Požárník Sam (TV seriál)

Velká Británie, 1987, 10 min

Margo Marchant

William Oswald
  • zelvopyr

Zdá se, že jde opravdu o fenomén, který tu asi není moc rozepsaný na sezóny. K vidění jsou dost prastaré díly poctivé stop-motion, pak zhruba prostřední, kdy postavičky jsou něco mezi (odhadem 15 let starou technikou), a pak úplně nové, renderované. Každá z těch fází má jinou znělku, stejné osoby. Čím novější díl, tím nablblejší děj. V kostce - existuje městečko, jehož všichni obyvatelé až na jednoho jsou nesvéprávní retardi, jejichž jakákoli činnost vyvolá aspoň menší požár nebo uváznutí na nepřístupném místě. A musí zasáhnout požárník/hasič Sam, který jediný jakžtakž dokáže samostatně existovat (narozdíl od kolegů). Při morálním zvažování, jestli 2 letému dítěti pustit Simpsony (s lumpem Bartem, Homerem, Itchym, Scratchym, Krustym a dalšími výlupky) nebo toto s debilokreténem Normanem Pricem, volím Simpsony - protože ty osoby dělají lumpárny aspoň chytře.(29.8.2017)

Nevím jestli to někdy běželo v České televizi, ale vím že jsem snad na nějakém cizím kanálu tuším že tenkrát STV, pár epizod viděl a už tenkrát se mě to jako děcku moc líbilo, společně třeba s Pošťákem Patem, který byl tuším ze stejné dílny tedy s UK. BBC. Dnes je tak trochu na způsob této legendy, dělán Bořek "Šikula" stavitel, alespoň tedy po techn. stránce. Zde je docela pěkná úvodní písnička:http://www.bbc.co.uk/cbeebies/music/. V současnosti 01/08 vysílá TV Barrandov v neděli ráno.(2.7.2007)

Požiarnik Sam neraz hasil nudné chvíle pred telkou. Opäť vyzdvihnem roztomilé spracovanie Britského malomesta s večne sa usmievavými obyvateľmi, ktorých najväčší problém tkvel v mačke uviaznutej na strome alebo šarkanovi poletujúcom ponad mesto. No dobre, situácií pre výjazd bolo možno viac, ale žiadna z kategórie „teraz nezaspím“. Od toho vysielali iné relácie, ktoré zas decká nezaujímali. Animovaný (či bábkový ?) seriál bol iný, mal za úlohu pobaviť a nenásilnou mierou poučiť niečo od fachu Firemanov. Čo dnes rozprávke kazí renomé opäť odpudivá 3D animácia.(1.9.2016)

• Seattleman

Obsahovo nenáročné. Sam robí bežné veci a nič špeciálne. Žiadna záchrana polonahej ženy, nebojuje proti zlu a ani nepije :( Ale úvodná znelka je božia. Hlasitosť televízora vždy pustím naplno, nech aj susedia vedia, čože to sledujem. A oni potom búchajú. Nepochybujem, že je to dôkaz toho, že úvodná pesnička je super.(31.7.2014)

• Gemini

Měl jsem nedávno tu čest jen s díly ze stop-motion obdobím někdy kolem roku 2000, a byl jsem šokován, o jakou slavnou a letitou značku se jedná - tedy spíš jednalo. Protože za sebe musím říct, že mi ten Brexit nepřijde jako špatný nápad... Jak už to tak u dětských příběhů záhadnou shodou okolností bývá, když už za moc nestojí originál, dabing to dorazí. Tady to ladí znělka kvalit oslavné hymny ku příležitosti desátého výročí ve funkci regionálního ředitele společnosti ČEZ nebo tak něco, s luxusními verbálními kejklemi jako "Máte nějaké potíže? V podzemí stav beztíže?", ze které se mimo jiné dozvíte, že "Sam je pán, co řídí hasičů sbor", až na to, že se v každém díle objevuje postava skutečného Velitele (což je rádobysrandovní senilnějící stařík). Ale říkáte si, OK, je to pro děti, tak ať si klidně parkují auto na točně, kterou otočí směrem k vratům garáže vždycky až když se vyhlásí poplach (a ten se vyhlašuje v každém díle;)) - zvlášť když je pravda, že se v každém díle dozvíte něco o skutečné hasičské práci, třeba o správném hašení elektrických spotřebičů, nebo o tom, že se v létě může sám vznítit stoh slámy apod. Jenže stejně tak je pravda, že jediná legrace, která se tu uděje, spočívá v tom, že je někdo jelito, a někam spadne, něčím se poleje apod. A hlavně většina problémů (v dílech ze shora uvedeného období), rozuměj požárů, vznikne tím, že se místní nevychovaný spratek chová jako nevychovaný spratek, za což se mu dostane maximálně tak pár příkřejších slov od jeho matinky, která je nadabovaná mužem mluvícím strašlivou fistulí. Nevybavuju si, že bych někdy viděl ve všech myslitelných aspektech tak schematický seriál, a to jsem absolvoval Bořka Stavitele, Pošťáka Pata, ale třeba i Štěně Merlina a podobné ostrovní fláky. Zkrátka a dobře, možná že původní díly byly dobré, a možná že jsou dobré ty CGI díly, co se točí ještě teď, ale ta prostřední éra je k nepřežití. 40%(23.5.2017)

• - Seriál byl také upraven do živého, hudebního a divadelního představení, které se dočkalo premiéry ve Velké Británii v červnu 2011. (Borrtex)

• - Seriál se poprvé objevil ve velštině na S4C v roce 1985 a později v angličtině po celém Spojeném království na BBC1 v roce 1987. (Borrtex)

• - Seriál byl přeložen do více než 25 různých jazyků, včetně čínštiny. (Borrtex)