Reklama

Reklama

Darjeeling s ručením omezeným

  • USA The Darjeeling Limited (více)
Trailer

Obsahy(1)

Vše začíná předfilmem Hotel Chevalier, odehrávajícím se v prostorném hotelovém pokoji v centru Paříže. Nejmladší ze tří bratrů Whitmanových Jack (Jason Schwartzman) se tu tak trochu ukrývá před světem a před svou americkou přítelkyní (Natalie Portman). Ta ho vystopuje a navštíví. Nedá se ovšem říct, že by to bylo setkání nejšťastnější. Ale to jsme už v Indii a taky v jiném filmu, kde sledujeme obchodního cestujícího (Bill Murray), kterému se ani po ďábelsky rychlé a nebezpečné cestě motorovou tříkolkou nepodaří dohonit vlak společnosti Darjeeling Limited. V něm sedí Jack, jeho starší bratr Peter (Adrien Brody) a nejstarší ze sourozenců Francis (Owen Wilson). Právě Francis se pro ně rozhodl připravit dobrodružné putování s překvapivým cílem. Jejich životy totiž velmi poznamenalo úmrtí otce a následné zmizení jejich matky.

Režiséra Wese Andersona u nás diváci znají hlavně díky netradičním komediím Život pod vodou a Taková zvláštní rodinka. Anderson ve svých snímcích dokáže nastínit komický a zároveň i velmi melancholický pohled na život. Každá z jeho působivých komedií se týká lásky, rodiny, ale i toho, jaké je to být člověkem na nesprávném místě. I ve svém zatím posledním filmu řeší Anderson vztahy mezi bratry, jejich přítelkyněmi a vlastně vůbec světem okolo nich.

Anderson patří k několika málo autorům neotřelých komedií, kteří si získali přízeň nejen mezinárodního publika a kritiky, ale také hereckých hvězd, které se v jeho filmech objevují. Hlavní roli už tradičně získal Owen Wilson, Andersenův spolužák z filosofie. Toho diváci znají z komedíí (My dva a křen, Nesvatbovi) i akčních filmů (Armagedon, Za nepřátelskou linií). Adriena Brodyho znají čeští diváci především z oscarového dramatu Pianista, ale také z Vesnice nebo King Konga. Jason Schwartzman se našemu publiku představil ve filmech Mám rád Huckabees, Moje krásná čarodějka, Šňup a Marie Antoinetta. V jedné z menších rolí se objeví Bill Murray a Natalie Portman se (zřejmě úplně poprvé) ukáže v celé své kráse.

Darjeeling s ručením omezeným aspiruje na řadu prestižních filmových ocenění. Ostatně, svou cestu světovými kiny úspěšně zahájil na několika filmových festivalech, včetně toho benátského. Výborně se mu daří i v amerických a britských kinech. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (398)

Lynn 

všechny recenze uživatele

Filmy Wese Andersona jsou vždycky okouzlujícím způsobem praštěné a málokdy normálně srozumitelné. Člověk se na ně prostě musí dívat krapet pokřivenou optikou. A zatímco u Takové zvláštní rodinky a Životu pod vodou jsem se dobře bavila, Darjeeling s.r.o. mě tak nějak minul. Herecké trio Wilson - Brody - Schwartzman sice perlilo od úvodních titulků až po ty závěrečné, potěšila i přítomnost dalších zvučných jmen ve vedlejších roličkách (Portman, Huston, Murray), ale jinak spadá Darjeeling s.r.o. do té škatulky filmů, které se pět minut po skončení vykouří z hlavy... ()

BadoXXII 

všechny recenze uživatele

Film ma veľmi zaujal už trailerom a na pozretie som sa tešil. Wesa Andersona nemám napozeraného, no aj napriek tomu som tušil, že to bude moja šálka čaju. Tak sa aj stalo. Atmosféra je veľmi uvoľňujúca, hlavná trojica hercov je perfektná a nič nemusia ani hovoriť ani robiť - stačilo mi vidieť ich ksichty a už som sa usmieval. Hudba je brilantná a veľmi príjemná. Cesta troch bratov k vzájomnému porozumeniu a zblíženiu je veľmi vydarená. Film má síce pár hluchých miest, čo mi bráni dať absolútne hodnotenie. ale i tak som veľmi spokojný. Dáš si so mnou cigaretu na toalete? Indka Rita bola krásna, vrrr. Škoda, že Bill Murray toho veľa nenahrá, ale Wilson, Brody a Schwartzman to zvládajú aj bez neho. Poďme na drink a cigaretu. 80% ()

Reklama

Lateef 

všechny recenze uživatele

S filmy pana Andersona je problém. Když nejste v té správné poloze mysli a náladě, budete prostě kroutit hlavou a nudit se. Život pod vodou mě zastihl právě v té dobré poloze, a proto jsem si ho maximálně užil. S Darjeelingem je to horší. Dvakrát shlédnuto, dvakrát nuda. Sám nevím, proč tomu tak je. Herci přitom hrají moc dobře, příběh působí sympaticky a barvičkama to hraje víc než dětský koutek ve fastfoodu.. Ale nudózní okamžiky tím vším prostupují více než důrazně. Rozhodně mě tolik neuchvátil soundtrack jako v případě Life Aguatic, možná byla chyba, že Murray nestihl vlak a filmem v podstatě jenom proběhl. Já nevím, uvažuji, že tomu dám ještě třetí šanci... Mrzí mě, že jsem tenhle snímek nenasál natolik intenzivně jako v předchozím případě... bohužel. 24,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Nádherný film o duchovní cestě za změnou, která spočívá v tom, že se smíříte s tím, jací jste... Poetika Wese Andersona je skutečně úžasně osobitá a jen stěží jde vlastně popsat, čím mne tak oslovuje. Ty až kýčovitě pastelové barvy (možná až popart), ten zvláštní kamerový filtr, jeho typické vertikální záběry shora a horizontální jízdy, jeho oblíbené nahlížení do nitra věcí (v Životě pod vodou to byla loď, teď kamera zase horizontálně putuje kolem průřezu osobního vlaku), prokládání snímku zpomalenými záběry, nesoucími si uvnitř zvláštní kouzlo a význam, ten ryzí humor rezignující na běžné vnímání komična, ale hledající humorný rozměr jaksi pokorně, tiše a vlastně jen tak mimoděk, jako vedlejší produkt... K tomu patří i prazvláštní hudba - velmi milá, ale v podstatě raritní, francouzské hity dávných let jako i indické ethno, hodně nostalgická a emocionální, podbarvující klíčové scény a tvořící třetí plán scény. Důležitou roli tu hraje i místo - Indie. Genius loci je vůbec pro filmy Wese Andersona podstatný. Darjeelingský expres tvoří rámec celého příběhu, žánrově vlastně jakéhosi train movie. Nepřehlédnutelný je satirický prvek - tentokráte zaostřeno na duchovní turistiku a módní východní mystické trendy, vše je ale podáváno velmi decentně a gentlemansky. Zcela samostatnou kapitolu tvoří herci - Wes Anderson si utvořil stálý okruh svých oblíbenců, ke kterým přidává několik dalších výjimečných tváří a dociluje tak harmonie. Iniciuje scény obvykle masové se zvláštní choreografií a většina záběrů často vypadá jako detailně promyšlené v podstatě statické živé obrazy. Vtipem samým o sobě je herecká úloha Wesova favorita č. 1 Billa Murrayho, jeho působení ve filmu mě skutečně rozesmálo. Wes Anderson je tvůrce vybočující z běžných norem a ukrývající pod slupku komedie příliš mnoho trpkého a nostalgického, než aby byl masově oslavován. Je to však tvůrce skutečný, hledající, tázající se, sdělující, kritizující západní společnost, mající svůj styl... Díky za něj, díky za jeho filmy, díky za Darjeeling s ručením omezeným... Podobné filmy: Život pod vodou, Taková zvláštní rodinka, Jak jsem balil učitelku, Prosíme přetočte ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Malý zázrak! S poctivými troma hviezdičkami sa jedná podľa môjho úsudku o najlepší Andersonov film. Prechádzajúce dva jeho celovečeráky preklínam doteraz a ako som už spomenul, dával som len malú šancu, že jeho ďalší počin bude niekedy čítať moja DVD mechanika. Mániu okolo nich však nemožno prehliadnuť a tak som sa znova nechal zlomiť tým, že predsa len možno sa nájde nejaká iskierka filmovej kvality. A dočkal som sa. I keď v podstate ide o ďalší príbehový nonsens, tak priebeh deja vo mne nevyvolával žiadne nervové kŕče ako pri predchádzajúcich dvoch filmov. Naopak. Príjemne plynúci príbeh, s množstvom pozitívnych režijných nápadov, hereckej pohody, dobrej kamery, ukľudňujúceho a rytmického soundtracku a bezkonfliktného záveru. Nechýbalo veľa a šupnem tam aj štvrtú hviezdičku, ale na to si bude musieť ešte Anderson počkať. Tak ľahko sa mojej apatie ešte nezbaví, ale keď pôjde týmto smerom ďalej, určite sa dočká a ja mu potom s radosťou pridelím aj piatu. 70%. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (8)

  • Zvolený český distribuční název není z nejšťastnějších. "The Darjeeling Limited" sice znamená i "Darjeeling s ručením omezeným", ale v tomto případě tomu tak není. "Limited" ve spojení s vlakem značí speciální linku ne nepodobnou našemu pojetí expresu. (DaViD´82)
  • Každá ozdoba vlaku byla ručně malovaná malinkými štětečky indických malířů. Zabralo to stovky hodin. (hippyman)
  • Natalie Portman svou pár vteřinovou cameo roli nenatočila ve studiu, ale opravdu kvůli ní odcestovala do Jodhpuru v Indii. Natáčení jí zabralo sotva hodinu a půl a poté se vydala na desetidenní výpravu po Indii. (DaViD´82)

Související novinky

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Po předchozích spolupracích na filmech Jak jsem balil učitelku, Taková zvláštní rodinka, Život pod vodou, Darjeeling s ručením omezeným, Fantastický pan Lišák, Až vyjde měsíc, Grandhotel Budapešť,… (více)

Reklama

Reklama