Inkvizitor

Joe Plenys

Scénografie:

Carlos Silva Da Silva
  • TSZ

Inkvizitor je hrdým zástupcem těch legračních odpadů, které jsou zábavné zcela jiným způsobem než tvůrci zamýšleli. Zde je navíc tvůrcem přímo představitel hlavní role, čímž se uzavřel kruh (nebo něco meta bizarního). Zejména finále, které se odehrává v jakési ruské prdeli světa, se vryje do dějin akčních filmů mnoha pozoruhodnými úkazy (zastřelené postavy padají k zemi dříve než vyjde výstřel, pronášejí zcela nesmyslné dialogy a ačkoliv se tak chovají, přesto nejsou z vesmíru). Navíc Dolph Lungren vypadá se zbraní hrozně legračně a neohrabaně, což je u rádoby akčního hrdiny dost podstatná vada.(4.1.2015)

[6/10] Kravavé zúčtovanie nieje zlý film. Ked´ som videl hodnotenie aké tu je, a prvé minúty z filmu, tak som si myslel že to bude veľmi slabý film. Ale nieje to až také zlé. Síce spracovanie filmu na mňa pôsobí veľmi slabo, takmer dojmom B-filmu, ale je tu dosť akcie ktorá je zaujímavá, zároveň aj tvrdá. takže som spokojný. Celkom dobrý akčný film, ktorý zachranuje väčšinou akcia a dobrý výkon Lundgrena.(13.5.2012)

Je to celkom dobrý akčný film s Dolphom Lundrenom, ktorý patrí medzi jeho horšie filmy. Má dobrý príbeh o bývalom príslušníkovi ruských špeciálnych jednotiek, ktorý pri mafiánskej akcii príde o rodinu. Vrahom sa pomstí, odíde žiť do Ameriky, ale po rokoch dostane ponuku zachrániť ženu, ktorú uniesol práve vrah jeho rodiny, ktorému sa podarilo prežiť. So spracovaním ale nie som moc spokojný, ešte prvá polovica sa mi dosť páči, je rýchla, stále sa v nej niečo deje, jednoducho presne taká, aká aj má byť, ale od záchrany ženy sa už začne obyčajná cesta cez východoeurópsky vidiek, čo až na záver vôbec v ničom nezaujme. Akcie je tu pomerne dosť, ale nachádza sa takmer iba v prvej polovici a musím povedať, že sa mi dosť páči. Je presne v Lundgrenovom štýle, teda hlavne prestrelky a rýchlejšie zneškodnenia protivníkov, ale tu sú nadštandardne drsné a krvavé, čo je len plus a patrí medzi to najlepšie, čo Lundgren predviedol v novom tisícročí. Najviac sa mi páči Lundgrenom prvý akčný výstup s kalašnikovom, ktorý je príjemne nekompromisný, ale nanešťastie nie je moc dlhý, ale aj prepadnutie v byte alebo oslobodenie ženy sú na tom dobre. Akčný záver tiež nie je zlý a je aj dosť dlhý, ale neobsahuje žiadny zaujímavejší moment. Lundgren ako akčný hrdina tu spočiatku pôsobí dobre, ale časom zvolí veľmi nevhodné oblečenie a aj pocit drsnosti a nekompromisnosti sa podstatne zmenší. A ostatné stránky filmu už určite chváliť nemôžem, réžia, obsadenie, technická stránka, ale aj prostredie filmu sú na tom podpriemerne a to aj na pomery filmov točených vo východnej Európe. Škoda, že si celý film neudržal úroveň prvej polovice, ale aj takto som pomerne spokojný. A určite je to lepší film ako väčšina Lundgrenových filmov natočených pred týmto v tomto tisícročí. 62%(7.8.2007)

