Tajemství staré půdy

Dobrodružný / Rodinný / Sci-Fi

Jugoslávie / Československo, 1984, 83 min

Vladimir Tadej

Jiří Kolín

Tohle jsem jako malý měl strašně rád. Dnes po pěkně dlouhé době opět viděno a už to nen sice úplně ono, ale pořád to v sobě má kus svého dřívějšího kouzla. Takové hravé dobrodružství, ale nejlepší výkon podala stejně asi ta dívčina, která hrála i mimikou a byla nejzajímavější postavou vůbec. Kluci byli moc monotónní. Jedna scéna s Milošem Kopeckým docela ušla, jen bych škoda ho. Jan Kanyza jako agent teda nic moc. Třebas odpalování trojzámku s tím, že jeden člověk stál u vybuchujících zámků, je trochu moc velké scifi. Jinak se mi to, ale stále líbí, ale dnešním mladým to už nic neřekne. 6/10(3.11.2011)

Za mé dětské já můžu z klidem prohlásit "proč ne?". Naivní příběh....no asi ano, ty kluci se také nenarodili s darem jako Tomáš Holý nebo Michal Dymek, ale co potřebuje malý divák.....tedy spíše co potřeboval malý (barevnými hejblátky nezkažený) divák v devadesátých letech? Vůní letních prázdnin prochází vůně staré půdy s tajemstvím téměř hodným Julese Verna.......zavřete oči a představte si, že jste desetiletý školách a je rok například 1990.......já myslím, že celkem dobré, ne? ps: pro upřesnění dodávám, že snímek hodnotím třicet let od jeho vzniku a dost možná 25 let od mého prvního setkání s ním :D(29.9.2014)

Dnes už spíš k zasmání, ale jako děti se nám to líbilo. Prostředí moře a nadpřirozeno to bylo něco. Ve filmu snad až na M.Kopeckého a J.Kanyzu nikdo z našich nehraje. Kluci najdou na půdě vynález jakési antigravitační dělo a tím vystřelují do vesmíru co se dá, jenže to někdo vidí a celé město má pozdvižení. Dnes už jen jeden z mnoha zapomenutých filmů. Ještě že máme ty satel. kanály.(30.11.2009)

• Kkahunaa

Dobrodružný snímek, skoro nezatížený dobou, cílící spíše na dětské publikum, který vhání do mysli vzpomínky na čas strávený hrami, ve kterých se fantasii meze nekladou. Fantasie je zde tvůrci ztvárněna prvky sci-fi (antigravitační kanón, který děti objeví), taktéž je zde patrné špionážní téma (Jan Kanyza jakožto agent pátrající po kanónu). Za zmínku stojí malá role Miloše Kopeckého, který zde předvádí jeden ze svých tradičně výborných padoušských výkonů v roli šéfa, co vyšle svého špionského agenta, aby mu fascinující vynález sehnal. Povede se dětským hrdinům zabránit krádeži včas?(18.10.2015)

Tyhle dětské filmy našich mladých let, se nedají hodnotit jinak než nostalgicky. Pod pojmem našich, mám na mysli dnes už pětatřicátníky a dál :o) jelikož čas celkem kvapí a ani Jugoslávie už není celek, tak jako to naše tehdejší Československo. Ano dnes může příběh působit trošku naivně a nezajímavě, ale s ohledem na datum vzniku a cílovou diváckou skupinu šlo tehdy o celkem atraktivní podívanou, pro nás mladé kluky bažících po dobrodružství a tajuplných příbězích. Takže pro mne jde už dnes pouze a jen o hodnocení s nostalgie a né co do posuzování filmařského kumštu a umu.(30.12.2014)