Krutost podvědomí

(festivalový název)
  • Kanada Subconscious Cruelty

Jeden z nejznepokojivějších filmů vůbec. Hluboké ponoření do nitra lidských emocí, za hranice zkušenosti, do oblastí podvědomé posedlosti, krutosti, náboženských a ponurých sexuálních obrazů. Prvořadě vychází film z dualismu lidského mozku, a tedy i duše, kde levá hemisféra zajišťuje sebeovládání a rozumovou úvahu a pravá intuici a spontaneitu.

V první části ze čtyř - Ovarian Eyeball - jsme žádáni, abychom otevřeli náruč zcela novému způsobu vnímání. Podle vypravěče souvisí to, jak vidíme sami sebe, s tím, jak se díváme na okolní svět. Aby svou tezi dokázal, přijde k nahé ležící ženě a rozřízne ji skalpelem břicho. Z něho vyndá oční bulvu jako stvrzení „vnitřního pohledu“. Zbylé tři příběhy jdou v mnohém ještě dále.

Barevně upomíná Subconscious Cruelty jiného básníka filmového sadismu, Daria Argenta, a i když Karim Hussain jako vizionář pro širší publikum selhává, dá se v jeho prospěch hovořit o „vyšším stupni umění". (Shadwell)

manonfire

No je to rychta. Sexuální puzení k sestře a její menstruaci o průtoku menšího obecního potoka, či vyčerpávající porod zakončený přetnutím krkavice jeho plodu.....no nevím. Pár vět, co zazní, možná nepatří do slovníku tvůrce béčkových hororů, ovšem dojem, že autor přes to všechno perverzní poetično, chce hlavně znechutit, je patrný. Stejně jako fakt, že motivy perverze pro stupeň originality tahá až odněkud z paty.... Osobně jsem film vypnul před polovinou. 40% ()

Arkanoid

Videl som 92 min. verziu. Infliction Films. Černota a hypnotická hudba na úvod. Podobné znaky nesie tiež starší krátkometrážny film od rovnakej produkcie, točený Karrimom Hussainom a tiež ozvučený Davidom Kristianom. Čiernobiely obraz na malé mesto, priemyselnú oblasť. V prvej minúte sa začína rozprávanie ženy ohľadom uväznenia v monotónnej realite a že našťastie niektoré filmy dokážu absorbovať naše najhoršie predstavy, ktoré potom neuskutočníme. Narezanie podbruška ženy a vybratie oka z tejto diery je zvláštne, no samoúčelné. Po ôsmej minúte tu konečne máme rozprávanie muža, ktorý špehuje cez dvere spálne tehotnú ženu, ku ktorej obrazu sa mu pridávajú fantastické farby. Opis jej spánku je podobne nezmyselný, hypnotický a úchylný ako v scénach filmu Divided into zero. On svoje predstavy považuje za hodnotnejšie, ako tie jej, hoci ona si užívala sex s viacerými partnermi a on bol v nedobrovoľnom celibáte tak dlho, až si myslí, že ho ona považuje za impotenta. Zo svojich predstáv máva migrény. Kamera sa s jeho predstavami hrá, napríklad je v obraze hlava, no kamera nechce ponúknuť dokonalé centrovanie hlavy do stredu obrazu, ale postačí zobrazenie hlavy v jednej polovici obrazovky. Toto možno nadväzuje na prológové faktické rozprávanie o rôznych schopnostiach polovíc mozgu. S modrinami na lýtku rozpráva muž o tom, že ho jeho krutosť fascinuje a zároveň desí, pomáha mu nachádzať odpovede na otázky života a smrti. Páči sa mu, že človek je tvor zo všetkých najkrutejší a on tomu môže nasadiť korunu. Z hypnotických predstáv preberá rýchly strih, ktorý práve na šokujúce zábery upriamuje pozornosť diváka. Opisuje pocit plodu, že cíti nič. Stalo sa predtým nemožné – povýšiť ruku zababranú od ejakulátu na niečo viac, ako v skutočnosti je. Rozhodne sa zabiť plod vnútri tehotnej, o ktorej neskôr prezrádza, že je jeho sestrou. Zmenšenina domu, stromu a pozemku, na ňom ale skutočná mŕtva žaba a ryba, do toho hypnotický dym na atmosféru. Hlavný hrdina vníma pôrod ako vrcholný sex pre ženu aj pre dieťa. Čo film kazí: slabé rozvíjanie deja. Myšlienky, ciele a vidiny hlavného hrdinu poznáme dosť skoro, no ku činu sa potom on dlho nemá. Vzhľadom na celú myšlienkovú prípravu činu si už potom poviete: konečne. Vrchol krutosti ale máme za sebou okolo 40. minúty a potom nasleduje vízia šiestich nahých tiel, ktoré sa opájajú bahnom na lúke. Nadväznosť na predošlé sa dá len ťažko pochopiť. Trvá to 6 minút a vrcholom je chlapovo rezanie sa nožom, čo drží žena, do jazyka, pripomínajúce orálny sex. Potom nasleduje chlap v kaviarni fajčiaci cigaretu. Jeho scény ozvučuje už moderná hudba, neskôr sa žáner mení na metal pri jeho rozhodnutí odísť z kaviarne, pričom tu máme rýchlejší strih. Nestáva sa pri tom ale nič kruté. Pozorujeme jeho cestu do práce, neskôr opájanie sa pohľadom na mesto, potom z družice na zem, čo preruší porno u chlapa doma a od nad ním pohrúžený masturbuje, za ním tma a červená farba. Sníva sa mu, ako mu niekto sadisticky manipuluje s penisom, až mu strieka krv. Monológ o náboženstve a jeho symbole, kríži, sa dá preniesť na akékoľvek náboženstvo, tvorcovia filmu ale asi najviac dekadencie cítili z kresťanstva, tak prečo nie. Pri mučení chlapa hrá upokojujúca, náboženská hudba, čo je, ako už spomínal iný užívateľ, Deodatova výsada zasadiť krásnu hudbu do brutálnej scény. Chlapovi pichne jeho mučiteľ injekciu do hlavy a máme tu rýchly strih krutých, krásnych a nezmyselných výjavov. 4. poviedka. Niekoho pripomínajúceho Ježiša s tŕňovou korunou, skrvaveného z povrchových rán, zabeleného len v bedrovom uteráku, škodoradostne nesú 3 ženy cez kostol. Keď ho režú žiletkami, nie je to také opojivé, ako v Divivded into zero. Hudba klavíru tu píli uši. Ženskú masturbáciu s črevami mužskej mŕtvoly som ale ešte nevidel. Potom sa, ktovie prečo, vraciame ku hrdinovi tretej poviedky a zobrazuje sa jeho každodenný život a asi oslobodzujúce kúpenie vo vodopáde. Prvá poviedka bola uspokojivá. Choré podobne ako v spomínanom skoršom krátkometrážnom filme. Opájaním sa červenou pripomína Argentovu Suspiriu, hypnotickosťou Lyncha, nadmerným hladením ženského tela zasa japonské pinku. Určite ale zážitok. 80% Druhá šla totálne mimo mňa. Cením z nej minimum. 20% Tretia ponúkla samoúčelnú masturbáciu so zvýraznením chlapovej tváre, aj so zameraním sa len na oči a ústa a tiež hororovú odpoveď v sne na jeho realitu. 40% Štvrtá poviedka zobrazuje utrpenie, ale s nikým v tom nesympatizujeme, lebo o tých ľuďoch nevieme totálne nič. 20% Každá poviedka trvá príliš dlho. Keby sa poviedky nespájali dokopy, bolo by to lepšie, hlavne prvá by viac vynikla. Film som pozeral 3 dni kvôli tomu, že ma zaujala len prvá poviedka a ostatné ma už veľmi nebavili. Navyše rozprávač prvej poviedke veľmi pomohol a v ďalších poviedkach už rozprávač nebol, tým pádom ani poriadna postava. Sumárne sa dá povedať, že film je lepší technicky, ako obsahovo. () (méně) (více)

