Televizní hra podle dokumentární knihy "Holokaust v Anglii"; uznávaný lékař (Karel Höger), britský občan polského původu, se chce u soudu domoci finanční satisfakce za "pomluvu" v knize Lea Urise "Exodus", kde byl obviněn z lékařských pokusů na ženách-vězeňkyních. Hájí se tím, že musel jen plnit rozkazy, na morální hledisko upozorňují jeho přeživší pacientky i kolegyně (Dana Medřická). (Přemek)

klúčik

Výborná  televízna inscenácia.  Silný námet , o doktorovi , ktorý plnil rozkaz nacistov v koncentračnom tábore , alebo pomáhal ľudom....  Kvalitné herecké obsadenie a výborné herecké výkony...  Dávam  80%. ()

Přemek

Televizní hra podle dokumentární knihy "Holokaust v Anglii"; uznávaný lékař (Karel Höger), britský občan polského původu, se chce u soudu domoci finanční satisfakce za "pomluvu" v knize Lea Urise "Exodus", kde byl obviněn z lékařských pokusů na ženách-vězeňkyních. Hájí se tím, že musel jen plnit rozkazy, na morální hledisko upozorňují jeho přeživší pacientky i kolegyně (Dana Medřická). Soud nakonec musí rozhodnout ve prospěch žalujícího, pokud se však týká výše částky, ohodnocující "újmu na jeho cti", zvolí jednu půlpenny - minci nejnižší hodnoty... - - Vedle poněkud přepjatého výkonu Jany Brejchové zaujme především Karel Höger; během inscenace promluví jen jednou, při výslechu, jinak hraje pouze mimicky, gesticky. Vystihuje přesně probíhající duševní stavy své postavy, ukazuje svého lékaře jako zcyničtělého, neuvědomujícího si svá provinění vůči lékařským zásadám, a to pomocí velmi jednoduchých, ale zároveň geniálních hereckých výrazů: pohledy stranou, listování v papírech během emotivních výslechů ex-pacientek, zakrývání si tváře při fotografování... Také Dana Medřická ve scéně setkání s bývalou pacientkou předvádí na miniaturní ploše své herecké umění... Téměř zapomenutý skvost televizní dramatiky; všude se o něm píše, nikde se nevysílá. ()

Yahey

Soudní přelíčení nad dilematem základní lidské otázky: je morální pod hrozbou trestu smrti ubližovat druhým lidským bytostem? Tuto otázku si asi musí každý položit sám za sebe, až se v takové situaci ocitne. Přelíčení však skončí brilantní pointou a porota projeví šalamounskou moudrost. ()

pestak

Skvělá inscenace, které se vám zaryje pod kůži, zpracováním tématu, tak hereckými výkony. Velká škoda, že takové skvosty, již na televizních obrazovkách nedávají. Viděno na ( YouTube). ()

Cascabel

Na normalizační televizi překvapivě provokativní téma držení pozic a bránění nedozírným následkům. Scénář na jednu stranu chytře volí dramaticky nejnosnější fakta z anglické reportážní knihy, na druhou stranu nepochopitelně přebírá její dokumentárnost (zřejmě podíl Vladimíra Branislava, kterého Eva Sadková pokryla svým jménem). Výsledek je mnohem méně napínavý, než by mohlo být čisté soudní drama, tím spíš s hereckým ansámblem, který i v daném rámci hraje bezezbytku na výbornou. Bylo by zajímavé srovnat s maďarskou verzí (Fél penny, 1976), jestli náhodou nedostatky převzatého scénáře neodstranili. Podle románového zpracování, jehož autorem byl Leon Uris, tedy "strana žalovaná" v procesu z roku 1964, vznikl americký televizní seriál QB VII (1974) s Anthony Hopkinsem v "Högerově" roli. ()

Winster

Zajimave, trochu tezce odnotitelne. Sam nemam moc rad reseni veci typu...po bitve kazdy general, aneb. Nemohu posoudit jsem jen frontovy lekar... ()

FatimaO

Na tuto inscenaci jsem narazila náhodou a zůstala úplně přimražená, je škoda, že se již podobné inscenace netočí. Výborné herecké obsazení, zajímavé téma, fakt tleskám. ()

ssarka

souhlasím s názorem tady zveřejněným,že pokaždé,když si už myslím,že jsem vše kvalitní viděla,tak narazím opět na něco,co mi vyrazí dech....zlatý fond ()

totleben

Kdo se nikdy neocitl v situaci doktora Deringa,jen těžko může moralizovat a odsuzovat jeho jednání,samozřejmě situace postižených pacientek nebyla dobrá,ale hlavním viníkem nebyl doktor,ale totalitní režim, který zcela zválcoval téměř každého,který se mu vzepřel. ()