poster

In the Year of the Pig

Dokumentární / Historický / Válečný

USA, 1968, 103 min

Komentáře uživatelů k filmu (8)

 • Houdini

  Oscar 1 nominace: Dokument(5.2.2019)

 • strougy
  ****

  Ano, jak výstižně poznamenává Hejtmy, co se týká vietnamského konfliktu, nepřináší samotný dokument vzdělanějšímu divákovi nic extra nového. Maximálně tak dokáže vyvolat slabší mrazení v zádech, kupříkladu v momentě, kdy plukovník Patton chválí svou jednotku za to, že uprostřed válečného běsnění mají stále úsměv na rtech a na závěr svého proslovu nahodí úsměv plážového seladona. Síla snímku spočívá totiž úplně jinde. Americké angažmá zde není vylíčeno v tendenčním pojetí „zlý válkychtivý američané se pletou, kam nemají“, nýbrž mnohem realističtěji pojato jako sled špatných kroků ve špatnou chvíli prováděných z důvodů, které spíše než se skutečným stavem věcí korespondují s ideály a schématy tehdejší politické a vojenské elity. Jejich slepota vůči reálnému stavu věcí a neschopnost překročit zažité představy o fungování světa podmíněné čistě západním vnímáním politky pak způsobí nesmyslné kroky a dostanou USA do víru událostí, z kterých najednou žádná jednoduchá cesta nevede. Právě tato reflexe politiky jako činnosti založené více na smyšlenkách než na pragmatické analýze dělá z In the Year of the Pig zajímavý a stále aktuální dokument, co ani po letech neztrácí na hodnotě.(15.4.2014)

 • Anderton
  ****

  O vojne vo Vietname informačne hutne, vecne, ale zároveň aj veľmi kriticky a protimilitaristicky. Film iba málokedy využíva explicitných násilných obrazov, respektíve záberov na mŕtve telá, ale nájdu sa a dobre vám pri nich nebude. Ale možno ešte horšie vám bude z vyjadrení, že tí, v ktorej krajine sa bojuje, sú skrátka len tí druhí a tým pádom zlí. Za všetko hovorí aj jeden z prvých záberov filmu, kedy vidíme vojaka v helme s nápisom "make war, not love". Informácií je tu skutočne nepreberné množstvo, až sa vám z toho môže zatočiť hlava a nemusíte sa v tom všetkom vyznať. Na pochopenie všetkých súvislostí tejto vojny ale určite jeden film so stopážou pod dve hodiny určite nestačí.(5.1.2020)

 • Revanx

  Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(14.2.2009)

 • kaylin
  ****

  Ano, je to dokument, který rozhodně není nestranný, ale právě v případě války ve Vietnamu je něco jako nestranný dokument naprosto nezbytný. Jsou zde scény, které se vám skutečně zapíší do mysli, protože ukazují, jak se o něčem mluvilo, ale přitom se dělo něco naprosto jiného. O to děsivější je, že skutečnost byla i zaznamenána.(10.7.2015)

 • corpsy
  ****

  Dráma vo Vietname. Túto epickú faux pas, zrejme nepoznajú len dnešná, mladá hybridná generácia. A pustiť im to, za trest. Nech vidia, že vo svete ľútosť neexistuje a umieranie je na dennom poriadku. Presne tak, ako ich dennodenné brázdenie ukazovákom po mobilnom telefóne. Silný dokument, ktorý musel v tej dobe mimoriadne zapôsobiť a zapôsobí aj dnes. Niekto si to zo zvedavosti zhliadne hlavne kvôli realistickým úmrtiam, niekto kvôli oboznámeniu sa so situáciou. A pointa? Nič sa nezmenilo. Zmenili sa len ( opäť ) nevhodný ľudia, na ( opäť nevhodných ) postoch.(21.8.2019)

 • ybuko
  *****

  V ceske filmove literature jako "V roce vepre". Kriticky pohled na vietnamskou valku, ze ktereho je zrejme, ze se vojsko a vlada USA v nekterych vecech nedokazali poucit a budoucnost tak prinesla opakovani stejnych chyb (Irak, Afganistan...). Nominace na Oskara.(23.1.2010)

 • JimiH
  ****

  Není pochyb o tom, jaký názor na vietnamskou válku režisér zastává a jak ho baví usvědčovat oficiální představitele ze lží. Na druhou stranu je takový film potřeba, protože dokumentuje stanovisko části tehdejší společnosti, která sledovala vietnamskou válku deset let téměř v přímém přenosu, což tehdá ještě nebylo běžným zvykem jako dnes.(8.2.2015)