Kanadské komediální drama v režii Jean-Marca Valléeho se odehrává v 70. letech v Montrealu. Rodina Beaulieuových má pět synů a ten, který se narodil přímo o Vánocích, dostal jméno Zachary (Marc-André Grondin). Je jiný než jeho bratři, i když se moc snaží, aby mezi ně zapadl. Má rád svého konzervativního otce a raději mu lže, než by zklamal jeho očekávání. Sexuálně zmatený Zac hledá útěchu v muzice Pink Floyd a Davida Bowieho, jež mu dovoluje snít, ale sám život ho nakonec přiměje k tomu, aby přijal svou přirozenost. A co je ještě důležitější, i jeho otec posléze pochopí, že má svého syna mít rád takového, jaký je. (oficiální text distributora)

mi-ib

Film je to dobrý o tom žádná, jenže z mého pohledu mu chybí něco navíc. Celý film mi přišel jen jako převyprávění dětství a dospívání jednoho sourozence, který byl jen o něco zajímavější než běžný životní příběh kohokoliv z nás. Nedostal jsem přesto nic co by ve mně vzbudilo větší zájem. Naopak občas mi děj přišel celkem přitažený za vlasy. Prostě je to film, který mnou proběhne a mám dojem, že za týden si už ani nebudu vzpomínat o čem přesně byl. A ještě jedna výtka - název Dar od Boha není podle mě moc přesný. ()

HappyDeath

Dá se říci: Brilantní film s vynikajícím zpracováním....těžký snad jako život sám... Krom občasné klišovitosti nemám co bych mu vytkl. Určitě zkoukněte ;-) ()

horovska

Působivé a lidsky pochopitelné. Vyprávění o tom, jak společnost, okolnosti a hlavně vlastní sexualita nutí mladého muže žít život, který si nevybral. Žádné překvapivé zvraty nás ve filmu nečekají, přesto je to snímek, který je v pojetí tohoto tématu výjimečný. Nikdo není ani černý, ani bílý, všichni jsou jen lidmi se svými důvody pro to, aby se chovali tak, jak se chovají....a závěr je pochopitelný a vlastně i pravděpodobný. Výborný film. ()

Adiemus

Do detailů propracovaný film s výbornými herci. Marcu Andrému Grondinovi věřím patnáctiletého i dvacetiletého Zaca. Jeden z mála filmů, kde herci v průběhu dvaceti let nevypadají pořád jako v prvním záběru. Typově perfektně sladění dětští představitelé s herci dospělých rolí. Perfektně vybraná hudba a nádherný příběh. Pokud někdo postihne mnohovýznamnost některých dialogů při prvním shlédnutí, tak klobouk dolů. Jinými slovy: tenhle film nemá chybu. ()

Primavera

Hľadanie seba samého a hľadanie hodnôt v sebe, v rodine, v tom, čo sme si priniesli na svet . Emocionálne silné dielo, s hudbou Pink Floyd, Rolling Stones. Dar od Boha bola vo filme nepodstatná záležitosť. Dar od Boha bola schopnosť milovať ľudí takých, akými sú ... Objatie otca a syna v závere ma fakt dostalo. ()

Allan

Dle vysokého hodnocení jsem se na film poměrně těšil, ale byl jsem po jeho zhlédnutí nepoměrně zklamán. V zásadě má tento počin pro mě dva velké nedostatky - je příliš dlouhý a příliš rozmělněný do mnoha témat. Vlastně tyto dva neduhy se nevylučují, nýbrž doplňují - tvůrci v jeho průběhu (zvláště v první cca. hodině) nakousnuli mnoho zajímavých témat, ale troufám si říci, že vlastně do řádného konce nedotáhli ani jediné z nich. Měl to být film o dospívání? Film o životě v tradicemi sešněrované rodině? Film o těžkém životě člověka s jakýmsi "darem", o kterém se pramálo dozvíme? Film o hledání vlastní identity? Film o mezigeneračním nepochopení? Hudební film? A byla to vůbec komedie? Filmu jako takovému je těžko něco konkrétního vytknout, ale bohužel je také nemožné jej za něco konkrétního pochválit. Ano, má své momenty, kdy je dokonce vynikající, ale má bohužel i zcela hluchá a zbytečná místa. Můj recept na jeho vylepšení by zněl - zvolit jediné nosné téma a to zpracovat s patřičnou dávkou odvahy. Odvaha, to je to, co tento film potřebuje jako sůl - odvaha používat více humoru a odvaha zpracovat (stále ještě) kontroverzní téma homosexuality skutečně kontroverzně, nebo minimálně neotřele. Zkrátka a dobře: sledovat, jak někdo dvě hodiny reálného a osm let filmového času neuměle hledá a stále nenachází svou sexuální identitu, je ve filmu z roku 2005 poněkud trapné. Má po stopadesáté opakovaná rada tedy zní: Netěšte se na neznámé filmy anebo minimálně nečtěte jejich glorifikující recenze dříve, než je zhlédnete. Ušteříte si tak nemálo zklamání. ()

