Sicko

Trailer

VOD (1)

Známý kontroverzní americký filmař Michael Moore se ve svém filmu Sicko zaměřil tentokrát na poměry v americkém systému zdravotního pojištění. Na příkladech několika lidí, kteří z různých důvodů potřebovali lékařskou pomoc, demonstruje Moore triky, jimiž se pojišťovny snaží zabránit, aby za své klienty platily. Řadu lidí dokonce tyto instituce z malicherných důvodů vůbec odmítají pojistit jako příliš rizikové klienty. Autor se vydává i za hranice, konkrétně do Kanady, Francie a dokonce na Kubu, aby ukázal, jak funguje zdravotní systém tam. Michael Moore, jak je u něj již obvyklé, zaujímá jednoznačné (a pohříchu i jednostranné) stanovisko, přičemž své "nepřátele" nijak nešetří. Používá přitom svůj pověstný sarkasmus, ironii a samozřejmě též nesporný filmařský talent.

Název Sicko je odvozený od slova sick (nemocný), přičemž přidaná koncovka -o je odkazem na horor Alfreda Hitchcocka Psycho. Shodně s ním se název Mooreova dokumentu vyslovuje "sajko". (oficiální text distributora)

Trailer

Vavča

Vynikající dokumentární "komedie", která vtipně ukazuje co je zdravotnictví v USA a co se děje špatně nejen v této oblasti, ale v Americe celkově. Ano je to propaganda, ale rozhodně se z toho dozvíte více, než z běžných médií a zároveň to varuje, takhle přece nechceme skončit ne? Zdravotnictví jen pro elitu, stejně jako vzdělání. Demoralizování obyvatelstva a podporování jeho apatie, špatnou lékařskou péči, vzdělávacím systémem, nedostatečným sociálním státem atd. Tohle chceme? Že nejsou peníze, máme si všichni vydělat? Pcha! Moore jim to zase jednou nandal a škoda, že Klause ani další u toho netrefil šlak. ()

Freemind

Kdo někdy přišel do střetu s americkým zdravotním systémem, ten ví, jaký horror to je. Podobně jako u předchozích filmů Michael Moore upozorňuje na závažné problémy, ale zároveň svým manipulativním přístupem shazuje jejich význam. Film je sice vcelku svižný, ale přesto uprostřed znatelně zpomaluje a nadechne se zase až ke konci. Po filmařské stránce lze asi těžko něco vytknout, horší je to s obsahem. Hlavně mě několikrát opět - bez prominutí - nas*al. Za prvé citovým vyděračstvím (což u dokumentu ještě můžu pochopit), za druhé jeho akcí s "anonymně" zaslanými penězi na léčbu nemocné ženy svého protivníka a následným roztroubením onoho faktu do světa (tohle je fakt sviňárna a hyenismus největšího kalibru) a za třetí nesmyslnou scénkou na Guantanámu a Kubě. 3 hvězdičky jen za techniku a téma. ()

4daPeace

Verdikt: Michael More je opět na koni, tentokráté si vzal na mušku praktiky zdravotních pojišťoven, které, jak jistě tušíte, nejsou zcela košér. 50 miliónů američanů nemá zdravotní pojištění. Zbylých 250 miliónů ho má. Kteří jsou nakonec ti chytřejší? Která americká senátorka proti tomuto špatnému systému, jehož primárním účelem není pomáhat lidem, ale ždímat z lidí peníze (jak může mít prsteníček hodnotu 12 000$ a prostředníček 60 000$?!), bojovala, ale nakonec podlehla tlakům z mnoha stran a řeči peněz? Po shlédnutí budete rádi za úroveň zdravotnictví v ČR, popřípadě se rozhodnete odstěhovat do Francie či Velké Británie a možná Vás to dokonce odradí od cesty do USA bez pořádného pojištění zařízeného u nás. Tak si říkám, opravdu jsme v žebříčku WHO (http://www.photius.com/rankings/healthranks.html ), který ukazuje úroveň zdravotnictví ve světě, ještě 11 míst za Spojenými státy? Michael Moore prostě umí, škoda jen přílišného ždímaní sentimentů od diváka v první třetině filmu. ()

genetique

Moore znova potvrdil svoj fenomén kritického blázna, ktorého narážky nepoznajú hraníc. Tento krát si vzal na mušku ďalšiu citlivú tému – zdravotníctvo. A ako inak – americké. Znovu je na vine kto? Vláda. Smutné však je, že je to asi viac-menej pravda. Smutných vecí je v dokumente viac. Osudy pacientov a klientov poisťovní sú naozaj na zaplakanie, tak ako aj celý americký zdravotnícky a poisťovnícky systém. Celkovo však film srší svižnosťou, množstvom nových, prekvapivých a zaujímavých faktov a samozrejme sarkazmom a štipľavými poznámkami Michaela Moora. Je tu pár faktov a odbočiek, ktorými dokonca naráža aj na iné aspekty (klasika - Bush, Kuba atď.) ako sú zdravotníctvo a ktoré tu nemali čo robiť, ale to by nebol Michael a nemohol si ich nechať odpustiť. Škoda len, že takýchto pravdovravcov nemá každá krajina aspoň desať. 90%. ()

B!shop

Tak tohle se Mooreovi fakt povedlo. On sam je sice nesympaticky tlusty hovado, ale nastesti se moc do zaberu necpe a kdyz uz tam je, tak nepredvadi zadny exhibice a je to jedine dobre. Samotnej dokument sice resi vazny veci, ale podava je zabavnou formou, takze to cloveka zajima a zaroven se neco dozvi. Akorat je otazka, co si trochu pribarvil, co sestrihal ve svuj prospech atd. A misty to krapet prehani, jednak to pusobi jak komedie, ovsem hodne vtipna a jednak to vypada, ze v USA neni ani jeden zdravej clovek. Co musim ale hlavne pochvalit, je hudba, ta je naprosto spickova. Lepsi 4*. ()

• První film Michaela Moora ohodnocený jako PG-13 (do třinácti let nepřístupný) od The Big One. Všechny mezitím byly označeny R. (Othello)
  • Na DVD verzi byla vystřižena scéna amputace nohy. Byla nahrazena záznamem tanečnic se zvukem pily v pozadí. (Othello)
  • První film Michaela Moora, kde nevede dialog se svými oponenty. Bylo to také dáno tím, že se s ním pojišťovny odmítaly bavit. (Othello)

Související novinky

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky

25.02.2008

Zlaté sošky jsou rozdány. Samotná oscarová šou žádné úchvatné vsuvky nepřinesla, kvůli své (osmdesáté) výročnosti byla zaměřená hlavně na rekapitulaci své historie. Seznam oceněných filmů ale potěšil… (více)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2008

Více překvapení než filmoví kritici od Zlatých globů nám letos se svými nominacemi přinesli Akademici, tedy filmoví tvůrci působící v USA. Přehled filmů nominovaných na Oscara nicméně odpovídá jejich… (více)