Dokumentární

USA, 2007, 113 min

Michael Moore

Jayme Roy

Moore znova potvrdil svoj fenomén kritického blázna, ktorého narážky nepoznajú hraníc. Tento krát si vzal na mušku ďalšiu citlivú tému – zdravotníctvo. A ako inak – americké. Znovu je na vine kto? Vláda. Smutné však je, že je to asi viac-menej pravda. Smutných vecí je v dokumente viac. Osudy pacientov a klientov poisťovní sú naozaj na zaplakanie, tak ako aj celý americký zdravotnícky a poisťovnícky systém. Celkovo však film srší svižnosťou, množstvom nových, prekvapivých a zaujímavých faktov a samozrejme sarkazmom a štipľavými poznámkami Michaela Moora. Je tu pár faktov a odbočiek, ktorými dokonca naráža aj na iné aspekty (klasika - Bush, Kuba atď.) ako sú zdravotníctvo a ktoré tu nemali čo robiť, ale to by nebol Michael a nemohol si ich nechať odpustiť. Škoda len, že takýchto pravdovravcov nemá každá krajina aspoň desať. 90%.(4.2.2008)

Tento kontroverzný dokument idem hodnotiť po tom ako som ho videl a predtým videl a ohodnotil film Air Force One a udelil som mu odpad nielen kvôli klišé a hlúpostiam, ale najmä kvôli propagande. Taktiež som sa k nemu dostal aj preto, lebo ho môj bývalý spolužiak zo strednej školy, s ktorým sa v mnohom odlišujeme ohodnotil ako odpad. Bol som teda zvedavý, či už konečne zistím niečo normálne a opodstatnené v kritike okrem hlúpych urážok na M.M., ktorého tu mnohí častujú slovami ako tlsté prasa, ktoré manipuluje, je jednostranný a je ľavičiar. No paradoxne som mu ani v štvrtom dokumente od neho, ktorý som videl neudelil menej ako štyri hviezdy. Na rozdiel od Air Force One toto bolo okaté v manipulácii, tá bola robená za dobrým účelom a tak, aby sa ľudia zamysleli, nie ako v tamtom prípade. Bolo to jednostranné, ale on sa svojou jednostrannosťou a účelovosťou ani netají. Má v tom aj ľahkú prácu, lebo nie je investigatívec, len popisuje nefunčné svojským a do očí bijúcim spôsobom. Celé to bolo opäť podfarbené okatým špecifickým ironickým, cynickým a jeho osobitým humorom, naozaj som sa niekde pobavil, to je jeho štýl vo vážnych veciach, aby ľudí nabudil. Áno tento dokument využíva polopravdy, nevenuje sa veciam do hĺbky, prekrúca k svojim potrebám, ale čo je na tom najzávažnejšie je, že má úplnú pravdu. V USA mi žije rodina, žije mi aj v Kanade, blízky mi žijú aj Británii a čo to viem aj o inom svete, narozdiel od toho kamaráta teda viem posúdiť niečo ohľadom týchto vecí a čo je šokujúce je, že americké kapitalistické zdravotníctvo je jedna veľká žumpa. Nie zo srandy robí Obama tú reformu. Tie emócie, ktoré sú v tomto dokumente berte s nadhľadom, ale nezabudnite, že sú to dôležité skutočnosti, ozajstní ľudia, ktorí sa s tými problémami denne stretávajú a trpia tým. Moorove otázky berte s nadhľadom a s istou dávkou uštipačného a v skrytosti rozumného