Antikrist

• Slovensko Antikrist (více)
Drama / Horor / Mysteriózní / Psychologický
Dánsko / Německo / Francie / Švédsko / Itálie / Polsko, 2009, 109 min

Muž (Willem Dafoe) a Žena (Charlotte Gainsbourg) se vášnivě milují. Tragédie, která se dala snadno odvrátit, navždy změní jejich životy. Ona zcela zkolabuje, on se snaží zachránit jejich manželství. Navrhuje společnou terapii v odlehlém srubu uprostřed lesů, které jako by vystoupily z té nejhorší noční můry. V tu se mění i pobyt manželů. Jeden z nejkontroverzněji přijatých filmů 62. MFF v Cannes nenechá žádného diváka chladným. První snímek z Trierovy „trilogie deprese“ vynesl Charlotte Gainsbourg v Cannes cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Experimentální psychologický horor inspiroval vlastní boj Larse von Triera s depresí a úzkostí. (Aerofilms)

melis.cuga

Je forma všetkým? Úvodná sekvencia ma prikovala k sedadlu a mrazivá artová kamera mi navodila krásne zimomriavky. Hudba sa zaryla hlboko pod kožu a jeden nádherný obraz striedal druhý. A príbeh? Neuveritelnosť jednania hlavných postáv, zvláštná a bizarne zahraná chémia, slabý len povrchový príbeh ktorý nerieši problémy z vnútra. Aby som odpovedal na úvodnú otázku, áno je. Aspoň v tomto prípade u mňa vyhrala aj napriek tomu, že sa to nestáva často. Bez tej dokonalej formy by som však film zrejme zakopal pod čiernu zem. Každopádne však túto instantnú depresiu odporúčam vidieť aspoň raz. Umenie ma na každého predsa len iný dopad... ()

BBSeeker

Jednoznačne zážitok. Je to môj prvý film, ktorý som videla od tohto režiséra a keďže mám rada filmy (či knihy) zaoberajúce sa ľudskou psychikou bolo to pre mňa príjemné prvé stretnutie. Vizuálne prevednie je úžasné od prvej morbídne poetickej scény až po ponuré hmlisté zábery z Edenu. Prostredie sršiace tajomnom spolu so zvukom vytvárajú dokonalé prostredie pre postupné vybičovávanie psychiky dvoch hlavných postáv, akoby sa stávalo postavou treťou. A jeden krásny malebný les sa stáva strašným miestom, kde príroda hrá proti vám. Zo začiatku som si myslela, že pôjde čisto o psychickú analýzu postupného zmierovania sa matky so smrťou dieťata, ale od určitého momentu bolo jasné, že u matky sa proces šialenstva začal omnoho dávnejšie. Vo filme je toľko detailov, toľko záberov, ktoré sa na prvý krát určite nedajú zaznamenať, že každý človek si film môže vyložiť inak. Niekto ho môže vnímať ako mysteriózny a niekto v ňom môže vidieť iba dvoch psychicky zničených ľudí. To ho robí zaujímavým, nie je to film, ktorý si pozriete a bude vám všetko jasné, ale film, ktorý vás znepokojí a nechá vás premýšľať. Kruto vám ukáže, čo sa možno skrýva niekde hlboko vo vás. Čo sa týka brutality... nemyslím, že bola bezúčelná a že tam bola len pre to, aby bola. Jednoducho tam bola zasadená tak. ako bolo potrebné. ()

kraeos

Můj první film od Triera a tak jsem se v první části kochal úžasnou kamerou, kdy jsem jako fotograf jen zíral. Od scény s polenem jsem taky zíral, ovšem proto, jak zvráceným se tento film náhle stal. Přesto však nemluvím o zvratu k něčemu špatnému, spíš nečekanému. Trier je opravdu nepředvídatelný. Pro včechny filmové fajnšmekry, kteří chtějí vidět něco, co ještě neviděli, vřele doporučuji. ()

Prochy84

Jedno se Trierovi upřít nemůže-dokáže diváka zaujmout. Ať už šokovat nebo naprosto skličující atmosférou zkazit náladu, nejde si o tomhle snímku nic nemyslet. O prologu bylo napsáno už dost, souhlasím, že je to pravděpodobně nejsilnější část filmu, na druhou stranu některé pasáže z dalších kapitol na celkové atmosféře spíš ubírají. Označení horor bych nechal ve škatulce pro filmy jiného žánru, podle mě je tohle drama jako vyšité, ač s prvky mysterie. O syrovosti některých scén lze polemizovat, zda se jedná o samoúčelnou snahu šokovat nebo (jak jsem se od mnohých uživatelů dozvěděl) - novou formu umění. Nemůžu se zbavit dojmu, že umění se dělá jinak a ta samoúčelnost sem pasuje mnohem lépe. Hodně dusný a stěží stravitelný film, který už nechci nikdy vidět - a to je paradoxně jeho největší předností. ()

t.b.kat

Jo, to máte tak, chcete vzít holku do kina, chce se bát a tak si k tomu vezmete Larse von Triera. Jenomže to netušítě kdo to je a co vlastně točí. A tak si tak v tom malém sálu sedíte, držíte se romanticky za ručku své holky, vobčas ji dáte nějakou tu pusu, světla potemní ... no a ... holka zhasne. A je zhaslá i když film skončí a i když ji dáte ruku, pusu nebo kolu. Mlčí. Začnete být nervózní. Miláčku je všechno v pořádku, zeptáte se v naději, že prolomíte vlny. A ty myslíš, že tohle je v pořádku - zeptá se. No ... a má to být v pořádku? odpovíte diplomaticky. Ne!!! Polknete. Ten člověk není normální a ty si prase! vykřikne. Já, proč já? Prosím tě, už mlč a deme. Larsi děkuji, byl pozdní večer první máj, lásky čas, moje holka chce mi zlomit vaz. PS: stejně tě miluji Larsi ()

papuchalk

Triera jsem zavrhnul někdy po filmu Tanec v temnotách, protože v tom filmu brutálně znásilňuje své diváky, citově je vydírá, a nakonci je zfackuje a pochčije. Tehdy jsem odcházel z kina s pocitem zneužití. Ale Antichrist mne velmi zaujal, a dá se říct, že jsem si ho užil. i Když to "užil" je v uvozovkách. Roztřesená kamera, nepříjemné zvuky vysoké frekvence, zrychlený dech ženské postavy, gradace rozkladu obou postav, to všechno zde přispívá k nepříjemným pocitům. Celý film se tahne pod dusivou tíhou tragédie, kterou si uvědomíte ještě více, pokud máte doma malýho kluka asi v tom samým věku. ()

Perchta6

Skvělý námět, skvělé zpracování. Tento film mě doslova "přišpendlil" do křesla, sledovala jsem vše v němém úžasu. Věčné téma: prvotní hřích versus rozum. Celá projekce je provázena morbidními tématy (zvěř v lese) a optickými efekty (místo a barva). Hlavního představitele (herce) velmi nemám ráda, takže jsem mu vše přála...Tento film mě přinutil popřemýšlet o sobě i o svém životě. ()

Psychotic17 odpad!

Vždycky mi přišlo zajímavé, jak pár pseudo-uměleckých scén a správný operní soundtrack udělá z nekoukatelného výblitku oslavovaný geniální snímek. Pokud (jako já) myslíte, že film by měl hlavně bavit - a to nějakými událostmi, příběhem - doporučuji vám přeskočit rovnou na 60. minutu. Že byste o něco přišli? Já vám tu hodinku shrnu: umřelo jim dítě, ona se z toho zbláznila žalem a on se jí snaží dát nějak dohromady, tak odjedou na chatu, kde s dítětem prožili poslední léto. Jo, zapomněl jsem na nespočet sexuálních scén. Co se děje potom? SPOILER: Zmagoří z ní i on a zakroutí jí krkem. To je vše. Jo, znovu jsem zapomněl na nespočet sexuálních scén. Kravina na n-tou. Pokud chcete někoho ohromit, jak moc máte umělecké cítění, tak je to trefa do černého. Pokud chcete alespoň trochu koukatelný film, poohlédněte se jinde. 0%. ()

dully

Jako psychologické drama - docela dobré, jako horor - nebrat! Film bohužel není žádným uměleckým dílem, na které si marně hraje. ()

