foto

Diane Kruger

  • nar. 15.7.1976 (44 let)
    Algermissen, Niedersachsen, Západní Německo

Biografie

„Být ve filmech neznamená být krásná.“
 
Zcestovalá třicátnice představuje na jedné straně typ křehké blondýnky, na druhé straně důkaz germánského realismu. Nejvíce ji zviditelnila role svůdné Heleny v epickém bockbusteru Troja a dnes tuto mladou ženu, která  hovoří několika jazyky, stále častěji vyhledávají nejen producenti komerčních kousků, ale i uznávaní filmaři. Světácká Diane pochází z německého venkova a možná také proto vyzařuje jistou směsici romantiky a nevinnosti, ale nezapomínejme, že má slušně rozjetou kariéru v Americe a ve Francii, která se jí stala druhým domovem.
 
Na první pohled ji charakterizují dlouhé, špinavě blond vlasy, ostřejší rysy a pichlavé oči. Vyčesané vlasy jí stále dodávají na vzezření útlé baletky. Wolfgangu Petersenovi se dokonce zdála příliš hubená pro roli Heleny Trojské, takže ji donutil přibrat sedm kilo – nicméně po natáčení Diane zase zhubla na svoji váhu a vypadá perfektně. Není tedy divu, že si nepříliš známé herečky všimli čtenáři magazínu People a zařadili ji mezi 50 nejkrásnějších lidí světa (2004). Navíc nebývá pravidlem, aby měla každá krásná žena, třeba i modelka smysl pro módu, naštěstí Kruger chodí téměř vždy dokonale upravená a v šatech, které dávají vyniknout její štíhlé postavě. Dokonce má jasno v tom, že pro zvláštní příležitosti volí značky Balenciaga, Chanel a Louis Vuitton.
 
Diane se sice narodila v německém městečku Algermissen, ale coby mladá talentovaná baletka dostala stipendium na prestižní škole při londýnském Královském baletu, což pro ni bylo téměř vysvobozením. V jejím bydlišti totiž existovala pouze chlapecká škola a v prvním roce, kdy do ní zařadili i tři místní dívky včetně baletky Diane, tam chodilo 23 kluků, kteří se jí posmívali. V Londýně byla šťastná, ale její nadějnou taneční kariéru překazilo vážné zranění. Zanedlouho však bylo jasné, že úspěch na ni čekal někde jinde. Baletní průprava a zkušenosti s modelingem se ukázaly jako dobrý start pro hereckou kariéru mnoha hvězd (Audrey Hepburn, Michèle Mercier, Brigitte Bardot atd.) a další z nich je bezpochyby Diane Kruger. Přestože měří pouhých 170 cm, dostala se už v patnácti do finále velké modelingové soutěže Elite Model Look a díky tomu se brzy stala jednou z nejvyhledávanějších modelek. Nejdříve byla hvězdou doma v Německu a zanedlouho se přestěhovala do Paříže, kde patřila k největším hvězdám přehlídkových mol poloviny devadesátých let. Dobře si však uvědomovala, že být jen modelkou znamená krátký život a uvažovala co dál.
 
„Krása jistě otevírá dveře, ale byla bych ubožačka, kdybych si myslela, že to je jediné, co mám.“
 
Vstupem do světa modelingu se stále více přibližovala také lidem od filmu. Seznámila se s francouzským filmařem se slabostí pro krásné modelky Lucem Bessonem, který jí poradil, aby zkusila herectví. Diane na něj dala a začala studovat na pařížské herecké škole Ecole Florent. Během studia se jí dostalo uznání v podobě školní ceny pro nejlepší herečku v ročníku a v roce 2001 se provdala za mladého francouzského herce a režiséra Guillauma Caneta. Teprve, když v roce 2002 dostudovala, pustila se do filmování.
 
Debutovala ve filmu svého manžela Mon idole, kde si spolu i zahráli a v televizním filmu Klavírista. V tomto akčním thrilleru se objevila rovnou vedle hvězd Dennise Hoppera a Christophera Lamberta. V příštím roce natočila další francouzské filmy: Na plný plyn ze světa závodníků Le Mans v produkci a podle scénáře Luca Bessona a kriminální drama Do háje nebo do ráje. Na příštím festivalu v Cannes získala cenu pro nový herecký objev za roli v Mon Idol.
 
Pro běžné filmové diváky neznámá Diane, dostala hned po svých prvních dvou letech u filmu roli v americkém velkofilmu Troja. O roli krásné Heleny usilovaly tisíce žen včetně Nicole Kidman a Julie Roberts, tak proč bylo rozhodnuto pro evropskou modelku? Původem německý režisér Wolfgang Petersen si zkrátka v pravou chvíli vzpomněl na svoji známou krajanku. Ostatně režisér nechal v německé verzi dabovat svou roli jedině Diane a v mnoha interview ocenil její charisma a umění.
 
„Wolfgang Petersen a já jsme byli vždycky jediní, kdo byli včas připraveni na natáčení Troje. Německá přesnost, bez pochyby.“   
 
Projekt s odhadovaným rozpočtem 185 milionů dolarů a řadou hvězd, včetně mladičkého Orlanda Blooma v tu chvíli právě proslaveného účinkováním v Pánu prstenů, udělal z Diane přes noc hvězdu. „Bylo to něco hrozného, líbat Orlanda. Byla jsem tak v rozpacích! Není to zábava, natáčet milostné scény, jak si lidé myslí. Cítíte se zranitelná a je tam asi sto lidí, kteří se na vás dívají. Myslím, že jsme se nepodívali jeden druhému do očí ještě aspoň týden.“ Volba Diane byla příjemná přinejmenším v tom, že se k Parisovi v podání Blooma hodila víc, než jak by se dalo uvažovat třeba o Kidman. Ve stínu Brada Pitta a Blooma si ji producenti všimli a Diane se rázem dostala do hollywoodské první linie. Ke své roli Heleny Trojské poznamenala, že krása Heleně nedala nic dobrého.
 
