Absurdistán

Inspirací pro vznik třetího celovečerního filmu Veita Helmera byla novinová zpráva o turecké obci, kde se ženy vzbouřily proti mužům, kteří nebyli schopni opravit místní vodovod. Odepřely jim sex, dokud nezajistili normální chod domácností. Groteskně laděné podobenství o „válce pohlaví“ se odehrává v malé vesnici Absurdistán uprostřed pouště někde mezi Evropou a Asií. Velkou potíží pro vesnici je nedostatek vody. Mnohem větším problémem je však lenost mužů, kteří pro zlepšení situace odmítají byť jen hnout prstem. Mužská lhostejnost ve vsi vyvolá sexuální stávku, která se postupně mění v téměř válečný konflikt mezi muži a ženami a rozdělí vesnici ostnatým drátem. A uprostřed tohoto se odehrává tragikomický příběh chlapce Těmelka a dívky Aji, kteří by rádi prožili svou první milostnou noc. A aby to neměli jednoduché, jejich „poprvé“ se musí odehrát v určitém postavení hvězd, které určila Ajina babička jako ideální. A aby toho nebylo málo, musí se nejprve společně vykoupat ... Z vodovodního kohoutku však nevyteče ani kapka vody. Aja tvrdohlavě trvá na tom, aby Těmelko problém vyřešil a ten se musí rychle rozhoupat k činu, aby nepropásl příznivou konstelaci hvězdné oblohy.

Helmerův Absurdistán realizovaný v mezinárodním měřítku (v roli Aji se objeví Kristýna Maléřová z Těšínského divadla) svou výraznou stylizací připomíná němé filmové grotesky a také filmy Emira Kusturici nebo Nany Džordžadzeové. (oficiální text distributora)

Harts

Velmi nezvyklý snímek, ale to se od německých filmů očekává, komedie, u které jsem se pobavil a ty metody mužů jako v pravěku :-) ()

Rockerman

Nepříliš humorná komedie s několika dobrými momenty. Vlastně je to taková pohádka o lásce, vodě a mužsko-ženské válce. Není nutné vidět, ale už jsem viděl horší filmy. ()

Joski

Mňa táto absurdná alegória celkom pobavila:-) Neviem čo všetci od tohto filmu očakávajú alebo mu stále vyčítajú. Je to parodicky ladená etnografická freska. Rozhodne nejde o depresívnu kravinu či efektne natočenú frašku! Už to si myslím, že stačí k spokojnosti diváka nad dobre stráveným časom pri pozitívne naladenom filme:-) Divákom originálného snímku TUVALU http://www.csfd.cz/film/70390-tuvalu/ snáď ani nemusím vysvetľovať, kto je autor, a v čom je sila jeho tvorby:-))) ()

_aandyy_

Kdybych film viděla těsně potom, co spatřil světlo světa - tedy dva roky dozadu, okomentovala bych ho takto: "WTF?" Ono je to opravdu hodně ujeté, absolutně nesympatičtí herci dokonali dílo zkázy, které dle názvu mohlo dopadnout lépe. Slovo Absurdistán, které už nejspíše zdomácnělo i v určitých politických kruzích, toho nabízí možná víc, větší satiru, ironii a absurditu než je běžné soupeření mezi pohlavími. ()

ab.dul

Ono by to byl trhák, ale možná tak na prknech divadla. Nevím, jestli se vyplatilo Absurdistán natočit. Jak tady vidím hodnocení, jsem celkem překvapen. Mě osobně film moc neoslovil a čekal jsem něco víc. Sice nevím co, ale chybělo to tam :-). ()

DJ Kritik

Čo všetko sú hlavný hrdinovia schopní urobiť pre ten "slávnostný okamžik". Komédia vystavaná na obrazovom humore, kde dialógy skoro vôbec nie sú je i napriek tomu milá a dá sa na nej pobaviť. Je to taký malý mix rozprávky, surrealizmu a grotesky dopĺňaný komentárom hlavných hrdinov. ........ ........ Humor: ** Vtiahnutie do deja: ** ()

Spielbergo

Tento film jsem shlédl vlastně naprostým omylem, neboť jsme s přítelkyní zasedli k obrazovce v domnění, že shlédneme film zcela identického názvu, ovšem z roku 2006. Po počátečním zmatení jsme se však do filmu dobře zakoukali a velmi dobře se až do konce bavili. Určitě to není film pro každého a nepřekvapí mě proto, pokud někdo udělí odpad, nicméně pro ostatní, pokud je ještě navíc film zastihne v tom správném rozpoložení, půjde zcela jistě o vyjímečný snímek. Je to vtipné, je to netradiční, je to správně divné, je to absurdní. Příběh jedné zapomenuté vesnice a války pohlaví. Maně mne napadá vystihující přípitek: "Na krásu našich koní a rychlost našich žen!" ()

Marty_cz

Tenhle film se mi jeví jako naprostá blbost. Nebo ho absolutně nechápu. Některé trapné scény, které asi byly marným pokusem o vtip a dopadly víc než katastrofálně. Ten to film si to hodnocení ani nezaslouží, ale jedna hvězda za to, že to je naprosto nesmyslný film nám dává najevo už název. Druhý film s tímhle názvem a hned druhá blbost. Akorát tahle je o pořádný kus za tím druhým stejno-jmeným filmem. Na konci filmu jsem zase jednou litoval promarněných a zbytečných osmaosmdesáti minut. Naštěstí alespoň měli autoři dost rozumu a natočili to krátký, ale nuda, kterou film způsobil. Způsobila, že se 88 minut zdálo jako 2 hodiny. ()

copcas

Veita Helmera prostě zbožňuju. Co film to dokonalost sama. Miluji detaili a sem tam nějaké nereálné obrazy. A tady je toho spousta. ()

geedee

Nejdřív jsem se lekl, ale potom i zasmál. Opravdu absurdní dílo. No nic, ale 4**** jsou za docela dost povedených scén, které mě rozesmály. ()