Darjeeling s ručením omezeným

• USA The Darjeeling Limited (více)

Vše začíná předfilmem Hotel Chevalier, odehrávajícím se v prostorném hotelovém pokoji v centru Paříže. Nejmladší ze tří bratrů Whitmanových Jack (Jason Schwartzman) se tu tak trochu ukrývá před světem a před svou americkou přítelkyní (Natalie Portman). Ta ho vystopuje a navštíví. Nedá se ovšem říct, že by to bylo setkání nejšťastnější. Ale to jsme už v Indii a taky v jiném filmu, kde sledujeme obchodního cestujícího (Bill Murray), kterému se ani po ďábelsky rychlé a nebezpečné cestě motorovou tříkolkou nepodaří dohonit vlak společnosti Darjeeling Limited. V něm sedí Jack, jeho starší bratr Peter (Adrien Brody) a nejstarší ze sourozenců Francis (Owen Wilson). Právě Francis se pro ně rozhodl připravit dobrodružné putování s překvapivým cílem. Jejich životy totiž velmi poznamenalo úmrtí otce a následné zmizení jejich matky.

Režiséra Wese Andersona u nás diváci znají hlavně díky netradičním komediím Život pod vodou a Taková zvláštní rodinka. Anderson ve svých snímcích dokáže nastínit komický a zároveň i velmi melancholický pohled na život. Každá z jeho působivých komedií se týká lásky, rodiny, ale i toho, jaké je to být člověkem na nesprávném místě. I ve svém zatím posledním filmu řeší Anderson vztahy mezi bratry, jejich přítelkyněmi a vlastně vůbec světem okolo nich.

Anderson patří k několika málo autorům neotřelých komedií, kteří si získali přízeň nejen mezinárodního publika a kritiky, ale také hereckých hvězd, které se v jeho filmech objevují. Hlavní roli už tradičně získal Owen Wilson, Andersenův spolužák z filosofie. Toho diváci znají z komedíí (My dva a křen, Nesvatbovi) i akčních filmů (Armagedon, Za nepřátelskou linií). Adriena Brodyho znají čeští diváci především z oscarového dramatu Pianista, ale také z Vesnice nebo King Konga. Jason Schwartzman se našemu publiku představil ve filmech Mám rád Huckabees, Moje krásná čarodějka, Šňup a Marie Antoinetta. V jedné z menších rolí se objeví Bill Murray a Natalie Portman se (zřejmě úplně poprvé) ukáže v celé své kráse.

Darjeeling s ručením omezeným aspiruje na řadu prestižních filmových ocenění. Ostatně, svou cestu světovými kiny úspěšně zahájil na několika filmových festivalech, včetně toho benátského. Výborně se mu daří i v amerických a britských kinech. (oficiální text distributora)

pablohoney

"Let's go get a drink and smoke a cigarette." Za pár let budu podobnej road trip potřebovat s bratrama taky. Dík za inspiraci, Wesi. ()

ejnl

Je to roadmovie se všemi zápory, které se k ní mohou vázat. Nemá jasně propojené motivy, občas klouže po povrchu situací, některé scény si ani nezaslouží, aby tam byly. Ale Darjeelingův démon je v detailu. Přesně vystižená hmatatelná trapnost, existenciální esence situací, momenty, které dobře znám ze života, ale až tady jsem je viděl dobře pojmenované. Z hlediska filmové konstrukce by Darjeeling neobstál, u mě ale na plné čáře vyhrává ve schopnosti předat realistické, až naturalistické pocity zabalené v krásném, stylizovaném vlaku. ()

nikkittka

Po vynikajícím Životě pod vodou velké andersonovské zklamání. Darjeeling je divný jen pro svou divnost, nic divákovi nedá. ()

papuchalk

V době kdy Darjeeling vyšel, mě připadal jako průměrný Anderson. Přecijen jeho styl začíná být okoukaný a lehce předvídatelný. Jenže potom jsem viděl další jeho dva filmy, které jsou o dost horší, a najednou mi došlo, že Darjeeling je vlastně super film :) Taky mi k jeho zvýšenému uznání dopomohla cesta na Srí Lanku, na čajové plantáže. A tím vlakem jsem se tam v horách taky projel.. akurát třetí třída v asii nevypadá jako ten vlak ve filmu :DDD ()

Elessar.

Uplne iný štýl filmiku na aký som zvyknutá. Farebný, exotický, príjemná muzička a fajne vykreslení hrdinovia (výborní hlavní herci). Tak na náladičku :) Moje prve zoznámenie s Andersonom a jeho štýlom ktorý som si obľúbila velice rýchle ()

mouzi

Něco mi uniklo nebo to vážně bylo o ničem..? Wilson teda nic moc, aspoň Brody se trochu snažil, ale ani ten mě z nudy nevytrhl, škoda :( ()

david666

Sorry, ale tomuhle opravdu nerozumím. Jediné, co mě rozesmálo byl běh B. Murraye a A.Brodyho na úplném začátku filmu. No a podruhé jsem se rozesmál, když vidím, jak dobré tady má film hodnocení. ()

Groower

Moc jsem se nebavil, čekal jsem něco víc než celkem nezajímavou cestu tří bratrů ve vlaku po Indii. Moc se mi líbil písničkový soundtrack. ()

jiricek86

Pohodovka, která kdyby měla o trochu víc nastíněné hloubky a víc humoru, bude skvělou komedií. Takhle je to někde na půl cesty, ale přesto se na to dá dívat, exotická země nabízí sama o sobě zajímavou podívanou. 60% ()

Horác

Nejprv se bavíte tím, že sledujete tu „bandu debilů“, která jede do Indie. Pak si říkáte, kdy už se konečně něco stane, kdy to dostane nějaký směr. Nedostane. Na konci fakt nevíte, o co tady vlastně ksakru šlo. Dvě hvězdičky dávám spíš za barevnost a nějakou zvláštní atmosféru, která vás přiměje to dokoukat navzdory tomu, že není proč. ()

Alex.89

Moje původní hodnocení bylo ***, ale když jsem si ten film tak nějak nechal rozležet v hlavě a znovu shlédnul, přišlo mi to jako docela dobrá prdel xD ()

djrewerz

Tak tento film ma zaujal len uvodnym a zaverecnym naskakovanim na vlak a hudbou. Inak mi vobec neprisiel vtipny. Asi som ho nepochopil. ()

wray

Vcelku zaujimavy film... Pekny - ludsky. Fajn prostredie (ked si to cele clovek porovna s tym ako zijeme "my"). Ma to myslienku, a aj ked je to mozno pomale a nudne, tak to az tak nevadi, lebo este potom ako film skonci sa da nad tym pekne rozmyslat... Vizualne putave. Netradicny soundtrack. Nie velmi smutne ani nie velmi vtipne - proste tak akurat. Je to vlastne velmi dobry film. Len ma to aj tak napokon az tak nezaujalo :) Cela myslienka je akasi nepresvedciva a herci tomu tiez nepomohli. Mozno to mala byt viac komedia, mozno viac dobrodruzstva, mozno viac smutne. Neviem - ako celok mi to akosi nesadlo. ()

Proditor

Jak jsem se u Takové zvláštní rodinky bavil, zde jsem se nudil. Duchovní cesta tří bratří mne nezaujala, spíše naopak byla nudná a nezajímavá. Myslím, že tentokrát se to Andersonovi moc nepovedl. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona