Dokumentární

USA, 2007, 113 min

Michael Moore

Jayme Roy

Co je mi do amerického zdravotnictví? říkal jsem si. Ale Moore je Moore, tak jsem to zkusil. Kupodivu mi tu zjevná inscenovanost mnohých scén vadila méně, než jsem čekal (možná i proto, že u řady jiných inscenovanost nijak nezakrýval). Moore je zručný manipulátor, ale v určitě ví, jak své filmy poskládat, aby dobře fungovaly. Hlavně diváky dvě hodiny soustavně nedeptá, ale průběžně vše odlehčuje humorem a nadsázkou. Bavil jsem se dobře a v dohledné době bych nejel do USA ani na dovolenou. ;-)(17.4.2011)

Tak tohle se Mooreovi fakt povedlo. On sam je sice nesympaticky tlusty hovado, ale nastesti se moc do zaberu necpe a kdyz uz tam je, tak nepredvadi zadny exhibice a je to jedine dobre. Samotnej dokument sice resi vazny veci, ale podava je zabavnou formou, takze to cloveka zajima a zaroven se neco dozvi. Akorat je otazka, co si trochu pribarvil, co sestrihal ve svuj prospech atd. A misty to krapet prehani, jednak to pusobi jak komedie, ovsem hodne vtipna a jednak to vypada, ze v USA neni ani jeden zdravej clovek. Co musim ale hlavne pochvalit, je hudba, ta je naprosto spickova. Lepsi 4*.(26.1.2008)

je jasne, ze michael moore je vacsi demagog ako sam kral fico, ale dokaze hravou formou presvedcit, aj ked na iba zriedkavych pripadoch a to tak, ze tukne presne na tu strunu, kt. vo vas vyvola pocit, ze tu nieco nesedi, system je zly a treba ho zmenit...po tomto filme mam velku radost, ze zijem na slovensku a amerika je banda lobbistickych svin (oligarchia), kt. vlastne serie na vlastnych ludi....90%(29.8.2007)

• igi B.

Mr. M.M. je velký manipulátor, fabulátor, kombinátor a traktor (promiňte mistře, spíše buldozer, ale vás se valiti viděti... ;-) ale tímhle svým pamfletem narozdíl od předchozí (pamfletové) tvorby mě velice zklamal... Nemám chuť zde nějak vážně rozepisovat, co mi na tomhle filmu vadí, ale prostě srovnává nesrovnatelné a až okatě si vybírá, co se mu hodí do ranku - ať pozitiva či negativa různých zdravotních systémů. Já mu rozumím, co a proč ho na americkém systému (a nejen zdravotním) sere, ale takhle tedy mistře ne! . . . A když už jsme u toho zdravotnictví - to jste si mohl zajet pro srovnání i do Česka, to by jste viděl kaputalistický sociálizhnus v praxi, korupci a porádný zlodějský ksindl a bohatnutí vyvolených doktorů, úředníků, politiků a obchodníků (pojišťovny nevyjímaje) na veřejné zdravotní péči! . . . No, mezi zdejšími >dokumentaristickými< podělávkami se samozřejmě nenajde nikdo, kdo by s nezbytnou podporou S.F.P.R.P.Č.K. (hm...) natočil nějaký ten pamfletek, že, tady tak někomu spíš prolézt kaďák... :-( . . . Resumé? Michale, podívej se na sebe a všechny ty své vybrané americké oběti tamějšího zdravotního systému - jste tlustí jako vepři, zhubněte a budete zdravější na těle i na duchu, abyste poté, co se vystěhujete na Kubu, nezatěžovali tamější ráj pro nemocné a přestárlé soudruhy... :-/ - - - P.S. Tohle dílko d.m.s.n. prosím není "dokumentární film"!!! Stejně tak i M.M. není žádný dokumentarista! Je bystrým, jízlivým, samolibým a cynickým více či méně poctivým a zdatným subjektivním glosátorem dění. To že jeho filmy nejsou hrané (no místy vlastně kdoví, že...) ještě neznamená, že jsou dokumentátní... To jen tak naokraj... Amen. - - - P.P.S. Ani mě nepřekvapuje, že stádo zase protlačilo tuhle taškařici do červených sfér. Počkejte děcka, co vás jednou čeká ve špitálu. Myslím psychiatrii... %-D . . . Jo - zlehčuju to! Co se taky u takového filmu dá dělat, že... - - - - - (Poprvé viděno 17.4.2011 na >nezdravém prostoru< , hodnocení 1412., komentář zde jako stošedesátý . 17.4.2011)(17.4.2011)

Moorovy filmy je pro mě velmi těžké hodnotit. Coby levičácká propaganda by to bylo nejspíš za "odpad", jako dokumentární film však musím hodnotit vysoko. Jen mě děsí, že tenhle další manipulativní kousek "socialistického prasete" M.M. bude plno diváků brát smrtelně vážně. Nicméně Moorovi nelze upřít, že si umí dokonale pohrávat s divákovými emocemi. Samé slzy, patos, šokující příběhy. U filmu jsem se rozhodně nenudila, místy jsem se i zasmála... ALE, jeho manipulativnost a nechutně jednostranný pohled na věc mě zároveň strašlivě iritoval.(23.10.2007)

• - První film Michaela Moora ohodnocený jako PG-13 (do třinácti let nepřístupný) od The Big One. Všechny mezitím byly označeny R. (Othello)

• - První film Michaela Moora, kde nevede dialog se svými oponenty. Bylo to také dáno tím, že se s ním pojišťovny odmítaly bavit. (Othello)

• - Americké pojišťovny zakázaly svým zaměstnancům podávat jakékoli informace tvůrcům tohoto dokumentu. (Othello)