Zásluhou Karla Heřmánka, Ladislava Mrkvičky a scénáře nezapomenutelná televizní pohádka, která by jinak mezi všechnou tou papundeklovou ČST tvorbou pro mládež osmdesátých let zapadla. Učit se, učit se, učit se - a číst, a číst, a číst, sakra práce. Ony ty zpracované povinné četby na internetu totiž nejsou vždycky správně, a hlavně vás o spoustu věcí ochuzují, cucáci:P Jenže to odhalí a dovede napravit jen dobrý učitel, takový ten nadšenec, co i za ty peníze nekončí tím, že si "to svoje" odvykládá, hlavně aby to už s těmi zpovykanými zmetky měl za sebou. Královský ruksak si už jednou provždy zaslouží osmdesát procent.(24.12.2012)

Poučná a vtipná pohádka s výborným hereckým obsazením. Moudrost musí mít člověk v hlavě ne v nějakém ruksaku na zádech. Nicméně, ten kouzelný dědeček pronesl velkou pravdu, batohy nacpané moudrostí můžeme skutečně vidět. Nosí je přece děti jdoucí každé ráno do školy. Zatím tu moudrost mají ukrytou v nich. Skrývá se v knihách a sešitech. Je to moudrost, kterou budou jednou potřebovat pro život. Aby se člověk stal moudrým, musí se hodně učit.(29.9.2011)

Většina pohádek, které jsou experimentální či velmi výrazně vybočující z pohádkové atmosféry, nestojí za nic, ovšem tato pohádka patří k těm výjimkám, které jsou velmi dobré, ačkoliv je zcela netradiční. Zásluhu na kvalitě nese na 100% Karel Heřmánek, se kterým tato pohádka stojí i padá a myslím, že s jakýmkoliv jiným hercem by to bylo buď mnohem horší nebo i trapné. Geniální Mistr a pan Herec Heřmánek dodal tomuto zvláštnímu dílku neopakovatelný náboj či jiskru a také nenapodobitelný druh humoru, který mi v jeho podání velmi sedl. Příjemné a zajímavé je také vidět, že zde spolu hráli tehdejší divadelní kolegové z divadla Na Zábradlí (Heřmánek, Zedníček a Mrkvička), kterým do party chyběl už jen pan Bartoška.(29.3.2010)

Reziseru Karlikovi se podarilo vytvorit veselou, milou,studiovou, kulisovou pohadku. V hlavni roli krale se predstavi Karel Hermanek, jemuz zdarne sekunduje jeho sasek v podani Ladislava Mrkvicky, ci Jan Preucil s jeho vecnym "Sakulajda". Opomenout se nesmi kouzelny dedecek, ktereho si zahral Ladislav Pesek. Pohadka nepokryte vybizi k uceni, za jehoz pomoci se moudrosti dosici da. To znamena batoh,ruksak (skolni tasku) na zada a hura vedomostem vstrici.(5.10.2008)

Tyjo, pamatuju, že tuhle pohádku jsem měl rád jako fakt malý dítě a od tý doby jsem ji naprosto, ale naprosto vytěsnil! Nepřestává mě fascinovat, jak ti naši herci uměli skvěle hrát i v tom papundeklu a jak si to dávali... To je zase jednou setkání s vlastním já... tak pět hvězd za probuzenou nostalgii.(5.4.2013)

• - Poslední filmové účinkování Jiřího Vondráčka a Ladislava Peška. (M.B)