Reklama

Reklama

Kletba zlatého květu

  • Čína Man čcheng ťin taj chuang ťin ťia (více)
Trailer 1

Imperátor Ping, hlava dynastie Tang, vládce Číny desátého století, spalován neskonalou láskou i nenávistí vůči své ženě Phoenix rozehrává tragédii, která zasáhne každého člena královské rodiny. Panovník ví o skrývaném vztahu své ženy a jeho syna z prvního manželství prince Wana. Pronásledován stínem nevěry, panovník pomalu zabijí svou ženu jedem. Schyluje se k finálnímu boji. Na jedné straně císař, ovládaný pomstou, na druhé straně císařovna, bojující o holý život. Mezi nimi stojí tři synové, tři princové, kteří se musejí rozhodnout na čí stranu se přiklonit. Bolest a ztráta milovaných však čeká na každého z nich... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (251)

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Zhang Yimou rozhodne nešliapol vedľa. Tak, ako sa Klan lietajúcich dýk výrazne líši od Hrdinu, tak je celkom iným typom historického spektáklu aj Zlatý kvet. Hneď na úvod treba pristúpiť na fakt, že sa nejedná o akčný kung-fu film s preskakovaním striech (hoci aj na také veci dôjde) a že tá úchvatná davová bitka, na ktorej sú postavené trailery, je až celkom na konci. Kliatba je predovšetkým antickou tragédiou v pompéznych (fakt POMPÉZNYCH) čínskych kulisách. Nie je to príbeh plný šermovania a kopania, ale intríg, sprisahaní, zrád a čajov plných jedu. Yimouov jasný zámer dať do kontrastu všetku tú vizuálnu nádheru a palácový prepych s temnými prúdmi, ktoré tečú pod povrchom, je zvládnutý dokonale a asi najlepšie ho vystihuje záverečné "upratovanie po bitke" (geniálna scéna). Na jednej strane chladné, strohé tváre, v ktorých sa pocity odrážajú len minimálne (Gong Li je v tom skvelá), na strane druhej divoká krútňava vášní, ktorá vyvrcholí strašným masakrom. Splete vzťahov a motivácie postáv sú napriek tomu zámernému emocionálnemu minimalizmu vykreslené dokonale. A najlepšie je, že sa celá tá vyhrotená dráma vôbec nestráca pod opulentnou a fascinujúco pestrofarebnou vizuálnou stránkou. Obe majú v príbehu svoje jasné miesto, niet tu jedinej samoúčelnosti. Skvelý film. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Každý mistr jednou narazí a muselo se to stát. Už minulý film Klan letajících dýk pro mě znamenal od božského Hrdiny sestup dolů a poetika, příběhu přehlušila vše ostatní. V Curse of the Golden Flower zachází Yimou Zhang ještě dál a snaží se vystavět obrovské drama jedné dynastie na postavě manželky Imperátora. Což ve výsledku znamená obrovskou chybu a neúspěch. Výtvarný styl je nezaměnitelný, i když neskutečně barevný vnitřek paláce působí spíše kýčovitě, nevkusně a abstraktně. Vrchol a jediné kvalitní místo filmu je ke konci po velkém povstání, kdy je vše jednoznačně odděleno barvami a dostává se tak na řadu místo hereckého představení Gong Li (na kterou tu Zhang hodně sází, ale scénář to nezvládá ) velká armáda a krásné jednoduché barvy. Vrchol filmu, který je jinak slepenec velké nudy a lásky, která neměla budoucnost. Chow Yun-Fat je nevyužit a nedostane se prakticky do žádné pořádné bojové scény. Je to velký Imperátor, který bojuje už jen svým pohledem a existencí a nepotřebuje nic dokazovat v boji muže s mužem. Velká škoda nevyužitého potenciálu, ale do třetice nemohla vyjít stejná sázka na barevnost a prachmizerný příběh. ()

