předností je detail i stylizovaná podoba postav. Zajímavostí je obdobná, a přesto odlišná atmosféra v rozlišném zabarvení mluveného doprovodu. František Filipovský, Petr Haničinec a Václav Postránecký představují záruky kvality a citlivě hladí dětské duše při jejich objevování světa. Píle, skromnost a poctivý zápal do práce nejsou špatným prostředkem při určování směru. A příběhy přinesou i usměvavou tvář. ()

Reklama

maoc 

všechny recenze uživatele

Scénář je sice místy řidší a až příliš orientovaný na různé polní prace, občas modifikované do qvazizemědělství (pěstování párků, prasat z ocásků atd.), ale všechno dohání vizuální zpracování, výborná hudba, skvělý dabing a dětská poetika. Plné hodnocení však nemůžu dát, vzhledem k nucené propagaci "těch správných" myšlenek a postupů. Není to až taková agitka, ale... ()

Oyer 

všechny recenze uživatele

Ponejprv jsem dal tomuto večerníčku pět hvězdiček, nakonec jsem přemýšlel dokonce nad třemi. Čím to? Po shlédnutí druhé série (začínající dílem: Víla Míla) jsem byl trošku otráven. František Filipovský byl vyměněn Petrem Haničincem a Václavem Postráneckým. Takže nové hlasy postav. To by však nevadilo (i když pan Filipovský je nenahraditelný). Horší to bylo s obsahem. Krkovička už tak nějak přestal škodit, děda Lebeda chvílemi totálně ztrácí svou důstojnost, roztlačuje Krkovičkovi auto, rázem padá a důstojnost starého vysloužilého námořníka je ta tam. Druhá série je z větší části nudná. Nebýt perfektních, nápaditých a veselých dílů z první série, tak by to celé spadlo na hvězdičky tři. ()

Haller 

všechny recenze uživatele

Spojení zlaté klasické animace, jednoduchosti a prvotřídního dabingu pana Filipovského. I s několika málo postavami se dá stvořit večerníček, který netratí na oblíbenosti ani s plynoucími léty, a to právem. Nejsympatičtější postavou je pro mě lakomý Krkovička. Je sice záporák, ale ale právě na tom se staví neopakovatelné komické situace, zatr sakr :-) Pokračování namluvené panem Haničincem (jinak mimořádným hercem) je slabým odvarem, chtějícím přistavět k hotovému domku podkroví, do kterého ale zatéká. Příchod nové postavy na scénu bývá předzvěstí konce dobrých nápadů. Poslední ránu zasadil Krkovička, který v pokračování není už zdaleka tak lstivý, čímž se vytratil základní efekt. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (3)

  • Krkovičkovo křestní jméno je Alois. (me116)

Reklama

Reklama