Slimakovec

Často u filmů vidím popisek komedie, i když tam skoro vůbec nepatří. Tohle je jeden z nich. Ale jinak je to docela fajn příběh se skvělým soundtrackem, ale je to možná až moc zbytečně roztahaný a už vůbec mi do toho nesedla ta náboženská linie. Jo a českej název tohohle filmu je docela matoucí. ()

CliffLee

Opravdu znanče kvalitní drama z prostředí jedné Kanadské rodiny. Příběh sledujeme z pohledu Zacharyho druhého nejmladšího z pěty bratrů a prožíváme s ním jeho dětství a komplikované dospívání. Ve filmu je snad vše od drog, rvaček přes svatbu, pohřeb k řešenění gay orientace hlavní postavy. Jean-Marc Vallée si napsal skvělý scénář a také ho precizně převedl na filmová plátna, ale opravdovou třešničkou na dortu jsou zde pak samotné herecké výkony... po více jak roce mám chuť dát nějaký film do TOP. Nejlepší čistě Kanadský film všech dob! 10/10 ()

markotter

Vcelku průměrný pohled na všední život jedné kanadské rodiny očima nejprve školáka, potom adolescenta Zaca, který se snaží najít svojí vlastní identitu a tím se dostává do řady více či méně nepříjemných situací. Celým filmem se ještě line téma jeho "božských" schopností, což mně jako ateistu spíše rušilo. Film ničím nevybočoval z řady podobných filmu o středoškolácích, byl ale spíše laděn na vážnější notu. Vadilo mi, že Zacův "dar" tam byl poměrně často omílán, já čekal, že to bude mít nějakou pointu, ale bohužel žádná nepřišla. Co potěšilo, byla muzika od Floydů, Stounů čí Davida Bowieho. ()

Veronica27

70.léta v Montrealu začíná to hezky, Zachary, který se narodí na Vánoce a údajně má dar Boha.Je ten dar snad homosexualita, nebo zmatenost ? Pro otce je těžké přijmout, že by jeho syn mohl být gay, což se vůbec nedivím a tak trochu déle trvá, než ho nakonec příjme takového, jaký je.Jinak moc hezká muzika, ale jinak průměr. ()

Šňůra

Generační snímek kanadské produkce, který zachycuje dospívání Zacharyho, výrůstajícího mezi svými pěti bratry. To samo o sobě je již dost těžké, navíc otec plný předsudků a matka, věřící v Zacharyho nadpřirozené schopnosti jen proto, že se narodil na Vánoce. Zach takové schopnosti nemá, ale přesto cítí, že je jiný než jeho bratři... Výborný film, který posbíral řadu kanadských i mezinárodních cen. ()

