Funny Games USA

• USA Funny Games (více)
Drama / Thriller / Horor / Psychologický
USA / Francie / Velká Británie / Rakousko / Německo / Itálie, 2007, 111 min

Chcete se vsadit, že v devět ráno budete mrtví? Prodloužený víkend s rodinou v luxusním venkovském sídle? Proč ne! Funny Games USA je průzkumem dnešní brutální společnosti a jak násilí ovlivňuje naší kulturu. Anna vypráví příběh své rodiny, která byla fyzicky i psychicky týraná dvěma neočekávanými návštěvníky. Peter a Paul se s milým úsměvem a v bílých rukavičkách objeví u dveří jejich chaty. Anna s rodinou nemá ani tušení, jak drsná hra na ně čeká! Vše začne nabírat rychlé otáčky, když se Paul vsadí, že rodina nepřežije do zítřejšího rána… (oficiální text distributora)

Uhura

Naprosto mě uchvátila scéna s ovladačem, která nejen popřela jedno ze základních pravidel filmu a využila neomezených možností jeho média, ale i vmetla diváku do tváře, že si s ním tvůrce může dělat absolutně co chce a proti všem rozumovým pravidlům se stejně stane to, co bude chtít on. Celkově je v tomto snímku komunikace s divákem neobvykle velká, a film se ani v nejmenším nesnaží o to, o co většina, tedy vtáhnout do děje natolik, aby divák měl pocit sounáležitosti, aby prožíval to co se odehrává na plátně, jako by to prožíval on sám. Právě naopak, odhaluje se a dává diváku maximálně na vědomí, že vše se odehrává v televizi nebo kině, kde jsou pravidla pro "život" naprosto odlišná a volná. Což dává atmosféře ještě hustší konzistenci, protože se cítíte naprosto bezmocně a celou dobu si uvědomujete, že Michael Haneke si hraje své funny games právě s vámi. ()

KdG

Ta bezmocnost postav byla fakt děsivá, a téměř celý film se člověk opravdu nenudil. Ale co bych vytknul, byla scéna s ovladačem (zbytečná a odlehčuje film) a co nepochopim, že ve filmu kde se násilím nešetří, neukážou nahatou Naomi W. to fakt naštve. Jo výborná je muzika v závěrečných titulkách, málo v kterém filmu dají trochu tvrdší muziku. ()

enigmus

Neuvěřitelné ztvárnění filmu. Na začátku by mě ani nenapadlo že to dopadne až tak hrozně. Rozhodně dávam čtyři, za originalitu a špatný konec ;) ()

ywulka

Film ako už názov napovedá je o hrách. O zvrátených sadistických hrách, ktoré hrá dvojica mladíkov s Faberovcami. Hry, v ktorých nejde ani tak o prežitie, ale skôr o rozhodnutie, kto, ako a kedy zomrie. Absolútne ma dostala časť filmu, kde sa jeden z mučiteľov otočí smerom do kamery a povie: „Čo myslíte? Majú šancu prežiť? Ste predsa na ich strane, nie? Na koho stavíte?“ Týmto geniálnym ťahom režisér stavia diváka do pozície voyeura, ktorý sleduje utrpenie a bolesť páchané na bezbrannej rodine z bezpečia svojho domova a stáva sa týmto významnou súčasťou filmu. Avšak tento film nestavia na týranej rodine, ale na chorej mysli psychopata, ktorý vám je schopný rozmlátiť koleno golfovou palicou len preto, aby sa vám následne za to ospravedlnil a podal vám ruku. Jediné čo môžem tomuto filmu vytknúť sú dlhé scény bez strihu, kde s nudným výrazom na tvári sledujete ako sa niekto napríklad snaží oslobodiť bez akéhokoľvek dialógu alebo hudby v pozadí. ()

departed

Když jsem se koukal na obrázky v galerii, těsně před zhlédnutím, tak jsem vůbec nečekal, že to bude až takhle drsný maso. Tohle byly pěkně krutý hrátky, plus half naked Watts, žádnej happy end a strašně protivnej a zároveň úžasnej song, kterej hraje jak na začátku, tak i na konci (a už na začátku jakoby vám říkal ,,Tenhle film nebude normální.") Já jsem se bavil dobře, ale JEN když na scéně byli zrovna ti dva magoři. Ti byli excelentní. Pokud ale došlo na dlouze protahované záběry, tak jsem se nudil. Scéna s přetočením na ovladači byla úplně mimo, ale rozesmála mně. ()

dacek odpad!

