Podobně jako v předchozích filmech i zde se režisér zaměřuje na vytvoření psychosociologického obrazu jedince v moderní společnosti. Tentokrát je hlavním hrdinou obyčejný člověk, který před ubíjející každodenní realitou utíká do světa vlastních představ, kde prožívá velká dobrodružství. Snímek uzavírá režisérovu tematicky propojenou a dlouhodobě plánovanou trilogii, jejímiž dalšími částmi jsou snímky Úpadek amerického impéria (1985) a Invaze barbarů (2003). Přes podobnost tématu se Arcandův nejnovější film do určité míry od jeho předešlé tvorby liší. Zatímco svými dřívějšími filmy předkládal především portrét společnosti, nyní klade větší důraz na psychologickou studii jedince. (Febiofest)

kolly13

Rozporuplný film a s ním se pojící i můj pocit z něj. Vše je dobře uděláno, jen mi to nedává dobrý obraz. Oceňuju sebekritiku a nadčasovost místních. Nesprávný výběr podkladové hudby. Více: Aluska88. ()

JimWalker007

Skvelá mozaika - zrkadlo, ktorom nejeden divák nájde čriepok zo svojho života. Poskladané z našich snov, smútkov, frustrácii, ale i humoru - jedinečné ako život každého z nás... ()

Vlkopec

Kanadská variace na téma "lišnij čelověk" - zábavná, místy vtipně satirická, ale bez hloubky ruských originálů. Tam se hrdinové obvykle aspoň občas o něco snaží. Tady je hlavní hrdina vlastně jen sebestředný parchant - úředník, jakého nechcete potkat, partner a rodič, jakého byste nechtěli mít. Nejsmutnějšími postavami filmu jsou vlastně jeho dvě dcery, které ho nebaví (a on nebaví je). Film je plný klišé, včetně závěrečného posedávání u moře a loupání jablek. ()

jakup57

Možno som ovplyvnený tým, že posledných 10-15 filmov, ktoré som videl boli len veľmi priemerné, ale zmôžem sa iba na Bravó ! Tak skvelo natočený film som dlho nevidel. Prekrásna sonda ako do života jednotlivca tak do celej spoločnosti. Bravúrne zrkadlo, krásne symboly, proste neviem čo by som vytkol...Nič. 85% ()

robbez

Dávám pět hvězdiček hlavně proto, že mám z okolního světa velmi podobné pocity a dojmy jako tvůrci filmu. Hlavní postava prožívá frustraci ze svého života a z životů lidí kolem sebe. Manželka neustále pracuje pro pocit vlastní důležitosti. Nejen že s ním nespí, ale taky téměř nemluví, protože musí neustále telefonovat se svými klienty. Dcery žijí ve virtuálním světě počítačových her, na rodiče kašlou a ta starší ještě kouří souseda. Stará nemocná matka pomalu umírá. V práci má jako státní úředník poskytovat rady ještě větším zoufalcům než je on sám. Většinou jim ale stejně nijak pomoct nemůže. Kromě toho ještě musí absolvovat nejrůznější debilní školení. Devět z deseti lidí má u hlavy mobil. Slovo černoch bylo oficiálně vyřazeno ze slovníků. Městské gangy vraždí a mučí lidi. Jedinou útěchu tak náš brýlatý úředníček nachází ve svých erotických a jiných fantaziích, především s Diane Kruger. Znechucen vším okolo nakonec odjíždí z města do domku po otci, kde potkává spokojenou farmářku. Ta mu poradí, aby čerpal sílu z půdy a tak nakonec sedí a krájí jablka. Rozloučí se i se svými fantaziemi, protože už je zřejmě nepotřebuje. Vypadá to, že konečně našel klid a vyrovnanost. Film tedy nejen mimořádně zdařile a trefně ironicky až cynicky glosuje naši upadající moderní civilizaci, ale na konci nabízí taky určitou alternativní vizi života. Jen nevím, jestli je to až taková idyla, protože zemědělství je docela dřina. ()

vrgulnik

Zpočátku satira. Úsměvné, neotřelé, chytlavé. S postupem času vás to vtáhne hluboko a "nastaví zrcadlo" (nikoliv to z vesničky :-) tomu, jak žijeme, za čím se pachtíme a co považujeme za skutečné štěstí. ()

cist

Školometský prehipsterský film o tom, jak život naší společnosti je špatný a jak je lepší žít na venkově. Po velmi slibném dvouminutovém začátku mě tvůrci ohromovali už jen snůškou klišé. Příběh i zpracování působí jako laciná televizní verze Americké krásy a Volného pádu. Chlap středního věku nespokojený se životem se potýká s nezájmem rodiny (dcery věčně se sluchátkama na uších, manželka upřednostňující kariéru), odcizenou prací (tklivé příběhy klientů, zlá vedoucí) a celkovou životní frustrací (věčné dopravní zácpy, ošklivé pohledy okolí), nakonec vezme život do svých rukou a odstěhuje se na chatu po otci. Nejveselejší a možná nejupřímnější momenty režisér zpracoval v krátké epizodě na hradě pro milovníky Pána prstenů. Pak už následovaly jen další přívaly klišé o krásném životě na venkově, které se podle mě spíš podobal nějaké chráněné dílně. Jinak si neumím vysvětlit okopávání načínčaných tří mrkví na záhonku ve značkových svetrech a závěrečná scéna s koupáním jablek už působila vysloveně jako reklama na nějaký farmářský produkt. Shrnuto: proč ne, pokud jste teenager a svoje světonázory si teprve tříbíte. Pro filmové fajnšmekry ztráta času. ()

vinducha

Návod na řešení krize středního věku . Asi by se mi nezjevovala Diana , na to mám jiné adeptky , ale jinak hodně zábavná záležitost. ()

mach333

Na to, že je to 16 let starý film, tak je stále aktuální. Útěk od reality ale asi provází a bude provázet člověka neustále... ()