Antikrist

• Slovensko Antikrist (více)
Drama / Horor / Mysteriózní / Psychologický
Dánsko / Německo / Francie / Švédsko / Itálie / Polsko, 2009, 109 min

Muž (Willem Dafoe) a Žena (Charlotte Gainsbourg) se vášnivě milují. Tragédie, která se dala snadno odvrátit, navždy změní jejich životy. Ona zcela zkolabuje, on se snaží zachránit jejich manželství. Navrhuje společnou terapii v odlehlém srubu uprostřed lesů, které jako by vystoupily z té nejhorší noční můry. V tu se mění i pobyt manželů. Jeden z nejkontroverzněji přijatých filmů 62. MFF v Cannes nenechá žádného diváka chladným. První snímek z Trierovy „trilogie deprese“ vynesl Charlotte Gainsbourg v Cannes cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Experimentální psychologický horor inspiroval vlastní boj Larse von Triera s depresí a úzkostí. (Aerofilms)

misiacik

Keďže nemám rád psychické mučenie takých rozmerov ( hoci som fanúšikom série SAW ) preto iba dávam štyri hviezdy, ale to je môj problém. Išiel som na tento film s tým, že som o ňom nič nepočul, nečítal a nevidel ani čiarku z úkážok, takže pri pozeraní som sa stále viac a viac dostával do deja a výjavy ako hmla v lese, usadeniny na dne vázy s kvetinami. Tie ako by som to nazval intermission ma dostali, mali v sebe to čomu vravím obrazovú genialitu v pohybe. Jeden zo zásadných psychologických filmov tejto doby. ()

XviD

Neměly by se psát komentáře na film, který člověk neviděl, ale děje se tak a já se alespoň přiznám hned z kraje: Tenhle film jsem neviděl a snad (vydrží-li mi přesvědčení) ani neuvidím. --- Není to tím, že bych neměl rád Larse von Triera a jeho tvorbu. Naopak, (byl) jsem jeho fanouškem a myslím, že je to jeden z nejlepších současných režisérů. --- Trier soustavně zdokonaluje svoje filmařské umění a doslova zkoumá meze filmu. Ať už se jedná o mainstremovou produkci komedie Kdo je tady ředitel?, alternativní „divadelní“ dramata Dogville a Manderlay nebo dogmatický projekt Idioti, Trier soustavně zkoumá, kam až se dá zajít, co divák ještě unese a co unese filmový materiál. Vždy znovu a znovu překvapí, jak realisticky a přítomně podá i nejabsurdnější zápletky, takže i když je děj filmů absurdní, mohl by se odehrávat třeba trochu jinak hned u sousedů. Snad je Trier opravdu veden vlastními démony a možná filmuje obrazy ze svých snů, jak se o něm často píše. --- Pokud se ovšem dal na horor (formálně, neformálně horory dávno točí), je více než pravděpodobné, že i tento obor zvládne velmi dobře a pokud se rozhodl zprostředkovat nám některé svoje noční můry, věřme, že se mu to podaří. Nejde zde o explicitní sexuální scény či o děsivou zápletku filmu, kdo už něco podobného někde neviděl. Jde o to, jakým způsobem budou natočeny. Trier netočí příběhy z jiného světa, naopak popisuje ten náš skutečný. Prostřednictvím jeho filmu se můžeme podívat na jeho temnou stranu. --- Filmový divák je taky jenom člověk a některým filmům je zkrátka dobré se vyhnout v rámci snahy o zachování zdravého rozumu a odstupu. Nic proti jejich tvůrcům ani proti umu, s jakým jsou natočeny. Samozřejmě kdo má chuť ať se do toho ponoří. Musí ale počítat s dlouhou rekonvalescencí a možnými trvalými následky: posunutí prahu bolesti a prahu citlivosti, latentní cynismus, podezíravost, možná deprese a až schizofrenie… (PS.: Dnes lituji, že jsem viděl např. známé podobenství o nastupujícím nacismu v Itálii nebo film o středověké inkvizici v Čechách - nebudu jmenovat.) ()

4721

Moc nechápu tohle vysoké hodnocení , ale budiš, pro mě hrozně uchylná kravina bez jakehokoli něčeho 35% ()

limited

Skoro se mi chce zvolat - klasický případ, kdy je film zahleděný příliš sám do sebe. Trierův symbolismus mě tu ani trochu nebaví. Co mě bavilo byla ona herecká dvojice. Nebýt jich, asi šel s hodnocením ještě krapet dolů. Jinak nevím proč to má být takyhoror. ()

