Nirvana Unplugged In New York

(koncert)
  • USA Unplugged: Nirvana

Zřejmě nejpovedenější záznam akustických ,,unplugged" vystoupení prezentovaných hudební stanicí MTV - Nirvana Unplugged.

Track listing: 1. "About a Girl" (Cobain) – 3:37
2. "Come as You Are" (Cobain) – 4:13
3. "Jesus Doesn't Want Me for a Sunbeam" (Kelly/McKee; The Vaselines cover) – 4:37
4. "The Man Who Sold the World" (David Bowie cover) – 4:20
10. "Plateau" (Kirkwood; Meat Puppets cover) – 3:38
11. "Oh Me" (Kirkwood; Meat Puppets cover) – 3:26
12. "Lake of Fire" (Kirkwood; Meat Puppets cover) – 2:55
13. "All Apologies" (Cobain) – 4:23
14. "Where Did You Sleep Last Night" (Traditional, Arranged by Leadbelly) – 5:08 (Radek99)

vaja

Éra flanelek, orvaných riflí a umaštěných mániček z trochu jiného pohledu. Myslím, že kluci tenkrát dost zariskovali (přece jenom se na tomto koncertu nedalo točit s vlasy...) a vyplatilo se. Výběr písní vzhledem k unplugged verzi snad ani nemohl být lepší. A Kurtův sugestivní projev tomu dodal silnou auru nezapomenutelnosti. ()

casioa....

Jeden z troch najzásadnejších MTV Unplugged...no u mňa to nie je číslo 1. ale až číslo 2. (Prvým je ten od The Cranberries, a tretím od Alice in Chains). "Jesus Doesn't Want Me for a Sunbeam" pre mňa najlepšie zahratá pesnička celého vystúpenia... ()

Paity

Co si budeme povídat. Nirvana je kapela, která musela hrát na život a tyhle koncerty "unplugged" jim vyloženě seděli. Člověk měl zase pocit, že jsou to ti borci co si hrají spíše pro sebe doma v garáži. ()

Wishkah

Úchvatné, nádherné, brilantní...Kurt Cobain je poslední opravdovou rockovou ikonou a tohle je vrcholným dílem jeho tvorby. Síla jeho písniček, se akustickým provedením ještě prohloubila a kolikrát až při tomhle koncertu se ukázala jejich skutečná krása. Nejlepším příkladem jsou písničky Dumb a Pennyroyal Tea. Celý koncert navíc doprovazí vynikající a komorní atmosféra a Kurt je evidentně ve výborné pohodě. Miluju Nirvanu a miluju tenhle koncert ()

Cement73

Jednoducho skvelé. Kurt s mastnými vlasmi a otrasným vyťahaným svetrom bol vtedy mojim absolútnym idolom. Sveter áno, mastné vlasy ale nie :) Hudba však dominuje. ()

AIMÉE

Hudebníci všech zemí smekněte klobouky. Neuvěřitelně emotivní koncert unplugged prošpikován naskrz Cobainavým charismatem. Pro všechny, kteří jsou příznivci žánru je to must-see. ()

jasse

Viděla jsem už několik Unpluggedů, a to i velmi zvučná jména (Pearl Jam, R.E.M. Paul McCartney), ale tohle vystoupení Nirvany mě opravdu vzalo za srdce. Dechberoucímu předvedení všech písní ale předcházelo mnoho nervů a problémů. Tento koncert se uskutečnil uprostřed amerického turné Nirvany v roce 1993, není pravda, že by to bylo jedno z posledních Kurtových vystoupení, odehrál po něm ještě 26 koncertů v Americe a 17 v Evropě. Ale únava a usmýkanost životem už se mu do hlasu slyšitelně vkrádala...Pozvání od MTV bylo pro Kurta opravdu velkou výzvou, on pár takto akusticky hraných písní už zařazoval na svém probíhajícím turné a bohužel se mu s nimi nedařilo - nepřipravení fanoušci ho při těchto tklivých, klidných, nádherných písních neposlouchali, bavili se mezi sebou, hlučeli - bylo to pro něho velké zklamání. Proto se příležitosti předvést tyto písně v komorním prostředí studia chopil s velkým odhodláním i očekáváním. Vše se zkomplikovalo tahanicemi s vedením MTV, nelíbil se jim Kurtem zvolený setlist, ani vybraní hosté, ale on tentokrát neustoupil ani o píď a udělal dobře. "Jeho" unplugged byl díky tomu jiný, než všechny ostatní - už to svědčí o jeho hudební genialitě. Nedostek času na přípravu a nazkoušení koncertu se projevil velkou nervozitou, kterou všichni hudebníci pociťovali - na záběrech je vidět, jak všichni do jednoho sledují každý Kurtův pohyb a gesto, protože hodně improvizoval. Ale od písně Pennyroyal Tea, která se mu konečně na rozdíl od zkoušek podařila, už byl uvolněný a v pohodě. Nemyslím si, že by se v závěrečné písni loučil, nebo volal o pomoc - to by před ní tak nežertoval. On velmi obdivoval Leadbellyho, od kterého si tuto píseň "půjčil", jeho způsob, kterým zpíval - procítěnost a upřímnost a vždy si přál (poměrně neúspěšně) se mu přiblížit. Tento večer se mu to podařilo stoprocentně a můžeme se jen dohadovat, jestli se navíc neztotožňoval také se slovy té písně, protože v té době už měl manželství v troskách. Přes všechny problémy, ve kterých se Kurt na konci své cesty utápěl, se dokázal na toto vystoupení plně koncentrovat a podat famózní výkon. ()

Garch

Ze všech koncertů MTV "Bez napětí" ultimátně největší zážitek. A to jsme nevěděli, proč ty bílé lilie a černé svíčky. Ano, Kurt Cobain se loučil. DVD obsahuje klasickou MTV verzi koncertu, Nekrácenou verzi koncertu, Komentáře tvůrců skvělého záznamu a navíc: Nahrávky ze zkoušky, kde je perfektně slyšet, například, mírné trápení s "Pennyroyal Tea", které Kurt Cobain, k překvapení kapely, vyřešil v průběhu koncertu božsky. Přeměnil song na jeden z vrcholů unpluggu. Po závěrečné "Where Did You Sleep Last Night" jsem se nezmohl na slovo. Stejná síla i dnes, kdy jsem si, možná můj největší koncertní zážitek, pustil po miliónté. ...PS: Na rok 2015 se chystá první dokument o Kurtu Cobainovi "Kurt Cobain: Montage of Heck", který není vycucán z prstu, cestou kolem. PPS: moje anotace k "Kurt Cobain: Montage of Heck": """""https://www.youtube.com/watch?v=QmDQ0k9jasA""""" ()

no2

9/10 - V době, kdy bylo toto živé vystoupení natočeno, již vznikala Unplugged jako na běžícím pásu. Tedy nijak originální (v oblasti tvrděrockové "předběhla dobu" Tesla se svou "skorounplugged" řadovkou Five Man Acoustical Jam z r. 1990, ale móda skutečných unplugged vystoupení přišla až v r. 1992 díky přelomovému albu Erica Claptona; mimochodem - jiná legenda grunge rocku Alice in Chains natočila v tomtéž roce nečekaně akustické, ovšem výborné EP Sap, čímž ukázala, že unplugged jsou schopny zahrát i skupiny, které obvykle týrají struny elektrických kytar), přesto (a to píšu i přestože Nirvana by se do mé první dvacky nejoblíbenějších rockových skupin možná ani nevešla) je toto vystoupení NÁDHERNÉ, ÚŽASNÉ, NEZAPOMENUTELNÉ. Nejen pecky z druhého komerčně nejúspěšnějšího grungerockového alba všech dob Nevermind /prodalo se 10 melounů/ (Come as You Are, Polly, On a Plain či balada Something in the Way) /to jen tak mimochodem, abych pozlobil zatvrzelé fandy Nirvany - "souboj" tehdy vyhráli Pearl Jam s debutovým albem Ten - prodalo se ho 12 melounů/ či následujícího In Utero (Pennyroyal Tea, Dumb, All Apologies) nebo asi největší hit z neučasného debutu Bleach - About a Girl, ale i skvělé coververze Davida Bowieho, The Vaselines či Meat Puppets - to je zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Fanouškům "Seattle" mohu doporučit též unplugged již zmíněných Pearl Jam, který se vysílal i na ČT2 (v první části pořadu zazněli Queensryche, kteří jsou sice trošku stylově jinde, ovšem zážitek to byl neméně silný...). Holt, unplugged vystoupení se málokdy nevydařila, proto i při hodnocení vynikajícího Nirvana Unplugged In New York polovinu poslední hvězdy nechávám schovanou, třeba pro nějaký výjimečný ne-unplugged live koncert... ()

kukentipla

O čem to je? Nirvana pomalu, akusticky , geniálně, chytlavě. Co já NATO? Nirvana je pro mě srdeční záležitost. Na téhle kapele jsem vyrostl. Nevermind znám pozpátku zpravai zleva. V době, kdy se točil tenhle živák se Curt blížil konci, v době koncertu byl údajně na metadonu. Jedním slovem, hudební dokonalost. ()

WinstonS

Do smrti si budu pamatovat depresivního Kurta ve vytahaném svetru, riflích a teniskách, jak sedí na židličce a skrz kytaru a svůj hlas promlouvá k světu, který jej nikdy nedokázal pochopit. Where Did You Sleep Last Night je vrchol, husí kůže a čiré emoce. ()

arcticsky

Nirvanu uznávám jako jednu z nejvýznamějších kapel 90. let - možná jako tu úplně nej. Ale Smells Like Teen Spirit - klip, to je pro mne pravá podoba této kapely!! ()

melloun

Úplně souhlasím s tím, co napsal francis. Hudba vynikající, ale není se na co koukat. To si radši pustím jenom audio cd. ()