Darjeeling s ručením omezeným

Darjeeling s ručením obmedzeným

The Darjeeling Limited

Dobrodružný / Komedie / Drama

USA, 2007, 88 min

Omlouvám se, ale nemohu dát lepší hodnocení, protože jsem opravdu dost nudil. Podivínovu režii mám moc rád a některé chvíle, například když hraje Play With Fire od Stonů jsem si vychutnal, ale v globále se dle mého soudu ve filmu nic neodehrává a mě podobné filmy zase až tolik nebaví. Navíc se to celé odehrává v pro mě neatraktivní Indii. Přiznávám filmu že tahle meditace má něco do sebe, ale přesto to vidím tak že po výborném dobrodružství Stevea Zassy je tohle směr, kterým se Anderson vydávat nemusel. 50%(12.4.2014)

Typický Wes Anderson. Dejová linka takmer o ničom a prakticky tu nie je ani jeden moment, ktorý by po dramatickej stránke vyčnieval nad šedivosť priemeru. Avšak čo sa týka atmosféry... no musím povedať, že jedným slovom skrátka čarovná a čudesne farbičková, presne tak ako to vie len tento režisér. A najpodivnejšie na tom je, že pôvodne som chcel filmu streliť slabé tri hviezdy, no časom akoby sa mi to uležalo v hlave, pričom som na niektoré momenty musel často myslieť. Skrátka film sa ma držal aj niekoľko dní po, a to určite niečo znamená. Zvyšujem preto na slabšie 4*. Možno by som mal takto prehodnotiť všetky filmy tohto režiséra. 70/100(16.6.2020)

"We... haven't... located... us... yet." Klasická poetika Wese Andersona naroubovaná na vlakovou road-movie, která je sice horší Života pod vodou, ale zase lepší Tenenbaumovi rodinky. Podstatné je to slovo "klasická". Ano, Wes Anderson je stále úplně v jiných sférách tvorby než kdo jiný. Jenže v té své sféře tak nějak povážlivě začíná vykrádat sebe sama. Tentokrát mu to ještě bez větších problémů prochází, ale docela se obávám, že pokud nezkusí také něco jiného, tak se jeho styl brzy přejí. Což by byla tragédie větších rozměrů než snězení Estebana. A že byste chtěli vědět taky něco o filmu samotném? No, odpověď ale přeci máte hned na začátku tohoto komentáře.(25.2.2008)

Wese Andersona mám celkem rád, nepatřím sice mezi jeho zaryté fanoušky, ale jeho tvorba mi nevadí. Andersonovy filmy jsou pro mě něco jako hamburger od McDonalda. Zasytí mě, zachutná mi, vím co od něj čekat a jeho pozření netrvá příliš dlouho na to, aby mě z něj začaly bolet žvýkací svaly, navíc se z něj nepřejím a klidně si jich můžu dát hned několik. S Darjeelingem je to to samé, spirituální train movie o sebenacházení s humorem, který sem odněkud jakoby zabloudil stejně, jako zabloudil samotný vlak (jediná scéna, která bude připadat vtipná i "obyčejným" divákům), který nenudí a uběhne strašně rychle. Já osobně bych bral vícero podobně pohodových filmů.(29.3.2009)

Je to úplně stejné jako poslední tři Andersonovy filmy, přesto podle mého zatím nejslabší. U Andersona je nejlepší, že neustále netušíte, co bude dál, jak se bude film vyvíjet. U Darjeeling to ale podle mě neplatí - asi tak od prvních deseti minut, kdy Owen Wilson seznámí bráchy s plánem, je to jasné. Bude duchovní obrození, stmelení rodiny... bla bla bla. Ovšem ač Andersonův nejslabší, přesto velmi, velmi nadprůměrný.(10.1.2008)

• - Wes Anderson přiznal, že inspiraci k tomuto filmu hledal v dokumentech Luise Mally, v tvorbě Satyajita Raye (jehož památce je film věnován) a především v Renoirově snímku Řeka. Také se vyjádřil v tom smyslu, že je velmi zavázaný Martinu Scorsesemu zato, že mu právě tento film osobně promítl. (DaViD´82)

• - Třináctiminutový Hotel Chevalier byl zpočátku na některých festivalových projekcích součástí filmu jako prolog. Pro kina byl však od filmu oddělen a byl zdarma distribuován přes službu iTunes. (DaViD´82)

• - Zvolený český distribuční název není z nejšťastnějších. "The Darjeeling Limited" sice znamená i "Darjeeling s ručením omezeným", ale v tomto případě tomu tak není. "Limited" ve spojení s vlakem značí speciální linku ne nepodobnou našemu pojetí expresu. (DaViD´82)