Reklama

Marius 

všechny recenze uživatele

Posledný Zhangov počin je vskutku tvrdý oriešok. Nie je to totiž to, za čo film vydával trailer. Pokiaľ úpútavka sľubovala divákom dynamický wuxia film, samotná projekcia ich očakávanie nevyhnutne sklame. Paradoxne si na svoje prídu ľudia, ktorí dokážu viac oceniť výborne vystavanú drámu. Výtvarne je film ako to u Zhanga Yimou býva už pravidlom dokonalý; kostýmy i interiéry sú doslova „cisárske“ . Ona prezdobenosť a tomuto filmu toľkokrát vyčítaná maniera je podľa môjho názoru skôr požiadavkou prostredia v ktorom sa film odohráva. Pokiaľ v Hrdinovi sa farebná štylizácia dosahovala jednofarebným zladením kostýmov všetkých postáv a v Klane zladením postáv s prostredím, v Kliatbe si môže režisér dovoliť omnoho väčšiu opulentnosť práve preto, že sa príbeh odohráva v cisárskom paláci. Ak recenzenti čakali, že sídlo ríše stredu bude vyzerať ako víkendový zrub donského kozáka, nie je to problém Zhangov , ale ich. Príbeh je veľmi pútavo vystavaný a i keď vám niektoré vodítka dá film už na začiatku, o čo vskutku ide sa dozviete až tesne pred záverečným masakrom. Práve v záverečnej, akokoľvek efektnej masovke by som videl jediný zápor filmu. Výborne zladené masy lukostrelcov v Hrdinovi tu nahrádza neprehľadne natočená bitevná vrava. Od režiséra Hrdinu by som čakal trochu koordinovanejšie a štylizovanejšie „masovky“ než je záverečný masaker na námestí pred palácom. Ale poďme chváliť – okrem scenára postupne nabaľujúceho ďalšie a ďalšie časti tragického puzzle je potrebné pochváliť hercov. Gong Li i Chow Yun Fat sú ázijské extratriedy a obaja svoje postavy predvádzajú s ľahkosťou a pritom veľmi plasticky. Anti-chémia medzi nimi funguje skvele a bez nich by film nebol ani spolovice tým čím je. A to je najväčšie čaro tohto filmu – to čím je. Pretože nie je ani Hrdinom, ani Klanom (a samozrejme ani Cestou domov ;-) ) . Je antickou tragédiou natočenou v čínskom štýle, kde kolotoč intríg rozprúdený jedinou postavou, ktorá si myslí, že nemá čo stratiť, ju oberie o všetko čo má a na jej patovej situácii zo začiatku sa vôbec nič nezmení. 10/10 P.S. Nie všetko čo má cez hlavu čiernu fusaklu je ninja . ()

tombac 

všechny recenze uživatele

Promiň Zhangu, ale mně křiklavá výtvarná stylizace Tvého filmu a zejména závěrečná bitva na nádvoří paláce přišly i po třetím zhlédnutí přeplácané a kýčovité. Už při Hrdinovi jsem se cukal, ale tam to vybalancovala křehká milostná linka ruku v ruce s dechberoucími baletními bojovými scénami. Kdežto v Curse of the Golden Flower mi melodramatické pozadí příběhu přišlo jen o málo lepší než v The Banquet a žádná bojová scéna v Tvém bijáku nepřekonala úvodní krvavý přepad divadelníků. Je fajn, že do paláce nahrneš tisíce chlapů v blyštivých zbrojích a ještě do toho vrhneš létající maskované bojovníky s lany a srpy a necháš většinu zkrápět mračny šípů, ale méně přehnaného megalomanství by neškodilo, nemyslíš? Hodně divákům v kinech asi z toho barevného reje klesne čelist, ale mně tedy rozhodně ne. Největší devízu Tvého snímku spatřuji ve skvělé Gong Li (po čtyřítce stále velmi přitažlivé a ženské). Zbytek filmu je pro mě poněkud zklamáním. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Tragédie jak když vyšije, antické drama v čínských kulisách. Paradoxně mi nejvíc vadily bojové scény, ale měly své opodstatnění, včetně šoku ze závěrečného "úklidu". A že to bylo honosné, nabubřelé, barevné a okázalé? Zajímalo by mne, jaký si kritikové myslí, že byl čínský císařský dvůr 9. století? ----- Od režiséra Zhanga Yimoua jsme už viděli dva filmy, a každý svým stylem i pojetím jiný - Hrdina a Klan létajících dýk - a stejně tak Kletba zlatého květu má opět zcela jiné aranžmá.   FILM: Abychom ale byli přesní, v českých kinech jsme viděli minimálně čtyři režisérovy filmy - jenže ty předchozí ještě natočil předtím, než se proslavil, takže pár kopií nabízela do kin Asociace českých filmových klubů. V tomto snímku lze sledovat režisérovo okouzlení antickou tragédií - drží se naprosto věrně aristotelovských pouček a velice jemně přede nitky, které postupně odkrývají celý gobelín vztahů, jež nejsou nijak jednoduché a jež vedou k onomu tragickému konci. Ocitáme se v Číně 10. století, kde mocnou rukou vládne císař (Chow Youn Fat) nejen zemi, ale především své druhé ženě a svým třem synům. Vztahy mezi nimi navzájem jsou všelijaké a často nijak přívětivé, ale navenek musí vypadat vše dokonale, stejně jako okázalý palác, kde se dbá nejen na puntičkářsky barevnou výzdobu, ale také na dodržování dvouhodinového rytmu.       Středem všeho dění je císařovna, která se rozhodne postavit svému manželovi na odpor. Kdyby to neudělala, je jí jasné, že brzy zemře - v tomhle císař není žádný amatér a ulejvák. Tři synové se mezitím každá snaží vydobýt si co nejlepší pozice, aby se mohli stát následníky. A je tu ještě příběh císařského lékaře a jeho ženy a její dcery. Až detailní propracovanost všech motivů kupodivu narušují jen bojové scény, v nichž byl režisér vždy dobrý - a dokonce ta závěrečná je velice nepřehledná, až dokonce chybějí emoce, jež měla vzbudit. Celkově však jde o nadprůměrný historický film se všemi prvky antické tragédie. DVD: Disk načíná jako tradičně protipirát a trailery na filmy Prokletí domu slunečnic, Next a Katakomby. Film samotný je na disku ve formátu 2,35:1 slušné obrazové kvality, se zvukem čínským a českým dabingem v DD 5.1 a českými titulky.       V bonusech samotných najdeme film o filmu s českým dabingem (10:49), položky Císař (3:32) a Císařovna (4:01) jsou jen vystřiženými či prodlouženými rozhovory s herci z filmu o filmu, a tyto, stejně jako trailer (1:36) mají CZ titulky. VERDIKT: Pro mne jeden z lepších filmů poslední doby, který má své mouchy, ale věrnost žánru a filmařské pojetí je přebíjejí. V bonusech bych si třeba rád poslechl něco historických dat a srovnání se skutečností, uvedené bonusy mají žel jen pachuť PR povídání. Publikováno: 09.06.2008 ()

Galerie (87)

Zajímavosti (6)

  • Celý interiér zlatého paláce vznikal ve filmových studiích v Pekingu. (Rugero)
  • Niektoré z dobových kostýmov vážili aj viac ako 40 kíl. (MikaelSVK)
  • Závěrečná bitevní scéna byla natáčena rovných dvacet dní. Bylo v ní použito více než 1000 reálných bojovníků. O zbytek se postaral počítač. (Rodriguez)

Související novinky

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží

07.08.2013

Brolina, kterého brzy uvidíme v remaku korejského OldBoye, si zřejmě užíval maskování během natáčení westernového propadáku Jonah Hex. Brzy podstoupí ještě náročnější proměnu – zahraje si totiž… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky

26.02.2007

Rozdáno. Až na pár výjimek (jako například kategorii Nejlepší zahraniční film) se moc překvapení v letošních Oscarech neudálo. Nejvíce Oscarů, konkrétně v těch nejsilnějších filmařských kategoriích -… (více)

Oscary již po devětasedmdesáté

Oscary již po devětasedmdesáté

24.01.2007

Rok se s rokem sešel a opět se budou vyhlašovat prestižní každoroční akademická ocenění - Oscary. Nejvíce nominací mají: Babel (7), Dreamgirls (8), El Laberinto del Fauno (6), Královna (6), Krvavý… (více)

Reklama

Reklama