poster

Hollidei

 • Jižní Korea

  홀리데이

 • USA

  Holiday

Thriller / Krimi

Jižní Korea, 2006, 116 min

Režie:

Yoon-ho Yang

Scénář:

Hee-jae Kim
 • Adrian
  ****

  90%. V priebehu dvoch dní ďalší kórejský prírastok do rodiny "akčných" filmov a prakticky rovnaké pozitíva ako pri Yasu. Navyše, žánrové formulky sú v tomto prípade značne ohýbané výrazným spoločenským a sociálnym akcentom a skrz záplavu emócií a nálad neúprosne presakuje osobitá výpoveď o chýbách v trestno-právnom systéme, čím Holiday pozdvihuje z "ligy majstrov oddychovej a napínavej zábavy" do sfér, v ktorých možno hľadať za filmom ďalšie bonusy "navyše" a na moje spomienky prechádzky po olympiskom parku v lete 2005 vrhá tieň smutných úvah... .(7.4.2006)

 • t_gon
  *****

  Naprosto chápu Adrianovy smutné pochyby ohledně historického pozadí tohoto „majstrštyku“. Mnoho snímku chce těžit z nálepky „založeno na skutečných událostech“, málo kterému se to však podaří. Neboť když si v průběhu Hollidei vzpomenu za jakou cenu byl postaven Olympijský stadión v Soulu (po úvodní dramatické scéně), tak o to více na sebe nechávám působit emoce skrze obrazovku. Brilantní výkony herců netřeba rozpitvávat, pač zaprvé je to jakási tradice u podobných kousků a za druhé sledovat hlavní šestici uprchlíků jak si během dvou dnů na svobodě počíná a jak jim „svoboda“ skončí je maximální citová ždímačka, kterou podporuje vynikající melodramatický podkres u všech zásadních scén. Paradoxně se pro mne stává nejslabším článkem filmu samotný útěk (těch 10 minut není úplně „konzistentní“ s formou celého filmu) a zbytek klišé (jak tombac podotknul převážně ve vězeňské části) a patosu zachraňují samotní herci. Navrch je zde výborný záporák, kterému jsem přál od začátku odstranění ze scény velice nepříjemným způsobem a samotný závěr za doprovodu songu Holiday mě složil do kolen a dlouho po zhasnutí obrazovky nechal omráčeného jako po ráně kladivem. Maximum ani nemrknu!!!(4.9.2007)

 • Lacike
  ***

  Tak ja neviem. Z tohto filmu som dosť zmätený. Na jednej strane sa to berie neskutočne vážne, ale na druhej strane sa tam dejú tak bláznivé udalosti, že to vôbec nejde dokopy. A ten ospevovaný záporák, ktorý je za každú cenu megasviňa mi pripadal natoľko prehnaný, až to na mňa pôsobilo trápne a každá scéna s ním ma iritovala. 5/10.(17.11.2011)

 • tombac
  ****

  Se skutečnými událostmi, jež jsou základem Hollidei, nejsem obeznámen, tudíž nemohu posoudit, v jakém rozsahu a míře věrnosti jsou ve filmu použity. Ale faktem je, že se zrodil další formálně vypiplaný korejský blockbuster, kterému do dokonalosti moc nechybí. V podstatě bych mu mohl vyčíst jen spoustu použitých klišé, především ve vězeňské části, která se mi zdála pouze standardní. Zato zbytek je hodně nadstandardní popcornová záležitost, stejně jako Yasu zrozená pro kinosály, s několika velmi silnými momenty a výborným slizounem v záporné roli. A obrýlený herec mi přišel jako korejská obdoba našeho Vladimíra Javorského :-) 9/10(21.4.2006)

 • *CARNIFEX*
  ****

  Kde iný vidí rutinu v úvode, tam ja vidím najväčší drahokam. Skutočne "počiatkom" (nie politikom) dostatočne navnadený, preto obrovská škoda toho poklesu môjho záujmu. Snímok sa síce po odklepnutí kapitoly z väzenia uberá pomerne reálnym smerom, no akoby samotné tempo skôr upadlo, než nabralo na obrátkach. I keď k náprave dochádza pomerne rýchlo, v podstate v momente nastolenia "manhunter" etapy, môj interes sa z pohľadu ďalšieho vývoja osudu hlavných hrdinov zasekol na bode mrazu. Stále sa však jedná o veľmi solídnu Kórejskú tvorbu, kedy divák obľúbujúci tamojšiu kinematografiu, najmä vďaka emotívnej záverečnej tretine, len sťažka dosiahne pocit sklamania. Mimochodom, film nie je podľa skutočnosti. Len tématicky čerpá z určitých udalostí (Olympiáda, zákon).(28.2.2017)