Tajemství staré půdy

Dobrodružný / Rodinný / Sci-Fi

Jugoslávie / Československo, 1984, 83 min

Vladimir Tadej

Jiří Kolín

Tyhle dětské filmy našich mladých let, se nedají hodnotit jinak než nostalgicky. Pod pojmem našich, mám na mysli dnes už pětatřicátníky a dál :o) jelikož čas celkem kvapí a ani Jugoslávie už není celek, tak jako to naše tehdejší Československo. Ano dnes může příběh působit trošku naivně a nezajímavě, ale s ohledem na datum vzniku a cílovou diváckou skupinu šlo tehdy o celkem atraktivní podívanou, pro nás mladé kluky bažících po dobrodružství a tajuplných příbězích. Takže pro mne jde už dnes pouze a jen o hodnocení s nostalgie a né co do posuzování filmařského kumštu a umu.(30.12.2014)

Za mé dětské já můžu z klidem prohlásit "proč ne?". Naivní příběh....no asi ano, ty kluci se také nenarodili s darem jako Tomáš Holý nebo Michal Dymek, ale co potřebuje malý divák.....tedy spíše co potřeboval malý (barevnými hejblátky nezkažený) divák v devadesátých letech? Vůní letních prázdnin prochází vůně staré půdy s tajemstvím téměř hodným Julese Verna.......zavřete oči a představte si, že jste desetiletý školách a je rok například 1990.......já myslím, že celkem dobré, ne? ps: pro upřesnění dodávám, že snímek hodnotím třicet let od jeho vzniku a dost možná 25 let od mého prvního setkání s ním :D(29.9.2014)

Český snímek natočený v jugoslávské koprodukci se vyznačuje příběhem dětí na Jugoslávském ostrově s prvky sci-fi a dnes již naivní akčností. Na půdě je nalezen vynález po dědečkovy a to laserové dělo, které ruší gravitaci. Děti ho samozřejmě použijí, což způsobí ohromný rozruch i v celosvětovém měřítku. A tak si toho všimnou i zločinci, kteří se přístroj rozhodnou získat. Ve snímku převládají jugoslávští herci, takže je velmi diskutabilní, jestli je to více český anebo jugoslávský film. Není to nic extra, ale pro dětského diváka, pro kterého je to především určeno, se snímek jeví srozumitelně, letně a hlavně dobrodružně. Ve své době to byla vcelku pecka, ale dnes už vyznívá velmi slaboduše s nepříliš dobrými hereckými výkony. Chlapci se vcelku snažili, ale dívka už viditelné vypadá, že k roli přišla jak slepý k houslím. Přesto je škoda, že je snímek vcelku opomíjen. Dnes se už takové filmy netočí, takže můžeme být vděčni alespoň za něj.(15.9.2014)

Koukatelný průměrný film spíše pro menší děti, ale nijak neurazí. Je prostě celkem fajn. Co je opět a zase zde ubohým zvykem místního adminu, ŽE OPĚT A ZASE CHYBÍ JMÉNA HLAVNÍCH DĚTSKÝCH HRDINŮ, opět místní trapná ubohost. Děti nejsou místním "lordtvem" uznávány jako herci dokonce ani v hlavních rolích??!! To je stále a dokola!! I ten primitivní nevzdělaný admin u konkurence je tam má.(18.7.2017)

Když jsem to viděl jako malej kluk, byl jsem z tohoto dětského-sci-fi špionážního filmu úplně nadšanej. V mých vzpomínkách to byl skvělý dětský film plný všeho, co kluci milují. Po mnoha letech jsem tento drahokam mého dětství opět viděl a byl jsem sklamán. Film je průměrný až, hamba. V ničem neoplývá-výjma nádherných jadranských exteriérů. A tak je to skoro se vším z dětského vidění světa-škoda, rád bych chtěl opět se na filmy dívat nezkaženým dětským pohledem.(25.5.2009)