humoru. Jasné, poviete si, socializmus nefunguje a naše zdravotníctvo sa rozpadáva, nemocnice sú v zlom stave, no riešenie nie je prejsť na toto. Tie naše problémy sú iného charakteru a v istom zmysle máme systém lepší, problém u nás je v štátnom aparáte a toto by nám iba prinieslo viac korupcie pod rúškom lobby, viac hnania za ziskom ako prihliadanie na život a zdravie jedincov. Keď vidím všetky tie farmaceutické spoločnosti ako liek na všetko, spoplatnenie všetkého, tak mi je zle. Socializmus o ktorom tu tak hovoria, vám síce prináša odklad zdravotných zákrokov, ale nie je to systémom ako celkom, je to jednou z častí nášho systému, ktorí nefunguje, ktorí treba ešte vylepšiť. V tom kapitalistickom sa však nedoplatíte a chudobný nemá rovnaké práva s bohatým. Socialistický systém, všetko bezplatné, v týchto verejných statkoch, ako ich kapitalistické ekonomické teórie pomenúvajú, to by bol ideál a treba to dosiahnuť však správnou funkciou štátu, inak by to mohlo dopadnúť ako v KĽDR. Treba sa však najprv zbaviť zmýšľania o červených a modrých, o komunistoch a kapitalistoch, o politickej príslušnosti, vo všetkom, treba hľadať skutočné riešenia, tak ako sa nimi v politike ukazuje priama demokracia, iných veciach zas zdrojová ekonomika, lebo školstvo, zdravotníctvo by mali byť ozaj pre všetkých bez ohľadu na všetko, či drogujú, či majú iní obnos peňazí, či sú hlupáci, pretože sme ľudia, tieto veci sa dajú zariadiť aj inak. Nevylúčite predsa narkomana zo školy a tým mu nedáte možnosť vzdelať sa a zistiť, kde robí chybu, proste nie na všetko sú odpoveď peniaze a zisk. Chápem potrebu Američanov byť jednotlivcami, byť slobodní, ale toto to predsa nevylučuje, treba to urobiť tak, že keď niekto nechce byť poistený, tak mu to treba dovoliť, ale odmietnuť mu akúkoľvek starostlivosť je protiľudské. Nie som za kontrolu ľudí štátom, som za slobody v mnohých veciach, som jasný demokrat až anarchista v právach, ktoré by mali ľudia mať, ale solidarita a sociálne potreby sú dôležité, tak ako vidím šancu v všeobecnom základnom príjme, no všetky tieto veci sú zatiaľ vo vývoji a preto dochádza k rozporom a ľudia sa tu hádajú. Nehľadajte za týmto dokumentom faktické porovnávanie systémov, to by bolo nad sily tohto špecifického režiséra, ktorý to má na svedomí, skúste to zobrať ako svojský pohľad na problémy v zdravotníctve USA. Môj záver je, zdravotníctvo má byť bezplatné, pre všetkých, bez podmienok, napr. peňažných, pretože podporuje výkonnosť štátu a ľudí v ňom, treba však urobiť zmeny v celkovom systéme, aby bolo funkčné a nie ako v KĽDR. Ak niekto nebude niečo chcieť, nútiť ho nemožno a s tými, čo to zneužívajú sa porátať inak, dokázať im to a udeliť im povinnosti, aby si to odpracovali, s prísnou kontrolou, ale zdravotnú starostlivosť im poskytnúť treba.(17.5.2013)