Inusa

Bože, tak tohle nedávám...Nevzpomínám, kdy jsem měla naposledy tak hrozný fyzický zážitek, jako tady...Když jsem dokoukala film, zústala jsem s otevřenou hubou a hledala odpovědi. Všechno jsem rozebrala, snažila si to vysvětlit a tak nějak všemu rozumím a nerozumím:-). Hlavní podstatu věci určitě, ale pár věcí je pro mně dost kontroverzních a naštěstí to nemám s kým v mém okolí probírat, protože to by byla debata fakt na dlouho. Perfektně natočená počáteční scéna. Píšu komentář po dlouhé době co jsem to viděla a snažím si vybavit všechna ta svá vysvětlení, ale mám výpadky, chtělo by to znovu zkouknout, jenže na to opravdu nemám odvahu... ()

brtko

Ambiciózny pokus o kvalitný psychologický horor. Na môj vkus tomu čosi chýba a verím, že časom si spomeniem iba na sexuálne scény ako na niečo konštruktívnejšie. ()

P3tulQa

Když jsem viděla název tohoto filmu, tak jsem si myslela, že by to mohlo být zajímavé. Spletla jsem se. Nebo jsem to nepochopila? Né, myslím, že pochopila. Celý film je jen o tom, jak si to rozdávají. Celou dobu jsem si říkala, že je to celý postavený na hlavu. Konec diváky dostane, to nemohu popřít. Ale bohužel, celej ten děj se dal shrnout do pěti minut. Takhle to působilo dlouze a já jsem si říkala, kdy už to skončí. Posuďte sami, mě se to moc nelíbilo.. ()

Swingie

Veľmi čudesný film... musím uznať... Asi v tomto súshlasím so Sociopathom, tiež je to moja prvá skúsenosť s Trierom a je veľmi pozitívna. Hardcore scény mi až tak nevadili, napatie som pociťoval od prvej sekundy filmu, veľmi ma očarilo rozdelenie na kapitoly, úžasne napínavá a tajomná hudba, ktorá neveští nič dobré a parádne kúsky s kamerou! Film je naozaj nádherne natočený, spomalené zábery, a všetky tie "psychoflashe" alebo ako to nazvať, tie som miloval úplne najviac. Proste podľa mňa určite výborný film pre silnejšie povahy. ()

darebacek odpad!

Rád něco chválím, ale tento film nejde nic jiného než kritizovat! Skoro pornografické scény, snímky rodící se srnky za běhu a podobně, k tomu nesmyslný příběh plný hysterie, stupidity a násilí mi už bral do ruky ovladač a říkal vypni to, nakonec jsem vydržel a scény s provrtáním nohy ručním vrtákem a ustřižením poštěváčku jsem teda opravdu vidět nemusel. Nechápu pana herce Willem Daffoe, že se propůjčil k takové zvrhlosti. Těm kterým se to líbilo gratuluji za odvahu. Nedoporučuju. ()

Dr.Jane

Jasně, kontroverzní snímek. Podle mě ale ony"kritické" pasáže do filmu patří. Když se řekne A, následuje B... Viděli jsme počátek všeho, dostalo se nám i konce. Poněkud mě překvapuje obecné negativní chápání ženské postavy v Antikristovi. Nemůžu si pomoct, ale vidím tu, jako i v dalších Trierových filmech, jeho fascinaci ženami. I tady je žena v konečném důsledku obrazem byť svérázně prezentované, ale přesto morální síly. Tady navíc jako bonus specificky překrásná Charlotte... Úvodní scéna je skutečně žahavě úchvatná a souhlasím s tím, že Antikrist je film, který stačí vidět jednou. Ale vidět by se měl. ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (více)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (více)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla