Nirvana Unplugged In New York

(koncert)
  • USA Unplugged: Nirvana

Zřejmě nejpovedenější záznam akustických ,,unplugged" vystoupení prezentovaných hudební stanicí MTV - Nirvana Unplugged.

Track listing: 1. "About a Girl" (Cobain) – 3:37
2. "Come as You Are" (Cobain) – 4:13
3. "Jesus Doesn't Want Me for a Sunbeam" (Kelly/McKee; The Vaselines cover) – 4:37
4. "The Man Who Sold the World" (David Bowie cover) – 4:20
10. "Plateau" (Kirkwood; Meat Puppets cover) – 3:38
11. "Oh Me" (Kirkwood; Meat Puppets cover) – 3:26
12. "Lake of Fire" (Kirkwood; Meat Puppets cover) – 2:55
13. "All Apologies" (Cobain) – 4:23
14. "Where Did You Sleep Last Night" (Traditional, Arranged by Leadbelly) – 5:08 (Radek99)

vaja

Éra flanelek, orvaných riflí a umaštěných mániček z trochu jiného pohledu. Myslím, že kluci tenkrát dost zariskovali (přece jenom se na tomto koncertu nedalo točit s vlasy...) a vyplatilo se. Výběr písní vzhledem k unplugged verzi snad ani nemohl být lepší. A Kurtův sugestivní projev tomu dodal silnou auru nezapomenutelnosti. ()

casioa....

Jeden z troch najzásadnejších MTV Unplugged...no u mňa to nie je číslo 1. ale až číslo 2. (Prvým je ten od The Cranberries, a tretím od Alice in Chains). "Jesus Doesn't Want Me for a Sunbeam" pre mňa najlepšie zahratá pesnička celého vystúpenia... ()

Lukoboss

Dodnes padají úvahy, že stylizace koncertu do pohřebního hávu byla ze strany Kurta účelová, jelikož se tak chtěl rozloučit před svým "odchodem". To už se dnes těžko dozvíme, pravda ale je, že tohle je jedna z největších klasik v rámci akustických koncertů vůbec a taky ukázka toho, že i grunge se dá zahrát jinak. Krom toho Cobain byl Cobain... tady není o čem diskutovat. ()

Paity

Co si budeme povídat. Nirvana je kapela, která musela hrát na život a tyhle koncerty "unplugged" jim vyloženě seděli. Člověk měl zase pocit, že jsou to ti borci co si hrají spíše pro sebe doma v garáži. ()

Wishkah

Úchvatné, nádherné, brilantní...Kurt Cobain je poslední opravdovou rockovou ikonou a tohle je vrcholným dílem jeho tvorby. Síla jeho písniček, se akustickým provedením ještě prohloubila a kolikrát až při tomhle koncertu se ukázala jejich skutečná krása. Nejlepším příkladem jsou písničky Dumb a Pennyroyal Tea. Celý koncert navíc doprovazí vynikající a komorní atmosféra a Kurt je evidentně ve výborné pohodě. Miluju Nirvanu a miluju tenhle koncert ()

Cement73

Jednoducho skvelé. Kurt s mastnými vlasmi a otrasným vyťahaným svetrom bol vtedy mojim absolútnym idolom. Sveter áno, mastné vlasy ale nie :) Hudba však dominuje. ()

AIMÉE

Hudebníci všech zemí smekněte klobouky. Neuvěřitelně emotivní koncert unplugged prošpikován naskrz Cobainavým charismatem. Pro všechny, kteří jsou příznivci žánru je to must-see. ()

jasse

Viděla jsem už několik Unpluggedů, a to i velmi zvučná jména (Pearl Jam, R.E.M. Paul McCartney), ale tohle vystoupení Nirvany mě opravdu vzalo za srdce. Dechberoucímu předvedení všech písní ale předcházelo mnoho nervů a problémů. Tento koncert se uskutečnil uprostřed amerického turné Nirvany v roce 1993, není pravda, že by to bylo jedno z posledních Kurtových vystoupení, odehrál po něm ještě 26 koncertů v Americe a 17 v Evropě. Ale únava a usmýkanost životem už se mu do hlasu slyšitelně vkrádala...Pozvání od MTV bylo pro Kurta opravdu velkou výzvou, on pár takto akusticky hraných písní už zařazoval na svém probíhajícím turné a bohužel se mu s nimi nedařilo - nepřipravení fanoušci ho při těchto tklivých, klidných, nádherných písních neposlouchali, bavili se mezi sebou, hlučeli - bylo to pro něho velké zklamání. Proto se příležitosti předvést tyto písně v komorním prostředí studia chopil s velkým odhodláním i očekáváním. Vše se zkomplikovalo tahanicemi s vedením MTV, nelíbil se jim Kurtem zvolený setlist, ani vybraní hosté, ale on tentokrát neustoupil ani o píď a udělal dobře. "Jeho" unplugged byl díky tomu jiný, než všechny ostatní - už to svědčí o jeho hudební genialitě. Nedostek času na přípravu a nazkoušení koncertu se projevil velkou nervozitou, kterou všichni hudebníci pociťovali - na záběrech je vidět, jak všichni do jednoho sledují každý Kurtův pohyb a gesto, protože hodně improvizoval. Ale od písně Pennyroyal Tea, která se mu konečně na rozdíl od zkoušek podařila, už byl uvolněný a v pohodě. Nemyslím si, že by se v závěrečné písni loučil, nebo volal o pomoc - to by před ní tak nežertoval. On velmi obdivoval Leadbellyho, od kterého si tuto píseň "půjčil", jeho způsob, kterým zpíval - procítěnost a upřímnost a vždy si přál (poměrně neúspěšně) se mu přiblížit. Tento večer se mu to podařilo stoprocentně a můžeme se jen dohadovat, jestli se navíc neztotožňoval také se slovy té písně, protože v té době už měl manželství v troskách. Přes všechny problémy, ve kterých se Kurt na konci své cesty utápěl, se dokázal na toto vystoupení plně koncentrovat a podat famózní výkon. ()