Pri bowlingu som sa zastal M.M. v pomerne obšírnom rozsahu a až doteraz som presvedčený o jeho filmárskych kvalitách podložených empatickým uvažovaním. Tu sa však uskromním iba na pár rozvitých viet, ktorými aspoň trochu vyvážim ono nedôstojné urážanie a zhadzovanie od niektorých lumenov majúcich asi všeobecný rozhľad na úrovni Homera Simpsona. Nevidím dôvod prečo by som mal sypať popoľ na hlavu osobe, ktorá-nech už je akokoľvek názorovo vyhranená/na prvý pohľad nedôveryhodná-tak neprestajne bojuje za práva slabších a sociálnym cítením extrémne (!) kontruje extrémom (!) sociálneho barbarstva. Je to boj márny, ale aspoň existuje niekto, kto má záujem (kľudne aj) kategoricky poukazovať na nespravodlivosť, zákernosť a intoleranciu kolujúcu v spároch amerického zdravotníctva. Zarputilé výtky vôči netransparentnosti, manipulácii, fabulácii, vytrhovaniu-zamlčovaniu a upozaďovaniu faktov? Prosím Vás, na čo sa chceme hrať? Akokeby tí, čo naozaj populácii škodia boli samí anjeli strážni zoslaní z nebies šíriaci len samé pravdy či humanitárne skutky. Chrániť a pomáhať? S prospechárskym prístupom určite áno. Samozrejme, že zdôvodňovanie fifty-fifty by bolo najférovejšie a najkonštruktívnejšie, ale zdá sa Vám dianie vo svete fér (?), prečo by mal jeden viesť ústretové (alebo jak sa tu demoštratívne vykrikuje "nečierno-biele") jednanie, keď ho nevedie ten druhý? A takto by sme mohli pokračovať "donekonečna." Myslím si teda, že vôbec nie je na škodu občas zamávať "moorovským" praporom a pripomenúť, že neni všetko vo vnútri tak košer ako sa to navonok prezentuje. Napokon kto nejakú tú dobu v USA žil a na vlastnej koži si vyskúšal tamojší zdravotnícky systém, tak skôr než k potupným posmeškom možno dospeje k úsudku, že M.M. síce preháňa, ale rozhodne si nevymýšľa. 3* len preto, lebo zo "Sicka" je mi síce "sick", no nenazdávam sa, že by sa jednalo o tak dôkladne spracovanú látku ako pri zbrojnom priemysle a ani tak o komický kabaret ako v kapitalizme. Je to niečo medzi tým a patrí tomu moja vďaka za vznik.(26.9.2011)

Vynikající dokumentární "komedie", která vtipně ukazuje co je zdravotnictví v USA a co se děje špatně nejen v této oblasti, ale v Americe celkově. Ano je to propaganda, ale rozhodně se z toho dozvíte více, než z běžných médií a zároveň to varuje, takhle přece nechceme skončit ne? Zdravotnictví jen pro elitu, stejně jako vzdělání. Demoralizování obyvatelstva a podporování jeho apatie, špatnou lékařskou péči, vzdělávacím systémem, nedostatečným sociálním státem atd. Tohle chceme? Že nejsou peníze, máme si všichni vydělat? Pcha! Moore jim to zase jednou nandal a škoda, že Klause ani další u toho netrefil šlak.(17.1.2009)

Abychom mohli Moorea ocenit, musíme si uvědomit, že kinematografie je založena na lži a zavádění problémů do extrému. Proto Mooreovi nevyčítám, že tyhle dvě věci hojně využívá. Je pak jen na mně, jak si jeho filmy přeberu a onu bulvární bublinu zpracuju. V první řadě je to totiž neuvěřitelně zručný filmař, který by mě snad dokázal přesvědčit o správnosti něčeho tak zvráceného, jako je volební hlas pro ČSSD. Moore skutečně umí presentovat svoje myšlenky a i když zrovna v případě silně levičáckého Sicka s ním skoro vůbec v ničem nesouhlasím, nemůžu to neocenit. Mnohem víc mi tady ale vadí absence pořádného humoru, kterou jindy využívá a gradace. Proto tentokrát jen tři hvězdy.(25.6.2010)

• - První film Michaela Moora, kde nevede dialog se svými oponenty. Bylo to také dáno tím, že se s ním pojišťovny odmítaly bavit. (Othello)

• - Producenti dokumentu Bob a Harvey Weinstein jsou přátelé Clintonovic rodiny. Z tohoto důvodu vyvíjeli silný tlak na Michaela Moora, aby vystřihl pasáž o Hillary Clinton. (Othello)

• - Na DVD verzi byla vystřižena scéna amputace nohy. Byla nahrazena záznamem tanečnic se zvukem pily v pozadí. (Othello)