Antikrist

• Slovensko Antikrist (více)
Drama / Horor / Mysteriózní / Psychologický
Dánsko / Německo / Francie / Švédsko / Itálie / Polsko, 2009, 109 min

Muž (Willem Dafoe) a Žena (Charlotte Gainsbourg) se vášnivě milují. Tragédie, která se dala snadno odvrátit, navždy změní jejich životy. Ona zcela zkolabuje, on se snaží zachránit jejich manželství. Navrhuje společnou terapii v odlehlém srubu uprostřed lesů, které jako by vystoupily z té nejhorší noční můry. V tu se mění i pobyt manželů. Jeden z nejkontroverzněji přijatých filmů 62. MFF v Cannes nenechá žádného diváka chladným. První snímek z Trierovy „trilogie deprese“ vynesl Charlotte Gainsbourg v Cannes cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Experimentální psychologický horor inspiroval vlastní boj Larse von Triera s depresí a úzkostí. (Aerofilms)

angel.CZ odpad!

To jako vážně? Takhle zvracenou uchylnou rádoby vážnou slataninu jsem už dlouho neviděl a dlouho nechci! Pozor spoiler: pokud se někomu vážně líbí když baba rozdrti penis chlapa polednem z krbu, potom si u toho začne hrát s frndou a nakonec si ji ustřihne nůžkami??? Uchylarnaaaaa 0% odpad, hnus.... ()

adamix

Veľmi chladný film. Doslova a do písmena. Človek akoby cítil to chladné vlhké jesenné prostredie, v ktorom sa dej odohráva, priamo na vlastnej koži. Rovnako chladným by som mohol aj nazvať vzťah hlavných protagonistov, ktorí to tu tiahnú s nami od začiatku až do konca. Ostatne myslím, že keby bol ich vzťah opačný, v tomto prípade by to filmu moc nepomohlo. K hlavným prvkom filmu patrí už spomínaný chlad, spoločne s beznádejou, nekontrolovanou závislosťou, depresiou a brutalitou. Toto sú prvky všetkých posledných Trierových filmov, ktorých podstatu som si zo začiatku nedokázal uvedomiť. Nebyť nich, nepoznal by som dnes svoj talentovaný idol. Späť však k veci... Už zo začiatku je hneď jasné, že niečo nie je v poriadku. Pri prvých geniálne detailných minútach sprevádzaných Händelovou áriou zistíme, že sa vôbec nejedná o bezduchú zlátaninu s krásnym happyendom, kde sa nakoniec všetko obráti k lepšiemu. Vidíme postavy, ktoré smerujú psychicky úplne dolu, respektíve hlavnú (anti)hrdinku Charlotte, ktorá svoju rolu zvláda bravúrne, spoločne s dobre pasujúcim Dafoeom. Trier sa vedel krásne pohrať s detailmi zahrňujúcich oboznámenie nás s tajuplným Edenom, rovnako detailné zachytenie (skutočne nezvyčajne zobrazených) zvierat, či vyzobrazenie občasnej (zato drsnej) brutality. Z filmu cítiť všetko iné, len nič pozitívne. Uvidíte tu peklo v podobe na prvý pohľad nevinnej prírody. Desivým soundtrackom od Andersena vám stuhne krv v žilách a záver spôsobí možno niekomu menšie napínanie. Trierovy absolútne nič nevyčítam... Na totálne divácke znechutenie a strach mu stačili len dvaja herci, jeden lesík spoločne s jedným šialene skvelým nápadom, ako zobraziť pozemské Peklo (čo sa podľa môjho názoru veľa ľuďom podobne zobraziť nepodarilo). Po určitých rokoch analyzovania jeho diel musím priznať že toto mu presne sadne. Je jasné, že si tým mnoho divákov odohnal od seba, ale aj to, že si určité percento fanúšikov aj získal. Pri prvom zhliadnutí som mal zmiešané pocity, avšak po 4. zhliadnutí musím skonštatovať, že som jeho talent nikdy neprehliadol, čím som si ho priam pustil k telu. Skrz cez všetky (pre mňa) plusy sa tu nájde aj pár nedostatkov, ako občasné zdĺhavé scénky , či menšie chybičky zaostrovania u kamier. Čo sa týka záveru, resp. úplne poslednej scénky, neostáva Vám nič iné, len si pointu daného zavŕšenia domyslieť. ,, PEKLO SA NENACHÁDZA HLBOKO POD NAŠIMI NOHAMI, NOSÍME SI HO NEUSTÁLE SO SEBOU, KAM SA POHNEME. VŠADE KDE SME, TAM JE S NAMI NAŠE PEKLO.'' Za mňa 80%. ()

