Občan Václav Havel jede na dovolenou

• Česko Havel jede na dovolenou (více)

Režisér Jan Novák, který téměř celý život žije v USA a je mj. autorem knihy o Miloši Formanovi (Co já vím?) a bratrech Mašínech (Zatím dobrý), se s kamerou vydal po stopách Václava Havla. Nesledoval však jeho život, ale jednu jedinou cestu vedoucí z Prahy do Bratislavy, a to v srpnových dnech roku 1985. Trvala několik dnů, neboť se Havel zastavoval u svých přátel jako např. V. Chramostová, E. Krieseová apod. Při této „dovolené“ byl disident sledován tajnou policií, dvakrát zadržen a vyslýchán. Režisér Novák vybral tuto reálnou, časově ohraničenou událost, aby mohl zejména americkému publiku na konkrétním příkladě ukázat, co obnášel život disidenta v socialistickém Československu. (oficiální text distributora)

F.W.Colqhoun

Podléhám havlovské mánii a sjíždím o exprezidentovi co se dá. A tohle se dá. Srovnání s Občanem Havlem je pochopitelné, nicméně nesmyslné. Občan svou jedinečnost (kromě hlavního aktéra) čerpá s desítek a nejspíš stovek hodin materiálu, který padl pod střihačský stůl, aby zbylo jen to nezpochybnitelně ryzí. Epizoda z Havlova života, kdy se rozhodl trochu testnout kapacitu estébáckého poháru trpělivosti a objet své známé (potom, co měl potíže navštívit nedaleký konzum), je sice coby prezentace všech možných praktik státní bezpečnosti a akcí disentu celkem nosná, ale stovky hodin materiálu pod stůl určitě nepadly a Havel, který v Občanovi prakticky nevyleze ze záběru, se zde střídá i s méně fotogenickými zástupci disentu. To sice snižuje koukatelnost, ale nikoliv informační hodnotu dokumentu. Ta je značná: dává nahlédnout do rutiny výslechů, sledovaček, buzerace, "ká-óček" a mnohého dalšího. Trumfem, jehož opatření považuji za zázrak, je uvolněná výpověď (u pivka) jednoho z příslušníků, který otevřeně referuje o tom, čím se kdysi tak poctivě živil. Blahoslavení chudí duchem. ()

Paity

Řekl bych a nebojím se toho, že dokumenty Občan Havel atd...... je filmařským počinem, který je naprostým světovým unikátem, který nahlíží na postavu našeho prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Nikde nic podobného na světě nevzniklo, proto se snažme z toho načerpat maximum možného. ()

bidja

Vedle Občana Havla další příběh z jeho života. Tentokrát jen krátkodobý segment. Pěkný dokument o tom jak to s některými bylo. ()

melloun

Poté co jsem se namlsal velmi povedeným Občanem Havlem, jsem se rozhodl dát šanci dalšímu dokumentu o našem bývalém prezidentovi. Čekal jsem něco podobného, ale nedočkal jsem se. Místy mi to připadalo docela amatérsky natočené, sestříhané i upravené. Přesto s povděkem quituji možnost něco takového shlédnout, alespoň jsem se zase něco nového dozvěděl. ()

agassi68

Trošku humorne ladený / však už teraz sa dá / dokument o trápeniach disidentov na čele s Havlom v časoch hlbokého socializmu. Čas je najlepší lekár a tak ako chlapi spomínajú na časy vojenskej služby väčšinou s humorom, hoci naživo to bolo peklo, tak aj Havel s nonšalantnosťou jemu vlastnou spomína na sledovanie jeho aj priateľov príslušníkmi ŠTB. Ja na ich mieste by som asi kakal magi v kockách.. ()

kaktusacek13

Nic od toho nečekejte. Naprosto amatérsky natočená dovolená bývalého prezidenta Václava Havla. Dobové záběry jsou prokládány vzpomínkami Havlových kamarádů, kteří asi nemají vůbec ponětí jak by mělo takové vzpomínání vypadat. Jejich projevy jsou naprosto nekultivované stejně jako v dalším filmu Novákových Pušky, puky, pivo a psi - podle mě ještě větší katastrofa než tohle. ()

Agent24 odpad!

Tenhle dokument natočili impotenti. Hodina a půl ničeho. Pan prezident kecá a mele a kecá a mele a pořád dokola. A sakra když už jedeš Vašku na dovolenou tak tam prosím zůstan at máme pokoj. Další dokument už asi nevydržim. ()

corax8

Tak takhle to fungovalo. Pěkně udělaný vhled do státní totalitní buzerace. prožít takovouhle dovolenou tak na ní asi taky vzpomínám. Obdivuhodné je že síla lidské slušnosti a přesvědčení překoná i celou státní mašinérii. ()