Dokumentární

USA, 2007, 113 min

Michael Moore

Jayme Roy

Scénář: Michael Moore .. Zdravotnictví: všichni jsme na jedné lodi - plujeme - a potápíme se spolu. Že není americké zdravotnictví úplně to nejlepší na světě je věc známá. A ať s použitím polopravd nebo holých faktů, Moore rozhodně zaujme, pobaví, postraší a dokonce přesvědčí, že dvouhodinová fronta, na jejímž konci Vás lékař ošetří, je lepší, než by jste si do teď mysleli. U nás se hold ten (poplatkový atd.) kapitalismus ještě neprožral tak hluboko, ale mračna se stahují (viz reforma zdravotnictví). Někdy se sice jde do krajností - když dostala nemocná americká pacientka v Kubánské lékárně tentýž lék, který jí stojí 120 dolarů, za 5 centů, měl jsem téměř slzy na krajíčku, stejně jako zmíněná pacientka - ovšem pořád to má něco do sebe. Každopádně, z obsahu tohoto dokumentu se mi udělalo špatně, takže si rychle zajdu k lékaři, dokud mám ošetření ještě zadarmo..(26.9.2007)

Zábavná a dobře natočená manipulace. Každý systém má svoje pro a proti, i když je pravda, že americký zdravotnický systém by měl asi delší seznam v kolonce proti. Problémem je v první řadě politika zdravotního pojištění, o které toho Moore namluvil víc nž dost, ale zajímavé je i to, že přepočteno na jednoho občana, jsou státní výdaje v USA na zdravotnictví vyšší než v Evropě! Kam se ty peníze ze systému ztrácí je jasné, do kapes farmaceutických firem, zdravotních pojišťoven a soukromých nemocnic. To je taky jediný důvod, proč zdravotnický systém v USA nikdy změněn nebude, i když by si to většina občanů přála. Lobbing extrémně bohatých a vlivných farmaceutických kolosů za přispění jejich republikánských libertariánských kamarádičků bude vždycky silnější. Výlety Michaela Moora do Kanady a Evropy komentovat nebudu, tam si patos a manipulaci vychutná každý sám, ale na Kubě se pozastavit musím. Na jedné straně je pravda, že Kuba má jako jedno z mála odvětví zdravotnictví skutečně na vysoké úrovni. Bohužel ale na Kubě existují systémy zdravotnictví dva. Jeden, ten který nám servíruje Moore, je na velmi vysoké úrovni, ale je určen cizincům ze Střední Ameriky a hlavně USA(!!!), kteří pak valutami, kterými za péči platí (ano, platí, nic není zadarmo) dotují kubánský socialistický režim. Druhý zdravotnický systém, znatelně horší, i když pořád na danou lokalitu nadstandartní, je určen běžným Kubáncům, a ten je samozřejmě zdarma. Dalším problémem je "vývoz" nejlepších kubánských lékařů do zahraničí, zejména do Venezuely, od které Kuba na oplátku dostává ropu. Kubánský systém zdravotnictví tedy určitě není žádným socialistickým rájem, a tuhle část dokumentu bych Moorovi omlátil o hlavu, protože tady to už s kritikou USA trochu přehnal. Jinak s jeho výtkami v zásadě souhlasím, i když formu, jakou k upozornění na problém použil, nepovažuju za šťastnou. 60%(18.4.2011)

• Dharter

O co těm povstalcům z Biblického pásu jde? Mají peníze, ale dělá jim problém platit si zdrav. pojištění? Tak snad si přeci nekoupím dům a čtyři auta, když mám prachy jen pro banky, a ne pro pojišťovnu... Takoví povstalci si i myslí, že Zemi vytvořil před 5 000 lety Moroni. ✘(14.9.2011)

"Jakákoli platba za pojištěnce je považována za ztrátu." Není nad to, když stát předá slavnostně zdravotní systém do rukou zdravotních pojišťoven s výzvou, ať si nahrabou, kolik dokážou. Při znalosti Moorova pohledu na svět je však jasné, že některé informace opomněl divákovi prozradit a svůj černobíle vystavěný dokument tradičně pojal jako kopání do nepřítele, který nedostane příležitost k obraně. Naštěstí však nezapomněl na svůj provokativní humor, takže největší nepřátelé USA umístění na Guantánamu jsou jediní, kdo mají zdravotní péči zdarma a myšlenka poslat americké národní hrdiny léčit na Kubu zase jednou zavanula genialitou. Vzhledem ke spoustě rozhořčených komentářů jsem patrně jediným uživatelem, který nemůže z osobní zkušenosti porovnat zdravotnictví USA a Kuby, ale přesto mohu za sebe uvést, že kdybych potřeboval přišít penis na původní místo, tak bych, místo žebrání o provedení zákroku před paláci zdravotních pojišťoven (s orgánem v misce s ledem) a následnými doživotními splátkami tohoto zákroku, raději volil doživotní opěvování velikosti Fidela na ostrově.(18.4.2011)

Moore to po Fahrenheitu trošku zbrzdil, ale zase ne moc. Příběhy jednotlivých lidí jsou opravdu smutné a člověk jen nevěřícně kroutí hlavou. Jenže pak jsou zadupány do země propagandou Kuby, které samotné samozřejmě celá situace hrála do karet, a dobročinností Moora jako anonymního dárce svému nepříteli. Takže opět převládá taková ta tradiční nedokumentovost, ale během dvou hodin jsem se nenudil. -"If we can find money to kill people, you can find money to help people."(10.9.2009)

• - První film Michaela Moora ohodnocený jako PG-13 (do třinácti let nepřístupný) od The Big One. Všechny mezitím byly označeny R. (Othello)

• - Americké pojišťovny zakázaly svým zaměstnancům podávat jakékoli informace tvůrcům tohoto dokumentu. (Othello)

• - Na DVD verzi byla vystřižena scéna amputace nohy. Byla nahrazena záznamem tanečnic se zvukem pily v pozadí. (Othello)