Jája a Pája (TV seriál)

Jajo a Pajo

Yaya and Paya

Animovaný / Loutkový / Komedie / Rodinný

Československo, 1986, 26x9 min

Jeden z mála večerníčků, o kterém by se dalo říct, že je poučný, nesmrtelný a především že je úplně dokonalý :o). U mě patří na stejný stupínek jako takové Krakonošské pohádky, takže prakticky nejvýš co to jde... V jednom díle (tuším, že když pěstovali okurky) narostly Krkovičkovi (kupci, sedlákovi a řezníkovi v jedné osobě) obrovské nohy a pamatuju se, že právě tehdy jsem se málem pos.. :o). Naopak když pěstovali jahody, tak vykopřenej děda Lebeda otevřel truhlu a při tom padla dnes již legendární hláška : "klucí, honem do sklepa" :o). Byly prý natočeny i nové díly, kde prej hraje i sestřenka kluků, no já to neviděl, ale něco mi říká, že to bude stejnej šit jako většina nově dotáčených večerníčků (Bob a Bobek, A je to...). Na tenhle večerníček se vždycky rád mrknu a z celého srdce těmto průvodcům mládí skloním velkou a upřímnou poklonu. Komentář zakončím zvoláním : Klucíííí, honem do sklepa :o)))(4.5.2010)

Takhle má vypadat ideální večerníček. Úžasná animace a úžasné příběhy pro malé kluky. Takového dědu by jistě všichni chtěli mít. Podpora dětské fantazie neskutečná. Sebevětší problém a trable klukům děda vynahrazuje skvělými nápady. Bohužel druhá série šla kvalitativně hodně dolů. Animací určitě ne, ale nějak se všem pohnuly charaktery a už to bylo méně pohádkové.(20.1.2014)

„Musím ještě chvíli přemýšlet.“ Tak tuhle větu, kterou stále užívám, jsem si velmi oblíbil tak jako celý seriál. Klasická loutková animace s úchvatným dabingem Františka Filipovského je ta nejlepší kombinace, která může pohádku potkat. Sledoval jsem ji jako Večerníček a ani dnes bych neodmítl pár epizod zhlédnout. 5*(19.12.2017)

• T.O.M.

Seriál je hodně poplatný době vzniku a přímo odráží politický vývoj v zemi svého vzniku. V prvních dvou sériích z let 1986 a 1987 chuďas vždy přechytračí apriori zlého živnostníka. Politicky tehdy velmi angažovaný seriál, podchycující výchovu dětí od nejútlejšího věku. Pozitivní je alespoň to, že na rozdíl od Krkonošských pohádek, není třídní nepřítel trestán jen za to, že je, bez ohledu na to, co dělá, ale vždy provede alespoň nějaký nekalý skutek. Jednání Kladných hrdinů je sice někdy také poněkud pochybné, ale alespoň se dá dětem vysvětlit, co udělal Krkovička špatně a za co je potrestán. Třetí a čtvrtá série vzniky naopak již ve svobodné době samostatné České republiky, takže se v nich Krkovička značně polepší a z odporného podvodníka se stává spíše starým mrzoutem.(29.12.2016)

Ponejprv jsem dal tomuto večerníčku pět hvězdiček, nakonec jsem přemýšlel dokonce nad třemi. Čím to? Po shlédnutí druhé série (začínající dílem: Víla Míla) jsem byl trošku otráven. František Filipovský byl vyměněn Petrem Haničincem a Václavem Postráneckým. Takže nové hlasy postav. To by však nevadilo (i když pan Filipovský je nenahraditelný). Horší to bylo s obsahem. Krkovička už tak nějak přestal škodit, děda Lebeda chvílemi totálně ztrácí svou důstojnost, roztlačuje Krkovičkovi auto, rázem padá a důstojnost starého vysloužilého námořníka je ta tam. Druhá série je z větší části nudná. Nebýt perfektních, nápaditých a veselých dílů z první série, tak by to celé spadlo na hvězdičky tři.(31.12.2008)