Známý kontroverzní americký filmař Michael Moore se ve svém filmu Sicko zaměřil tentokrát na poměry v americkém systému zdravotního pojištění. Na příkladech několika lidí, kteří z různých důvodů potřebovali lékařskou pomoc, demonstruje Moore triky, jimiž se pojišťovny snaží zabránit, aby za své klienty platily. Řadu lidí dokonce tyto instituce z malicherných důvodů vůbec odmítají pojistit jako příliš rizikové klienty. Autor se vydává i za hranice, konkrétně do Kanady, Francie a dokonce na Kubu, aby ukázal, jak funguje zdravotní systém tam. Michael Moore, jak je u něj již obvyklé, zaujímá jednoznačné (a pohříchu i jednostranné) stanovisko, přičemž své "nepřátele" nijak nešetří. Používá přitom svůj pověstný sarkasmus, ironii a samozřejmě též nesporný filmařský talent.

Název Sicko je odvozený od slova sick (nemocný), přičemž přidaná koncovka -o je odkazem na horor Alfreda Hitchcocka Psycho. Shodně s ním se název Mooreova dokumentu vyslovuje "sajko". (oficiální text distributora)

Trailer

larelay

Aj napriek tomu, ze Moore je totalny vymyvac mozgov a lavicovy demagog, je to aj celkom vtipny kus chlapa. ja tie jeho dokumenty proste zeriem. Co k tomu viac dodat, hold USA je ta najrozporuplnejsia krajina na svete, to uz snad naozja radsej do Ruska... A toho dilina Bushmana akka Krika, by uz mohli odtial odpratat. Ale vlastne, co si navarili nech si aj jedia. ()

KevSpa

Moorovy filmy je pro mě velmi těžké hodnotit. Coby levičácká propaganda by to bylo nejspíš za "odpad", jako dokumentární film však musím hodnotit vysoko. Jen mě děsí, že tenhle další manipulativní kousek "socialistického prasete" M.M. bude plno diváků brát smrtelně vážně. Nicméně Moorovi nelze upřít, že si umí dokonale pohrávat s divákovými emocemi. Samé slzy, patos, šokující příběhy. U filmu jsem se rozhodně nenudila, místy jsem se i zasmála... ALE, jeho manipulativnost a nechutně jednostranný pohled na věc mě zároveň strašlivě iritoval. ()

Renton

Scénář: Michael Moore .. Zdravotnictví: všichni jsme na jedné lodi - plujeme - a potápíme se spolu. Že není americké zdravotnictví úplně to nejlepší na světě je věc známá. A ať s použitím polopravd nebo holých faktů, Moore rozhodně zaujme, pobaví, postraší a dokonce přesvědčí, že dvouhodinová fronta, na jejímž konci Vás lékař ošetří, je lepší, než by jste si do teď mysleli. U nás se hold ten (poplatkový atd.) kapitalismus ještě neprožral tak hluboko, ale mračna se stahují (viz reforma zdravotnictví). Někdy se sice jde do krajností - když dostala nemocná americká pacientka v Kubánské lékárně tentýž lék, který jí stojí 120 dolarů, za 5 centů, měl jsem téměř slzy na krajíčku, stejně jako zmíněná pacientka - ovšem pořád to má něco do sebe. Každopádně, z obsahu tohoto dokumentu se mi udělalo špatně, takže si rychle zajdu k lékaři, dokud mám ošetření ještě zadarmo.. ()

Radek99

Velmi zajímavý dokument otevřeně levicově orientovaného amerického dokumentaristy Michaela Moora. Narozdíl od jeho kontroverzního politicky motivovaného snímku Fahrenheit 9/11, který prohrává v boji o objektivitu již svým ústředním leitmotivem, Sicko se věnuje tématu politicky nevyhraněnému... Ona to ovšem ale není tak úplně pravda. Michael Moore a jeho epigoni totiž přišli s něčím, co by se dalo označit za dokumentární revolucí či éru jakéhosi postmoderního filmového dokumentu - objektivita vyprávění přestává být důležitá, sám tvůrce vstupuje a zasahuje do dokumentu a stává se hlavním aktérem vyprávění, dokumentární film získává nový rozměr - má bavit, tomu odpovídají také neotřelé formální prostředky, zajímavé, osobité (někdy až šokující) propojení obrazu a hudby, animované pasáže, hrané scény, aluze na klišé hraných žánrů (formace člunů vyplouvajících na Guantanamo...), manipulování s předkládanými fakty... Je zajímavé číst si komentáře místních intelektuálů, kteří všichni očividně do nejmenších detailů znají kontext amerického zdravotního systému a Michaela Moora označují mnohdy jako ,,socialistické prase" či obdobně pejorativně, já se přiznám, že tamní situaci očitě neznám, mám rámcovou představu zprostředkovanou právě a jen díky mediální rovině toku informací a zpráv... Jistě, Michael Moore zamlčuje mnohá relevantní fakta a ukazuje pouze to, co se mu hodí jako podpůrný fakt pro jeho teze a tvrzení. Kuba je líčena téměř jako ráj na zemi (což je abstrakce hodně přitažená za vlasy), nikde ani zmínka o politických vězních, ekonomické situaci, cenzuře... Nikde ani náznak toho, proč v Británii většina tamních lékařů vystupujících ve filmu byla zjevně indického původu, odliv kvalifikovaných pracovních sil ze státního zdravotnictví (analogický stavu u nás) nikde ani slovem zmíněn není... Tradičně srovnává situaci v USA také s Kanadou (viz Bowling for Columbine aj.) a tam je působení ve srovnání daných situací asi nejpřesnější, ořezáno o zbytečné emoce a patos... Ten v jiných okamžicích Moore dávkuje divákovi v koňských dávkách, ale to zjevně patří do koncepce takto uchopeného dokumentárního díla... Lars von Trier dokumentárního filmu? Ano i ne. Michael Moore jde vlastní cestou - a to je asi nejdůležitější poznání z jeho filmů - je důležité být občansky aktivní a statečný, je důležité bojovat proti praktikám systému, nenechat ho ustrnout, zakonzervovat... Michael Moore je navíc talentovaný filmař a rozený vypravěč, evidentně rád baví a funguje mu to, navíc čím dál více posunuje vyznění svých dokumentů k síle obrazu... Cesta od slov k obrazům... Civilizační posun od alfabetické k piktografické éře západní společnosti... Michael Moore je inteligentní tvůrce a to je dobré si uvědomit. Bez postojů podobných jeho (byť při jejich prosazování velmi sporných) bude brzo pod tlakem politických a ekonomických elit i naše česká společnost sick(o)... ()

T2

Rozpočet $9miliónovTržby USA $24,540,079Tržby Celosvetovo $36,055,165Tržby za predaj DVD v USA $17,388,231 //počet predaných kusov 1,043,560║ Nenápadný chlapík ako Michael Moore nám nalial opäť silnú kávu a pre mňa úplne znesiteľnú, pohľad do zdravotníctva v USA je zdrvujúci a štruktúrovo taký ako som si vždy predstavoval, lebo kde sa pohybujú kvantá peňazí je jednoducho čierny biznis a práve tu dokonca až nečakane krvavý, tak ako u predaja zbraní, alkoholu,... Dokumentu nechýba nápaditosť a množstvo informácii, čo môžu len upútať a nechať nás zamýšľať nad tým aký zmysel má investovať do poisťovania, čo nám šikovne vie vykľučkovať zo zmluvy a otočiť sa nám bezcharakterne chrbtom. Tajné nahrávky s Nixonom nemajú chybu a ponúkajú len pravý obraz o tom ako to v zakulisy funguje. /videl v kine: 85%/ ()

• Producenti dokumentu Bob a Harvey Weinstein jsou přátelé Clintonovic rodiny. Z tohoto důvodu vyvíjeli silný tlak na Michaela Moora, aby vystřihl pasáž o Hillary Clinton. (Othello)
  • První film Michaela Moora, kde nevede dialog se svými oponenty. Bylo to také dáno tím, že se s ním pojišťovny odmítaly bavit. (Othello)
  • Americké pojišťovny zakázaly svým zaměstnancům podávat jakékoli informace tvůrcům tohoto dokumentu. (Othello)