Jak dal sedlák študýrovat vola

Animovaný / Krátkometrážní / Pohádka

Československo, 1980, 10 min

Zdeněk Vinš

Předloha:

Jindřich Šimon Baar (kniha)

Krásný název, hodící se skoro do každé doby, ostatně i dnes stále velice aktuální. Tato krátká asi desetiminutová pohádka o chytrém volovi podle knihy od spisovatele a vlasteneckého kněze Jindřicha Šimona Baara má tedy dodnes co říci. Krásný citát, který zde zazněl jsem ale nemohl nevybrat..: "Na školách už vyštudovalo víc volu, a časem se z nich stali náramně velký páni!" Pěkná Chodština, náramně zvučný byl i komentář od Václava Postráneckého i celkově jako příběh to bylo velmi zdařilé. Málo-nebo skoro nehraný film což je určitě veliká škoda navíc s pěkným koncem v podobě bůůů.(14.3.2007)

Půvabná vtipná pohádka, hezky nakreslená a především výborně odvyprávěná Václavem Postráneckým. Mám pocit, že je tak nějak ze života. Některé hlášky ocení spíš dospělí než dětské publikum. Celkový dojem: 75 %. Příběh, který vychází z lidové slovesnosti, pohádka o střetu hlouposti s vtipem.(30.11.2008)

"Takovej vůl se nenajde široko daleko.." ;)(4.9.2014)

Vzhledem k aktuálním skutečnostem (plzeňská práva a podobně) je tento animovaný film ještě trefnější než v době svého vzniku, kdy v očích diváků mířil na tituly RsDr (Rozhodnutím strany doktor).(6.6.2011)

Trochu nekorektní a taky divné, jak si všichni rozumí chodsky, ale je to pohádka, takže jde samozřejmě o něco jiného a tady není co vytknout. Ačkoliv nejde říci, že by to dobře dopadlo, nutno uznat, že pointa tu je a to skutečně nadčasová.(22.10.2014)

příjemná krátká animovaná pohádka s politickým podtextem, který je aktuální čím dál více. [ PŘÍBĚH: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ](27.11.2012)

kdepak J.Š. Baar na J. Š. Kubína. Nehledě na to, že vlastně nejde ani tak o študovaného vola (jakkoli je to téma lákavé a nabízející nejrůznější vtipné souvislostě), ale o dokonale hloupého bavorského sedláka, který naletí českému handlířovi.(2.4.2013)

Nezbývá než souhlasit se všemi předchozími komentátory... Moc se mi líbila pohádka J. Š. Baara, kterou jsem před tím neznala. Naštěstí jeho Chodské pohádky máme doma, takže si ji budeme moct s dětmi i přečíst :-) Vůl zůstane volem, mnohem smutnější je, když se hloupě chová člověk, který byl původně obdařen rozumem. Ale pro peníze jsou lidé schopni ledasčeho. A navíc situace v naší české kotlině se čas od času blíží stavu, o kterém mluví řezník Hojda v pohádce: "Na školách už vyštudýrovalo víc volů, a časem se z nich stali náramně velký páni"... Co k tomu dodat? Snad jen, že tato pohádka je stále stejně aktuální jako v době J. Š. Baara i v době, kdy byla natočena.(27.6.2012)

• pytlik...

Se vždycky pobavím, jak jsou ty pohádky relativní. Bohatý napálí (=okrade) chudáka => zlo, potrestáno. Chudý napálí (=okrade) boháče => dobro, nepotrestáno. Sedlák podvede druhého sedláka (tj. rovnocenného soupeře) => většinou zlo, pokud ovšem ten napálený není Němec, že, v tom případě je to záhodné a my toho chytráka velebíme. Jinak z toho závěrečného "poučení" nijak odvařenej nejsem, jako výrok "vůl zůstane volem, i kdyby uměl hrát na housle" musel vymyslet ale pořádný vůl.(28.3.2015)

Pohádka spíše pro dospělé k zamyšlení. Námět bude aktuální snad úplně vždycky. Velmi vtipný snímek s odvážnými (pravdivými) hláškami. Docela hezká animace. Jen to chodské nářečí v podání Václava Postráneckého mi trochu tahalo za uši.(5.7.2013)

tato zanimovaná pohádka je docela dobrá, přestože, když pomyslíte, co se s volem stalo ve skutečnosti, do smíchu vám nebude(1.1.2013)