Nový svět

Nuovomondo

Golden Door, The

Drama / Romantický / Historický

Itálie / Francie, 2006, 112 min

Tak to byl silný zážitek. Tak věrohodně provedený film,který mě přenesl o těměř 100 let nazpátek ,jsem dlouho neviděla. Pokud bych se snad chtěla rýpat v nepodstatných detailech, tak nereálné byly jen čisté nožky otce a syna, kteří zdolávají naboso kamenitou horu. Fantasticky skloubená výtvarná stránka spolu s magickými a snovými prvky, doplněná tvrdou realitou a na konci pro mě naprosto novým zjištěním, jak Američani nakládali ve svém "Novém Světě" s chudáky přistěhovalci (hůř než s dobytkem), myslela jsem si doteď, že jen "radostně" vystoupili po někdy i 6 týdení plavbě na břeh a "byli za vodou". Výbornému hereckému obsazení vévodí postava matky.(17.8.2008)

Filmová poezie s božskou Charlotte Gainsbourg. Navíc okořeněno zajímavým vizuálem, který nepostrádá originalitu, ale i decentnost, takže nepůsobí nijak rušivě. Plus zajímavé uchopení příběhu o přistěhovalcích, kteří plni snů a očekávání dorazí do své nové "Země zaslíbené", která však zase tak přívětivá a dokonalá není...(27.9.2009)

Z chudého sicilského venkova přes oceán do vysněné a bohatstvím oplývající Ameriky. Nebo spíš na Ellis Island, kde se rozhodovalo, kdo se stane Američanem, a kdo pojede zpátky domů. Jedna z těch oblastí, které se americká kinematografie kupodivu vyhýbá. Výborná kamera, přesvědčiví herci, povedený film (70%).(2.10.2014)

• bouncer

Jeden z nejnudnějších filmů, který jsem viděl. Radši jsem se dvakrát ujistil, jestli to je stejný, jaký tu hodnotí ostatní. Netvrdím, že film nemá svou hloubku a autentičnost, ale přes dlouhé, uspávající a nicneříkající záběry, které tvoří většinu filmu, si jich nevšimnete. Takovýto artový styl už je pro mě za hranicí únosti... Už dloho jsem u filmu neusínal, ale Nuovomondo působí lépe než jakékoliv prášky... Líbila se mi ale hudba, která nemá chybu.(13.4.2009)

Pomalšie plynúci film o talianskych emigrantoch na ceste do Ameriky. Rozhodnutie a odchod zo Sicílie, plavba loďou, procedúry prijatia na newyorskom Ellis Island (zrejme kvôli rozpočtu iba interiérové, bez záberu na New York). Film, poskladaný zo scén, ktoré by v inom filme boli vynechané, aby sa rýchlejšie dostal do cieľa. Tu je cieľom cesta. Snímka nemá strhnůť, iba svojsky zobrazuje inde opomíjané. Bez tlaku na emócie, občas jemnohumorne. Štvrtú hviezdu dávam za inakosť a obrazovú estetitku.(8.1.2013)