Reklama

Reklama

Praha, město věží

(seriál)
Česko, 2007, 4 h 32 min (Minutáž: 17 min)

Epizody(16)

Obsahy(1)

Nechte se pozvednout a vystoupejte s Viktorem Preissem ke zvonicím, střechám a kopulím stověžaté matky měst.

Pražské věže. Les vztyčených káravých prstů. Zlaté spony mezi zemí a nebem. Žebříky po nichž se marně škrábeme vzhůru. Vždycky znovu a znovu nás ohromí. V představách jsou subtilní, ve skutečnosti pevné a robustní. Mámivě nás přitahují a my za nimi jdeme jako smyslů zbaveni. Už od klukovských let nás přitahují věže svým tajemstvím. Jsou nedobytné jako ženy. Přitom stačí mít jen trochu odvahy a vytrvalosti a snadno do nich vstoupíte a vystoupáte jimi až k nebesům. Teď přišel náš čas, čas pražských věží. Budeme do nich stoupat a opájet se pohledy z nich. Bylo na čase. Stojí tu po staletí bez povšimnutí. Přichází „doba věží“, ať prší či sněží, stoupejme do věží... (Česká televize)

(více)

Recenze (24)

HONXX 

všechny recenze uživatele

Od rozhleden, přes stromy a prameny se Bedřich Ludvík dostal až k pražským věžím. Luxusní výhledy na Prahu, zajímavosti a drobné postřehy ze života věží, k tomu charismatický Preiss coby průvodce, tvoří dohromady poutavý dokument. Jediné co lze vytknout je občas přílišná uspěchanost, kdy divák nestačí ani nasát atmosféru a už honem honem na další věž. ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Rozhodně ve srovnání s ostatními dokumenty Bedřicha Ludvíka ten slabší, ale jen o trošičku. Možná to dělá osobnost průvodce, možná to dělá prostředí, ale Praha a pan Preiss mě prostě tak neuchvátili jako rozhledny, prameny či památné stromy. Možná, jak zmiňují někteří autoři zde, to bylo také tím, že průvodce byl příliš uspěchaný a v každém díle bylo potřeba stihnout co nejvíce věží. Chyběla mi tam harmonie, klid a pokora. Přesto považuji tento seriál za vynikající a záslužné dílo a děkuji těm lidem, kteří nám zprostředkovávají krásnými záběry a milým komentářem s citem krásy naší země. ()

Reklama

Kaferano 

všechny recenze uživatele

Jsem ráda, že tento seriál vznikl, protože zavedl diváka na často nepřístupná místa. Vůbec bych se nedivila, kdyby pan Preiss dostal nějakou holubí nemoc. Kolikrát vystoupal zadýchaný na místa silně znečištěná a obdivuji kameru, která musela být vždy ještě o něco výš.. Po informační stránce jsem si to užila, do doby natáčení nebyla myslím žádná ucelená literatura na tohle téma. Od té doby se pár věcí změnilo, jednak vyšlo několik pěkných knih, kde už můžeme informace najít. Velmi obsažná je kniha Václava Pechy Praha stavěžatá.. A také došlo k nějakým rekonstrukcím, například Libeňská vodárenská věž Mazanka je opravená, sice jsou v ní rezidenční byty, ale aspoň nechátrá.. Ta úvodní píseň mě trochu ničila, je tam příliš často, ale jinak to bylo příjemné setkání s mým oblíbeným hercem Viktorem Preissem. ()

xenopus 

všechny recenze uživatele

Bedřich Ludvík se po projektech s Luďkem Munzarem vydal cestou neozkoušeného a angažoval Viktora Preisse. Nu což, je mladší, ale hlavně, jeho průvodcovský projev je jiný - ale pořád na vysoké úrovni. Jsem rád, že jsem se díky tomuhle pořadu mohl podívat do prostorů, do nichž bych se jinak s největší pravděpodobností nepodíval. Jako geografa mě teda poněkud štve regionalizace Prahy na nesourodé celky - např. okolí Karlova nám., okolí nám. Míru a pak najednou vodárenské věže, a druhá věc je jakési skákání z jedné věže na druhou, přitom jsme tu první ještě vlastně neopustili, protože se do ní následně ještě vrátíme... Informační hodnota je na přiměřené úrovni, pořad je nabitý spíše zajímavostmi než holými fakty. Kromě výše zmíněného ale nemám co vytknout, těším se na další cyklus režiséra Ludvíka - a doufám, že mě námětem opět příjemně překvapí. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Aneb stověžatá Praga! Moc krásný, zajímavý a hlavně slibně se rozjíždějící dokument od Bedřich Ludvíka, který pár podobných už má za sebou..Pohled na naší malebnou a krásnou Prahu, ze všech těch výšek kopulí kostelů, zvonic, kapliček je přímo fascinující..Hlavně jsou to všechno místa kam se běžný občan jen tak nepodívá..Už moc se těším na další díl, kterým nás opět provede velice příjemný a kultivovaný Preissův slovní komentář, a velice příjemná hudba.. ()

Galerie (130)

Zajímavosti (11)

  • Některé natočené věže ze seriálu vypadly, např. věž Thomayerovy nemocnice nebo Novoměstská vodárenská vež. (HONXX)
  • Tvůrcům se nepodařilo dostat do chátrající Vodárenské věže Mazanka, stojící na rozhraní pražské čtvrti Libeň a sídliště Ďáblice od roku 1904. Situace se ale od té doby změnila, ve věži vyrostl vyjímečný mezonetový byt ,který je na prodej za 95 milionů Kč. (sator)
  • Na vrchol věže Strakovy akademie kde sídlí úřad vlády, nebyl štáb z bezpečnostních důvodů puštěn, do Paláce Ligna jen na obhlídku, za natáčení chtěli takové peníze že štáb musel odmítnout. Ke vstupu do domu Bellevue nedostal štáb souhlas od italských majitelů. (HONXX)

Reklama

Reklama