Jája a Pája (TV seriál)

Jajo a Pajo

Yaya and Paya

Animovaný / Loutkový / Komedie / Rodinný

Československo, 1986, 26x9 min

Jeden z mála večerníčků, o kterém by se dalo říct, že je poučný, nesmrtelný a především že je úplně dokonalý :o). U mě patří na stejný stupínek jako takové Krakonošské pohádky, takže prakticky nejvýš co to jde... V jednom díle (tuším, že když pěstovali okurky) narostly Krkovičkovi (kupci, sedlákovi a řezníkovi v jedné osobě) obrovské nohy a pamatuju se, že právě tehdy jsem se málem pos.. :o). Naopak když pěstovali jahody, tak vykopřenej děda Lebeda otevřel truhlu a při tom padla dnes již legendární hláška : "klucí, honem do sklepa" :o). Byly prý natočeny i nové díly, kde prej hraje i sestřenka kluků, no já to neviděl, ale něco mi říká, že to bude stejnej šit jako většina nově dotáčených večerníčků (Bob a Bobek, A je to...). Na tenhle večerníček se vždycky rád mrknu a z celého srdce těmto průvodcům mládí skloním velkou a upřímnou poklonu. Komentář zakončím zvoláním : Klucíííí, honem do sklepa :o)))(4.5.2010)

Tehdejší kvalitní československá animátoská škola v plné parádě! Jeden z mých nejoblíbenějších večerníčků. Jája, Pája, Krkovička ( řezník, kupec a sedlák v jedné osobě ), a děda Lebeda ( vysloužilý námořník ). Kolikrát jsem použil jeho : mně rychlé vstávání nedělá dobře a hlavně musím ještě přemýšlet :o) když se mi nechtělo vstávat..... Výborný dabing Františka Filipovského, Václava Postráneckého a Petra Haničince.(27.2.2009)

Tento večerníček mne nějakou záhadou minul a viděl jsem ho porvé až před dvěma lety. To neustálé podkopávání Krkovičkova podnikatelského snažení nemá chybu. V podstatě podobné téma jako Trautenberk- vykutálený feudál, který se snaží zbohatnout a vždycky mu to zkazí Krakonoš. V Jájovi a Pájovi ničí kapitalistu Krkovičku zase děda Lebeda. Někdy mi ho chudáka je až líto, jak se pinoží, aby něco vyšmělil a ono to nikdy nevyjde....100%(10.2.2015)

Otevřeně maskulinní animovaný seriál o dvou spratcích (z nichž ten mladší se ani neumí obléct) přespávajících u starého námořníka, který zřejmě žije z našetřených peněz ještě z dob, kdy pašoval heroin přes Středozemní moře. A ani se mi nechce myslet na to, čím mu ti dva platí za střechu nad hlavou.. To řezník Krkovička, to je jiný kádr. Ráno hluboce nehloubá jak jiní a kmitá před krámem s koštětem, aby vzkvétal uzenářský byznys. Ale co je mu to naplat - stejně ho nakonec ten vychcaný mořský vlk a jeho pubertální kohorta zase nějak převezou.. Zatrsakr brilantně namluvená, na masné výrobky chuť dodávající, nostalgická klasika.(23.12.2010)

Vtipné klukovské příhody v nádherném loutkovém provedení jsou jazykově vyšperkované. Ani ranní ptáčata nevytrhnou dědu Lebedu z přemýšlení. A než starý mariňák prokoukne do nového dne, tak Jája a Pája podnikají nové dobrodružství, které jim kazí trautenberkovsky nepoučitelný Krkovička. V podání Františka Filipovského heršvec saprlote nepřekonatelné. Výborně využity pranostiky - Na svatého Marka, sej oharka. - ale i exotika - semínko masožravky.(12.2.2010)