Jeden z nejzbytečnějších filmů v historii filmu vůbec. Dokonalá kopie originálu s jinými herci. Pokud se vám nelíbil originál (jakože mě ne) nedívejte se ani na tohle. Ničím vás to nepřekvapí a co bylo špatné a zdlouhavé tam je i tady. Naomi Watts docela můžu, ale tady jenom mrhala svým talentem. ()

Rimer545

Tenhle film je brutální a nechutně dobře promyšlený a přesně tahle brutalita udělala z filmu napínavý thriller. Kluci si z rodiny udělali loutky, které jednoduše ovládali za nitky. A myslím, že Haneke vytvořil bezvadný thriller. ()

playboy_05

zvrácený...hodně, hodně zvrácený...nemůžu ani posoudit jesi se mi to líbilo nebo ne...každopádně na ten film jen tak nezapomenu ()

hero_bk

Nemůžu říct, že se mi film líbil, ale skoro po celou dobu jsem nepochyboval, že dám pět, jako otřesné sondě do hlubin lidské zkaženosti... Pomrkávání do kamery mi vůbec nevadilo, zatímco ovladač ano. Ovladač zkazil celý dojem z filmu... Co ale musím vyzdvihnout, jsou parádní herecké výkony! Zvlášť u těch dvou týpků v rukavičkách, věřil jsem jim každé slovo. ()

iKosser

Čisté zlo rozmíchané v normálnosti našich dnů. U scén na ulici a následně doma jsem opravdu ani nedýchal.. ()

karlee

Mám z toho rozpolcené pocity. Na jednu stranu jsem se ani moc nenudil (i když žánr moc nemusím) a také jsem uvítal určitý nadhled. Na druhou stranu to působí příliš vykonstruovaně, dialogy jsou až moc propracované, násilníci si to až moc vychutnávají (podle filmu potřebují peníze na drogy, ale je zřejmé, že je násilí baví). Trochu se nabízí srovnání s Mechanickým pomerančem, který však jde mnohem hlouběji a nesnaží se hrát to na naše pudy "toto se může stát i vám". ()

Franche odpad!

Co to do.... hnus, násilí ve filmech beru jako násilí ve filmu, ale tohle...ne jen, že je to násilné ale je to i neskutečně nesmyslné ()

Megynka

Jediné, co se mi líbilo, byla "ochota, slušnost a vstřícnost" vrahů. To samo o sobě už zní bláznivě ... ale abych měla šanci na útěk a využila ji takhle "blbě" ... to může být opravdu snad jen ve filmu. Na druhou stranu tento film ale nemůžu dostat z hlavy a opravdu na něm bylo něco neskutečně úžasného. Asi nápad? Kdo ví ... každopádně, linka mezi 3 a 4 hvězdičkami je tenká. ()

Zombiepod

Mimoriadne dôsledné podanie psychického a fyzického teroru v jednom filme. Hanekeho réžia je vynikajúca, miesto príbehu do popredia posúva len nepredvídavosť, utrpenie a psychológiu výborne zahraných postáv (úplne všetkých), preto sa spracovaním vymyká úplne všetkým filmovým smerom a stáva sa vo svojej podstate unikátom. Pravdou ale je, že film obsahuje viac nudy ako napätia, a po hodine začína byť občas až neznesiteľne rozkecaný. Vtedy som sa už často pozeral na čas, a z počiatočnej nervozity, ktorá ma sprevádzala, už veľa neostalo a postavy ma v závere akosi prestali zaujímať. Za tú trápnu vsuvku s ovládačom som mal ale chuť strhnúť hviezdu. Funny Games USA však dokonalo plní účel filmu, ktorého úlohou je držať diváka v nervoch, neistote a nepríjemnom pocite. Ja som si v tom ale príliš toho nenašiel. ()

Marcos

Celkem netradičně pojatý film,který se vyhýbá zažitým pravidlům. Žádné extrémně drastické scény a proudy krve,ale strach a beznaděj v sázce o život. ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu