Poslední spravedlivý

• Kanada The Last Just Man
Kanada, 2002, 70 min

Režie:

Steven Silver

Ani brigádní generál Romeo Dellaire, který v roce 1994 velel mírové misi OSN ve Rwandě, nemohl zabránit hrůzostrašné genocidě, při níž zahynulo 800 000 Afričanů. (oficiální text distributora)

Daweflip

Film popisuje události odehrávající se před a během rwandské genocidy. Ukazuje problémy, které doprovázely mírovou misi OSN, z pohledu přímých účastníků a odhaluje tak divákovi pohled zevnitř. Jde o strohou obžalobu OSN, zvláště jejího byrokratického aparátu a jednotlivých členských zemí. Film získal následující ocenění: Silver Chris Award na Columbus International Film & Video Festival 2002, Humanitarian Cinema Award na Newport International Film Festival 2002, Best Non-Fiction Program na Cologne Conference 2003, Cenu diváků na festivalech Jeden svět 2003, Hamptons International Film Festival 2002, DoubleTake Documentary Film Festival 2002 a Zvláštní cenu poroty na festivalu Jeden svět 2003 ()

Tunri

Bojím se, že se dokument nedá nějak precizně okomentovat. Musím říct, že jsem ráda, že je někde vyobrazena i druhá tvář slavné OSN. Generál D. je hrdinou naší doby a je to právě on, kdo celým masakrem stále trpí a vlastně by se ho to vůbec netýkalo, pokud by zůstal v Kanadě. Hotel Rwanda jsem ještě neviděla, ale zítra to napravím - na doporučení předchozích komentářů. ()

Majkak

Neuvěřitelný alibismus a ignorace ze strany mocností a stejně neuvěřitelné nasazení generála Romea Dellaireho. Ty tři měsíce ustál s posledními psychickými silami, následky pak trpěl neskutečně. Věcný faktografický popis ostře kontrastuje s reálnou hrůzou masakru nemajícího obdoby. A jako krutý výsměch pokusy obvinit Dellaireho, že nezachránil víc životů. ()

mi-ib

Jelikož jsem už před tím viděl Hotel Rwanda i Shake Hands with Devil, byla mi problematika celkem známá. Přesto mě dokument dokázal šokovat a utvrdit v mém názoru, že Rada bezpečnosti OSN včele s USA pěkně smrdí! ()

mazic

Hotel Rwanda je krásný film, ale tenhle dokument Vás dostane, jelikož víte, že mluví ten, kdo tomu byl nejblíž. ()

krapek

Priznám sa, že ako človek, ktorý toho veľa o histórii nevie, som od tohto dokumentu očakával dokumentárne spracovaný Hotel Rwanda. Miesto toho som dostal autentický dukument, v ktorom sám aktér tejto hrôzy veliteľ Roman Dellaire predkladá celý príbeh, tak ako sa skutočne stal. V niektorých momentoch zostáva rozum stáť nad politickými čachrami a zbytočnou byrokraciou. Stať sa toto v Líbyi, Iraku či Kuwaite, už je tam milión vojakov a z nich isto najviac z tej supermierotvornej USA, ktorá v tomto prípade ukázala v plnej paráde, ako veľmi im v skutočnosti ide o mier. Žeby Rwanďania doplatili na to, že nemajú ropu? Úbohosť. Výborný dokument. ()

carter...

90% Působivý výpovědní dokument nejvyšších armádních představitelů OSN působících ve Rwandě v období vypuknuvšího převratu a genocidy. Síla dokumentu ční v osobních výpovědích a také v samotném tématu. A nastoluje spousty otázek, jelikož krvavý masakr ve Rwandě si asi nikdo z nás moc dobře neumí představit. To snad ani nejde. Homo Sapiens - člověk moudrý...kde se stala chyba? Pozn. komentář dr.horrible... ,,Pre diváka lačného po krvi stojí "zato" len posledných 20 minút" - tohle si můžeš dovolit vyslovit u nějakých Hollywood Tarantínovek, ale ne u dokumentu, který líčí skutečné události. A ještě zrovna u genocidy ve Rwandě!!! Styď se !!! ()

mararati

Tento dokument je tvrdší než hraný film Hotel Rwanda popisující stejné události, a ten byl fakt pekelný (osobně jej zařazuji mezi horory), něco jako Texaský masakr motorovou pilou krat 800.000 a bez nadsázky. To nebyly plynové komory, ani kulomety, ale mačety! Dellaire se zdá být fajn chlapík... to člověka dží chvíli nad vodou... ()

Pavlosos

No myslím si že potom, co napsali krapek, Crocuta a V.Silver, tu není co komentovat. Naprostá pravda, zvláště to, co napsal krapek - kdyby měla Rwanda ropu, bylo by co zachraňovat :-( Víc emocí žádný jiný z dokumentů, ani žádná z filmových adaptací nenabídly. Pouze tento dokument. Ovšem ihned na druhém místě může být dokument Ghosts of Rwanda, viz odkaz na YouTube: http://m.youtube.com/watch?v=VJAuyIRfYIM ***When there is a will, there's a way. Let's go.*** ()

Desmi

Zachránit je šlo, ale to by stálo prachy. Znáš to, poslat vojáky - výdaj, poslat zásoby - výdaj. Třeba se to časem vyřeší samo, ne..?! Tak se to vyřešilo... OSN už tehdy dokazovala, že je úplně k ničemu.. ()

LadyRainier

Aneb Hotel Rwanda naživo ... Tady mi bylo Dellaira hodně, hodně líto ... Vůbec se nedivím, že chtěl po návratu z tohohle pekla spáchat sebevraždu ... Velká zrada, co se tam stalo ... ()

kolly13

Aby diváka režisér opravdu vtáhl, chybí vyjádření druhé strany a přiznejme si, člověk se obává explicitních scén brutality, to se ale neděje, a tak, paradoxně, je mírně zklamán. Celé to je vpodstatě terapie pro OSN generála, který, dle jeho slov, neměl možnost zabránit odporné genocidě. A my se nedozvíme, jaké to je žít s takovými sousedy dál. ()

DarkAvenger

Ačkoliv nemám dokumenty zrovna v lásce, tak tohle bylo opravdu mimořádně působivé. Po shlédnutí jsem byl zcela šokovaný, asi to takhle opravdu v dnešní společnosti chodí. Každý myslí jen na sebe, na své zájmy, nikoho nezajímá utrpení nějakých lidí, někde v Africe, daleko od nás, daleko od našeho života, daleko od našich problémů. Bohužel to nezajímá ani ty nejpovolanější, ty kteří o sobě tvrdí, že jsou vyslancemi míru, dokonce ani je mír nezajímá. Před shlédnutím tohoto filmu jsem OSN měl za jednu z mála vcelku slušných a užitečných organizací, po shlédnutí říkám, že je to stejná pakáž jako všichni ostatní. Velice mě mrzí, že jméno PANA DELLAIREHO je všeobecně velmi neznámé, myslím si, že právě těchto lidí bychom si měli velmi vážit, protože jich je mezi námi opravdu málo. ()

pozremsi

DVD s týmto dokumentom by malo mať čestné miesto v každom školskom kabinete s pomôckami na hodiny histórie, etiky, politológie, ne/ľudskosti... Obsahuje všetko podstatné o "najrýchlejšej genocíde v ľudských dejinách" a výnimočnom človeku, ktorý sa vzoprel i byrokratickej mašinérii OSN. PS: PREČO PREČO PREČO??? ()

nikolajevic

dojmom velmi silny dokument o genocide v rwande. chronologicky predstavuje sled udalosti ktore jej predchadzali, predovsetkym vo vztahu k osn a ulohe, ktoru NEzohrala. ()