poster

Manhatta (festivalový název)

 • USA

  Manhatta

 • USA

  New York the Magnificent

Dokumentární / Krátkometrážní

USA, 1921, 11 min

Režie:

Paul Strand

Komentáře uživatelů k filmu (14)

 • Fox85
  ***

  Pěkné záběry, umně sestříhané do celkového obrazu vlekoměsta [LFŠ2019](13.9.2019)

 • igi B.
  *****

  I ♥ N.Y. :-[] . . . Tehdy největší Jablko světa s hemžením Červů v městské lidské všednodennosti... Ejhle ryzí >poetický dokument< a hned devadesát let starý! . . . Zde při hodnocení zřejmě nelze subjektivně jinak, než líbí - nelíbí, takže když HO miluješ, není co řešit... VELMI LÍBÍ! - - - P.S. Pro fandíky N.Y.C. a >Mannahatta< (jméno ostrova pochází původem od místních Indiánů kmene Lenape a česky znamená Ostrov mnoha kopců) obzvláště k neopomenutí je vynikající kniha Francoise Weila "New York - Dějiny měst" (vydalo r. 2003 nakl. Lidové noviny) a dobová lahůdka J.E.S. Vojana "Velký New York" (vydaná v USA v češtině(!) r. 1908(!) nakl. New-Yokské listy), igi B. osobně vřele doporučuje k četbě i studiu, obé má ve své skromné knihovničce... - - - P.P.S. Ke zhlédnutí bez d.m.s.n. nepříliš povedené zvukové vložky mmj. zde: http://www.youtube.com/watch?v=u5ml4Ob1s3o&feature=related - - - - - (Poprvé viděno 7.6.2011 na YouTube /ve verzi bez hudebního doprovodu/, hodnocení 61, komentář zde jako sedmý - 7.6.2011)(7.6.2011)

 • Jordan
  *****

  poctivá kameramanská óda na veľkomesto - zahalené v pare, zaliate v slnku, utopené medzi vysokými budovami a zahltené loďami, ľuďmi a líniami(4.7.2014)

 • Anderton
  ****

  Čo by to bol New York za veľkomesto, ak by nemal vlastnú veľkomestskú symfóniu. V porovnaní s konkurenciou z Európy síce na body vďaka veľmi krátkej stopáži prehráva, ako kraťas však funguje. Samozrejme vďaka niekoľkým úchvatným záberom.(27.9.2015)

 • Hwaelos
  *****

  Strand zachytil bouřilivý rozvoj Manhattanu v atmosféře fin de siecle. Nádherné obrazové kompozice sice nevyužívají rytmické montáže, jak ji propracuje Dziga Vertov, ale dlouhé záběry v tomto případě mají cosi do sebe. New York už nikdy nebude tak krásný, jako v této lyrické městské symfonii.(1.12.2009)

 • ScarPoul
  ***

  Film, ktorý podobné ako urbánna symfónia prezentuje mesto a život v ňom. Strand ukazuje Manhattan a ľudí a miesta a továrne a dopravu - s ktorej cítiť síce 20 roky a počiatok jednej z najväčších svetových metropolí, Ale kvôli krátkej dĺžke, nemá šancu diváka doslova do mesta vtiahnuť. Ale posledné zábery z nadhľadu pôsobia naozaj čarovne.(17.3.2011)

 • Aelita
  ****

  Metropolis Fritze Langa. Mardukův zikkurat. Nevěstka babylonská. Země, voda a průmyslová pára.(25.4.2012)

 • JohnMiller
  *

  Propaganda Manhattanu a vlastne keď si to tak zoberiem celého New Yorku. V celej snímke sa tu nachádzajú iba obrazy mesta a to od prístavu po centrum. Je to taká reklama na mesto plného rôznych kultúr ktorá akoby svojou otvorenosťou chcela prilákať nových obyvateľov s iných krajín. Prečo to bolo umiestnené do DVD kolekcie Avant-Garde Experimental Cinema na to asi logiky neprídem. Toto nemá nič spoločné s avant-gardou ani s experimentálnou tvorbou.(28.8.2014)

 • Marze
  ****

  První experimentální film známý v USA. Filmy symfonie města (lyrické dokumentární filmy) se dělily dle koncepce na dva typy. Filmování jednoho dne ve městě, kdy město spí, probouzí se apod. (Vertov) a typ kdy vidíme příjezd lodí do města a seznamování se s infrastrukturou, architekturou, továrnami pod. což je případ tohoto snímku.(30.11.2017)

 • mr.filo
  ****

  Vizuální doprovod pro knihu Delirious New York - Třeštící New York(10.9.2012)

 • gjjm
  **

  První, nejkratší a z mnou viděných zatím nejhorší film žánru tzv. městské symfonie, liší se ale od ostatních děl tohoto žánru (Ruttmannův Berlin, symfonie velkoměsta, Vertovův Muž s kinoaparátem) především menší délkou, absencí střihových a kamerových šíleností a menším důrazem na encyklopedický charakter. Chce zachytit duch Manhattanu - ne experimentovat se střihem, jako to činil Vertov. Ukáže krom nezbytných ulic třeba hřbitov, lodě, panoramatické záběry, stavbu mrakodrapu, takový ten divný most a nakonec mraky. Narozdíl od Ruttmanna se nesoustřeďuje na lidi, ty tu neuvidíte ze vzdálenosti menší než deset metrů.- Jednotlivé - statické a nepříliš zajímavé - záběry jsou spojeny úryvky básně Walta Whitmana, a toto spojení básnického slova a filmu je asi jediné, co mi na této desetiminutové filmové pohlednici přijde zajímavé. Historicky narozdíl od Ruttmanna nezajímavé, kamerově narozdíl od Vertova nudné. Where the city's ceaseless crowd moves on, the live long day. Možno shlédnout: http://www.youtube.com/watch?v=NePhRIwzkfA (trvá skoro deset minut, příšerná hudba)(29.8.2009)

 • Phaedra
  *****

  Ke zhlédnutí zde: http://www.ubu.com/film/strand_manhattan.html(11.1.2009)

 • Dronte

  S podmazem od The Cinematic Orchestra na tomto odkaze. http://www.youtube.com/watch?v=0KoEAyMPbMA&ob=av2e(14.12.2011)

 • Ronee
  ****

  Prvýkrát som tento film videla s hudbou britských The Cinematic Orchestra a zapôsobil na mňa veľmi sugestívne, aj vďaka nej. A tá loď, to bola Lousiana?(18.1.2012)