poster

O chytré kmotře lišce (TV seriál)

Animovaný / Rodinný

Československo, 1983, 1 h 40 min (Minutáž: 7–8 min)

Režie:

Eduard Hofman

Předloha:

Josef Lada (kniha)

Scénář:

Jindřich Vodička

Kamera:

Emil Strakoň

Hudba:

Miloš Vacek
(další profese)
 • kingik
  *

  Nedovedu si představit, že se na takovou archaickou záležitost dnešní generace dětí dívá. S animací se rozhodně tenhle seriál nemůže chlubit a konkurovat nemůže ani hranému Vydrýskovi natož dnešním propracovaným animacím. Nemám v podstatě co bych na tomhle večerníčkovském seriálu vyzdvihl. Poetiku Josefa Lady dnešní děti nevyhledávají a celkově je to nuda díl od dílu. Přece jen to mlácení po hlavách dobře vyvedených kreslených postaviček pěkně děti zabaví než jedna vypelichaná liška z večerníčkovského muzea. Knížka byla mimochodem o něco čtivější. Mé hodnocení: 20%(20.4.2013)

 • P. J. D.
  *****

  Josef Lada byl nejen schopný malíř futurismu (tam jeho díla řadíme), ale také dobrý básník a spisovatel (dodnes pamatuji na knížku o ptácích, na jejímž obalu sedí papoušek vyobrazený jako učitel). Právě jemu je tenhle pořad zasvěcen a nebýt jeho tak je taky o ničem. Mohl bych kritizovat tvůrce, že toho moc neudělali, ale to se mi nechce. Tohle se totiž musí líbit nejenom dítěti, ale i dospělému. Za mě plný počet.(4.3.2014)

 • Zagros
  ****

  Jeden z mých nejoblíbenějších Večerníčků z dětských let. Ladova animace mi přišla moc krásná a hlas Jiřiny Bohdalové tentokrát k lišce naprosto sedl (na rozdíl od Rákosníčka). Liščiny příběhy pak byly výborně postaveny na její snaze podobat se lidem, její chytrosti a lstivosti. Sice to občas nedopadlo, ale byla to sranda. Obrazy lišky v houpacím křesle s fajkou nebo se šunkou přes rameno mám v mysli dodnes. A když jsem podobnou šunku v obchodě uviděl, hned jsem si vzpomenul na lišku. Za takové hluboké vzpomínky si liška po právu zaslouží vysoké hodnocení.(19.3.2019)

 • Jezinka.Jezinka
  *****

  Moje první knížka a nádherný večerníček, který tu byl "odjakživa", Chytrá kmotra je předobrazem všech mých dalších oblíbených literárních hrdinek. Obdivuji ji celý život, na rozdíl ode mě nemá ani problém s telefonováním. Chytrá kmotra je prostě dokonalá. A ráda bych zdůraznila, že tady jsem, navzdory svému zvyku, při hodnocení naprosto objektivní.(10.5.2013)

 • Matematicka
  *****

  Krásná Ladova pohádka o "emancipované lišce", která nejprve uteče z lidského zajetí, aby se zařídila po svém. Umí už ale číst a psát a samozřejmě také mluvit a chodit po dvou, tak proč těchto dovedností s trochou liščí chytrosti nevyužít k získání pár šunek od řezníka Špejlíka? No, a tak se liška vlastně vrátí mezi lidi, ale zůstává svá :-) Zajímavé také je, jak se liška vyrovnává s různými "moderními" vynálezy: gramofonem, telefonem apod. Příjemným úkazem je kníže, který se umí od plic zasmát sám sobě :-) To vše sráží zvláštní animace, která Ladovy obrázky opravdu rozpohybovala zvláštně, ale pro mě to na hodnocení neubírá. Na to, jak to s těmi šunkami a liškou dopadne, jsme s napětím čekali celá rodina :-) Zajímavé komentáře: Jezinka.Jezinka, duklak2, Karlos80.(28.5.2013)