Dokumentární

USA, 2007, 113 min

Michael Moore

Jayme Roy

Abychom mohli Moorea ocenit, musíme si uvědomit, že kinematografie je založena na lži a zavádění problémů do extrému. Proto Mooreovi nevyčítám, že tyhle dvě věci hojně využívá. Je pak jen na mně, jak si jeho filmy přeberu a onu bulvární bublinu zpracuju. V první řadě je to totiž neuvěřitelně zručný filmař, který by mě snad dokázal přesvědčit o správnosti něčeho tak zvráceného, jako je volební hlas pro ČSSD. Moore skutečně umí presentovat svoje myšlenky a i když zrovna v případě silně levičáckého Sicka s ním skoro vůbec v ničem nesouhlasím, nemůžu to neocenit. Mnohem víc mi tady ale vadí absence pořádného humoru, kterou jindy využívá a gradace. Proto tentokrát jen tři hvězdy.(25.6.2010)

Moore opäť vo forme. Po slabšom Fahrenheite, kde sa až príliš okato prejavila jeho neznášanlivosť prezidenta Kríka sa mu znovu zadaril touchdown. Zdravotnícky systém v USA (a zároveň aj školstvo o ktorom sa tiež vo filme trochu hovorí) ma už dlhšiu dobu fascinuje. Z osobných skúseností (pracujem občas ako turistický sprievodca) viem akí sú Američania fascinovaní keď sa dozvedia, že u nás je školstvo a zdravotníctvo zadarmo. Hoci Sicko určite obsahuje množstvo poloprávd, prekrúca realitu a ťahá často situácie do extrémov (výlet na Guantanamo), tak aby to Moorovi vyhovovalo, aj tak ma pri jeho pozeraní mrazilo a miestami som len nechápavo krútil hlavou (žena, ktorú vyhodili z taxíku ešte v nemocničnom oblečení, muž, čo mal na starosti zabezpečiť nevyplácanie poistného atď). Je smutnou pravdou, že zdravotnícky systém v najmocnejšej krajine sveta je takýto skazený a nesolidárny. P.S: Milý pán Moore, tentokrát Vám opäť hru s faktami odpúšťam a hodnotím Váš nový počin plným počtom.(7.9.2007)

Je to takove... americke... Hodne slz, dojeti, mrtvych a prehnanych reakci. Jenze pod tim vsim se skryva jakesi kopnuti do vlastniho hnizda, da-li se to tak rict. Amerika uz davno neni mistem, kde si Evropani plni svuj "American dream". Spis naopak - Amerika se zacina obracet na Evropu, odkud by chtela cerpat sve vzory. Presne takhle pojmul M. Moore svuj dalsi dokument: socialne-zdravotni pojisteni ve vetsinove Evrope vs. komplikovany system zdravotniho pojisteni v Americe. K dokumentu Sicko se ale rozhodne neda pristupovat tak, jak divak pristupuje k vetsine dokumentu. Nejde o prime zachyceni reality, ale o to, jak Americane svuj system zdravotniho pojisteni sami vnimaji. Pokud se na dokument koukam z tohohle pohledu, musim dat jednu hvezdicku navic.(22.9.2011)

Nech tu každý nadáva na Moorovu zaujatosť a poukazovanie na veci len z jedného uhla pohľadu, mne je tento chlapík veľmi sympatický a fandím mu. A to nielen preto, že je schopný filmár, on má totiž potrebu poukazovať na veci, o ktorých ostatní mlčia a pritom by sa mali pripojiť na jeho stranu. Vďaka jeho dokumentom vidím ako si to v tej krajine neobmedzených možností ľudia žijú. Zdá sa mi, že je to miestami aj trochu na pi-u. A nech mi tu nik nehovorí, že to tento tučko v šiltovke robí len pre prachy. A P.S.: Straaašne nenávidím Busha.(28.2.2008)

Mám chuť dát čtyři hvězdičky, ale nemůžu, protože Moore nesplňuje moji představu dokumentaristy. Je až příliš obratný manipulátor, nevěřím mu jeho bukolické vylíčení sociálních a zdravotních systémů na Kubě a ve Francii. Taky by mne zajímalo, co všechno zatajil z návštěvy Američanů na Kubě, to rozhodně nevypadá jako čistá záležitost. Ale je fakt, že skoro dvouhodinový snímek se sleduje se zatajeným dechem a některé osudy nemocných Američanů a chování tamních lékařských institucí jsou hrozivé a odstrašující. /17. 4. 2011/(17.4.2011)

• - První film Michaela Moora, kde nevede dialog se svými oponenty. Bylo to také dáno tím, že se s ním pojišťovny odmítaly bavit. (Othello)

• - Producenti dokumentu Bob a Harvey Weinstein jsou přátelé Clintonovic rodiny. Z tohoto důvodu vyvíjeli silný tlak na Michaela Moora, aby vystřihl pasáž o Hillary Clinton. (Othello)

• - Americké pojišťovny zakázaly svým zaměstnancům podávat jakékoli informace tvůrcům tohoto dokumentu. (Othello)