Docela jsem byl příjemně překvapen kvalitou tohoto němého díla. Čest památce legionářům první republiky! 100%(8.9.2013)

Dvouhodinové memento připomíná úděl českých legionářů. O významu Josefa Jiřího Švece svědčí i tento snímek, natočený 11 let po jeho smrti. I když němé scény v kombinaci s celoplošnými titulky mohou působit úsměvně, tak didaktický význam v tomto případě převyšuje. Oceňuji, že filmaři přijeli i přímo do Čeňkova, Švecova rodiště, kvůli jednomu krátkému obrazu. Zajímalo by mě, jestli i záběr na nádraží je z Třeště.(10.3.2013)

Jeden z nemnoha legionářských filmů 1. republiky, které si udrželi úroveň po celou dobu jejího trvání, bez ohledu na samotný vývoj kinematografie. Takže byly dobré němé i zvukové. Vedle Innemanna je obzvlášť ovládal také Václav Binovec.(19.2.2009)

Z roku 1930 pochází 2 Československé válečné filmy: Tento a Svatý Václav. Oba dva se vrací k osobnostem, na které by se nemělo nikdy zapomenout. Odkaz Svatého Václava je znám již přes tisíc let, ale na Josefa Jiřího Švece se zapomnělo už sto let po jeho smrti. Film, který je velice důležitý, nám připomíná tohoto legionáře a syna vlasti. Na svou dobu velice dobře natočený film se skvělými výkony herců v čele s Bedřiichem Karenem. Ubylo dlouhých záběrů na architekturu a naopak přibylo spousty doprovodného textu. To je jeden z hlavních důvodů, proč se film stává mnohem záživnějším než leckteré jiné sovětské filmy z této doby. Film ale není jen o Jiřím Ševci, ale i o dalších statečných mužích (legionářích), kteří bojovali proti bolševikům po První světové válce. O jejich vzájemné lásce, o té pravé mužské (ne-homosexuální), kdy buďto všichni přežijí nebo zahynou bok po boku. Je nádherné sledovat tak silný patriotistický film, když v současnosti láska k vlasti upadá a je jí stále méně. Film je kompletně němý. A tak bych k filmu doporučil si pustit nějakou českou klasiku např. Bedřicha Smetanu popř. Antonína Dvořáka. Při závěrečné sebevraždě Jiřího Švece, Smetanova Vltava vynikne a dodá filmu ještě větší emoce než ticho. Film nám připomené slávu oněch statečných Českých legionářů a jejich vůdce Jiřího Švece.(30.7.2012)

Češi odtáhli, po zuby ozbrojeni, za frontovou linii a prohlásili jednou pro vždy, že už o boji nechtějí nic slyšet. Veškeré jimi vyklizené pozice tedy byly obsazeny nově vytvořenými pluky Bílé armády – těm se nakonec podařilo útoky bolševiků odvrátit. Mezi 50 000 Čechy byl jen jeden jediný muž, který tuto hanbu svých krajanů nemohl přežít: plukovník Švec, který vedl akci u Kazaně. Ten držel vojáky svého pluku nejdéle v pořádku, ale nakonec mu i oni odepřeli poslušnost. Ještě jednou svolal své vojáky, pronesl k nim plamenný projev a doslova je prosil, aby přišli konečně k rozumu a nedělali svému národu takovou ostudu. Ani to nepomohlo. Vojáci opustili frontu. Plukovník se vrátil do svého železničního oddílu a střelil si kulku do hlavy.(4.3.2011)

• - Jako první hraný film získal snímek osvobození od povinných dávek ze zábav, kterým bylo zvýhodňováno uvádění "kulturně osvětových" titulů. (NFA.cz)