Jája a Pája (TV seriál)

• slovenský

Jajo a Pajo

Yaya and Paya

Animovaný / Loutkový / Komedie / Rodinný

Československo, 1986–1997, 4 h 5 min (Minutáž: 9–10 min)

Když tenhle seriál poprvé běžel, už jsem úplně malý děcko nebyl, takže možná o to víc na mě působily svérázné leč geniální výchovné metody skvělého dědy Lebedy uplatňované na klucích, ale taky na sousedu Krkovičkovi. Mít takového dědu a parťáka a zažívat s ním skvělá každodenní dobrodružství co víc si může kluk přát?! Teď na to koukám se svými dětmi a je mi zase o pětadvacet míň - kruh se uzavřel.(19.8.2011)

Ptáte se, kde autoři seriálu Simpsonovi vzali Roda a Toda? Okopírovali Jáju a Páju :). Nezapomenutelný večerníček kterému téměř nic nechybí, od nápaditých a lehce do mystéria laděných příběhů po perfektní animaci. Souboj dobra a zla, který se obejde bez agrese, špičkováni, sprostoty a Krkovička, liška jedna podšitá, když se vytrestá, je vám ho nakonec někdy i líto. A děda Lebeda? Slyšíte, jak zhluboka hloubá? Nechť autoři jiných takyvečerníčků přemýšlejí chvilku s ním. Volím všema deseti!(12.9.2013)

• Kontryhelka

Loutkové večerníčky a pohádky nemám ráda a i jako dítě jsem je nesnášela. Tohle je druhý večerníček u kterého dávám odpad. Nikdy mi k srdci nepřirostl, nesnášela jsem ty dva parchanty, hamouna Krkovičku a dědka námořníka,který měvždycky super radu. Mému muži se třeba tenhle večerníček líbil a nechápe,že mně ne.(30.12.2018)

Jak kvalitní byla a je československá animátorská škola, se můžete přesvědčit třeba na tomhle večerníčku - její tvůrci, nestor československé animace Břetislav Pojar a Lubomír Beneš (např. A je to!) stvořili vizuálně charakteristický ,,klukovský" (gendrově je pravda trochu nevyvážený...) loutkový svět plný laskavého humoru a podmanivé harmonie. Příběhy Jájy a Pájy a jejich souputníka dědy Lebedy patří k tomu nejcharakterištičtějšímu, co československý animovaný film má...(29.9.2007)

Když chtěl Hollywood znásobit ničivý efekt při invazi mimozemských civilizací, neváhala dát do jednoho filmu Vetřelce s Predátorem. Pokud bychom chtěli znásobit vychcanost, závist a milion dalších špatných vlastností, nebylo by špatné udělat celovečerní film a narvat do něj Krkovičku a Trautenberka. Ti dva si jsou až neuvěřitelně podobní a efekt takových padouchů v jednom filmu by mohl dosahovat absolutních hodnot. Každopádně máme čest rozjímat zde o jednom z nejlepších večerníčků, pohyby loutek jsou skvostné a o dabingu Františka Filipovského snad ani nemá smysl se rozepisovat. Krkovička každopádně patří mezi 5 největších večerníčkových celebrit.(27.5.2012)