Dokumentární

USA, 2007, 113 min

Michael Moore

Jayme Roy

Michael Moore pitvá americké zdravotnictví jako zkušený chirurg, který ví, kam říznout, aby se vyjevila hrůzná "pravda" nebo alespoň "polopravda", obalená vrstvou místy přestřelených přirovnání (lékařská péče v Guantanamo Bay vs. péče v USA = těžké WTF). Moore je - jako ostatně vždy - docela vtipný, výstižný a má celý film hezky systematicky rozdělený, ale ta všudypřítomná póza "Amerika sucks, všude jinde jsou na tom líp" mě s přibývajícím časem čím dál víc otravovala a taky nudila.(23.10.2007)

Moorovy filmy je pro mě velmi těžké hodnotit. Coby levičácká propaganda by to bylo nejspíš za "odpad", jako dokumentární film však musím hodnotit vysoko. Jen mě děsí, že tenhle další manipulativní kousek "socialistického prasete" M.M. bude plno diváků brát smrtelně vážně. Nicméně Moorovi nelze upřít, že si umí dokonale pohrávat s divákovými emocemi. Samé slzy, patos, šokující příběhy. U filmu jsem se rozhodně nenudila, místy jsem se i zasmála... ALE, jeho manipulativnost a nechutně jednostranný pohled na věc mě zároveň strašlivě iritoval.(23.10.2007)

Co je mi do amerického zdravotnictví? říkal jsem si. Ale Moore je Moore, tak jsem to zkusil. Kupodivu mi tu zjevná inscenovanost mnohých scén vadila méně, než jsem čekal (možná i proto, že u řady jiných inscenovanost nijak nezakrýval). Moore je zručný manipulátor, ale v určitě ví, jak své filmy poskládat, aby dobře fungovaly. Hlavně diváky dvě hodiny soustavně nedeptá, ale průběžně vše odlehčuje humorem a nadsázkou. Bavil jsem se dobře a v dohledné době bych nejel do USA ani na dovolenou. ;-)(17.4.2011)

Najsmutnejšie je na tom to, že tie reálne absurdity z USA boli paradoxne priam smiešne, lebo je to k neuvereniu, že čo sú ľudia schopní kvôli peniazom spraviť, alebo odoprieť i keď si to niekto už zaplatil. Jedna vec ale bola tiež absurdná a to, že snáď si Michael Moore nemyslí, že tí väzni v Guantáname skutočne dostávajú akúkoľvek lekársku starostlivosť a ešte aj bezplatne :). Skôr to slúži dozorcom a iným zamestnancom. Samozrejme pre OSN a iné dozorné orgány majú túto rozprávku ako sa starajú o väznou a poskytujú im ešte aj lekársku prevenciu. Videl som dokumentárny film z obdobia nacizmu v ktorom popisovali ako židia, komunisti, atď. v koncentráku (i keď v tom dokumente to samozrejme nemalo taký názov) tancujú, pijú kávičky, relaxujú a ako je o nich postarané, a samozrejme tomu nemálo ľudí aj verilo. V tom Guantanáme to majú podobné a keď ich trošku zabolí bruško, alebo si udrú kolienko, tak sa o nich hneď postarajú a bezplatne! Dúfam, že tomu Moore fakt neverí.(20.4.2016)

Tak tohle se Mooreovi fakt povedlo. On sam je sice nesympaticky tlusty hovado, ale nastesti se moc do zaberu necpe a kdyz uz tam je, tak nepredvadi zadny exhibice a je to jedine dobre. Samotnej dokument sice resi vazny veci, ale podava je zabavnou formou, takze to cloveka zajima a zaroven se neco dozvi. Akorat je otazka, co si trochu pribarvil, co sestrihal ve svuj prospech atd. A misty to krapet prehani, jednak to pusobi jak komedie, ovsem hodne vtipna a jednak to vypada, ze v USA neni ani jeden zdravej clovek. Co musim ale hlavne pochvalit, je hudba, ta je naprosto spickova. Lepsi 4*.(26.1.2008)

• - Na DVD verzi byla vystřižena scéna amputace nohy. Byla nahrazena záznamem tanečnic se zvukem pily v pozadí. (Othello)

• - První film Michaela Moora, kde nevede dialog se svými oponenty. Bylo to také dáno tím, že se s ním pojišťovny odmítaly bavit. (Othello)

• - Americké pojišťovny zakázaly svým zaměstnancům podávat jakékoli informace tvůrcům tohoto dokumentu. (Othello)