Kolbištěm briskního a především skvostně obsazeného švédského mysteriózního thrilleru je nemilosrdný svět velkých financí. A právě v něm se jako ryba ve vodě pohybuje i Thomas Skepphult, kterého zde ztělesnil vynikající dánský herec Mads Mikkelsen, známý českému divákovi především coby padouch Le Chiffre z bondovky Casino Royale. Nyní Thomase čeká velká událost, která by jej měla uvést mezi nejvyšší obchodní smetánku. Jenže pak se začne dít cosi neobvyklého a děsivého. Jako by se z Thomasovy minulosti vynořil duch, který se jej snaží zničit. A aniž by muž věděl, co se děje, lidé kolem něj padají k zemi jako mouchy a odnikud se noří tajemní vyděrači. Thomas je obviněn z vraždy svého mentora, a navíc mu kdosi vyhrožuje smrtí jeho rodiny. Je čas začít jednat, chránit své blízké a snažit se očistit své jméno. Kromě Mikkelsena se mohou diváci těšit také na syna slavného švédského otce Alexandera Skarsgårda, kterého bylo možné vidět ve skvělém válečném seriálu Generation Kill a v seriálu True Blood, a na Samuela Frölera. (oficiální text distributora)

Padme_Anakin

Velice nerada haním, takže to vezmu dnes večer z druhé strany.. Předně za zmínku stojí herci, ano, mám na mysli pány Madse Mikkelsena, krásně zahraná nejednoznačná postava, Samuela Frölera, skvělý záporák, moc se mi líbilo jeho ztvárnění psychouše, no a mladý Alexander Skarsgård, zvláštní, zajímavý, dobře koukatelný.. K tomu se domnívám, že tam, kde jsou ty opravdu velké prachy, se vždycky najde nějaká ta špína.. No a mám pocit, že bych mohla malinko vyvažovat zdejší celkem neoprávněné plivance, tj. odpady.. Film je na solidní tři hvězdy, já dávám čtyři, bavilo mě to, pánové byli báječní a v závěru to zastavené přehrávání kazety parádní.. Odkoukáno v původním znění s českými titulky.. ()

dormouse

Spíš průměrná detektivka s dost pomalým začátkem. Úvod do obchodního světa velkých peněz a vztahů v něm není ani dynamický, ani příliš pochopitelný. Spád začíná film mít až ve chvíli, kdy je hlavní hrdina-jeden z majitelů výnosné obchodní firmy- Thomas (Mads Mikkelsen) obviněn z vraždy a zosnovuje útěk z vězení. Postupně se ukazuje, že okruh lidí, kterým může věřit, se nebezpečně zužuje a ani peníze vám život nezachrání. Východisko je film, který neurazí, ale na který si za týden už nevzpomenete. A to je tedy pravda. Čtu po několika letech svůj komentář a vůbec netuším, kdy jsem film viděla. ()

Mat21 odpad!

"Jestli chcete v businessu vydělat peníze, měli byste vědět jednu věc: nikdy nejde o štěstí." Posláním společnosti Nova Investment jsou investice do prestižních firem a následný prodej akcií v nejpříhodnější dobu. Ovšem vidina vysokých zisků si obvykle žádá i vysoké riziko podnikání. O tom se na vlastní kůži přesvědčí Thomas, když je obviněn z vraždy Willhema, spoluzakladatele společnosti, a končí ve vězení. Tím však Thomasovi trable teprve začínají. Záhy je osloven únoscem své malé dcery s požadavkem na vysoké výkopne. Potíž je, že všechny indicie vedou k osobě, která by již 7 let měla být pod drnem. ● Nejvyšším lákadlem filmu Exit je hlavní postava v podání Madse Mikkelsena, který mě velmi zaujal svými rolemi ve filmech Král Artuš a Casino Royale. O svém přehmatu ve výběru filmu jsem se však přesvědčil záhy a velmi rychle vystřízlivěl. Ač se film snaží udávat akční ritmus, je skrz na skrz špatný. Vesměs málo sympatičtí herci jsou střídáni herci naprosto nesympatickými. Dějová linie je kostrbatá, nelogická a málo uvěřitelná. Kamera působí příliš statickým dojmem bez špetky fantazie, za což by se nemusela stydět snad jen německá televize. ║26.12.2010║ ()

F.W.Colqhoun

Kdysi se ze severu vyvážela dramata, v posledních letech filmaři v duchu vstřícnějšího přístupu ke globálním diváckým choutkám rozšiřují nabídku o thrillery. Jen v poslední době jsme jich i v českých kinosálech mohli pár zaregistrovat a měly jedno společné - byly přinejmenším dobré (Larsson), některé vynikající (Nesbo). Tento kousek jsem sice v kině nezaznamenal (nejspíš tam nebyl), ale z řady nevybočuje, naopak - stvrzuje výsledky mého pozorování resp. nabyté přesvědčení, že ve Skandinávii žijí jen bohatí byznysmani v luxusních vilách a ikeáckých příbytcích, kteří neznají bratra, úhlavní nepřátele mají v Rusku a nejen v práci, ale i ve volném čase vyvíjejí velmi svérázné aktivity. „Exit” sice nedisponuje tak rafinovanými úchyláky jako Larssonova triologie ani mile lokalozivaným tarantinovským humorem, ale zbytek jako přes kopírák - temná minulost, ambivalentní charaktery, vršící se (sebe)vraždy, chladná nemilosrdnost / temná vašeň, pochybné rodinky, to vše skrz pěknou kameru a v podání skvělých herců hovořících velmi libozvučným jazykem. Kromě klišé zamrzí hlavně absence přidané hodnoty typu pomučeníčka ve sklepě (s Enyou, ale i bez ní) nebo spanilé jízdy s čoklem připíchnutým na radlici. V paměti mi zůstane asi jen dojem z tradičně velmi intenzivního Mikkelsena. ()

Ygnor

Nebylo to vůbec špatné! Mikkelsen je velmi charismatický a ty švédské interiéry... radost pohledět. Film je chladný, jako naturel seveřenů. Symbolika některých scén, ba přímo i aktéři, mi evokují některé atributy ze Silent Hill (game SH2). Nečekejte však přízraky, tohle jsou lidé. Hodnotím na 75 %. Mám dojem, že prachem dývko v polici jistě nezapadne. ()

• Film sa natáčal v Štokholme (Švédsko) od 19. septembra do 11. novembra 2005. (Arsenal83)