Antikrist

Drama / Horor / Mysteriózní / Psychologický

Dánsko / Německo / Francie / Švédsko / Itálie / Polsko, 2009, 109 min

Lars von Trier

Lars von Trier

Jediná věc, u které jsem se za celé ponoření se do filmu zasmála, byly komentáře některých uživatelů (bylo mi totiž řečeno, že film je vtipný). Hodně mě baví, že jsou mnozí tolik šokováni a nebo naopak, že jsou unuděni. Vždyť tohle je Trier, boha jeho. Tenhle film je přesně jeho rukopis jak vyšitej. Vždycky si vybírá niterno člověka, tímhle to nebylo ničím nové, tak nechápu to pobouření. Že se chopil "násilí" (uvozovky, protože při ocitnutí se na samém dně si neumím představit, že je člověk "milý") a sexu? To už jsme viděli tolikrát. Sex a násilí je v každém druhém filmu a to, že on to vzal z pohledu psychicky naprosto zničené ženy ještě neznamená, že to musí být kontroverze, která bude odsuzována. Pro mě nijaké překvapení, je to přesně ten Trier, kterého znám a miluji. Nejvíce si tenhle film pojím s jeho seriálovým počinem Riget, i když na první pohled nemají nic společného. Ale ta atmosféra... // Když si představím alespoň vzdáleně, jak asi se žena musí cítit, to naprosté úplné dno a čím více se do něj dostává i když se jí nabízí pomoc, tenhle film je pro mě přesně tím zobrazením. Takhle já si představuji "sexuálně čilou a spokojenou ženu, která už nemá kudy kam, její cesta z prožívání orgasmu je na samém vrcholu možností fyzických / psychických a přesně jsem si uměla představit, že tohle je realita... jediná věc, kterou je schopna příjimat, je ta sexuální rozkoš... o tom, že se o ni chce připravit, už nemluvím... tohle bylo hodně silné kafe.(7.9.2009)

Tentokrát mě Lars dovedl k zajímavému dilematu. Je rozdíl mezi významy vět "Film mě nebavil" a "Film mě nudil" ? Objektivně asi ne, ale můj osobní sedmý smysl tam něco čichá, nějakou čertovinu, snad že film, který nebaví, je o trochu lepší než film, který nudí. No a mě tenhle film nebavil. Ale že je to ten Lars, tak to asi nejspíš zkusím znova a pak se uvidí. Nejspíš je to tématem, protože já jakožto frigida prostě nechápu, co to tam jako řeší, ale nechápu, proč právě tímhle způsobem. Ale nějakou rádobyrelevantní připomínku bych stejně měla. Ke směru, jakým se snímek obsahově/významově vydává, se podle mého ruční kamera tentokrát nehodí.(5.11.2009)

• Malarkey

Což o to, natočené je to skutečně hezky. Některé záběry zamrazí, u některých čumím s otevřenou hubou (tím nemyslím scény, kde mám skutečně důvod mít otevřenou hubu, ale pohledy na přírodu okolo), a některé mě na konec mají šokovat. Šokují, ale mně se to nelíbí. Proč mám na takový film koukat? Co z toho mám? von Trierovi to řeknu rovnou, velký hovno, ale jeho to stejně zajímat nebude. Originalita se vždycky počítá a tady jí je nepočítatelně. Herci se výborně shodli. Chápu že si vybral Willema Dafoe, protože chvíli na to jsem viděl film, kde hraje Ježíše a pochopil, že pro film se přetrhne, klidně vejpůl, i když v tomhle filmu vyzkouší daleko větší hnusy. 18+ jen dokazuje, že tenhle film pro otrlého diváka je. K čemu mi ale bude, když mě režisér zaujme především hnusem? Přitom pár opravdu dobrých scén tam je. Minimálně začátek a konec. Antikrist ale i přes to všecko budu chtít spálit, smazat z mozku, protože tohle už nehraje na depku, tadyto jde daleko dál, do vyššího levelu, a já jsem si jistý, že tohle ve filmu vidět v budoucnu určitě nechci.(10.12.2009)

Ani krvilačné monštrá vo mne nevyvolali taký mrazivý pocit, ako jedna rozpadávajúca sa chatrč v zovretí vysokých hôr, dvaja ľudia s ťažobou v duši v nej, pričom režisér detailne rozpitval emocionálne dôsledky pocitu viny, strachu a úzkosti ženskej polovičky. Prvá polovica bola vynikajúca, tá druhá ma priviedla do šialenstva, v ktorom samotná hrdinka už dávno tápala. Silný zážitok so sugestívnou ,,hudbou", úžasnými hercami, no satanská tematika a sebatrýzniace sklony ma maximálne minuli.(26.12.2009)

• Hellboy

Zbytečně dlouhý a tudíž i nudný surrealistický film. Andaluskému psu nesahá ani po kotníky, hlavně proto, že ten má jen pár minut:) a chrlí nápady jeden za druhým. Antikrist oproti tomu začíná jako psychologický horor a trvá to více než hodinu, než odhalí svou pravou tvář. To se pak divák nestačí divit, co všechno na plátně neuvidí. Jenže ve výsledku si z filmu vůbec nic neodnese.... vůbec nic. Lars von Trier je velmi talentovaný režisér, ale jeho psaní by mu měl někdo korigovat. (Já vim, to je blbost. Prostě by se sám měl mírnit a necpat své démony divákům).(5.1.2010)

• - Režisér má třas v rukou jako následek deprese. Jeho rukopis je nečitelný, proto nemohl ani sám používat kameru. Prý by film natočil jinak, divočeji. (devNull)

• - Mluvící liška byla až na oči a uši kompletně vytvořena počítačem. (Hromino)

• - Film je venovaný režisérovi Andrejovi Tarkovskému. (Sociopath)