Shimargh

Symbolické cosi s příjemně tísnivou atmosférou, temným zvukovým doprovodem, avšak nijak zvlášť mne to neoslovilo. ()

Schuldiner

Taková trochu romantika:-) Nebo taky slušné psycho...zkrátka sadistický pohled do mysli jednoho sadistického psychopata. Ať tak či tak, je to něco, co se jen tak nevidí a absolutně nevím jak to hodnotit. Svoje kouzlo (jestli se tomu tak dá říkat) to má. Určitě jeden z nejpůsobivěji udělaných filmů na téma lidská psychika. Extrémně vygradovaná brutalita a opovržení lidským životem... z nejhlubších částí jedné pomatené mysli. Lidské mysli. Taky by se to dalo popsat - sexualita tak trochu jinak... Co si budeme povídat, i tyto jedince občas třeba potkáváme na ulici. Někteří i doma. Rozhodně není toto určeno pro každého a i já měl problém některé scény shlédnout celé. Většině lidí z toho bude každopádně blbě...protože slova jako -nechutné- nebo -morbidní- zde jaksi nejsou dostačující... Na druhou stranu chápu i diváky, kteří to nazvou totální nesmyslnou slátaninou... Jedno je jisté, tohle už nikdy nebudu potřebovat vidět. ()

Mírouš

Kristova noho, co to bylo??? Umění??? Tak sorry, asi nemám schopnost vnímat umění, jsem jen obyčejný, asi tedy podprůměrný pozemšťan... ()

bolan

V případě této divnosti bych nemluvil jako o filmu jako takovém. Menstruace, onanie, ejakuace, červi, krev, chorobné výplody mozkové kůry a vše poměrně stylově ztvárněno. ()

Copcorn

Subconscious Cruelty byl opravdu krutý film. Překvapilo mě, že po řemeslné stránce snímku nelze prakticky skoro nic vytknout. Obsahová stránka je zase velmi kontroverzní a je na každém divákovi jak si ji vyloží. Někdo může hledat znak ryby jako symbol křesťansví. Někdo zde spatří místo ryby Triceratopse. Rozhodně se však jedná o velmi znepokojující dílo, které bych ve špatném rozpoložení jen těžko zvládal. Nejvíce mě ale dostává pomyšlení, že takovéto myšlenky se odehrávaly v hlavě tehdy devatenáctiletého Karima Hussaina. Na jednu stranu klobouk dolů. Na stranu druhou........ ()

Bull.Nulla

Květnaté a chvílemi poetické výstavby filmových scén ve spojení s explicitními záběry vytváří velmi silnou atmosféru plnou úzkosti ale i úžasu. Čtyři povídky zkoumají za pomoci toho nejhlubšího ponoření do lidského myšlení krutost, sexualitu nebo náboženství. Scény se v rukou režiséra Karima Hussaina mění v umělecké obrazy hodné širšího uznání, než jakého mu bylo doposud dopřáno. ()

Israha

Vůbec nic vhodného pro běžného diváka, ale nevhodné i pro většinu horrorových fanoušků, kteří se chtějí příjemně bát nebo se jen tak trochu v nadsázce znechutit. Subconscious Cruelty je hodně hluboká a hodně znepokojivá sonda do těch nejtemnějších zákoutí lidské mysli, a jako takový funguje v podstatě dokonale. Vrcholně odporná záležitost, a to jak z toho prvoplánově fyzického, tak i z morálního úhlu pohledu. Navíc natočená osobitým, nervním, špatně uchopitelným "nočněmůrovským" stylem, takže v podstatě bez děje, jen mozaikovitě poskládaná. Pro ty, kdo jsou fascinováni odvrácenou stranou lidského podvědomí, psychiky a sexuality, je víceméně povinnost tento bizarní a zvrácený film shlédnout. ()

Hapretor odpad!

Pro mě nekoukatelné. Toto podle mě není film. Jen splácanec scén, které ve výsledku nedávají kloudný smysl. Howg ! ()

Rathalos

Az na ten koniec nic moc,cakal som extrem a dostal som v celku nudnu zalezitost,pre obycajnych divakov to je sokujuce,no ja som pri tom zaspaval,urcite su aj brutalnejsie a nechutnejsie filmy ako toto...:-) ()

foundation

Hm. Klasika. Zasa jeden komediant ktory si myslel ze je ,,umelec,,. Zhodou okolnosti som to videl par hodin po Cedrovom Genesis a nejak mam akesi stale nutkanie to porovnat prave s tym hoci tie filmy na prvy pohlad nemaju spolocne ani ,,Ň,,. Takze vazne neviem ci to je v tomto pripade na mieste ale co uz. Film plny radoby sofistikovanych a ,,umeleckych,, dristov hlavneho predstavitela ktore maju sluzit k tomu aby nas utvrdili o aky ze neuveritelne hlboko psychologicky film ide. Pritom to je iba dalsia krasna samoucelna kravina sluziaca zrejme na ,,vybytie,, komplexov rezisera. Podla hodnotenia vidim ze niektori maju na to uplne opacny nazor. V tom pripade sa ospravedlnujem ale moja mozgova kapacita zrejme nestaci na to aby som pochopil tu genialitu ktora je tu obsiahnuta. Za tu krv, ,,porod,, a ten uplny zaciatok kde aspon ten female narrator hovoril nieco zaujimave, povedzme 25 percent ale inak ma to vazne unudilo skoro k smrti. ()

krumpac007

Opravdu jeden z největších WTF?! filmů vůbec. Zobrazuje krutost a nechutnost, ale přitom tomu dává myšlenku. Bohužel, abych ji plně pochopil, musel bych snímek vidět minimálně dvakrát, spíše víckrát, a to v nejbližší době neplánuji. Přemýšlel jsem buď nad odpadem nebo čtyřma hvězdama. Jak to dopadlo, vidíte. JEN PRO SILNÉ ŽALUDKY! ()

Rockerman

Pro mne dost těžko stravitelný film. Do poloviny to mělo hlavu a patu, ikdyž se jednalo snad o nejděsivější téma, jaké si tvůrce může vymyslet. Pak přišel chaos, jemuž jsem moc neporozuměl a skoro jsem u toho usnul. Závěr však vše vynahradil a připravil mi neuvěřitelně silný a hrozný zážitek. Never more!!! ()

filipes.lu

Extrémně dekadentní snímek, který pro jednu polovinu lidí evokuje toliko zhnusení a odpornosti, že by i odpad byl slabým hodnocením. Pro druhou skupinu lidí (kam se řadim i já), jde o originální pojetí lidské živočišnosti a pudovosti, které svým zpracováním nenechá ani vydechnout. Samotný úvod vyřezávání oka z lidského těla (pořád nepostrádající svou hloubku) je jen rozjezd do dalších bizarností, které mě učarovaly svou poetistickou výstavbou a naléhavostí obrazů. Pro mě osobně je nejsilnější část druhá (porod), která svou expresí a sílou výpovědi zaujme a nepustí. Ani další však neztrácí na dechu, což z Subconscious Cruelty dělá snímek, který sice není pro každého, ale ten, kdo mu dá šanci, bude štědře odměněn. A to i po vypnutí televize.... ()

Tormentor665

Surrealismus v krajně brutální poloze. Vskutku. Freud s penisem a kropenatým Ježíšem, což ale zase nebyla zas taková sázka na jistotu a trochu mi to připadalo jako snaha udržet brutální linii za cenu ústupu z mistrně propracovaného pásma z pasáže s porodem. No ale více se v podstatě kritizovat nedá, protože k celkové dokonalosti chybí skutečně málo. Nevím, jak Karim udělal ten "dům." Nicméně je to možná nejděsivější věc, kterou jsem v životě viděl. ()

chlebo odpad!

