Salvatore je prostý muž, se kterým se život nemazlí. Jednoho dne ho ale osvítila nevšední vize o zemi blahobytu. Tak jako mnoho dalších teď za sebou zanechá domovinu a vydává se na neuvěřitelnou cestu. Na lodi potkává záhadnou ženu a zjišťují, že oba sní o lepším životě. Společně sdílejí dobrodružství, vedoucí do nového světa, který navždy změní jejich životy. (oficiální text distributora)

Slarque

Z chudého sicilského venkova přes oceán do vysněné a bohatstvím oplývající Ameriky. Nebo spíš na Ellis Island, kde se rozhodovalo, kdo se stane Američanem, a kdo pojede zpátky domů. Jedna z těch oblastí, které se americká kinematografie kupodivu vyhýbá. Výborná kamera, přesvědčiví herci, povedený film (70%). ()

bouncer

Jeden z nejnudnějších filmů, který jsem viděl. Radši jsem se dvakrát ujistil, jestli to je stejný, jaký tu hodnotí ostatní. Netvrdím, že film nemá svou hloubku a autentičnost, ale přes dlouhé, uspávající a nicneříkající záběry, které tvoří většinu filmu, si jich nevšimnete. Takovýto artový styl už je pro mě za hranicí únosti... Už dloho jsem u filmu neusínal, ale Nuovomondo působí lépe než jakékoliv prášky... Líbila se mi ale hudba, která nemá chybu. ()

POMO

Pomalšie plynúci film o talianskych emigrantoch na ceste do Ameriky. Rozhodnutie a odchod zo Sicílie, plavba loďou, procedúry prijatia na newyorskom Ellis Island (zrejme kvôli rozpočtu iba interiérové, bez záberu na New York). Film, poskladaný zo scén, ktoré by v inom filme boli vynechané, aby sa rýchlejšie dostal do cieľa. Tu je cieľom cesta. Snímka nemá strhnůť, iba svojsky zobrazuje inde opomíjané. Bez tlaku na emócie, občas jemnohumorne. Štvrtú hviezdu dávam za inakosť a obrazovú estetitku. ()

Blizzard

Místy velmi nevšední pouť trochu zaostalých, nevzdělaných sicilských rolníků a budoucích přistěhovalců do země "bohatství a blahobytu", tedy Ameriky. Hned v úvodu bych chtěl zmínit některé snové záběry (zvětšená zelenina, mléčná lázeň), které mi ze všeho nejvíce připomínaly práce Gondryho. Člověk by si řekl, že tohle bude jen o cestě na určené místo, ale opak je pravdou. Po vylodění, které se odehrává někde lehce za druhou polovinou filmu, začne teprve ta lepší část. Selekce vhodných uchazečů pro přijetí je následována sérií fyzických, psychických a logických testů (někdy i ponižujících) na všech obyvatelích, neboť je zde obava z jisté genetické degenerace. Dále se zde setkáme i s jakýmsi trhem námluv, na kterém se sjednávají svatby nových přistěhovalců a stávajících občanů nové země. Kromě výborných hereckých výkonů, vás také zahltí spousta emocí a jistá symbolika v podobě překročení pomyslného prahu mezi dvěma světy a pocit očekávání, kterak hlavní postavy ve finále uspějí či nikoliv, vás bude provázet celou dobu. Každý kdo toto dílo viděl, asi nikdy nezapomene na závěrečnou scénu plavců v mléce, za doprovodu výborné hudební skladby Sinnerman od Niny Simone. (7/10) ()

JANARYBA

Tak to byl silný zážitek. Tak věrohodně provedený film,který mě přenesl o těměř 100 let nazpátek ,jsem dlouho neviděla. Pokud bych se snad chtěla rýpat v nepodstatných detailech, tak nereálné byly jen čisté nožky otce a syna, kteří zdolávají naboso kamenitou horu. Fantasticky skloubená výtvarná stránka spolu s magickými a snovými prvky, doplněná tvrdou realitou a na konci pro mě naprosto novým zjištěním, jak Američani nakládali ve svém "Novém Světě" s chudáky přistěhovalci (hůř než s dobytkem), myslela jsem si doteď, že jen "radostně" vystoupili po někdy i 6 týdení plavbě na břeh a "byli za vodou". Výbornému hereckému obsazení vévodí postava matky. ()