Adrio

Klasický Trier so všetkým čo k nemu patrí opäť vidíme krásne artové scenérie doplnené o psychadelickú hudbu, a taktiež trochu menej oku lahodiace gore scény ktoré fakt zarazia. Čo sa týka príbehu sledujeme manželský pár v ktorom nežná polovička zažíva mental breakdown a Pán manžel sa jej rozhodne pomôcť DIY terapiou. Koniec filmu obsahuje príjemný nádych mytológie ktorý ostane v mysli diváka ešte dlho po zhliadnutí snímku. ()

Hyperbolic

Říkal jsem si, že 666. hodnocení by mělo být něco speciálního, tak jsem sáhnul po filmu, který jsem už dlouho chtěl vidět, a který se byť jenom názvem k této číslovce hodí. První setkání s LvT bylo docela drsné. Kinematograficky precizní, scenérie, střihy a záběry vybroušené k dokonalosti. Dialogy jsou bolestivé, Dafoe zde podává opět úžasný herecký výkon a Gainsbourg, kterou jsem však viděl hrát poprvé, taky. Z celého filmu jde silně cítit dekadence, pomalé budování napětí, naturalistické a krvavé motivy, vše to spěje k tragédii. Další věcí co bych vyzdvihl je zvuková stránka, ať už promluvy, nebo zvuky lesa a přírody kombinované s klouzavými záběry a zajímavými zoomy. Je to zlý film, pro mnohé asi i kontroverzní, ale měl jsem celou dobu pocit, že se LvT za kamerou usmívá a je to přesně takové jaké by si asi přál. Brutalita zde nebyla samoúčelná, asi bylo potřeba ukázat, že při vyrovnávání se ztrátami si lidé ubližují, ať už sobě, nebo navzájem. U jedné scény jsem musel zavřít oči, což se mi teda moc nestává, protože se to vážně nedalo. Celkově velmi silný zážitek. ()

PajinkaKox

Co jsem si to zase pustila. Z toho budu mít noční můry ještě dlouho. Bez pár scén by se film obešel a ničemu by to neubralo. Takhle jsem si místo skvělého zážitku, který se budoval celou dobu před oněmi scénami, akorát ublinkla a budu ráda, když se mi je podaří vymazat z paměti. Ani nevím, jak mám teď film ohodnotit. ()

maoc

Bál jsem se koukat. Léta to odkládal. Teď jsem, díky Bohu, od Antikrista osvobozen. Vnímal jsem vše jako jasné a logické, dokud liška nepromluvila. Pak se to zvrhlo v až moc velkou fantasmagorii, z níž mnohé chápu a mnohé zase ne. Třeba epilogu nerozumím, nebo nasazování bot na kozu. To je jako satanistická tortura? Chce vychovat z dítěte antikrista, připravuje ho na roli? Nebo má opravdu kopyta a proto jej nechala zemřít, protože věděla, že jako (proto)muž je budoucí antikrist? Nevím a asi neví ani Trier sám. Zato umím přečíst sexuální a manželskou symboliku (brousek jako prsten, liščí nora jako matčina (z pohledu ženy tchýnina) děloha, kam muž uniká, ženská obřízka jako zřeknutí se sexuálního potěšení a soustředění se pouze na plodivou sílu a další). Chápu promyšlenou provokaci lokalizace Antikrista do ženy a oceňuji její odvážnost. Od Prolomit vlny a Dancer in the Dark obrátka o 180°. Co je tedy lež? A co pravda? Nevím a nejspíš opět neví ani Trier sám. Prostě jen nahazuje udičky, on se divák na nějakou chytí. A já se chytil. Hodnocení může být cokoliv od odpadu po plné. PS: Tarkovski mne napadl hned u prvních záběrů přírody a ejhle. ()

rokkur

Skvělý film. Krásně natočený. Překrásný Prolog i Epilog… Můj první dojem byl: Dobré… ale už nikdy víc! Teď ale vím, že se na to musím podívat ještě minimálně jednou. Zatím nedokážu posoudit, zda je to Larsův nejlepší film, jak sám tvrdí. U mne stále vede Tanec v temnotách. Mám takový zvláštní pocit, že kdyby se z filmu odstranily všechny ty kontroverzní scény, tak by zůstal je celkem obyčejný příběh, jakých bylo natočeno už mnoho…. Snad se pletu a při příštím zhlédnutí, Antikrista trochu víc pochopím.... Dávám 5* - za kameru, zvuk, herecké výkony a za zvířátka. ()

LuckyK

Von Trier je genius. Genius manipulace. Pokud chtěl natočit ten nejzvrhlejší, nejúchylnější a nejnechutnější film, tak se mu to dokonale podařilo. ()

