Reklama

Reklama

Snímek Nicka Broomfielda líčí tragédii z listopadu 2005 ve městě Haditha, kde Iráčané spáchali atentát na příslušníka US Navy. Americké síly NATO v odvetné akci postříleli čtyřicet mužů, žen i dětí z okolí. Film nelíčí účastníky iráckého odboje pouze jako teroristy, ale také jako otce od rodin, přátele či patrioty, kteří se nechali využít krvavou rétorikou islámských extremistů. Příslušníky vojsk představuje jako obyčejné kluky, kteří nezvládají svou roli, strach ani stres. Uniformovaní chlapci se prohánějí ulicemi města za zvuků tvrdé muziky a ochutnávají adrenalin hry na vojáčky, jež se v okamžiku krize promění v tragickou realitu. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (157)

MATADOR 

všechny recenze uživatele

Hodnocení tohoto snímku je pro mne rozporuplné. Na jedné straně vidíte "fanatiky", kteří bojují za svou víru a na straně druhé americké vojáky, kteří jen konají svou službu. Atentát na kolonu vozidel je brán ze tří stran (extrémistické, vojenské a civilistické). Každá strana má své pro a proti. Extrémisti bojují za svou věc a snaží se vymítit američany ze své půdy, vojáci plní rozkazy a civilisté jen žijí mezi těmito dvěmi stranami a zrada jedné ze stran znamená jistou smrt od strany druhé. Navržení na bronzovou hvězdu za masakr několika civilistů (včetně dětí) je opravdu moc. Zajímalo by mne opravdu, jestli je vše podle skutečných událostí. Jinak dialogy stojí za zlámané AKčko. ()

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Cenný nečernobílý pokus o vyrovnání se současností. Kvazidokumentární styl je při řídkém scénáři ctností z nouze. A pokud je vývoj očekávatelný, zbývá jen okořenění stopáže filmovými prostředky - akcí, kamerou, ♫ hudební charakterizací odlišných kultur, symbolickými detaily, více či méně svižnými a neformálními dialogy. V nich vychází lépe zpracování známější strany konfliktu, irácká tvář má pak často převahu v herectví, ale její kulturu charakterizují spíše povchní banality. Výsledkem je obžaloba použití radikálních prostředků, nepřipravenosti silnější strany konfliktu a jejího morálního selhávání, které však vyznívají trochu prvoplánově a kromě syrovosti masakrů i hluše. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Odsouzeni k boji v sobě nezapřou určitou ilustrativnost scénáře, jednotlivých postav a dialogů tak, aby seznámili svého diváka se situací v Iráku a s příčinami neúspěchů, se kterými se okupační jednotky dlouhodobě potýkají. Jsou vlastně téhož druhu, jaké řešili v případě válek s nízkou intenzitou před nimi např. Sověti v Afgánistánu nebo později Američané tamtéž. Sebelépe vyzbrojená a početně silná armáda nezmůže nic proti protivníkovi, který je rozptýlený mezi civilním obyvatelstvem, útočí ze zálohy a ať už osobními sympatiemi nebo zastrašováním si dokáže získat loyalitu místního obyvatelstva. Tohle je polodokumentární snímek, který vychází ze skutečných událostí, a snad i proto mi přijde mnohem realističtější a pro pochopení středněvýchodní tématiky zásadnější než Oscarem a ohlasem mnohem víc ověnčené drama Smrt čeká všude. Není to efektní žánrovka, která se snaží diváka nalákat na laciné emoce a rychlou akci, spíš naturalistické a docela nepříjemné drama o tom, že jinak vypadá válka z křesla pracovny vládního kabinetu nebo z pohodlného gauče při sledování televize a jinak v reálu, kde s vámi každodenní stres, věčná nejistota, odloučení od rodiny a nepřátelské prostředí udělá za čas svoje. Film mě zaujal víc, než tematicky zpřízněný snímek Briana de Palmy Zredikováno, a i když umělecká forma poněkud pokulhávý za obsahem, dovolím si tentokrát poněkud přidat...Celkový dojem: 90 %. ()

Madsbender 

všechny recenze uživatele

Ďalší z výborných vojnových filmov stvorený k rozprúdeniu diskusií o vojne, Amerike a tom ostatnom. Americkí vypatlanci vs. irackí nie-až-tak vypatlanci vs. chladnokrvní teroristi vs. civilné obyvateľstvo. Víťazstvo si opäť odnáša násilie, brutalita, zbytočné vraždenie a smrť. Iracká vojna roka. 80% ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Takmer dokumentárny štýl vytváral dojem priameho prenosu z vyhadzovania auta do vzduchu a besného vraždenia nevinných. Na bronzovú medailu za chrabrosť to nebude, snáď vyšetrovatelia urobili svoje alebo aspoň tento film pohne kompetentnými, ak vôbec budú mať nejakú snahu. Vo filme je okrem akcie príliš veľa omáčky, keďže to nie je štandardný akčný vojnový film a niekedy aj tá akcia nebola zobrazená príliš vierohodne. –––– Operácia prebehla normálne a bol dodržaný štandardný operačný postup v extrémne nepriateľskom prostredí. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (2)

  • Jedným z hlavných soundtrackov filmu sa stala pesnička „LiesLiesLies“ od skupiny Ministry. Túto pesničku počúvajú aj mariňáci počas prevozu na svojich vozidlách Humvee. Dej filmu sa odohráva v roku 2005, ale album, ktorý obsahuje „LiesLiesLies“ bol vydaný až roku 2007. (Hookiuko)
  • Realita: Haditha je město na západě Iráku, v provincii Anbar a je baštou povstalců. V Hadithě mají hlavní slovo mudžáhedinové, o moc se tam dělí sunitští extrémisté a přívrženci Al Kájdy. V Hadithě padlo 1.srpna loňského roku šest příslušníků americké námořní pěchoty do léčky a byli zastřeleni. O dva dny později zabila nastražená bomba dalších 14 mariňáků i s jejich tlumočníkem. Odveta byla krvavá. Jednoho listopadového rána zde bylo vojáky z bezprostřední blízkosti zastřeleno 24 civilistů, mezi nimiž byly ženy a děti. (Rodriguez)

Reklama

Reklama