Požárník Sam (TV seriál)

Animovaný / Rodinný

Velká Británie, 1987, 10 min

Margo Marchant

William Oswald

Požiarnik Sam neraz hasil nudné chvíle pred telkou. Opäť vyzdvihnem roztomilé spracovanie Britského malomesta s večne sa usmievavými obyvateľmi, ktorých najväčší problém tkvel v mačke uviaznutej na strome alebo šarkanovi poletujúcom ponad mesto. No dobre, situácií pre výjazd bolo možno viac, ale žiadna z kategórie „teraz nezaspím“. Od toho vysielali iné relácie, ktoré zas decká nezaujímali. Animovaný (či bábkový ?) seriál bol iný, mal za úlohu pobaviť a nenásilnou mierou poučiť niečo od fachu Firemanov. Čo dnes rozprávke kazí renomé opäť odpudivá 3D animácia.(1.9.2016)

Nevím jestli to někdy běželo v České televizi, ale vím že jsem snad na nějakém cizím kanálu tuším že tenkrát STV, pár epizod viděl a už tenkrát se mě to jako děcku moc líbilo, společně třeba s Pošťákem Patem, který byl tuším ze stejné dílny tedy s UK. BBC. Dnes je tak trochu na způsob této legendy, dělán Bořek "Šikula" stavitel, alespoň tedy po techn. stránce. Zde je docela pěkná úvodní písnička:http://www.bbc.co.uk/cbeebies/music/. V současnosti 01/08 vysílá TV Barrandov v neděli ráno.(2.7.2007)

Tak túto rozprávku som mával veľmi rád. Vždy som sa tešil na úvodnú pasáž, kde hasičským autom prešiel cez ten ich svet. Sam a Norman, či iné postavičky boli celkom milo stvárnené. Mal som z toho taký dojem, že to boli vlastne nafilmované hračky s pozadím niekde nakresleným, do ktorých boli počítačovo urobené postavičky. Dejovo a príbehovo to u mňa obstálo.(26.5.2012)

• insurgentes

Tři fakani sedí někde na skále. Mají s sebou ovci. Ovce spadne. Zachytí se na plošině. Na plošinu právě vylez malej uličník, co šel jako "zdolat nejvyšší horu světa". Děti zavolaj z telefonní budky hasiče. Hasič vyjede na hydraulice půl metru pod plošinu. Řekne že je to v hajzlu a jde volat vrtulník. Vrtulník přiletí a všechny sundá. Všichni se radují.(10.3.2014)

Mám nakoukáno! Bohužel opravdu ano :-) Jen si nejsem jistej dopadem tohoto sice průměrného, ale osvětového seriálu na mého syna. Totiž, jestli z něho v budoucnu bude požárník nebo pyroman... Navíc mi teď často klade záludné otázky, na ne zcela vhodných místech, jako například při jízdě v MHD: „Tatííí... Až se tůten autobus převrátí a začne hořet, čím ti hořící lidi uhasíme? Mají tady jen jeden malej hasičák!“ A ptá se samozřejmě furt dokola (navíc velice sugestivně) takže některé bojácné babičky i jiné slabší kusy se začnou na čele rosit a pak urychleně vystupují. A hned venku si na uklidnění zapálí cigáro a špatně uhašenou sirku odhodí do odpadkového koše... :-)(5.1.2013)

• - Seriál byl přeložen do více než 25 různých jazyků, včetně čínštiny. (Borrtex)

• - Seriál se poprvé objevil ve velštině na S4C v roce 1985 a později v angličtině po celém Spojeném království na BBC1 v roce 1987. (Borrtex)

• - Originální nápad na námět přišel od dvou hasičů z anglického Kentu Dava Gingella a Dava Jonese. (Borrtex)