• otík

Na úvod - je to film s Lundgrenem, proto hodnocení je vyloženě Lundgrenovské. Srovnání s jakýmkoli jiným žánrem je zbytečné, toto je naprosto klasická lundgrenovka, takže pojďme na to. Úvodní černobílá scéna drsně ukazuje, jak náš automechanik Dolphík přišel o svou manželku i dítě a jak se bývalý člen zvláštních ruských jednotek pomstil. Udělal však velkou chybu, když hlavního hajzlíka nezabil a odjel si na spokojených sedm let do Ameriky. Jenže ouha, minulost jej dostihne v podobě únosu mladé americké dívky do Ruska právě oním naším hazlíkem. A tak se náš hrdina vrací na místo činu, aby se pomstil a pomstil a pomstil... Pozitiva na filmu: jednoduchý příběh, slušná akce, která sice je hloupá, ale ne až tak, jedna slušně zlomená ruka v přímém přenosu, nechlastající a slušně vypadající Lundgren, hodně dobrá hudba bývalého áčkového skladatele Elia Cmirala. Negativa: prostý příběh, který by stačil na 50ti minutový akční seriál, syrová kamera, díky níž brutální přestřelky jsou až nechutné, toporný Lundgren, dabing bez Pavla Soukupa, neustálé televizní stmívačky. Ale držme se při zemi - Lundgren natočil to, co vždy uměl (totální sračku), kterou zvládnou jen jeho fandové a ti tentokrát mohou být docela spokojení, protože to není až zas taková sračka, jako třeba Skrytá agenda nebo Poslední hlídka. A ta ruština - to je taky docela sranda. Buď jak buď, díky Dolphe. Hudba: Elia Cmiral(29.8.2007)

Jasný,že je to béčko jak prase.Jasný,že jde o po milionkráté odvyprávěnou zápletku o mstícím se tatíkovi za vyvražděnou rodinu.Jasný,že dialogy jsou jedno obrovské klišé,navíc na opravdu příšerné úrovni.Ale bohužel ze všeho nejvíc je jasný,že jakmile v tom figuruje Lundgren,tak je to už předem odsouzeníhodný brak.Jenže POZOR!Vážně jsem si už nemyslel,že to ještě někdy o nějakém filmu s títmo mít dětským idolem napíšu,ale Inkvizitor je skutečně povedený film s Lundgrenem a co víc,dokonce i přímo od Lundgrena.Inkvizitor je totiž přes všechny své nepopiratelné béčkové atributy velmi slušnou a nenudící jízdou,se skvělou atmosférou,která je úžasně syrová,s vydařenou nemilosrdnou akcí,která je přehledná,skutečně akční a v neposlední řadě i pořádně krvavá a hlavně vážně nasraným Lundgrenem,který je po dlouhé době zase sakra ve formě,nevypadá unaveně a znuděně a kosí to fakt s gustem.Celému filmu jistě napomohlo i prostředí špinavého,zdecimovaného a skrznaskrz prohnilého Ruska ovládaného mafií a pak lze pochválit i kameru,která to vše zabírá skutečně syrovými a nepříjemnými filtry,které napomáhají celkové neučesanosti a drsnosti zápletky a mnoha scén.Takže nevím,zdali je to tím,že si ten film zrežíroval Lundgren sám pro sebe,že prostě ví,co potřebuje,ale mohu jen doufat,že Inkvizitor není jen ojedinělou vyjímkou v jeho filmografii,která si zaslouží opravdu vyšší parametry,ale jsem hlavně i rád,že dokázal,že není zas až tak úplně v prdeli a že umí být stále nekompromisním,charismatickým hrdinou,který se nebojí ustřelit hajzlovi hlavu brokovnicí a být při tom sakra cool.(2.1.2011)

• - Taxík, kterým jede hlavní hrdina Nick (Dolph Lundgren) po Rusku, nejen že během jízdy změní typ (z Volhy 3110 na novější Volhu 31105), ale dokonce i poznávací značku - z bulharské na ruskou. (Stejšn)

• - Dolph Lundgren požiadal producenta Aviho Lernera, aby film mohol režírovať. Lerner súhlasil pod dvoma podmienkami: prvou bolo, že Lundgren stvárni hlavnú úlohu a druhou, že prepíše scenár tak, aby sa väčšia časť filmu mohla natáčať v Bulharsku. (m.a.t.o.)

• - Natočené za 32 dní. Okrem Bulharska sa natáčalo aj v St. Petersburgu a Los Angeles. (m.a.t.o.)