Zajatci bílého boha

• USA Prisoners of a White God (festivalový název)
Česko, 2008, 52 min

Režie:

Steve Lichtag

Hudba:

Pavel Kotzian

Ladislav Cigánek (vypravěč)

Český výzkumník Tomáš strávil v thajských a laoských horách téměř dva roky, aby se za každou cenu dopátral příčin křivd a násilí, která jsou na Akhajích a jejich dětech páchána. Domorodý horský národ Akha žijící na území zlatého trojúhelníku se absurdně stává obětí rozvojových programů západních civilizací. Mladý český výzkumník se opakovaně do těchto oblastí vrací, aby kmeni Akha pomohl. Postupem času se s vesničany natolik sblíží, že ho mezi sebe přijímají. Čím více do problematiky mezinárodní pomoci proniká, tím více se stává pro některé západní organizace na území Thajska a Laosu nežádoucím. Za dramatických okolností je donucen tuto oblast opustit a přináší tak otřesná svědectví o humanitární katastrofě, která tento národ likviduje.
Dramatický dokument o malém horském etniku byl zpracován podle skutečné události. (oficiální text distributora)

KrajicHlad

Závažnost problematiky významně srážejí zejména dvě skutečnosti. Jediný anonymní hlas z diktafonu a jeho nikým jiným nepodložený výrok o 80 % misionářů provozujících sexuální turistiku („Eighty percent of them fuck around.“) a dramaturgicky dožehlený úspěšný "útěk" před misionářskými zloduchy usilujícími o život aktéra. Nevadilo by to, kdyby tvůrci přiznali částečné využití fikce, respektive kdyby publikum s využitím fikce počítalo. To se však nestalo. Závěr? Filmu to přidalo na popularitě a z diváků to vymámilo vášnivější, leckdy vyhroceně polarizované komentáře. Vyvstává otázka, nakolik lze dobré věci vypomáhat dobroušením reality. ()

KOCOUR-1

tak co říci - Je to hnus Velebnosti! Šílenství bílého boha opravdu nezná hranice. A ty sociální projekty jsou nádherným odrazem naší "skvostné" západní civilizace.Věřím, že za počátkem všeho jistě stála dobrá myšlenka. Bohužel nějak se vše dobré vytratilo. Nejhorší je, že to není ojedinelé. ()

Hanys_

Tomášovo nadšení obdivuju a za to, co si v Laosu prožil, zaslouží rozhodně uznání. Boužel jak už to tak někdy bývá, výpovědní hodnota tady mnohem převyšuje tu filmovou kvalitu (ten závěrečný útěk navíc působil docela nevěrohodně)... ()

Frakira

Oproti knize "Svět bílého boha" je tento dokument ještě slabá káva ...je hrůza že se něco takového v 21. století stále děje, aniž by o tom kdo pořádně věděl :( ()

conery1

Šírenie kresťanstva od svojho vzniku prešlo rôznymi formami. Od boja muža proti mužovi, cez vraždenie, prepáčte upaľovanie " čarodejníc ", až po vyvražďovanie celých skupín napr. Katarov. Dnešná forma je " humánnejšia ". Už nevraždia, ale " prevychovávajú ". Za tie roky prišli na to, že z mŕtveho nemajú žiadny osoh. Vezmú sa deti rodičom - pohanom a popri " prevýchove " na kresťanov sa použijú ako objekt sexuálnych radovánok, alebo ako pracovná sila na čajovej plantáži, samozrejme patriacej ... hádajte komu. Kto vie čo by nato povedal Richard, kráľ Anglicka, zvaný aj " Levie srdce ". ()

PAVEK

Zajímavý dokument z Laosu a Thajska o tom, jak pracovníci rozvojových a humanitárních organizací pomáhají k lepší životní úrovni šukáním nezletiletých dívek a o křesťanských misionářích, kteří slova Kristova šíří prostřednictvím šoustání sedmiletých chlapců. ()

Narciska

Ivestigativní spletenec. Klasické představení domorodého kmene + výpověď hlavního aktéra a la Pátrá, radí, informuje + záběry a la Záhada Blair Witch. Informace jsou nepodložené a tak otřesné, že se nechce věřit, že jsou pravdivé. Každopádně se otevírá cesta pro to, aby po misijních a rozvojových projektech a propagandách a západních nadějích, začala být ukazována i druhá strana, tj. eurocentrismus, zaslepené misijní úsilí a zneužití moci. ()

Radek.SCH

Tak nějak nevím, co si o tom mám myslet. V místě, kdy ho začali pronásledovat misionáři, tak jsem měl pocit, že je to celé smyšlené. Prostě další mystifikace typu Bílej kůň, žlutej drak. Ale jestli je to všechno pravda... Ve jménu otce, syna i ducha svatého Další důvod proč nemít rád církve. ()

bangee

Musim za plnou palbu. Tomáš Ryšek (ekonom, antropolog, současně je doktorantem na Karlově univerzitě v Praze) s pomocí Steve L. Lichtaga natočil pozoruhodný, skoro až investigativní dokument o dost znepokujících praktikách nejenom bílého křesťanského člověka, ale nenápadně ukazuje na hlubší propojení s dalšími složkami, ať už ve státní či jiné sféře. Ze začátku jsem měl pocit, že půjde o skoro až čistě antropologicko etnologický dokument, který se postupem času, dost nenápadně, proměnil v trochu zvrhlý (jak napsal fool-mood) "amatérský", skoro až akční záznam. Na druhou stranu je výborný, že jde o autentický amatérský (sice sestříhaný) záznam, na kterém můžeme pozorovat přímé reakce ve svém kontextu (tady si ale musíme dát pozor na to, které snímky jsou nám předkládány a které si autor nechal pro sebe). Trochu mě zamrzelo, že jako antropolog občas zklouzával k dichotomii - domorodci hodní, ti druzí zlý, nicméně v podobném prostředí a spodobnými zkušenostmi se mu (jim) ani nedivim. Ocenění: MFF Envirofilm 2008 - Slovensko, Mimořádná cena ředitele festivalu RFAF 2008 - Rusko, Grand Prix MFF Ekofilm 2008 - Česká republika, Grand Prix MFHF Poprad 2008 - Slovensko, Grand Prix EKOTOPFILM 2008 - Slovensko, Hlavní cena TSTTT Uherské Hradiště 2008 - Česká rep., Grand Prix MFF Berdyansk 2009 – Ukrajina, Nejlepší scénář ()

