Požárník Sam (TV seriál)

Animovaný / Rodinný

Velká Británie, 1987, 10 min

Margo Marchant

William Oswald

Nevím jestli to někdy běželo v České televizi, ale vím že jsem snad na nějakém cizím kanálu tuším že tenkrát STV, pár epizod viděl a už tenkrát se mě to jako děcku moc líbilo, společně třeba s Pošťákem Patem, který byl tuším ze stejné dílny tedy s UK. BBC. Dnes je tak trochu na způsob této legendy, dělán Bořek "Šikula" stavitel, alespoň tedy po techn. stránce. Zde je docela pěkná úvodní písnička:http://www.bbc.co.uk/cbeebies/music/. V současnosti 01/08 vysílá TV Barrandov v neděli ráno.(2.7.2007)

Mám nakoukáno! Bohužel opravdu ano :-) Jen si nejsem jistej dopadem tohoto sice průměrného, ale osvětového seriálu na mého syna. Totiž, jestli z něho v budoucnu bude požárník nebo pyroman... Navíc mi teď často klade záludné otázky, na ne zcela vhodných místech, jako například při jízdě v MHD: „Tatííí... Až se tůten autobus převrátí a začne hořet, čím ti hořící lidi uhasíme? Mají tady jen jeden malej hasičák!“ A ptá se samozřejmě furt dokola (navíc velice sugestivně) takže některé bojácné babičky i jiné slabší kusy se začnou na čele rosit a pak urychleně vystupují. A hned venku si na uklidnění zapálí cigáro a špatně uhašenou sirku odhodí do odpadkového koše... :-)(5.1.2013)

Osud tejto klasiky bol úplne rovnaký ako ktorejkoľvek inej animovanej bábkovej stop-motion rozprávky. Prerobenie do trápneho 3D bolo cestou do záhuby. Keby aspoň urobili kvalitnú prerábku do 3D, tak by sa to dalo prežiť. To je problém väčšiny seriálových 3D rozprávok, že vyzerajú príliš kostrbato a umelo. Jedine možno Thomas a priatelia vyzerá v 3D obstojne, ale tiež žiadna sláva. Viete si predstaviť A je to! v 3D? Ja nie.(8.4.2018)

• Darth_AK

Měl jsem tu nepochybnou čest shlédnout 10 dílů požárníka Sama v řadě za sebou (konkrétně sérii z roku 2008) a musím říct že to byl vskutku neopakovatelný zážitek. Tento komentář je plný spoilerů, takže pokud si nechcete zkazit zážitek z tohoto seriálu, kde každý díl rozvíjí ten předchozí a tím vytváří kontinuální linku epického příběhu, tak dál nečtěte. Oh, Ponty Pandy, úchvatné to město na pobřeží jakéhosi moře, ležící bezpochyby v Anglii. A startujeme! "Když uslyšíš sirénu, Sam přijíždí na scénu..úúúhhúúúhúú..Na tísňové volání, požární vůz uhání..Tak podívej se ven, už Sam se blíží..jako každý den, nás chránit míří..Sam je pán..co řídí hasičů sbor!" Demence této znělky už sama o sobě těžce bojuje o první místo se Sama doma, ale to nejlepší teprve přijde. Město Ponty Pandy, obsahující desítky domů, čítá evidentně pouze několik jednotek obyvatel. Ti se dělí na dva typy: 1. Hasiči - 2. Nejsou hasiči a zakládají požáry. Hasičskou sestavu vede protagonista seriálu Sam, který sice není velitelem stanice (tím je velitel Steele, jehož úkolem je vždy doběhnout pro papír a vyřvat vše do rozhlasu), ale evidentně při hašení požárů a "radách pro mladé" je vůdčí silou on. Asistuje mu rádoby vtipný retard Elvis, který jako Elvis vypadá, ale vůbec nehasí, v oddílu je jen proto, aby upozorňoval na pípající vysílačku nebo na to, že něco hoří. Sestavu snů doplňuje Penny, která toho většinou moc neudělá, s výjimkou toho, kdy měla rýmu a nemohla pracovat (takhle to totiž přesně funguje děti). Celou vesnici zásobuje obchod paní Dylis, nadabované rádoby vtipně chlapem, s jejím synem Normanem Preissem, jehož úkolem je poskytovat Samovi a spol práci tím, že vždy udělá něco totálně stupidního. Pak je tam pár malých dětí od smolaře století, pana rybáře, který chudák vždy když vyjede na moře, tak mu chytne loď nebo se mu rozbije kormidlo. Celé to doplňuje "Tom vrtulníkář", pomocník hasičů s vrtulníkem, který ale většinu času taky jen volá sama. No a vítězem vesnice je suverénně řidič prázdného autobusu pan Trevor, jehož užitečnost pro obec dosahuje nebeských výšin. No a co říci k ději seriálu? Struktura je takováto - intro - "Na tohle dávejte pozor, mohlo by to hořet" - věc, na kterou bylo vydáno upozornění, začne hořet - "Ach bože, zavolejte požárníka Sama!" - Velitel Steele na stanici doběhne k papíru, který mu řekne vše co potřebuje vědět (do teď jsem nezjistil, jakým způsobem se zpráva "Zavolejte požárníka Sama" přepíše na papír A4 s podrobnostmi o incidentu, ale nevermind) - "Tam a tam hoří" - "Vyrážíme" - 30 sekundové hašení požáru - "Díky Same" - Sam udílí morální ponaučení - "hahaha" pointa na konci. No, takže asi tak. Pro malé děti možná dobré, ale pro starší víckrát za sebou nestravitelná a uspávací podívaná. 1* dávám za zcela jistě pobavené děti a druhou za díl "Soutěž v grilování", jehož blbost mě neskutečně rozesmála. "Radši zavolám na stanici a varuji je před ovcemi."(4.12.2017)

Pravdepodobne sa jedná o môj úplne najobľúbenejší seriál detstva, ktorý dávali vo Večerníčku. Mal absolútne nezabudnuteľnú znelku a skvelý slovenský dabing. Všetky diely v slovenskom dabingu si môžete aj dnes pozrieť na youtube. A je to opäť ďalší seriál, vďaka ktorému si cením dobu svojho detstva a dnešné deti v trochu staršom veku (10+), by už ho asi neocenili. Každá epizóda trvá síce len 10 minút, ale je vždy tak obsiahla, že sa sa do tých pár minúť zmestí kvalitný príbeh. Často krát aj zábavný. Každá postava je iná a zaujímavá a seriál robí niečím výnimočný a špecifickým jeho "plastelínový" vizuál. Niečo podobné ako A je to, avšak o niečo ešte viac kvalitnejšie a dokonca aj zábavnejšie. Môžem vrelo odporučiť všetkým rodičom, ktorí hľadajú niečo pre ich najmenších.(2.10.2019)

• - Originální nápad na námět přišel od dvou hasičů z anglického Kentu Dava Gingella a Dava Jonese. (Borrtex)

• - Seriál byl přeložen do více než 25 různých jazyků, včetně čínštiny. (Borrtex)

• - Seriál byl také upraven do živého, hudebního a divadelního představení, které se dočkalo premiéry ve Velké Británii v červnu 2011. (Borrtex)