Garch

Ze všech koncertů MTV "Bez napětí" ultimátně největší zážitek. A to jsme nevěděli, proč ty bílé lilie a černé svíčky. Ano, Kurt Cobain se loučil. DVD obsahuje klasickou MTV verzi koncertu, Nekrácenou verzi koncertu, Komentáře tvůrců skvělého záznamu a navíc: Nahrávky ze zkoušky, kde je perfektně slyšet, například, mírné trápení s "Pennyroyal Tea", které Kurt Cobain, k překvapení kapely, vyřešil v průběhu koncertu božsky. Přeměnil song na jeden z vrcholů unpluggu. Po závěrečné "Where Did You Sleep Last Night" jsem se nezmohl na slovo. Stejná síla i dnes, kdy jsem si, možná můj největší koncertní zážitek, pustil po miliónté. ...PS: Na rok 2015 se chystá první dokument o Kurtu Cobainovi "Kurt Cobain: Montage of Heck", který není vycucán z prstu, cestou kolem. PPS: moje anotace k "Kurt Cobain: Montage of Heck": """""https://www.youtube.com/watch?v=QmDQ0k9jasA""""" ()

no2

9/10 - V době, kdy bylo toto živé vystoupení natočeno, již vznikala Unplugged jako na běžícím pásu. Tedy nijak originální (v oblasti tvrděrockové "předběhla dobu" Tesla se svou "skorounplugged" řadovkou Five Man Acoustical Jam z r. 1990, ale móda skutečných unplugged vystoupení přišla až v r. 1992 díky přelomovému albu Erica Claptona; mimochodem - jiná legenda grunge rocku Alice in Chains natočila v tomtéž roce nečekaně akustické, ovšem výborné EP Sap, čímž ukázala, že unplugged jsou schopny zahrát i skupiny, které obvykle týrají struny elektrických kytar), přesto (a to píšu i přestože Nirvana by se do mé první dvacky nejoblíbenějších rockových skupin možná ani nevešla) je toto vystoupení NÁDHERNÉ, ÚŽASNÉ, NEZAPOMENUTELNÉ. Nejen pecky z druhého komerčně nejúspěšnějšího grungerockového alba všech dob Nevermind /prodalo se 10 melounů/ (Come as You Are, Polly, On a Plain či balada Something in the Way) /to jen tak mimochodem, abych pozlobil zatvrzelé fandy Nirvany - "souboj" tehdy vyhráli Pearl Jam s debutovým albem Ten - prodalo se ho 12 melounů/ či následujícího In Utero (Pennyroyal Tea, Dumb, All Apologies) nebo asi největší hit z neučasného debutu Bleach - About a Girl, ale i skvělé coververze Davida Bowieho, The Vaselines či Meat Puppets - to je zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Fanouškům "Seattle" mohu doporučit též unplugged již zmíněných Pearl Jam, který se vysílal i na ČT2 (v první části pořadu zazněli Queensryche, kteří jsou sice trošku stylově jinde, ovšem zážitek to byl neméně silný...). Holt, unplugged vystoupení se málokdy nevydařila, proto i při hodnocení vynikajícího Nirvana Unplugged In New York polovinu poslední hvězdy nechávám schovanou, třeba pro nějaký výjimečný ne-unplugged live koncert... ()

kukentipla

O čem to je? Nirvana pomalu, akusticky , geniálně, chytlavě. Co já NATO? Nirvana je pro mě srdeční záležitost. Na téhle kapele jsem vyrostl. Nevermind znám pozpátku zpravai zleva. V době, kdy se točil tenhle živák se Curt blížil konci, v době koncertu byl údajně na metadonu. Jedním slovem, hudební dokonalost. ()

WinstonS

Do smrti si budu pamatovat depresivního Kurta ve vytahaném svetru, riflích a teniskách, jak sedí na židličce a skrz kytaru a svůj hlas promlouvá k světu, který jej nikdy nedokázal pochopit. Where Did You Sleep Last Night je vrchol, husí kůže a čiré emoce. ()

arcticsky

Nirvanu uznávám jako jednu z nejvýznamějších kapel 90. let - možná jako tu úplně nej. Ale Smells Like Teen Spirit - klip, to je pro mne pravá podoba této kapely!! ()