karmalat

Antikrist je prostě dobrý film. Je úplně jedno, jestli jde o manipulaci s divákem nebo vážně míněný ponor do hlubin podvědomí. Prostě to funguje a film podněcuje otázky, možná u každého jiné a určitě ne stejné. Výklad je možný různými způsoby. A to je pro mě nejdůležitější. Je to stejné jako třeba u dobrého obrazu nebo básně. A že se vypráví ošklivými prostředky, to snad nepřekvapuje, svět totiž není až tak hezké místo k žití. ()

magnifique

nejspíš nejlepší kamera, jakou jsem kdy viděla....ale proč měla ta liška na krku zvonek? a nic proti, ale dafoe musí bejt velkej drsnák, vypadá, jako když ho ta noha skoro nebolí...šílený film, trochu porno, hodně psycho, každopádně nezapadne mezi ostatními ()

ajinkaaaa

Nejlepší film,na který stojí se kouknout.Luxusní hudba,která je hned v úvodu,zanechá stopy na každém,kdo to uvidí!! ()

Figuto

Rozhodně to není na jedno podívání. Během první poloviny jsem měl myšlenky na předčasné ukončení projekce ale vydržel jsem. Pak se to zvrhlo v něco jako od Lynche. Mluvící liška a je to tu! Snažíte se dát příběh do souvislostí, přemýšlíte nad tím, co jste vlastně viděli. Ne, tohle není jednoduchý film. Dlouho po skončení vám bude vrtat hlavou, co tím vlastně chtěl režisér říct. Po prvním zhlédnutí hodnotím opatrně. ()

foxxxxy

Velmi tíživý, až depresivní snímek. Po filmové stránce von Triera je to zajímavé - zvlášť spomalený začátek na mě udělal výborný dojem - působilo to dost umělecky. A herci? Podle mě - životní role Charlotte Gainsbourgové - úžasně nám předvádí psychickou rozpolcenost, smutek, nesmyslnost a zkrátka všechno, co k šílencově mysli a chování patří! Výborně Pleskám všemi čtyřmi! ()

Sif

Obraz nádherný ale to je tak asi všechno. Snaha šokovat za každou cenu, přetažené asi tak o hodinu. Někdy by si mohl podat s Lynchem ruce. Více než dvě hvězdy jenom kvůli tomu, že je to Trier, dávat nebudu. ()

Shadek

Perfektní film. Od začátku až do konce mě oslňovaly herecké výkony Willema Dafoa i jeho partnerky. Tuhá atmosféra, kterou ještě dlouho budu rozdýchavat. ()

RaTeK

Tak toto zrovinka neni nic pro mě, ale jinak mám rád von Triera moc. Četl sem s ním rozhovor, tuším, že to bylo v reflexu, kde říká, že v poslední době má největší depresi v životě. V Antikristovi je to znát v každém záběru.. ()

jakub.kuba

Záběry byly fakt krásný, nějaký věci fakt zvedaly chlupy na zádech, jenže... Já nevím, jsem názoru že je to jeden z těch filmů, ze kterých jsou lidi hotový, protože ho nepochopěj, takže maj na další dny cosi na přemýšlení. Já ho stejně tak nepochopil a ani si nemyslím že bych měl hory času přemýšlet. Takže +-30% za záběry. ()

stuj

Prolog (cca 5 minut) byl skvělý. Vizuálně i hudbou (*****). Pak to sklouzlo k "normálu" - promítnutí ztráty dítěte do psychiky rodičů a rozebírání dopadu tragédie (***). "Koukatelnost" ale končí momentem, kdy je Dafoe při hrátkách praštěn kládou do rozkroku a po upadnutí do bezvědomí vyhoněn ke krvavému výronu semene:)) (odpad!). O zbytku se není třeba zmiňovat - ať by totiž kdokoli vymyslel cokoli a přemluvil pana Triera, aby to do filmu hodil místo již natočeného materiálu, tak by se kvalitě příběhu nic negativního nestalo (protože níž klesnout nelze - příběh už je zabit). Je to už jen o obrazech a drsnosti, která ale vlastně ani moc drsně nepůsobí, protože divák od výše popsaného "odpadního" momentu pochopil, že sledovat příběh a vžívat se do postav nemá smysl a tak pouze očekává co dalšího krvavého si postavičky provedou. Jenže když divák drsnotinky očekává a ví, že hlavní herák přežije defuckto cokoli ( - záleží na libovůli vyprávějícího), tak ony drsnosti nejsou už tak drsné a šokující. Film měl asi vtáhnout svou atmosférou a uměním, mě ale nevtáhl. Celkovou jednu hvězdičku tedy dávám jen za ten dokonalý pětiminutový prolog. ()

OŠmíd

Nebýt toho, že se v řadě přede mnou neustále naprosto dementně smála parta pubertálních blbečků žeroucích popcorn, která po sobě pak zanechala neuvěřitelný bordel, možná bych dal i více než tři hvězdy... ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (více)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (více)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla