Zákon ulice

Pomsta v mene syna

Akční / Thriller

USA, 2007, 95 min

• ScreamJay

I ulehal jsem onoho pozdního letního večera třímaje pevně v ruce ovládání od dvd přehrávače a po oku shlížeje na sebeparodický obal se sumo obdobou kapitána Spocka ze Star Treku - njů můví báj Steven Seagal. Zprvu je dobré položit si otázku co vznikne sloučením látky A - bývalé akční béčkohvězdy v XXXL saku přec utemovaný jak sokol v nátělníku, látky B - režijní taktovky céčkovýho vytloukače Dona E. FauntLeRoye (mimoděk již třetí společná spolupráce) a činidla C - okoukané kostře příběhu o pomstě za zabitého potomka? Jestli hádáte, že jde o vzkříšení již zmíněného cvalíka, pletete se. Resuerekce se nekoná, erekce však ano, neboť celé tohle snažení stojí na žádném akčním tempu, jen takový nucený spád (nudný zpomalovačky, nijaký honičky, ceckózní choreografie soubojů) s trochou té naturalistické brutality, která frčí. Apropos vlastně jde o vytloukání prakticky totožného tématu, jaký měl Dnes zemřeš! (2005), čiliže Seagalovo familiérní poklepávání si rukama s kupama černochů oslovujíce se přitom bratře (jen tak mimoděk, ten koženej plášť, co ho má činit rachitičtějším, měl myslím už tehdy). “Jste špatný jako oni!“ „Ne, já jsem mnohem horší,“ praví hlavní hrdina, když mu kamera umně zabírá škvírky pro oči, jenž plynule přecházejí v pupek (za to beztak může FBI, ne ty bagety a hambáče). A popravdě mohlo to být horší. Takhle jde o řekněme subžánrovou řadovku pronásledující úspěšný kousek Lovec policajtů (2001), už méně vyvedený Na pokraji smrti (2002) a již zmíněný hip-hoperský „náhul“ Dnes zemřeš! (tady kupodivu hip-hopový motiv podkrývá jen titulky a na jeho vrub jde nijaký, neustále se opakující hudební motiv), kterým se rozhodl stárnoucí bijec po přestupu z eko-greenpeace-akčáků poslední roky věnovat. Ke cti pak lze ještě připočíst štěk (možná spíš dvouzáběrový blaf) žánrové ikony Danny Treja i fakt, že sem film dokoukal až do konce, aniž bych si při něm dělal pozdní večeři. Takže si prohrňte zlověstný pejzy a zakončíme to ještě jednou hláškou - “Teď zkus kung-fu hajzle!“ [3/10](7.8.2008)

Steven Seagal je zase jednou nasranej fotřík, kterému zabili dítě. Mlátí latinoameričany, černochy, bělochy, zkorumpované policajty, gangstery, láme jim ruce, nohy, vazy a je mu při tom většinou vidět i do ksichtu. K tomu hraje hip hopová muzika, občas se objeví nějaká hot gangsterská šlápota, gangsta negři jsou klasicky k smíchu cool drsňáci. Prostě v pohodě levný béčkový akčňák se Seagalem.(10.7.2016)

Jeden z těch dobrých nových filmů se Seagalem (nových tzn. těch, kde je tlustej). Seagal mstí smrt svého syna a negerské kosti praskají víc než obvykle a jako bonus tady Steven rozdupe bandu nějákejch militantních skinů a já přesně chápu, proč tu tahle vložka byla. Myslím, že tenhle film by stál za to vidět i v originálním znění, protože gangstaz tady mají hodně dobré hlášky.(6.6.2011)

Čo si budeme nahovárať. Stále je to veľmi zlé. Ale neviem či sa mi to zdalo, ale Steven my prišiel o trochu chudší. Nie moc ale trošičku. Aj to sa počíta. Hlášky sú a to je dôležité. Bez nich to moc nemá cenu. Akcia je slušná (na Seagalovské pomery) aj bitky sa tu nájdu. Danny Trejo tu hrá len v jednej scéne, čo je škoda. Eddie Griffin celkom ujde ale tento film nezachráni skoro nič. Toto je môj 25 film kde hrá Steven Seagal. A môžem povedať už som od neho videl asi všetko čo môže ponúknuť, takže sui dávam dočasne pauzu. Ale som ochotný pozrieť len niečo čo bude mať nad 55% alebo kde hrá vedlajšiu úlohu. Nech to je aspoň Béčko, ale Céčková kategória ma už nebaví ani z recesie.(16.10.2011)

• otík

Zapomeňte na jakákoli dobrá hodnocení tohoto typického Seagalovského snímku. Je to hrubozrnné béčko se vším všudy, od špatně natočené akce, střihu, režie, až po ubohé záběry na řidiče ve vozech, kdy je jasně vidět, že se natáčelo před plátnem. Je to zklamání hlavně proto, že se tentokrát netočilo ani v Rumunsku či Bulharsku. A taky Seagal nijak nezhubl, ba dokonce bych si dovolil tvrdit, že opět malinko přibral. Seagal se celý film snaží o pomstu za vraždu svého syna (celkem originální počáteční zápletka, první bod pro Stevena), který býval dobrým policajtem, než mu jednou v noci ranou z revolveru prošpikovali hrudník. Seagal (jehož filmový hrdina je machr na zbraně i bojové umění, aniž bychom se ve filmu dozvěděli, kde se to naučil – nebo to s tou televizí nebyl vtip???) se pouští do pátrání po vrahovi, přičemž pobývá v hodně nebezpečné čtvrti černochů, kde není nouze o náhodné bitky a tedy možnost ukázat své bojové umění (druhý bod pro Stevena, i když tentokrát ne nijak originální). Když však zjistí, že ho mladý černoch vodil za nos (zatímco my to víme po 15 minutách, Seagalovi to dojde skoro ke konci filmu) a že zodpovědní za smrt jeho syna jsou policisté, zvrhne se film doslova v jatka, kde už promlouvají hlavně zbraně. Celkem vtipný závěr uzavírá film plný klasických negrovských keců. Ano, jde o nejlepší seagalovku od Bestie, o tom není pochyb. Steven zde opět kope, láme ruky i vazy, mlátí s lidmi o zem – a to vše často v jednom celistvém záběru. Často mu ale bohužel opět pomáhá střihač, který ze začátku střihá solidně a tak nějak tradičně kladně pro Seagala, ale postupem času asi ztratil ze Seagalových bojových projevů rozum, zešílel a druhou půlku sestříhal tak, že ze soubojů tělo na tělo nemáme nic. Také explicitní stříkání krve z postřílených lidí je naprosto zbytečné a zcela nefungující. Celkově jde o pro Seagalovy fanoušky slušné, možná dokonce malinko nadstandartní dílo, které však hodně ztrácí tím, že je natočeno totálně amatérsky a staví se tedy někde na úroveň filmů Dnes zemřeš! nebo Země krvavého slunce. A to je škoda, protože po akční stránce se zařadilo hned za Bestii.(11.11.2007)

• - Počas záverečného súboja s radovým záporákom ho Seagal (Simon Ballister) hodí na skúmavky a vzbĺkne malý oheň, ktorý sa s ďalšími zábermi stráca a znovu objavuje. (johnsnow)

• - Po záchrane chlapca pred skínmi sú vidieť na prednej kapote Seagalovho (Simon Ballister) Chrysleru stopy po guľkách, avšak v ďalších záberoch až do konca filmu je palubovka nepoškodená. (johnsnow)

• - Film se natáčel v Albuquerque v Novém Mexiku a v Los Angeles. (rafix)