Prepáčte, milí nepriaznivci dlhých a zbytočných rečí, opäť raz musím. To som raz, počas svojho zatial krátkeho a slušného pôsobenia na tejto genitálnej databáze, obdržal od jedného nemenovaného ultimátneho kusa mužského pohlavného orgána roztomilý a z môjho pohľadu prekvapivý odkaz, ktorý by sa dal voľne parafrázovať cirka v zmysle, že som retardovaný dvanásťročný kokot, ktorý používajúc vulgarizmy a slová, ktorým nerozumie, ničí túto intelektom a profesionalitou všeobecne známu Mekku filmových kritikov, navyše svojimi podvratnými hodnoteniami znevažuje umenie druhých, do ktorého sa piču rozumie. Prekvapený som ani tak neostal obsahom správy, ktorý ma spektakulárne vystihuje, skôr rozsahom retardácie odosielateľa, pretože pri užívateľovi s mojim enormným počtov bodov, musí byť k mojim výplodom, ktoré, ako som si až doteraz naivne myslel, si prečítam sotva ja a tých sotva pár nešťastníkov, ktorí ma majú v topke, reálnym problémom sa vôbec dostať. Čiže niet divu, že poctený a prekvapený týmto nečakaným záujmom, na správu som zabudol reagovať a nešťastnou náhodou letela hneď do odpadu, aby som pri pohľade na toľko chvály nezostal namyslený a držal sa pri zemi, ale aspoň som sa okamžite zaprisahal, že teraz, keď viem, že niekto moje pičoviny číta, dokonca ich podrobuje analýze a dokáže bravúrne vyvodiť, aký primitív, neschopný zostaviť zložené súvetie som, musím takýmto ľuďom robiť radosť a nesklamať ich očakávania, takže presedlávam na vyššiu a sofistikovanejšiu úroveň komentárov.. a znie to asi takto, ehm : bola to kokotyna. uplne velka podla mna, lebo tam len sukaly a boly krvavy. a ezte ten otpat dawam aj preto lebo ostatnim sa to pacy a ja som proty seckim. Tak, svoje tajomné minipublikum by som týmto mohol ukojiť, pre ostatných, musím sa vyplakať, ako som zas skočil na medové reči o šokantnom hnuse, ktorý na mňa obrazovka po spustení vygrcia, len som si v návode na premietnutie zabudol prečítať príbalovú informáciu, že na absolvovanie tohoto tu treba byť pod stredne ťažkým až ťažkým vplyvom psychotropných látok a ja už od rána úspešne abstinujem, a teda mi toto dielo okrem až výnimočnej nezáživnosti neprinieslo nič, až na pár pokusov o útok na to filozofické a hĺbavé vo mne, ale hrdinsky som odolal a koncom mi neostáva iné, než konštatovať, že amíci za zločiny obesili nesprávneho Husajna, inak by sa tento ešte "houpal." Vďaka za pozornosť. ()

Shanen29

Film opravdu není vhodný pro slabé povahy.Jednak je to mimo jejich chápání a tento druh filmu je spíše pro hodně otrlé diváky. ()

pepino

Tyhle věci se hrozně špatně hodnotí. Někdo v tom vidí genialitu, někdo masakr a hnus nejhruhšího zrna říznutý tvrdým pornem a někdo třeba zajímavé zpestření večera. Nevim jak to mám brát já... Bylo to úchylné, to bezpochybně. Ale trochu geniality v tom bylo taky.Jednalo se o hodně hlubokou sondu do nitra člověka. Takovou jakou umí mistr Cronenberg. Jenže promiň mi to Cronenbergu, proti tomuhle jsou tvoje filmy pohádky pro děti. No otázka ale je jestli je to dobře nebo ne. Každopádně asi největší úlet z LFŠ 2006. To mi potvrdí ti co na tom v Míru seděli taky. Překvapila mě ale duševní a žaludeční síla diváků ( hlavně přítomných žen a dívek) protože promítání opustilo v průběhu asi jen 8 lidí. No čekal jsem víc. Promiňte diváci kteří jste byli přítomní: Podcenil jsem vás. ()