Darjeeling s ručením omezeným

The Darjeeling Limited

Dobrodružný / Komedie / Drama

USA, 2007, 88 min

• Vitason

Hned na začátku Wes Anderson naznačuje, že tímto snímkem nechává svoji předešlou tvorbu za sebou (co jiného by to bylo, když Brody na začátku předběhne Billa Murraye, který tak nestihne vlak?). Ale třesky plesky a houby s octem k tomu navrch. Darjeeling Limited je úplně stejný jako Andersonovy předchozí filmy, z nichž mám opravdu rád jen Život pod vodou. Tenhle svérázný Američan natočil opět film plný bizardního humoru a různých symbolů (kufry jako znak dnešní společnosti, otec zabitý taxíkem jako symbol uspěchanosti). Jenže u podvodního dobrodružství mi to přišlo vtipné, tady ne. Přesto má film několik kladů: ústřední herecké trio, fajn hudbu, zajímavou kameru a příjemnou stopáž, během které si člověk ani nestihne uvědomit, že tenhle lístek na cestu nemá určený cíl a že se ani nejedná o pohyb dopředu.(2.3.2008)

S filmy pana Andersona je problém. Když nejste v té správné poloze mysli a náladě, budete prostě kroutit hlavou a nudit se. Život pod vodou mě zastihl právě v té dobré poloze, a proto jsem si ho maximálně užil. S Darjeelingem je to horší. Dvakrát shlédnuto, dvakrát nuda. Sám nevím, proč tomu tak je. Herci přitom hrají moc dobře, příběh působí sympaticky a barvičkama to hraje víc než dětský koutek ve fastfoodu.. Ale nudózní okamžiky tím vším prostupují více než důrazně. Rozhodně mě tolik neuchvátil soundtrack jako v případě Life Aguatic, možná byla chyba, že Murray nestihl vlak a filmem v podstatě jenom proběhl. Já nevím, uvažuji, že tomu dám ještě třetí šanci... Mrzí mě, že jsem tenhle snímek nenasál natolik intenzivně jako v předchozím případě... bohužel. 24,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(16.2.2008)

Asi nejslabší z andersonovského kvarteta, přesto bych si to po skončení nechal klidně pustit ještě jednou. Jako ortodoxní andersonovec bych se totiž mohl znovu a znovu utápět v jeho tolik zvláštní práci s kamerou nebo kulisami a potutelně se usmívat u každé z úžasných zpomalovaček. Scénář netlačí na pilu a nechává tři bratry na cestě za spirituálním poznáním a usmířením se zažívat přesně ty podivné situace, na které jsme zvyklí z Wesových předchozích filmů a na svém místě zůstaly i hlášky, kterým se hurónsky směje jen hrstka populace, spolu s tradičními hudebními kolážemi. Vytkl bych akorát trošku mělčí příběh a absenci nějakého hlavního tahouna příběhu, protože všichni bratři se sice snaží, ale přece jenom Bill Murray je Bill Murray a geniální cameo vynahrazuje jeho neúčast jen částečně. Ti, kdo se s některým Andersonovým dílem už střetli tedy přesně ví, co čekat a ač to tentokrát není stoprocentní, pod 9/10 jít nehodlám. P.S. Wesovi "odpůrci" se můžou kinu klidně obloukem vyhnout. Ani u Darjeelingu jim pšenka nepokvete :)(10.1.2008)

Jak jsem nemohl příjit na chuť ŽIVOTU POD VODOU, tak DARJEELING mě dostal. Chytré, krásně obsazené, výtečně napsané. Humor, kterému nemusí příjit na chuť, vlastně je to trochu humor/nehumor. Anderson si mě získal hlavně "pestrobarevnou" a originální režií, např. úvodní běh na vlak, moment kdy se domovy některých postav změní na kupé jedoucího vlaku nebo skok do minulosti v autoservisu Luftwafe. ŽIVOT POD VODOU si těď pustím ještě jednou, snad mi teď dá víc, než na poprvé.(2.4.2009)

Darjeeling Limited je trochu jako cibule, s každou další slupkou se dostáváte hlouběji a hlouběji a je to stále zajímavější a zajímavější. Někdo může film vnímat pouze jako bláznivou komedii a bude naprosto spokojen, někdo další v něm najde nesmírně trefné vyjádření vztahu "civilizovaných" Američanů k "domorodým" Indům, velmi přesný popis turistického způsobu "poznávání" světa, přesné charakteristiky naivní představy o tom "jak docílit větší duchovnosti" tím, že navštívím nějaké "duchovní prostředí", někdo další onen základní rozpor mezi nezávazným (a dokonale sobeckým) turistickým kocháním se a užíváním a oním závazným prožitkem, že každý z nás je součástí tohoto světa, může a má jej ovlivňovat a také je jím ovlivňován. Ještě hlouběji lze nahmatat probleskující bolest v podobě vzájemné neschopnosti komunikovat, útěky, stahování do ulity... To všechno ve svém filmu Anderson popisuje skvělým způsobem a přitom s obrovskou lehkostí a vtipem. Malým zázrakem je fakt, že tyhle složky se nevylučují a dokonce ani netlumí, ale vzájemně posilují a tvoří takový obrovský polyfonní proudu, z něhož člověk vždycky chytí jenom kousek a pak zase jiný, ale zároveň ví, že tohle všechno tam je. Jistě, obrovský díl úspěchu náleží naprosto přesvědčivě hrajícím hercům, z nichž by stálo za to tu vyjmenovat každého zvlášť, skvělá je kamera i hudba, ale tím podstatným je skvělý námět, scénář a režie... Další "modrý skvost"... Celkový dojem: 85% Zajímavé komentáře: Radek99, Marigold PS: Bill Murray, jemuž na začátku filmu ujede vlak a tudíž už si v tomhle filmu nezahraje, je vskutku skvostným fórkem, samozřejmě nikoli jediným. Všechno v tomhle filmu vypadá trochu jako vtip a zároveň i jako základní životní pravda a podstatné poselství...(30.3.2012)

• - Wes Anderson přiznal, že inspiraci k tomuto filmu hledal v dokumentech Luise Mally, v tvorbě Satyajita Raye (jehož památce je film věnován) a především v Renoirově snímku Řeka. Také se vyjádřil v tom smyslu, že je velmi zavázaný Martinu Scorsesemu zato, že mu právě tento film osobně promítl. (DaViD´82)

• - Zvolený český distribuční název není z nejšťastnějších. "The Darjeeling Limited" sice znamená i "Darjeeling s ručením omezeným", ale v tomto případě tomu tak není. "Limited" ve spojení s vlakem značí speciální linku ne nepodobnou našemu pojetí expresu. (DaViD´82)

• - Třináctiminutový Hotel Chevalier byl zpočátku na některých festivalových projekcích součástí filmu jako prolog. Pro kina byl však od filmu oddělen a byl zdarma distribuován přes službu iTunes. (DaViD´82)