Darjeeling s ručením omezeným

The Darjeeling Limited

Dobrodružný / Komedie / Drama

USA, 2007, 88 min

• lesumir

Darjeeling s ručením omezeným měla být zabíječka času, která rychle uteče. Ale já ten čas asi uplně udusil, bylo to jako věčnost, radoby vtipná komedie při které jsem se bohužel ani jednou nezasmál mne málem udusila k smrti! Sympatičtí herci, to ano, ale Adrian Brody se pro takovou roli vůbec nehodil, spíše se nudil a divák s ním! Ale abych jen nekritizoval, mladá indická stewardka byla pěkná a hudba byla zajímává. 3/10(8.3.2008)

Omlouvám se, ale nemohu dát lepší hodnocení, protože jsem opravdu dost nudil. Podivínovu režii mám moc rád a některé chvíle, například když hraje Play With Fire od Stonů jsem si vychutnal, ale v globále se dle mého soudu ve filmu nic neodehrává a mě podobné filmy zase až tolik nebaví. Navíc se to celé odehrává v pro mě neatraktivní Indii. Přiznávám filmu že tahle meditace má něco do sebe, ale přesto to vidím tak že po výborném dobrodružství Stevea Zassy je tohle směr, kterým se Anderson vydávat nemusel. 50%(12.4.2014)

Hravá road movie o třech bratrech na cestě za osvícením a navázáním kdysi zpřetrhaných rodinných vztahů. Tento vcelku otřepaný námět je okořeněn o Andersenovu typickou dětsky naivní poetiku, zvláštní humor, osobité herecké projevy, všemi barvami hýřící Indii a parádní písničky. Tato obsahově poněkud prázdná, spíše tedy lyrická Tour de India je poněkud pomalejší záležitostí a pokud nejste zrovna v tom správném rozpoložení, může se snadno stát, že se u filmu budete nudit a po několika minutách ho vypnete, což by ale byla škoda, protože The Darjeeling Limited má určitě co nabídnout, ať už jde o již zmíněnou velmi vydařenou audio-vizuální složku (skvostná kamera) nebo o exotická prostředí. Musím se přiznat, že po shlédnutí filmu jsem nevěděl, co mám o něm vlastně napsat, zůstal po něm myšlenkově poněkud vyprázdněný zážitek, ale nějakou dobu ve mně film dozníval a nakonec se z toho vyklubala půl druhé hodiny dlouhá milá jízda, která dokáže zvednout náladu a na kterou se hezky vzpomíná (na úvodní scénu s Billem Murrayem střílející si z thrillerových honiček jen tak nezapomenu...)(23.2.2008)

• Mi Nü-Chai

Wes Anderson nemluvit řečí mého kmene. Jeho takzvaná poetika se mi jeví prázdná, vypočítavá a banální, melancholické podtóny zanechávají kyanidovou pachuť a jestli tam bylo něco alespoň k pousmání, bravurně mi to uniklo. Utahaná hodina a půl (subjektivní vnímání času: cca 240 minut) barvotiskové nudy s jasnou dřendou těch správných rodinných hodnot. Třeštění nad páně režisérovou genialitou upřímně nerozumím, asi jsem málo hipster. Ode mne dostává Anderson jednoznačný Seal of Disapproval a jeho další filmové autoterapii se z Daleka vyhnu.(27.8.2013)

• Vitason

Hned na začátku Wes Anderson naznačuje, že tímto snímkem nechává svoji předešlou tvorbu za sebou (co jiného by to bylo, když Brody na začátku předběhne Billa Murraye, který tak nestihne vlak?). Ale třesky plesky a houby s octem k tomu navrch. Darjeeling Limited je úplně stejný jako Andersonovy předchozí filmy, z nichž mám opravdu rád jen Život pod vodou. Tenhle svérázný Američan natočil opět film plný bizardního humoru a různých symbolů (kufry jako znak dnešní společnosti, otec zabitý taxíkem jako symbol uspěchanosti). Jenže u podvodního dobrodružství mi to přišlo vtipné, tady ne. Přesto má film několik kladů: ústřední herecké trio, fajn hudbu, zajímavou kameru a příjemnou stopáž, během které si člověk ani nestihne uvědomit, že tenhle lístek na cestu nemá určený cíl a že se ani nejedná o pohyb dopředu.(2.3.2008)

• - Třináctiminutový Hotel Chevalier byl zpočátku na některých festivalových projekcích součástí filmu jako prolog. Pro kina byl však od filmu oddělen a byl zdarma distribuován přes službu iTunes. (DaViD´82)

• - Wes Anderson přiznal, že inspiraci k tomuto filmu hledal v dokumentech Luise Mally, v tvorbě Satyajita Raye (jehož památce je film věnován) a především v Renoirově snímku Řeka. Také se vyjádřil v tom smyslu, že je velmi zavázaný Martinu Scorsesemu zato, že mu právě tento film osobně promítl. (DaViD´82)

• - Zvolený český distribuční název není z nejšťastnějších. "The Darjeeling Limited" sice znamená i "Darjeeling s ručením omezeným", ale v tomto případě tomu tak není. "Limited" ve spojení s vlakem značí speciální linku ne nepodobnou našemu pojetí expresu. (DaViD´82)