mi-ib

U dokumentu já hlavně hodnotím, zda mi něco přinesl a jak pochopitelně mi vysvětlil to, o co v něm jde. Tady u toho snímku jeho autentičnost a závažnost tématu přebila i to zpracování, které připomínalo spíš homevideo. Opět jsem byl přesvědčen, že žádný bůh neexistuje, nebo alespoň ne ten křesťanský. Jelikož kdyby nějaký byl, už by dávno "naší jeho" Zemi zničil, nebo by zničil lidstvo a zkusil udělat jiné. Protože snad ani bůh nemůže mít s náma nekonečnou trpělivost. Křesťanství je jen způsob jak vymámit z lidí peníze a v hořšim případě způsob úchyláků a obchodníků s lidmy jak dostat oběti ke svým nekřesťanským praktikám. Například misionář Vern (či jak se jmenoval) my přišel jako jasnej pedofil hned jak jsem ho na obrazovce viděl. ()

fool-mood

Mohl z toho být dobrý dokument. V této podobě však není úplně zvládnutý, především co se týče vyprávění a záběrů. Je jasné, že těch sto hodin, co natočil, nebylo natočeno s úmyslem udělat z toho dokument, to se také na tom projevilo. Jedná se o záznam, amatérské homevideo, které je ve svém výsledku vlastně ne úplně přesvědčivé. Co se tématu týče, honotím ho velice pozitivně. Vždycky mě potěší, když se mezi širší veřejnost dostanou problémy, které nejsou na prvních stranách. Jen mi nepřišlo, že by se pan autor vyjadřoval jako odborník, kterým by teď měl být. Je také možné, že tato velmi laická forma vyprávění byla vybrána záměrně, aby problému porozuměli prostě všichni. Film ve svém výsledku není pro mě přesvědčivým. Obrazový záznam se nedá moc nazvat filmovým. Zjednodušující teze autora, která podkládá jen svou zkušeností (pro někoho dost, pro mě ne tak docela). Svou odbornost také moc nepředvedl. Celkově mi přijde, že kdybych tam jela na dovolenou cestovat a poznávat, mé záběry by byly stejné. Možná bych se dovedla při střihu vyvarovat několikaminutovým záběrům křoví u letiště... Mimochodem, kolik měl asi náhradních baterií do kamery? To by mě zajímalo. ()

Kate_X

Svědectví o otřesných praktikách misionářů v Thajsku a Laosu. Obdivuji odvahu Tomáše Ryšky, bez níž by takový dokument jen těžko vznikl. ()

Hank

Špatný dokument o závažném tématu, které bylo probráno tak nějak na půl cesty, což je rozhodně škoda, na druhou stranu je zřejmé, že situace na místě asi měla na do klidu daleko a pan Ryška neměl patrně tolik prostředků a známých, aby to mohl nějak hlouběji prozkoumávat. Tyto věci se dějí a budou dít, taková Afrika je tím jasným a zářným příkladem, nicméně jen dobře za tento typ (byť tendenčních) dokumentů. ()

Trinculo odpad!

Tenhle film je pro mě velký otazník, i když nemám problém věřit jeho zprávě, o tom, že misionáři v Laosu páchají spoustu nepravostí na původních obyvatelích, mám velký problém se způsobem vyprávění snímků. Dokudrama mě nepřesvědčí o ničem jiném než o velmi nafouknuté bublině. Navíc jasně idealizuje původní domorodý způsob života a velmi zřetelně líčí misionáře a rozvojovou pomoc jako apriorně špatné. Realita bývá většinou složitější. V Čechách publikovaný výstup z tohoto výzkumu je román, což může být relevantní antropologické či sociologické sdělení, ale vždycky zůstává nějaký ostrov pochybnosti pokud se zvolí tato forma. Dokument jí velmi následuje - u některých záběru, které měly být autentické mi připadlo, že se jedná o dramatizaci, ač se to v snímku tváří jinak. Probíhá tady velmi nejasná hranice mezi tím, co je autentické a co je doplněné. V podstatě na úrovni Děvinského masakru, který, jak dobře zachytila jedna má kolegyně, je dokument velmi problematický, Odpad. Pokud máte někdo jiný názor, rád se nechám přesvědčit, budou li předloženy relevantní dokumenty. EDIT - by the way ... tady to vypadá trochu jinak http://www.cuni.cz/IFORUM-8800.html ()

Pacas

Hnus, odpor, beznaděj!!! Další důkaz toho že křesťanství je nejvetší podvod který byl kdy spáchán. Kážou vodu, chlastaj víno a opět zneužívají . . . . . je mi z toho na blití !!! Tomáš má můj odbiv. ()

johnyoss

Nezbývá nic jiného než pochválit tenhle dokument, a Tomášovi velký dík, za ochotu a snahu pomoc zlepšit situaci v kmeni Akha. Hodnocení 10/10 ()