Strom v srdci (TV film)

Scénografie:

Doug McCullough

Kostýmy:

Debra Hanson

Životní tajemství je tíha, která se evidentně těžko udržuje. Klobouk dolů před hlavním hrdinou, pro mě asi těžko udržitelné. Tak to je asi vše, co mě osobně na tom příběhu zaujalo, páč já bych s tím žít nemohla. Co ovšem na snímku budí skutečným dojem, je opět dokonalý výkon Emily Watson. Znovu totiž dokázala, že ona se do role umí vžít a že v jejím podání byste jí věřili, nejen mezeru mezi očima. Dalším kladem je Dermot Mulroney, ačkoli jeho tváři chybí a vždycky chybět bude, mimika, je to kluk skutečně s charismatickým projevem a já se na něj ráda koukám. Vyčítám ale scénáristům, že opomněli rozvést důvody k odcizení, které u pana doktora nastalo. Ano, máte se čeho chytit, ale něco tu schází.(22.5.2011)

Televizní film o jednom osudovém rozhodnutí a jeho následcích. Je to film, který je téměř k neroznání podobný filmům od Steelové, zkrátka příběh ze života, kde se postupně kazí vztahy všech zúčastněných a jediný, kdo je nejvíce šťastný, je právě ta postižená holčička, která vyrůstá v lásce a ideálním rodinném prostředí. Konec už potom docela solidně graduje v jakési citové vydírání, kdy jsem nedokázal zadržet své slzy, a asi to tak mělo být, protože jakýkoliv jiný konec by byl pro mě jako diváka spíše zklamáním. Pokud se podívám na herecké představitele, tak Dermot Mulroney si odehrál svůj standard, kdy ani neolsňuje, ani vyloženě nezklame, prostě přijde, odříká své repliky, pokusí se dát najevo nějaké emoce a to je vše. Ale v tomhle televizním filmu to naprosto stačí a více jsem toho od něj ani nečekal. Naopak mě zaujala Emily Watson, kterou jsem snad dosud v žádném filmu neviděl, nebo jsem ji možná jen nezaregistroval, ale zde byla velice výrazná a příjemná. Pokud tedy mám zhodnotit film jako celek, tak musím říci, že nevybočil z průměru, ale na druhou stranu ani pod ten průměr nespadl, takže vlastně pokud o tomto filmu řeknu, že se jedná o průměrný snímek se zajímavým námětem a zajímavou studií rozpadající se rodiny, tak to je asi ta správná charakteristika. Uděluji tři hvězdy.(18.11.2010)

Komorní rodinné drama o tom, jak jedno osudové rozhodnutí může tragicky ovlivnit životy ostatních lidí. Občas to sklouzává až k citovému vydírání, ale to se dá u takového příběhu (dítě s Downovým syndromem) očekávat. Škoda jen obsazení hlavní role hereckým dřevem Dermotem Mulroneym. Srovnání film/knížka (Kim Edwards) - 5/5.(6.8.2009)

• Tommassi3

"Ve foťáku je všechno skryté !! Ale fotografie pravdivě ukazuje, co bylo utajeno !!" Stejně jako film v důsledku ukazuje všechny nedostatky lidí, kteří se na něm podíleli v celé jejich nahotě, režiséra, herce, scénář i hodnotu příběhu !! Desetiletý chlapec padá asi z dvoumetrové zídky do sněhu a je kolem toho křiku a hysterie, že to jednoho až musí šokovat !! A hystericky se tu řve a propadá amokům vlastně celou dobu.. Cynik by řekl: "Mnoho povyku pro nic !!" Televizní film Micka Jacksona působí hodně uřvaným a uplakaným dojmem, ale v tak prkenném a křečovitém podání, že to prostě alespoň ve mně ty očekávané emoce vzbuzovat nemůže.. Ty neustálé uslzené flashbacky prostě rozčilují !! Schovávat se za nálepku "podle skutečného příběhu" ?? Ale jděte, na tenhle háček se dnes ještě někdo může nechat chytit ?? Vyvolává to ve mně jen nevěřícné otrávené pohledy a nejzásadnější otázku ze všech.. Je to, k sakru, ten samý Mick Jackson, který dal světu kinematografie jeden z mých nejoblíbenějších filmů, Osobního strážce ?? Není to úplně špatné, jen tahle televizní záležitost prostě pobrala příliš mnoho těžkých slabě rozvedených i zpracovaných témat k zamyšlení, které se mezi sebou bijí, a velmi tak snižují celkovou kvalitu Stromu v srdci, přičemž si vůbec neláme hlavu s těmi nepříjemně ostrými časovými posuny děje, a nedokázala se vyvarovat naprosto nesmyslných scének ( Mulroney napíše do bloku vzkaz a pak jej dlouze přeškrtává, místo aby list vytrhnul !! Gretchen Mol sbírá po domě špinavé prádlo, odnese ho do koupelny, začne cpát do pračky, aby ji nakonec nechala napůl otevřenou s prádlem koukajícím ven a se slovy, že musí do práce, odchází !! ) !!(26.7.2013)

Zápletka velice slušná, která umí vytvořit poměrně napínavý situace. Na druhou stranu se tam objeví několik divných (rozuměj poměrně nelogických) situací, který jsou tam právě pro zvýšení dramatičnosti, nicméně po zamyšlení si člověk musí občas klepat na čelo, že takhle by to teda nešlo. A vedle toho všeho následuje silnej nátlak na city, přece jenom to má být doják. Ani jednu stránku ale tvůrci neumí vymáčknout na 100% a zůstane to nějak na půli cesty. Proto i to hodnocení, který nejspíš odpovídá. Podíval jsem se na to, nebylo to úplně špatný, ale asi to ani znovu vidět nepotřebuju.(31.1.2018)

• - Film byl natočen na motivy románu „Strom v srdci“ od spisovatelky Kim Edwardsové a z části také podle skutečné události. (AngelusCZ)