Miksa

Plně souhlasím s Mattym. Název je značně zavádějící i ten plakát s upoutávkou na film rozhodně nevyjadřuje rytmus a žánr filmu. Komedií bych to také příliš nenazval. Drama by pro mne stačilo. Velmi dobře odvedený film, který nevidí svět černobíle. ()

fruity

Můj mocmoc oblíbenej film. V naší rodině jsem si taky dlouhou dobu připadal jak Zach, protože jsem byl trošku jinej než ostatní. Ale prošel jsem si stádii všech bratrů. Napřed šprt Christian, pak sportovec Antoine a rodinou neoblíbenej "zvláštní" Zach, ale nakonec jsem skončil nejblíž Raymondovi a všechny průsery mi vycházej:) Skvělej film, výborní herci a 2 hoďky nezahodíte nadarmo. ()

e(l)a

Z tohoto filmu mám trochu smíšené pocity... Tématem nepříliš výjimečný a z mého pohledu trochu nudný film, kterému by neuškodilo, kdyby se některé scény zkrátily či vynechaly. Nicméně na druhou stranu dobře natočený film, který nepříliš výjimečné téma zpracovává přece jen relativně jedinečným způsobem. Myslím, že mezi filmy o homosexualitě je to jedinečný snímek, který se soustředí na hlavního hrdinu jako takového, na celou jeho osobnost a na jeho vazby k ostatním víc než na homosexualitu jako takovou, což u podobných filmů není zdaleka samozřejmostí. Vše doplňují excelentní herecké výkony. Střízlivý (či lépe řečeno relativně objektivní) pohled na homosexualitu, drogy, ale i na náboženství. Nakonec dávám 4, i když já osobně se přiznávám, že jsem se dívala na hodinky... ()

KVBahnhof

Po shlédnutí Klubu poslední naděje jsem byl překvapen, že mě jméno režíšéra nic neříká a tak se podivál na jeho prvotinu. Oba snímky spojuje jeden aspekt a to perfektně napsané postavy (příběh sám o sobě bez reálných postav je na hovno, neboť to by se tam vešla aji Madonna). Ač má film hlavní charakter Zacha, možná ještě významnější postavou celého snímku je jeho otec, neboť ten právě svým projektováním self do svého okolí a současným rozporem mezi iluzí reality a skutečnoou realitou, uvádí do pohybu všechny ostatní postavy, které se svými kompulizivními činnostmi jakoby snaží vymanit z rodinného systému. Zach navíc narozdíl od ostatních postav tento rozpor zažívá již v raném dětství a proto následé reakce rodinny a okolí jsou ještě intenzivnější. (no Freud please) O postavách by se dalo napsat spousta, neb patterny ve filmu jsou poměrně reálné. Pro mě osobně ještě hlubší zažítek než Klub poslední naděje a celkově jeden z nejzajímavějších snímků co jsem za dlouhou dobu viděl, chyby se sice najdou (např. někdy až velká odlišnost sourozenců), ale to na své obsahové hodnotě až tolik snímku neubírá. ()

Linzi

Zase jeden film, na který jen tak nezapomenu a zůstane mi ještě dlouho ležet v hlavě. Skvělé herecké výkony, nádherný a velmi podmanivý soundtrack (hlavně na konci) i ten originální název filmu v anglické verzi. Dlouhá stopáž mi vůbec nevadila. Film pobavil, zasmál jsem se, ale zároveň dramatické části mě, místy, napětím "přikovaly" k židli. Konec filmu velmi zajímavý a krásný. Zcela jistě se k tomuto filmu někdy vrátím. A věřím, že ne jen jednou... ()

Equilita

Zaujímavo prevedená rodinná dráma, zachytávajúca obyčajne neobyčajnú rodinu v 70. rokoch. Každý má nejaké chyby, kvôli ktorým vznikajú rodinné rozpory, ale aj napriek tomu bolo pekné vidieť, že nakoniec vždy stáli pri sebe, nech sa dialo čokoľvek. Keďže má film dosť vysoké hodnotenie, čakala som niečo viac. Plynutie deja sa mi zdalo príliš pomalé a pocitovo mi tie 2 hodiny pripadali skoro ako 3. Jednu hviezdu dávam za film ako taký a jedna samostatná hviezda patrí skvelej hudbe, hlavne skupine Pink Floyd. ()

JK77

som rad, ze ste ma na tento film upozornili. Boli to prijemne stravene 2 hodinky, pri dobrom filme, hudbe. Vsetko ostatne uz tu je napisane, ale kto bouje proti fajciarom, tak tento film nie je zrovna pre nich. LOL ()

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée