Dokumentární

USA, 2007, 113 min

Michael Moore

Jayme Roy
  • BoPo

Jednostranný dokument, ktorý má jasne rozdelené kto je dobrý a kto zlý. Všade sa majú pacienti úžasne, len v USA nechávajú ľudí zomrieť. Tak to vidí Michael Moore. Jeho zámer je jasný. Vyvolať odpor k americkému zdravotníctvu. Lebo predsa všade inde je všetko úžasné a predovšetkým ZADARMO! Naozaj pán Moore?(18.4.2011)

Moore znova potvrdil svoj fenomén kritického blázna, ktorého narážky nepoznajú hraníc. Tento krát si vzal na mušku ďalšiu citlivú tému – zdravotníctvo. A ako inak – americké. Znovu je na vine kto? Vláda. Smutné však je, že je to asi viac-menej pravda. Smutných vecí je v dokumente viac. Osudy pacientov a klientov poisťovní sú naozaj na zaplakanie, tak ako aj celý americký zdravotnícky a poisťovnícky systém. Celkovo však film srší svižnosťou, množstvom nových, prekvapivých a zaujímavých faktov a samozrejme sarkazmom a štipľavými poznámkami Michaela Moora. Je tu pár faktov a odbočiek, ktorými dokonca naráža aj na iné aspekty (klasika - Bush, Kuba atď.) ako sú zdravotníctvo a ktoré tu nemali čo robiť, ale to by nebol Michael a nemohol si ich nechať odpustiť. Škoda len, že takýchto pravdovravcov nemá každá krajina aspoň desať. 90%.(4.2.2008)

• Fretakata

Toto že je dokument ?! Ťažká propaganda + výsmech zdravého rozumu. Goebbels by bledol závisťou. Vrchol hnusu je pasáž s Kubou. Prečo len utekajú Kubánci do USA a nie Amíci na Kubu ? Veď kubánski súdruhovia lekári sa tak dojemne a zadarmo a postarali o úbohých Američanov ! Svine americké neuznali vypadané zuby ako chorobu z povolania ! Nedali invaliditu zdravému chlapovi za to, že odpratával trosky po Dvojičkách ! Ale, fuj. Moore neobjektívne ružovo kresli Kanadu a Francúzsko a ich "zdravotníctvo zadarmo". Ako pre koho. Všetko "zadarmo" totiž niekto zaplatí. Nenápadne sa to volá poistenie, pravdivo: DANE. Ako u nás. Musíte platiť a nemôžete si zvoliť mieru rizika. Jednu vec americkým lekárom závidím: v USA poisťovne výkony škrtajú PRED ich poskytnutím. U nás PO. Kam sa hrabe nejaká Kanada ! Naše nemocnice a ambulancie poskytujú služby (MUSIA) napriek tomu, ze tzv. poisťovne im za predchadzájúce nezaplatili (NEMUSIA). Zisk z dani - unikátna supervec pre súkromné zdrav. poisťovne - Mečiarove deti. Mätúci názov Poistenie budí dojem komerčnosti. Vyše milióna ľudí posiela svoje dane Gorilám. Hrdo si vybrali pokladňu a myslia si, že si vybrali (lepší, heh) tovar. Ach, čo dokáže manipulácia - miliony eur idú do masívnych reklám namiesto do nemocníc a a ambulancií. Ak je tento princíp dobrý, všetky dane odveľme súkromným podnikom. (Učitelia sa pôjdu pásť.) Treba zadefinovať štandardy ?!? óóó! Aké geniálne! Počúvam to vyše 20 rokov. Za rok ich mohli spísať alebo odpísať zo zahraničia. Jeeenomže: NIKTO - žiadny minister štandardy nezadefinuje! Ani modrý ani červený ani zelený. Lebo: zadefinovať štandardnú starostlivosť = POLITICKÁ SAMOVRAŽDA. Je to druhým dychom hovoriť slová "spoluúčasť" ... "doplatky"... A maju po chlebe. Výborný bol aj Ficovie nápad odkúpiť súkromné tzv. poisťvne - takže za svoje dane si kúpime svoje dane .. + odídu milióny na poradenstvo, odhady ceny poistencov .. aj privatizácia ďalšieho štátneho podniku má odrazu ušľachtilý dôvod. Sori za dĺžku komentára. Niektoré drísty znášam veľmi zle.(13.11.2012)

Scénář: Michael Moore .. Zdravotnictví: všichni jsme na jedné lodi - plujeme - a potápíme se spolu. Že není americké zdravotnictví úplně to nejlepší na světě je věc známá. A ať s použitím polopravd nebo holých faktů, Moore rozhodně zaujme, pobaví, postraší a dokonce přesvědčí, že dvouhodinová fronta, na jejímž konci Vás lékař ošetří, je lepší, než by jste si do teď mysleli. U nás se hold ten (poplatkový atd.) kapitalismus ještě neprožral tak hluboko, ale mračna se stahují (viz reforma zdravotnictví). Někdy se sice jde do krajností - když dostala nemocná americká pacientka v Kubánské lékárně tentýž lék, který jí stojí 120 dolarů, za 5 centů, měl jsem téměř slzy na krajíčku, stejně jako zmíněná pacientka - ovšem pořád to má něco do sebe. Každopádně, z obsahu tohoto dokumentu se mi udělalo špatně, takže si rychle zajdu k lékaři, dokud mám ošetření ještě zadarmo..(26.9.2007)

Michael Moore pitvá americké zdravotnictví jako zkušený chirurg, který ví, kam říznout, aby se vyjevila hrůzná "pravda" nebo alespoň "polopravda", obalená vrstvou místy přestřelených přirovnání (lékařská péče v Guantanamo Bay vs. péče v USA = těžké WTF). Moore je - jako ostatně vždy - docela vtipný, výstižný a má celý film hezky systematicky rozdělený, ale ta všudypřítomná póza "Amerika sucks, všude jinde jsou na tom líp" mě s přibývajícím časem čím dál víc otravovala a taky nudila.(23.10.2007)

• - Na DVD verzi byla vystřižena scéna amputace nohy. Byla nahrazena záznamem tanečnic se zvukem pily v pozadí. (Othello)

• - Americké pojišťovny zakázaly svým zaměstnancům podávat jakékoli informace tvůrcům tohoto dokumentu. (Othello)

• - Producenti dokumentu Bob a Harvey Weinstein jsou přátelé Clintonovic rodiny. Z tohoto důvodu vyvíjeli silný tlak na Michaela Moora, aby vystřihl pasáž o Hillary Clinton. (Othello)