Darjeeling s ručením omezeným

Darjeeling s ručením obmedzeným

The Darjeeling Limited

Dobrodružný / Komedie / Drama

USA, 2007, 88 min

No po Takovy zvlastni rodince a Zivotu pod vodou je tu znatelnej posun k lepsimu, ale film v podstate trpi stejnejma problemama jako ostatni Andersonovo filmy. Prvni problem je pribeh, napad o udobrovani je uz stokrat ohranej, ale tady je to aspon zasazeny do zajimavejch lokaci. Problem je, ze film plyne od nikud nikam, brachove se obcas hadaj a obcas se bavi a tak je to celou dobu, takze absolutne zadnej vyvoj postav. Navic me stvali ty obcasny jakoze duchovni sceny. Aspon, ze herci jsou slusny, nejlepsi je asi Brody, kterej ma vypujceny snad absolutne vsechny veci, Wilson spatnej neni, ale jeho omotana hlava se za chvily okouka a je to uz takovy zbytecny, navic jednu chvily je zafacovanej a tahne se o holi a druhou chvily uz dobiha vlak nebo skace do vody jakoby nic. Nemuzu rict, ze bych se vylozene nudil, film plyne docela svizne, ma zajimavou kameru a chytlavou hudbu, ale jelikoz je vtipnej jen obcas, tak to tak nak utece a nic z toho. Tak po druhym skouknuti hvezdicku pridam, paradni kamera, paradni hudba, sympaticky herci, slusna zabava.(17.3.2008)

• hippyman

velké zklamání... podle vysokého hodnocení jsem čekal asi něco víc, ale první půlka nijaká, druhá nudná... nebo to bylo obráceně? jako cestománie po indii špatné, jako drama prázdné, jako komedie slabé... pár nápadů by tam i bylo, ale většina zůstává (tedy aspoň mnou) nepochopena... brrr, rychle na to zapomenout! 30%(26.2.2008)

Zvednout se po skončení tohoto filmu z kina a vrátit se z báječně absurdního světa, plnýho barev, krásné hudby, rozloučit se s nejpodivnější, ale určitě i nejokouzlující trojicí filmových bratrů, nespatřit už tu překrásnou Indku jako průvodčí ve vlaku, nekochat se nádhernými záběry Indie, nesmát se nad bláznivýma situacema, jako že zabloudí vlak, nebavit se nad vynikajícímy dialogy a především přestat mít ve tváři připitomělý obličejový výraz zvaný "marihuanové absolutní štěstí ", zkátka opustit krásně ujetej svět mistra Andersona a vrátit se zpět do hnusně pravdivé reality, bylo pro mě víc bolestné, jak kopanec do koulí.(29.1.2008)

Nijak zvlášť výnimočná jednohubka, ktorá ako prišla tak aj odišla. Na komédiu málo smiešne, na drámu málo dramatické. Herci neprekážajú, ale ani nevynikajú, scenár nemá výraznejšie hluché miesta, ale ani neponúka nič, čo by malo samotný film posúvať niekam vyššie. Nenudil som sa, ale od spokojnosti to má ďaleko.(19.2.2008)

• Renton

Scénář: Wes Anderson, Roman Coppola, Jason Schwartzman .. Ale no tak. Chápu, že byl někdo mimo z předešlých filmů z dílny Wes Anderson, ale nějak nechápu tu setrvačnost, která drží poměrně vysoko i Darjeeling Limited. Duchovní cesta tří bratrů z podělané rodinky a jejich Indické hledání se na kolejích absurdity. Ha. Příjemný je maximálně tak fakt, že Anderson omezil počet hlavních postav, které nahradil luxusními kufry (do anončních materiálů sice uvedl i jména Natalie Portman a Bill Murray, jenže první má jen krátký záběr, druhý scénu) a tak děj netříští do mnoha více či méně nikam nevedoucích či nijak nevtipných spletí a své tři nesourodé chlapce takřka nepustí ze záběru. Paradoxně je ale osekání na škodu, protože podrobnější motivace činů bratrů a vůbec propracování látky, díky které by všechno dávalo kompaktnější smysl, zde není. Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem se několikrát lehce nepousmál, ale zábavný film zrovna není. Fajnová kamera, stylová hudba a několik vkusných režijních experimentů nezachrání slabý scénář, který nedostal patřičně oživení a často se tak pozvolně odehrává jen "přiblblé nic."(20.2.2008)

• - Natalie Portman svou pár vteřinovou cameo roli nenatočila ve studiu, ale opravdu kvůli ní odcestovala do Jodhpuru v Indii. Natáčení jí zabralo sotva hodinu a půl a poté se vydala na desetidenní výpravu po Indii. (DaViD´82)

• - Wes Anderson přiznal, že inspiraci k tomuto filmu hledal v dokumentech Luise Mally, v tvorbě Satyajita Raye (jehož památce je film věnován) a především v Renoirově snímku Řeka. Také se vyjádřil v tom smyslu, že je velmi zavázaný Martinu Scorsesemu zato, že mu právě tento film osobně promítl. (DaViD´82)

• - Zvolený český distribuční název není z nejšťastnějších. "The Darjeeling Limited" sice znamená i "Darjeeling s ručením omezeným", ale v tomto případě tomu tak není. "Limited" ve spojení s vlakem značí speciální linku ne nepodobnou našemu pojetí expresu. (DaViD´82)