Little Ashes

• Španělsko Sin límites

Film pojednává o mládí světoznámého španělského surrealistického malíře Salvadora Dalího (Robert Pattinson) a jeho vztahu s ostatními umělci, zejména s básníkem Federicem Garcíou Lorcou. Ten se po nástupu na univerzitu v Madridu roku 1922, již přesvědčen, že se stane velkým umělcem, seznamuje s Federicem Lorcou a Luisem Bunuelem. V opojné vůni změny, jež zmítá světem, mladí bohémové objevují zákoutí avantgardy i zvláštní mozkové propojení, které se mezi nimi stále více prohlubuje. Když Luis odjíždí do Paříže kvůli svým vlastním uměleckým ambicím, Salvador a Federico tráví léto plné inspirace v malém přímořském městečku a jejich vzájemný vztah se prohlubuje do ještě intimnějších končin... (Morien)

adriane9

Za mě perfektní snímek o jednom z nejznámnějších malířů, kterého Robert věrohodně ztvárnil. Nechápu kritiku na něj, vzhledově dvojníka čekat nikdo nemůže a povahově se dle mého trefil, protože jak je o něm známo z knih, největším faktem bylo, že Dalí je klasický případ fabulátora (člověk co fantazíruje vyžívá se v dramatických vyprávěních, které často nejsou ani reálné) a trefit se do jeho přesné povahy je jak jednoduché tak i těžké zároveň :). Byl výstřední, byl inteligetní, byl šílený a byla to v určitých směrech citlivá duše. To všechno vám tento film dá. Není to tolik věnováno jeho dílům spíše jeho osobnosti a mě film i přesto potěšil. ()

Subjektiv

Chcete-li Buňuela, podívejte se na jeho filmy. Chcete-li Dalího, prohlédněte si jeho obrazy. Chcete-li Lorcu, přečtěte si jeho knihy. Nedoufejte, že jejich kousavý, revoluční, politicky angažovaný duch může ožít ve filmu, jenž je napůl unyle středostavovský a napůl je představuje jako zvířátka, kterým vládne jen sexuální pud a nějakým zázrakem z nich vypadává umění. Little Ashes tyhle tvůrce ctí, uznává, vidí jejich lidství, ale není jimi nadšený a nejspíš jim vůbec nerozumí. Slabé ***. ()

terunka003

Zvláštní, bohémské, dramatické, životopisné × trochu delší. ..na to, že se tam skoro nic nedělo. Byl to velmi zvláštní film, ale on Dalí moc normální taky nebyl. Film pojednává o životě Salvadora Dalího a jeho přítele básníka Federica García Lorcy, a o jejich společné lásce, vášni a plánům. Ve filmu se řeší i tehdejší politická situace na kterou sám Lorca později doplatí. Film není vhodný pro odpůrce bohémských dlouhých filmů a pro ty co nemají rádi filmy jako Zkrocená hora. "Salvador Dalí a jeho olivově zbarvený hlas... " ()

Ant

Dalí je hodně svérázná postava. Už jen proto nechápu, jak někoho napadlo, spojit si s ním Pattinsona. Nelze mu upřít snahu, ale on jednoduše na tyhle role nemá. Naopak Javier Beltran jako jeho přítel básník podává velmi dobrý výkon. V první půlce toho moc nezaujme, ale druhá už je dějově bohatší. Film hodně kazí falešný španělský přízvuk, který opravdu nebyl zapotřebí. Hodně mě pobavil konec. ()

pufina

Nejsem jeho fanoušek a asi jím nikdy nebudu, ale Pattinson opravdu není jen náhražka herce, některé scény byly dost přesvědčivé, i když třeba ze začátku pokulhávaly jeho výkony, tak pak se to dost zlepšilo (myslím, že Twilight ságou si pokálel své úspěchy). Film byl dost zajímavý a zaujal mě. Ani jsem si nevšimla, že bych se na nějaký moment zasekla nebo se nudila. A velké plus za hudbu.. Byla to krásná ukázka bohémského života umělců. Otázka kolik faktů z toho je pravdivých, to už je věc jiná a myslim, že zbytečné řešit.. ()

• Pattinson (Salvador Dalí) uvedl, že ve scéně, při níž ve filmu masturbuje, skutečně onanoval. Podle něj by předstíraná scéna prostě nefungovala. (busev)