Příběh o dětském štěstí, jež vždy bylo a bude v dětské představě spojeno s rodinou a domovem… Redaktorka Julie (M. Vančurová) a výtvarník Vojta (J. Bartoška) jedou do šumavského dětského domova pro devítiletého chlapce Matěje Stibora (M. Mikuláš), aby jej přivezli do Prahy na předání hlavní ceny v soutěži dětských kreseb. Matěj nakreslil tříčlennou rodinu u houpačky, nad níž svítí sluníčko. Jeho skuteční rodiče však mají k ideálu daleko. Matka se ho po porodu zřekla, otec se potýká se závislostí na alkoholu (P. Čepek). Najde chlapec novou rodinu? Marek Mikuláš, představitel malého Matěje, který hledá rodinu a domov, ve filmu podle scénáře M. Mathausové a v režii J. Adamce z roku 1981, získal cenu UNICEF za dětský herecký výkon. (Česká televize)

PTuranyi

Príbeh chlapca z detského domova, ktorý s dospelými nemá príliš dobré skúsenosti. Vďaka svojmu talentu získa prvú cenu v medzinárodnej súťaži v maľovaní. Jeho nedôvera v dospelých sa prejavuje už od počiatku. Jeho sprievodcovia Vojtech a Júlia sprevádzajú aj nás neuralgickými bodmi, ktoré sa podieľali na Matejovej nedôvere. Stretneme tak jeho alkoholického otca, matku, ktorá sa ho vzdala aj adoptívnych rodičov, ktorí ho mali na skúšku kde narazíme aj na predlohu jeho víťaznej kresby. Šťastný koniec sa však nekoná. Herci majú svoje role v malíčku. Hlavne Petr Čepek v roli alkoholika. Plus skvelá hudba Karla Svobodu. ()

Cesty timem

Někdo by rád měl takového kluka a nemá (jako třeba já) a někdo ztrácí, kromě své osobnosti a důstojnosti v alkoholu i klukovo dětství. Nenapravitelná a velká škoda. Z toho je mi smutno a nanic.... Hudba Karla Svobody s použitím tehdejších syntezátorů je někdy tišší a málo výrazná, než bych si přál a než by zasloužila. ()

eva1984

Skvělý systém vzít si dítě na zkoušku a pak ho vrátit jako nevhodné zboží a dokonale mu tak zničit život.Herecké výkony výborné hlavně Čepka, ale není malých rolích- Veškrnová matka,která v podstatě neměla na vybranou a hlavně Dvorská vlastně se tam jen mihla,ale mrazí mě z ní doteď. ()

Generi

Dávám plný počet. Za smutný příběh chlapce, který má otce opilce a zažívá tak dospělácké problémy ve věku 9 let. To si žádné dítě nezaslouží. ()

Andrmen221

Kluk je krajně nesympatický, zápletka průmerný možná podprůměrná, jediný, kdo se mi líbil byl Petr Čepek, který roli alkoholika hrál naprosto perfektně a přesvědčivě. Díky poměrně malému prostoru ve filmu mě, ale zbytek moc nezaujal, a tak nezbývá než dát 2/5 ()