poster

Modré z nebe

Rodinný

Československo, 1983, 78 min

 • Fajt
  *

  Tato v podstatě slátanina by se "snad" mohla dětem i zalíbit i když hlavní dětský protagonista má v každém záběru jinak pihovatou tvář !! Za neodpustitelné, ale považiji šílený anachronismus, když za I.republiky automechanik Zahájský, používá kotoučovou rozbrušovačku !!! Skutečně byla v ději tak nutná ??? Jiskry mohou sršet i jiným způsobem !!!(4.7.2015)

 • pytlik...
  ****

  Ač se poetickým filmům většinou spíše vysmívám, protože si hrají na něco, co nejsou, u tohohle díla to určitě neplatí. Výtvarnou stránkou snímku jsem zcela unešen. Ta část, kdy kytka zaklepe spícímu klukovi na dlaň, on si jich pár natrhá, vydestiluje z nich modrou barvu a namaluje s ní pohyblivý obraz, vše podmalováno příjemnou, tak trochu záhadnou hudbou, patří k mým nejlepším životním estetickým zážitkům.(8.9.2013)

 • evapetra
  ****

  Kouzelný svět dětství ve všech odstínech modré, barvy nebe, očima kluka, který rád maluje a jako každý dobrý malíř se umí dívat kolem sebe a snít.(27.5.2014)

 • mchnk
  ****

  Režisérova zkušenost s podobně laděnými snímky je zde jasně znát. Pohrávání si s dětskou, fantazijní realitou, směsice lehkého absurdna ( Somr + Kodet ) i nádherně laděného tajemna ( cirkusové panoptikum je skutečně výborné ). Jana Preissová zajišťuje jemné drámo a krásný dětský snímek bez hranic je na světě. Naprosto neznámý film si jistě zaslouží pozornost.(7.9.2013)

 • troufalka
  *****

  Pohled na svět dětskýma očima přes modré sklo. To se pak i bílá Sněhurka přebarví na modro. Skvělé prolínání skutečnosti a vysnělného malovaného světa. Jen škoda, že nepoužili dětské obrázky, zde bylo patrné, že to maloval nějaký výtvarník (jehož jméno bohužel v titulcích chybí). Je vidno, že nejen Kachyňa rozuměl dětské duši, Koval natočil velice příjemný poetický film plný jinotajů. Propojení snu a skutečnosti s neopakovatelnou atmosférou cirkusu a lázeňskho města. Představitel Tomáše Lorence působí velice přirozeně, škoda, že se Martin Filip v žádném dalším filmu neobjevil. Stejně dobrý je i výkon Lucie Novotné v roli Sylvy. Velice pěkný byl zubatý Kodet! :o) Martin741 má sice ohodnocenou celou spoustu československuých filmů, ale zjevně si plete Josefa Somra s Josefem Kemrem!!! . . . Scénář Josef Hanzlík, pomocný režisér Zdeněk Zelenka.(27.5.2014)

 • - Natáčelo se ve Františkových lázních. (M.B)