Rozhovor s nepřítelem

(festivalový název)
  • Slovensko Rozhovor s nepriateľom (více)
všechny plakáty

Dramatický príbeh, spracovaný na motívy rovnomennej novely Leopolda Laholu, o hľadaní princípu ľudskosti. Dej sa odohráva počas jedného dňa na konci druhej svetovej vojny v drsnej zasneženej krajine, cez ktorú nemecký vojak vedie svojho zajatca na smrť. Dejovú líniu tvoria spomienky postavy vojaka partizána vypočúvaného ruským komisárom a rozpráva príbeh o svojom zajatí. Nemecký vojak Helmut Kampen s menším nemeckým vojenským konvojom odprevádza zajatého partizána, ktorému sa neskôr za istých okolností podarí utiecť. Komisár zisťuje ako je možné, že ho nemci nezabili a vojaka obviňuje z kolaborácie. Tento dobový žánrový film bude spracovaný netradičným moderným spôsobom. Progresívna montáž začleňujúca autentické zábery súčasných vojnových konfliktov je tu v priamej konfrontácii s príbehom konca 2.svetovej vojny. (oficiální text distributora)

Lhurgoyf

Už na začiatku projekcie som niečo tušil, keď nám sebaistý producent náruživo povykladal, ktoré krajiny film nasadzujú do distribúcie a aké ohromne pozitívne ohlasy dostávajú z festivalov. Po skončení tohoto dvojhodinového utrpenia som si povedal, že si z nich niekto musel spraviť strašnú prdel. Narozdiel od niektorých komentátorov si myslím, že film je na tom dobre po formálnej stránke. Z plátna sa na diváka doslova valia metre snehu, nerušiaca symfonická hudba len podporuje chladnú atmosféru, a i herci mi prišli vcelku slušní (Marko Igonda v roli nemeckého soldáta dokonca výborný!) To však nezastrie fakt, že celý film je road movie dvoch ľudí, ktorí dve hodiny chodia po horách a vedú extrémne nudné akademické debaty. To všetko je občas až ed-woodovsky prestrihávané rozostrenými zábermi z vojnového konfliktu v Iraku (!!) Som si istý, že v divadelnom prostredí by celkové vyznenie tohoto filozofického posolstva bolo o niečo znesiteľnejšie, filmové médium však tento patvar neznesie. ()

Wormboy

Ak by som sa na Rozhovor s nepriatelom pozeral ako na prvy slovensky film po velmi dlhej dobe, asi by som nebol tak kruty, avsak chcel som ho sledovat ako sledovavam filmy obycajne, podarilo sa. Novy slovensky film o rozhovore medzi jednym nemcom a jednym slovakom, je v podstate dost velka katastrofa. Herci nehraju, akoby len prednasali slova v dramatickom kruzku (to plati aj pre Borisa Farkasa,ktory ma mimoriadne sklamal). Pseodoremarqueovske kvetnate reci vyznievaju ako dialogy v blbej telenovele, nehovoriac o tom, ze nemecky vojak skvele ovlada slovencinu, coho dovod nie je cely film vysvetleny. Film ma vsak velmi pekny hudobny podmaz a v suhre s nadhernou prirodou vzniklo niekolko skutocne vydarenych zaberov. Dalsim velkym pozitivom je uvodna titulkova scena, kde hovori Stefan Kvietik. 1,5/5* ()

Bobek15

Dve hodiny putovania nemeckého vojaka s jeho zajatcom? No dobre, keď myslíte. Veď napríklad v takej Telefónnej búdke to fungovalo skvele. Obsah rozhovoru a herecké prevedenie postáv (K. Sutherland si dokonca musel poradit iba s hlasom) navodilo strhujúcu atmosféru a dokonale rozvŕtalo ich charaktery. Avšak v tomto prípade celý rohovor tvorí iba nečŕtanie čiastkových filozofií a úvah o ľudskosti a zmysle života, ktoré však ako celok nedávajú zmysel a iba veľmi ťažko v nich budete hladať hlbšie posolstvo. 3* dávam zato, ze je to SLOVENSKÝ film a oceňujem akúkoľvek snahu istým spôsobom pozdvihnúť úroveň sloveskej filmovej tvorby a fakt, ze sa "naškriabali" peniaze na nakrútenie normálneho dvojhodinového filmu, ktorý má však ešte stále ďaleko od toho, aby sa mohol porovnávať s inými kvalitnými (minimálne) európskymi filmami. ()

Kangaxx odpad!

Po dlhej dobe mi omylom padol zrak na televíznu obrazovku a čo nevidím? Dvaja vojaci stavajú snehuliaka, pričom jeden z nich z freudovského hľadiska analyzuje problematiku nesprávnosti vojny a jej dopadu na podvedomie jednotlivých vrstiev obyvateľstva. Proste ďalšia slovenská avangardná blbosť, v ktorej sa filozofuje aj nad tým, akým spôsobom treba zaviazať šnurovačky... O tom, že herci nedokážu rozoznať divadelný výstup od statia pred kamerou nemá zmysel hovoriť, na to sme si už zvykli z iných projektov našej "veľkolepej" televíznej produkcie. ()

nunka

Inak to nemôžem zhodnotiť, ako že to úplne posrali! Každý Slovák, ktorý holduje filmovému priemyslu si určite nový slovenský údajne thriler nemohol nechať ujsť... Ja som po vzhliadnutí zahanbená a sklamaná na celej čiare!!! Riešenie existenciálnych dilém v takom kontexte, v akom to režisér divákovi naservíroval bol nesporne komický. V replikách rezonoval Hviezdoslavov recitál a nie prirodzenosť - sklamal hlavne vyslúžilec B.Farkaš, miestami som mala pocit, ža si všetci robia srandu. Žiadne nadšenie sa nekonalo, diváci húfne odchádzali z kina po prvej polovici filmu. Štedro dávam *! ()

• Natáčanie prebiehalo od februára do mája 2006 a postprodukcia od júna do septembra 2006. (Marek1991)
  • Natáčalo sa v lokalitách Vrátna dolina, Jánošíkove diery,Terchová a v Chvojnici na Myjave. (Raccoon.city)