Saljack

2* za herecké výkony, jinak film je dlouhý se spoustou prázdných scén. Naprosto debilní děj a úchylnost. Mnohem lepší se kouknout na nějaké brutální porno než na tento nudný thriller. ()

oliveros

Ťažšie uchopitelný produkt Triersovej fantázie bravúrne technicky zvládnutý. Príbehová pointa zvýrazňuje extrémy niektorých situácií, dej sa všaj aj napriek týmto vyšperkovaným miestam hrozne vlečie. To silné, čo v tom je, nevnímam ako zaujímavé. Antichrist ma obišiel. ()

jack_scott

Jeden z nejlepších psychologických snímků,jaké jsem kdy viděl. Tento film si svým výtvarným, hudebním a režijním ztvárnění plně zaslouží zařadit mezi umělecká díla. Herecké výkony jsou také vynikající... V rámci žánru asi jeden z nejlepších filmů vůbec, a i díky estetickému pojetí snímku se stane asi skutečně nezapomenutelnou záležitostí. Také je to jeden z mála snímků, kterým dám plných 100% a *****. ()

Gandalf.T

Před filmem ať vás raději nenapadá jíst a po filmu vás zaručeně nenapadne souložit. Nůžky, vrták popřípadě brusný kámen odneste ze svého dosahu. Lars von Trier vyčaroval mysteriózní horor s neuvěřitelnou atmosférou. Oba hlavní protagonisté, kteří jsou zároveň i jediní, svůj zármutek nehrají oni jej přímo prožívají a stávají se tak součástí Triérova pekla. Jen škoda že epilog jsem už nějak nepobral - otazka zní: měl být, ale vůbec pochopen? ()

Ewel

Velice působivý snímek o lidském, především ženském nitru. Povedené reálné zobrazení hrůz, které člověka ovladájí u dna jeho psychických sil pobuřuje, avšak pobouřeni bychom měli být z jiných filmů, ne z těch, které nám odhalují nitro sebe samých ()

LP-SK

Výborný prológ, skvelé herecké výkony. Lars von Trier vie vytvoriť intenzívnu filmovú atmosféru. Niektoré prírodné scenérie sú priam úchvatné a téma (depresia) zaujímavá. Depresiám ostatne Trier dobre rozumie - sám nimi trpí. Okrem prológu, ktorý nás majstrovsky uvedie do osobnej tragédie jedného manželského páru sa celý film rozvíja ako psychiatrická štúdia zdevastovanej depresívnej ženy. Je to silná výpoveď o tom, čoho všetkého je za extrémnych okolností človek schopný. Tu ale moja chvála končí. Umelecký dojem z prológu sa v nasledujúcich 4 kapitolách vytráca. Akokoľvek chcem byť k režisérovi veľkorysí a chápem zjavnú snahu o autenticitu, pričasto je to iba brutálne a miestami aj samoúčelne nechutné. Ľuďom so slabším žalúdkom odporúčam, aby sa tomuto filmu vyhli, tým, ktorí si ho chcú pozrieť, želám pevné nervy. 70 % ()

ugly_joe

Silný a puntičkársky vygradovaný príbeh (tentokrát vskutku psychologický) ma priklincoval do sedačky a nenechal vydýchnuť až do posledného záberu. Všetky argumenty o gýčovitosti a neoriginalite prevedenia idú úplne mimo mňa. Lars neinovoval, len sugestívne použil, to čo sa mu z výrazových prostriedkov hodilo najviac. Výsledok je hypnotický, dychberúci a dokáže úplne pohltiť. Treba sa len nechať... EDIT: po prečítaní rozhovoru v Lidovkách: "Ta liška si o svoji repliku prostě řekla." ()

akcul

Zdrcující. Šokující. Většinovému publiku nelze doporučit. Syrová studie viny, bolesti, toho nejtemnějšího, co se je v nás, okolo nás a co námi prostupuje. Ještě když to píšu, cítím, že můj dech je nepravidelný. Film, který jako horor rozhodně nevnímám. Je to intimní drama plné krutého naturalismu, přičemž většina ostatních "intimních dramat" právě přišla o svou verbální podstatu, neb Antikrist posunul hranice žánru o hodně dál. Film kypící krásnými obrazy i scénami, které už do smrti nechcete vidět. A samozřejmě ona dokonalost scény úvodní. To vše podtržené sugestivní hudbou a zvukovými prvky vůbec. K režii nemám co dodat. Obě postavy i jejich zosobnitelé si natáčení museli opravdu "užít". To, co předvádějí, je neuvěřitelné. I když té krutosti bylo i na mě moc a jsem naprosto otřesená, jsem zároveň unešena. Opravdu těžko hledám přívlastky pro tento film. Každopádně jsem ráda, že jsem si film "vychutnala" sama a že jsem nemusela v kině poslouchat unuděné vzdechy nebo dokonce smích. ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (více)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (více)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla