Absurdistán

Absurdistan

Absurdistan

Komedie

Německo, 2008, 88 min

Tento film jsem shlédl vlastně naprostým omylem, neboť jsme s přítelkyní zasedli k obrazovce v domnění, že shlédneme film zcela identického názvu, ovšem z roku 2006. Po počátečním zmatení jsme se však do filmu dobře zakoukali a velmi dobře se až do konce bavili. Určitě to není film pro každého a nepřekvapí mě proto, pokud někdo udělí odpad, nicméně pro ostatní, pokud je ještě navíc film zastihne v tom správném rozpoložení, půjde zcela jistě o vyjímečný snímek. Je to vtipné, je to netradiční, je to správně divné, je to absurdní. Příběh jedné zapomenuté vesnice a války pohlaví. Maně mne napadá vystihující přípitek: "Na krásu našich koní a rychlost našich žen!"(18.10.2009)

+4* snad svým hodnocením pozdvihnu zdejší velmi nízké skóre tohoto příjemného filmu, který už 2x potěšil mou poetickou duši a romantické srdce ;-) Příběh je jednoduchý, ale jeho provedení je stejně dobré jako u režisérova dřívějšího Tuvalu. Doporučuji, ale rozhodně ne těm, co hledají ve všem logiku a potřebují efekty a akční scény. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](5.3.2016)

[LFŠ 2008 –- ruská verze] Multikulturní groteska bez dialogů, inspirovaná článkem v novinách. Veit Helmer hledal vesnici dva roky po celém světě. Nakonec ji našel na bohem zapomenutém místě, kam kdysi vedla jediná a dávno uzavřená cesta. Vzhledem k tomu, že se ve filmu prakticky nemluví, tak bylo velmi složité film nazvučit. Byly vytvořeny tři verze: německá, anglická a ruská. Ruská je stoprocentně nejabsurdnější :-)(7.9.2008)

• _aandyy_

Kdybych film viděla těsně potom, co spatřil světlo světa - tedy dva roky dozadu, okomentovala bych ho takto: "WTF?" Ono je to opravdu hodně ujeté, absolutně nesympatičtí herci dokonali dílo zkázy, které dle názvu mohlo dopadnout lépe. Slovo Absurdistán, které už nejspíše zdomácnělo i v určitých politických kruzích, toho nabízí možná víc, větší satiru, ironii a absurditu než je běžné soupeření mezi pohlavími.(18.7.2010)

Německá, rusky mluvená komedie s Češkou v hlavní ženské roli! To byla pro mne neodolatelná kombinace, navíc režisér už má na kontě podobně podivný (a hodně povedený) film Tuvalu. Je tu bizarně ulítlý humor, komentář vtipně glosující situaci, herecká sestava posbíraná po celé Evropě a kusu Asie, neokoukané ázerbajdžánské exteriéry, příběh inspirovaný skutečnou událostí z Turecka a krásně naivní love story. Na karlovarském festivalu mi to přišlo příjemně odlehčené, ale v normálním kině už to taková zábava není (70%).(15.7.2008)

• - Hlavní postavy, chlapec Těmelka (Max Mauff) a dívka Aji (Kristýna Podzimková), spolu nemají ani jeden dialog. (joker.george)

• - Vodovod ve vesnici opravdu je a to nefunkční. (exitak)

• - Max Mauff alias Temelko po prvním kole castingu nezaujal režiséra tak, že nebyl na druhé kolo castingu původně pozván. Ale castingová ředitelka mu dala potají šanci a Veit Helmer si ani neuvědomil, že ho nezval a obsadil ho do hlavní role. (exitak)