Ve společnosti známých mužů se Diane ocitla i v příštím romantickém thrilleru Miluj mě prosím, kde se stává objektem touhy Joshe Harnetta a v Lovcích pokladů hraje s Nicolasem Cagem. V tomtéž roce nemohla chybět ani ve francouzské komedii Narko, kde si opět zahrála s manželem. Až do roku 2004 byla v Americe úplně neznámá, ale po těchto velkorozpočtových produkcích se její jméno začíná také tam vyslovovat stále častěji (i když nejspíš notoricky špatně, protože Diane se má vyslovovat stejně jako příjmení zpěvačky Celine Dion).
 
V amerických produkcích se jí sice zalíbilo, ale rozhodně nehodlá odepřít si role v menších evropských filmech a už vůbec nemá v plánu stěhovat se do Hollywoodu. Diane stále žije v Paříži – ať už v minulých letech s manželem, nebo dnes již jako rozvedená mladá dáma. Praktická a kosmopolitní herečka tráví hodně času také v Anglii a v Německu. Není ten typ, co zahodí všechno pro lásku a ačkoli ji proslavila smyslná Helena, Diane je spíš kombinací racionální a stydlivé ženy.
 
Po svých blockusterových zkušenostech se v poslední době dostává i do projektů s umělečtějšími ambicemi. Objevila se ve vánočním dramatu z první světové války Šťastné a Veselé a polská režisérka Agnieszka Holland ji obsadila do svého nového historického dramatu Ve stínu Beethovena. Rozumově založená Diane si však nenechává ujít ani šance na větší výdělek a příště se znovu objeví v Lovcích pokladů s Cagem. V poslední době si jen trochu dělá obavy, aby ji náhlý úspěch nespoutal v její nezávislosti.

Jana "Jeanne" Krátká

Herecká filmografie

Filmy

2021 355
2019 Agentka v utajení
2018 Jeremiah Terminator LeRoy
Vítejte v Marwenu
2017 Odnikud
Vše, co nás odděluje
2016 Infiltrátor
2015 Maryland
Otcové a dcery
Sky
2014 The Better Angels
2013 Hostitel
Kluci a Guillaume, ke stolu!
2012 Sbohem, královno
Skvělý plán
2011 Neznámý
Speciální jednotka
2010 Nádech
Pieds nus sur les limaces
2009 Frajeři
Hanebný pancharti
Krycí jméno: Farewell
Pan Nikdo
2008 Nevinná
2007 Doba temna
Lovci pokladů: Kniha tajemství
Lovci stínů
Sbohem, Bafano
2006 Tygrova brigáda
Ve stínu Beethovena
2005 Frankie
Šťastné a Veselé
2004 Lovci pokladů
Miluj mě, prosím
Narko
Troja
2003 Kontra
Na plný plyn
2002 Jak řeknete, pane
Klavírista

TV seriály

2014 The Bridge (TV seriál)
Jubilex (S02E13)
Quetzalcoatl (S02E12)
Beholder (S02E11)
další epizody (13)
2013 The Bridge (TV seriál)
The Crazy Place (S01E13)
All About Eva (S01E12)
Take the Ride, Pay the Toll (S01E11)
další epizody (13)
2010 Hranice nemožného (TV seriál)
Olivie. V laborce. S revolverem (S02E17)
2000 Duelles (TV seriál)

Dokumentární

2019 21 Years: Quentin Tarantino
2018 Why Are We Creative?
2017 Bombshell: The Hedy Lamarr Story
2013 Svedeni a opuštěni
The Galapagos Affair: Satan Came to Eden
2008 Romy Schneider - Eine Frau in drei Noten (TV film)
2007 Marc Jacobs & Louis Vuitton (TV film)
2005 L'hebdo cinéma (TV seriál)
Troy: From Ruins to Reality
2004 Making of 'Troy', The (TV film)
Troy: The Passion of Helen (TV film)

Hudební videoklipy

2010 Mark Ronson, The Business Intl. - Somebody to Love Me (hudební videoklip)
2004 The Postal Service - Against All Odds (hudební videoklip) - a.z.

Host

TV pořady

2015 The Late Show with Stephen Colbert (TV pořad)
2012 Módní styl hvězd (TV pořad)
The 17th Annual Critics' Choice Movie Awards (TV pořad)
2007 Rencontres de cinéma (TV pořad)
Xposé (TV pořad)
2004 2004 Women's World Awards (TV pořad)
Le grand journal de Canal+ (TV pořad)
1999 The Late Late Show with Craig Kilborn (TV pořad)
1998 Tout le monde en parle (TV pořad)
1995 E! Živě z červeného koberce (TV pořad)
1992 Punkt 12 - Das RTL-Mittagsjournal (TV pořad)
1990 Schmidteinander (TV pořad)
1981 Entertainment Tonight (TV pořad)
Wetten, dass..? (TV pořad)
1976 La nuit des Césars (TV pořad)
1975 Le journal de 20 heures (TV pořad)
1952 Today (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(1 078)