foto

Robert Ford

  • nar. 5.3.1887
    Mladá Boleslav, Čechy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 22.7.1949 (62 let)
    Praha, Československo

Biografie

Robert Ford, vlastním jménem Robert Faltin, se narodil 5. března 1887 v Mladé Boleslavi. Někdy býval uváděn také jako Robert W. Ford. Jeho matkou byla herečka Hermína Fordová (1862 – 1937). Po studiu se začal se věnovat divadlu. Nejdříve hrál jako herec a zpěvák ve Vídni, Berlíně, Mnichově a Opavě.

Bojoval v 1. světové válce a byl v ruském zajetí. Ve dvacátých letech filmoval ve Vídni a záhy se přesunul do Prahy. V Praze účinkoval v různých divadlech a v rozhlase. Jediným jeho zjištěným angažmá je poválečná scéna dočasného pražského Divadla V + W (1946 – 1947). Do smrti již nikde neúčinkoval.

Ford vynikal vysokou mužnou postavou, zvláštně zabarveným hlasem a zvláštní výslovností. Svým obličejem se hodil do rolí pánů z lepší společnosti a různých šlechticů. Uplatňoval se zejména v komediálních i konverzačních hrách a ve fraškách.

Pro svůj typ byl často obsazován do filmů, ale bohužel do malých rolí. Byl jedním z nejobsazovanějších herců třicátých let v Československu, hrál i v několika filmech ročně. Vystoupil v šestnácti němých a čtyřiceti osmi zvukových filmech.

V němém filmu debutoval v roce 1921 rolí Vlaha v dramatu POMSTA MOŘE. V tomto období hrál zajímavé role důstojníka štábu v životopisném dramatu KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ(1925) Theodora Pištěka a Karla Lamače, světáka Gustava Ryka ve Slavínského melodramatu SYN HOR (1925), ředitele závodu v Machatého komedii ŠVEJK V CIVILU (1927), hostinského v dramatu MLYNÁŘ A JEHO DÍTĚ (1928) režiséra Zeta Molase, hosta v baru v HANBĚ (1929), šenkýře ve filmu M. J. Krňanského STARÝ HŘÍCH (1929), sovětského komisaře Minikina v Innemannově válečném dramatu PLUKOVNÍK ŠVEC (1929) a hýřila v dramatu PASÁK HOLEK (1929) Hanse Tintnera.

Ve zvukovém filmu byl všedně obsazován do rolí kavalírů a světáků (FIDLOVAČKA), inženýrů a jiných intelektuálů (SVĚT BEZ HRANIC, MARIJKA NEVĚRNICE), důstojníků (česká a německá verze filmu C. A K. POLNÍ MARŠÁLEK, TŘETÍ ROTA, ANTON ŠPELEC OSTROSTŘELEC, VZDUŠNÉ TORPÉDO 48), číšníků a hostinských (POBOČNÍK JEHO VÝSOSTI – v české i německé verzi), hostů (MADLA Z CIHELNY, ŽIVOT JE PES, ŘEKA, SRDCE ZA PÍSNIČKU, BARBORA ŘÁDÍ, SVĚTLO JEHO OČÍ, TŘI MUŽI VE SNĚHU), různých papalášů (KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ, GRANDHOTEL NEVADA, JEDNA Z MILIONU, v české a německé verzi filmu HRDINA JEDNÉ NOCI, JEDENÁCTÉ PŘIKÁZÁNÍ) i továrníků (ULIČNICE).

Ale také rolí policistů (SESTRA ANGELIKA), diváků (SKŘÍVÁNČÍ PÍSEŇ, NAŠE JEDENÁCTKA, BLÁHOVÉ DĚVČE), pánů z lepší společnosti (MUŽI V OFFSIDU, ZLATÁ KETEŘINA, TŘI KROKY OD TĚLA, STUDENTSKÁ MÁMA, KLUB TŘÍ, DŮVOD K ROZVODU), vrátných (SLEČNA MATINKA), ředitelů (DĚVČÁTKO, NEŘÍKEJ NE!, SVÍTÁNÍ, BÍLÁ VRÁNA, SVATEBNÍ CESTA), listonošů (ON A JEHO SESTRA, PÍSNIČKÁŘ), spiklenců (LELÍČEK VE SLUŽBÁCH SHERLOCKA HOLMESE) a dalších.

Naposledy se na stříbrném plátně objevil v roce 1940 v kriminálním krátkometrážním filmu Otakara Vávry PODVOD S RUBENSEM, kde hrál továrníka – roli mu tak blízkou. I když Ford žil ještě dalších devět let, již se v našem filmu neobjevil. Bohužel větší roli, či dokonce hlavní, nikdy nedostal a vždy hrál pouze bezejmenné epizodky.

Jak již bylo řečeno, Robert Ford také hojně spolupracoval s rozhlasem. Zemřel 22. července 1949 v Praze ve věku šedesáti dvou let.

Jaroslav "krib" Lopour